Ciscenje !!!

Nebih nikoga od uvaženih kolega pozivao ali ako pročitaju ovaj moj post znat će da im na neki način i odgovaram na njihova pitanja koja su direktno postavili meni ili su imali male pruturječnosti kad sam u jednom mom postu nešto kratko komentirao o čišćenju kovanica, jer vidim da ovdje ima jako puno savjeta,prijedloga kako čistiti kovanice dok drugi to osporavaju i zato drage kolege ja ću vam u cijelosti prepisati nekoliko savjeta koje sam ja lično sve isprobao i dali su vrhunske rezultati a nisam uništio ni jedan komad, čak šta više na ovaj način sam mnoge konzervirao prije tridesetak i više godina i još uvijek su u savršenom stanju, VAŽNA NAPOMENA: članak koji sledi doslovno je prepisan iz Kolekcionara br. 7. april 1975.god, a autor je veoma cijenjeni kolega Dragoslav Glogonjac.

Molim admina da nebriše ovaj post zbog dužine jer smatram da je vrijedan pažnje!

Laik netreba da "osvežava" svaki novac jer ga može oštetiti

Pgrešno je ukorenjeno shvatanje da svaki novčić treba da se očisti. To se prvenstveno odnosi na jako stari novac koji je oksidacijom dobio patinu, a samim tim i ogledalo svoje starosti koja ga čini još lepšim. Takav novac se čišćenjem skoro potpuno uništava jer procesom oksidacije nastaje jaka korozija.Patina je ispunila oštećeni deo novca i njenim skidanjem oštećenja su vidljiva, a novčić postaje bezvredan.
Ali stari novac se retko kada nalazi u lepom stanju. Obično su to komdi na koje je čvrsto nalepljena zemlja, najčešće pomešana sa oksidombakra i gvožđa. Ponekad se desi da novčići vire iz kompaktne mase stene, koju je nemoguće razbiti a da se novčić neošteti. U takvim slučajevima pribegava se elektrohemiskom čišćenju.Kako je ono dosta skupo isplati se čišćenje samo retkih komada, a može da ga izvodi samo hemičar ili inženjer - tehnolog elektrohemičar.

U praksi se najviše čisti bakarni novac.

Ako je novac obložen zemljom treba ga staviti u destiliranu vodu zagrejanu od 80 stepeni. Poslije stajanja (znači nekuhati već ga staviti u zagrejanu vodu) od 30-40 minuta pokušati drvenim predmetom (najbolje čačkalica) bez pritiska snage skidati zemlju, naročiti između slova i sa lika. U koliko prvi pokušaj nije uspeo treba ga ponoviti još jednom.Mnogi komadsi su na ovaj način već očišćeni. Da Da novčić nebi ponovo oksidirao najbolje ga premazati silikonskim uljem ili u nedostatku njega naftom, tako treba da odstoji 3-4 časa, a posle toga izbrisati ga vatom.
U slučajevima gdje je više puta upotrebljena destilirana ugrejana voda a novčić nije očišćen upotrebljava se 3% rastvor amonijum-hidroksida. Taj rastvor se spravlja na taj način što se na jedan deo koncentrovanog amonijum-hidroksida doda sedam delova vode ( najbolje destilirane) . Posle 10 minuta stajanja novčić neprekidno pregledati i kada je potpuno čist isprati ga dobro vodom. Posle toga ( odnosno posle sušenja) istrljati ga silikonskim uljem.
Da bi se ovim procesom potpuno ovladalo najbolje je vežbati sa novčićima lošeg kvaliteta.

Ovo jako zanima kolegu, a obećao sam mu "Speedstera"

Za fino čišćenje retkih bakarnih komada pasta (mast) LAPTEVA:

Ona se spravlja na sledeći način. 250 grama sapuna za brijanje, 1000 ml. destilirane vode, 4 grama natrijum- nitrata i 0,6 grama natrijum tetraborata (boraks).
Ovu smesu treba kuvati 4-5 minuta skloniti sa peći , kada smesa bude mlaka dodati 150 ml. koncentriranog amonijum-hidroksida. Tako dobijenu masu preručiti u posudu sa širokim otvorom i dobro zatvoriti.
Nakako neupotrebljavati staklene tegle koje imaju brušeni stakleni čep.
Postupak čišćenja je vrlo jednostavan, posle pranja u destiliranoj vodi novčić se vertikalno stavi u pastu,
može i više komada jedan pored drugog ali na najmanjem odstojanu 4-5 milimetara.
Kako ja pasta Leptava vrlo blaga prvu kontrolu možete obaviti za jedan čas. kada je novčić potpuno čist isprati ga sa dosta vode, osušiti i premazati silikonskim uljem.
Ova pasta je pokazala vrlo dobre rezultate kod bakarnog, posrebrenog i srebrenog novca.
Za čišćenje novca uopšte nije dobro upotrebljavati kiseline, naročito sonu, sumpornu i azotnu. Te kiseline, bez obzira iako su male koncentracije, pored nečistoća rastvaraju i sam novac i na taj način ga uništavaju.Takođe nije dobro ribanje novca peskom, oštrim četkama ili kakvim drugim oštrim predmetima.

Najčešće se za čišćenje srebrenog novca upotrebljava natrijum bikarbonat ( soda bikarbona), novčići se stave u posudu u kojoj ima 50-80 ml. vode i jedna kafena kašičica natrijum bikarbonata, sve se to kuva do ključanja više puta, posle toga rastvoriti sodu bikarbonu i što manje vode ( 5 gr. u 10 ml. vode) i tim rastvorom trljati vatom novčić.Ovim postupkom dobija se izvanredan sjaj.
Prženje novca u ulju, kuvanje u vinu, potapanje u sok od jabuka ili stavljanje u svinjsku mast najobičnije su besmislice.
Ako se na srebrenom novcu nalaze naslage gvožđa ili fleke od tog metala upotrebljava se 2% sona kiselina ( 2 ml. sone kiseline na 100 ml. vode), novčić se stavi u stakleni sud sa pomenutim rastvorom, zagreva i neprestano posmatra, čim je fleka rastvorena novac se dobro ispere vodom i istrlja vatom namočenom u rastvor natrijum bikarbonata, posle ponovnog pranja i sušenja premaže se silikonskim uljem.
Ovo je tema samo čišćenje novca - kovanica a posebno je konzerviranje, ali ako kolege zanima konzerviranje mogu i to napisati u drugom postu.

Provjereno i učinkovito, pozdrav!
 

Back
Top