Chile

Cao svima.
Kakvo je sada stanje u Cileu? Ja sam zavrsila ekonomiju, poznajem spanski. Ucila sam ga 3 godine ali je od tada proslo par godina, zaboravilo se :) ali mislim da nije problem da obnovim znanje. Imam i DELE Inicial. :)
 
Chidis evo jedan predlog za tebe, pa vidi dal ti odgovara. Ovo bi moglo da ti ustedi para za prvo vreme dok se ne snadjes i dok ne savladas jezik malo bolje.
Registruj se na helpx.net ili workaway.info, izaberi zemlju u koju bi zeleo da ides i pregledaj ponude domacina iz te zemlje.
U principu radis 4 ili 5 sati dnevno, u zamenu za hranu i smestaj. Uglavnom se radi 5 dana u nedelji, a vikend je slobodan, ali ovo zavisi od domacina do domacina. Takodje od vecine domacina mozes da ocekujes sva 3 obroka, negde pak samo jedan, a negde nijedan. Postoji mnogo razlicitih poslova koje mozes da obavljas. Mozes da nadjes posao u hostelu, hotelu, na farmi, u kaficu, da se brines o necijim kucnim ljubimcima... ma svasta.
Defenitivno moze da ti se desi da radis kao volonter u nekom luksuznom odmaralistu i da nakon "radnog vremena" imas dozvolu da uzivas u privilegijama tog odmaralista, tipa bazen, sauna, sportski tereni i sl.

Ovakav rad se tretira kao volonterski (ne u svim drzavama ali u vecini) pa ti iz tog razloga nije potrebna radna dozvola.
Najbitnije od svega u ovom konceptu je sto ce ti to ustedeti novac za smestaj i hranu prvih par meseci (ili koliko se dogovoris da ostanes) a u isto vreme ces svakodnevno uciti jezik, ali i steci neka znanja i iskustvo obavljajuci taj posao za koji budes zaduzen. A naravno upoznaces i ljude i skontati malo kako ceo sistem funkcionise i kakve su sanse za neki duzi boravak.

Licno nisam probao ovako nesto, ali sam citao o tome, i zanimljiv je koncept.
 
Uskršnji otok, lokalnom jeziku poznat kao Rapa Nui, odnosno Isla de Pascua na Španjolskom, otok je na jugu Tihog oceana u skupu Čilea.
Easter_Island_map-en.svg

Moai_Rano_raraku.jpg
 
Uhhh sta reci, neznam da li je kasno pisati na ovu temu i da li neko prati ...???

Moje iskustvo vezano je za Chile,
Tamo sam proveo nekoliko godina (zajedno sa porodicom) i otisao pre pet meseci u drugu latinsku zemlju. Spanski sam znao pre dolaska i prilagodio se za par meseci lokalnom dijalektu (jako los i ruzan).
Nasih ljudi (srba) jako malo, to sto ima uglavnom je stacionirano u Santiagu (oko 70-100), komuna koja zivi svoj stil zivota (svi uglavnom rade po bankama) i odredjuje pravila igre (citaj tesko te prihvataju) sto je inace veoma zapaceno u Cileanskom drustvu. Jako pate od kompleksa (vecina cileanaca), svi se dave u dugovima a porodica jako slabo funkcionise. Strance jako lepo prhvataju ako je na distanci ali cim treba da radis sa njima tu je vec zavist i podmetanje nogu (sto kao stranca te moze kostati mnogo).
Zivot skup i na nivou cena u Evropi koju pokusavaju da preslikaju 99.9% od oblacenja do poslovanja. Poprilicno su sirovi i malogradjani na sta utice i priroda koja je surova (zemljotresi, vulkani,jako sunce i uopste klima). Najveca mana im je sto nikad ne kazu NE, i sami sebi to priznaju a tebe moze da kosta vremena i odluka ili saznanja na cemu si. Lazno su gostoljubivi i predusetljivi ali kad vide da nema od tebe puno koristi okrecu ledja bez pozdrava. Prosecna plata je oko CLP $450.000 (900 USD) a minimalac oko CLP $220.000 (400 USD). Mnogo ali previse studenata i ponekad ti se cini da ceo chile studira, kao ljudi neradnici 100% (slicni balkancima juznim). Kad zavrse studije retko ko radi u profesiji i nemozes da se tako lako zaposlis bez dobre veze, oglasi su uglavnom lazni ili cisto paravan za vec primljenog rodjaka ili slatku malu. Zene (devojke) konjaste sa jako malo zenstvenosti i puno histericnosti, muskarci seljoberi na m3. Retko ko se smeje, svi se smeskaju uglavnom ironicno a ako se smeju na glas to je onda nekom iza ledja. Glavni sport fudbal koji igraju 99% indijanci i kriminalci tzv. "flaites" (kod nas nekad dizelasi).
Pate od glamura cak i oni koji su beda i nikako im ne ide ...
Voce i povrce su im super (ali nase zakon), vina fenomenalna ali uvek bi popio pre nas vranac ili neko italijansko. Piva su super jer je tu dosla do izrazaja nemacka kultura sa juga zemlje.
Klopa ... sta reci ... nemaju ukusa u poredjenju sa argentinskom i peruanskom, splacine smuljane i bez ukusa na koje su tako ponosni.
Priroda ocararavajuca, prelepa i ostavlja bez daha, do koje stizes fantasticnim auto putevima dokle hoces (vlasnistvo spanskih firmi koncesionara).
I da ne mislite da zbog svega toga sta su i kakvi su chileanci ja ga napustih, ne, ni manje ni vise nego zbog gazde srbina (dimplomate) koji mi nije isplatio sedam meseci platu a od koje sam ziveo sa suprugom i dvoje male dece putujuci svaki dan vise od 200km.
Eto hteo sam samo da Vam kazem da je OK ici turisticki ali ne savetujem odlazak u potrazi za hlebom, a najvise zbog spanaca (koji beze iz EU) a kojima priznaju diplome i dnevno ih dolazi oko 400-800 vec dugacak period.
Sto se tice Argentine neznam sta da Vam kazem, nije to zemlja gde ce te moci lako sa porodicom, kao mlad bez obaveza ... super neko vreme ali sta posle??

Srecno svima koji se odluce za bilo koju varijantu!!!

Pozdrav!
 

Back
Top