Chile

cao...

ja sam se konkretno o chile-u raspitivala pre 6 meseci i dosta toga sam saznala...
cak sam se dopisivala sa nasim likom koji zivi tamo vec 7 godina i sa jednim amerom koji je tamo vec 5 godina. stvar je zaista laka - za chile ti ne treba nikakva komplikovana viza - tj viza se kupuje na granici, kosta oko 100$ za 3 meseca i lako ju je produziti (izadjes do argentine na 1 dan i vratis se). inace posle odredjenog vremena ako imas posao, mozes da trazis i drzavljanstvo, koje nije toliko tesko dobiti ako se odredjeni uslovi ispunjavaju (da 2 godine ne izlazis iz zemlje, da imas posao i sl)
inace chile je ekonomski najstabilnija zemlja juzne amerike. jedina komplikacija moze biti to ako ne znas spanski jer se engleski ne koristi u tolikoj meri uopste, a spanski je potreban radi lakseg snalazenja, pronalazenje posla ili pak otvaranje nekog novog biznisa, i ciste komunikacije sa ljudima.
inace u chile-u je veoma poznat mali procenat korupcije u odnosu na ostatak srednje i juzne amerike.

extra stvar je sto recimo neko ko je stranac, za male pare moze da kupi zemljiste (bez bilo kakvog drzavljanstva ili zaposlenja) i nije potrebna nikakva gradjevinska dozvola za gradnju kuce ili slicno, cak su i cene nekretnina povoljne.

http://www.escapeartist.com/chile/caliente.htm ovo je link gde ima nekih zanimljivih tekstova o chile-u. ako ti treba posalji mi mail pa cu da ti posaljem booklete koje imam o chile-u.

inace ja nameravam tamo da se selim za najvise godinu do dve (kada malo bolje naucim spanski i zavrsim jos poneke stvari ovde) zato sto je ako nista drugo - je mirna i prorodno lepa zemlja (jer ja iz srbije idem ne zbog ekonomske situacije nego zbog toga sto mi zivot i okolina ovde vise nikako ne odgovaraju, ipak mi je potreban mir i osvezenje u zivotu posle svih sivila ovde)

ako te jos nesto zanima - slobodno mi pisi...

pozdrav
 
Chile je zaista carobna, prelepa zemlja...sto se tice prirodnih lepota i zivota..svi sa kojima sam pricala o toj zemlji a koji su bili tamo su uglavnom pricali sve u superlativu.....sve je tacno ovo sta je navela jedina.....bez spanskog zaista je imposible da se nesto radi tamo....

http://www.srpskoselo.cl.nu/ srpski sajt o chile-u

potrazi malo vec je bila tema o chileu..postovali su i nasi koji tamo zive, pa ces verovatno naci neke korisne informacije :)
 
Alo...nisam bio ovde na sajtu vec mesecima...evo male ispravke...mozda nekome i pomogne...
Ako hocete da dodjete u Cile,viza SE NE PLACA! MOzete da ostanete 90 dana bez placanja,ali ni dana vise.Ako hocete da produzite ostanak(turisticki) onda imate dve varijante ili da platite imigracionom odeljenju oko $ USA 100(za jos 90 dana) ili da izadjete iz zemlje (kao sto rece Jedina) i vratite se sledeci dan.To mozete da radite ,jednom-dva puta-tri puta,ali cetvrti vec necete moci ,jer ce vam na granici DATI ZABRANU ULAZA! Ovo nije moja improvizacija,vec je cinjenica...desila se mom najboljem drugaru koji je zajedno sa mnom dosao u CIle pre vise godina...
Drzavljanstvo i pasos uopste nije lako dobiti,opet ispravka...za drzavljanstvo treba da imate DEFINITIVNU PERMANENCI(J)U I 5 GODINA BORAVKA U CILEU OD PRVE DOBIJENE PRIVREMENE(NE TURISTICKE) VIZE (ovo ide u kompletu) !
Druga varijanta je da se vencate sa cileankom ili cileancem pa to onda ide mnogo brze.
TReca varijanta je da kao stranac otvorite firmu,pa onda to ide relativno lakse...
Cetvrta ...mislim da moze preko deteta rodjenog u Cileu,ali tu zaista nemam informacije...
U svakom slucaju Cile je jako lepa I MIRNA ZEMLJA.
Ovo su informacije koje ja imam sa iskustvom zivljenja u Cileu,a moguce je da postoje jos neke zakacke u zakonu koje mogu da ubrzaju pojedine stvari a za koje ja nemam informaciju...
Ako razmisljate o poslu...preporuka SAntiago...u ostalim gradovima je malo teze za posao,pa i ako se nadje nesto,plate su dosta niske...

Puno pozdrava svima,
Boban
 
Idite,lepo je,ali ostanite na forumu...Lep je Čile,bio sam tamo tri meseca i imam neke prijatelje u Santjagu,ali svraćajte na forum,jer Krsta je u krizi sa članovima...I ložite Čileance na Krstu,samo nek se registruju,ni ne moraju da postuju...

Čile je vrlo lep...
 
Bio sam tamo tri meseca i imam neke prijatelje u Santjagu.Inače,stvarno je žalosno što tamo ne možeš bez španskog,ali baš ne možeš...Tamo 20%stanovništva zna engleski,svi samo pričaju na španskom,koji ja poznajem 8%...

Ali Santjago je stvarno čaroban grad,kao i obale i plaže u Čileu.Imaju najveći bazen na svetu koji obuhvata pet hotela.
 
Ima li neko novih informacija o zivotu u Cileu?
Dopisivala sam se sa nekim Cileancima i njima je smesno da neko hoce da dodje da radi tamo. Kazu da tamo dolaze samo strani penzioneri.
Dok nasi ljudi pricaju da se tamo moze pristojno ziveti.
Ne znam sta da radim. Znam samo da hocu da idem odavde.
Cile mi je po pricama nasih ljudi zvucao OK, a posebno zato sto ne treba ni viza.
 
Ima li neko novih informacija o zivotu u Cileu?
Dopisivala sam se sa nekim Cileancima i njima je smesno da neko hoce da dodje da radi tamo. Kazu da tamo dolaze samo strani penzioneri.
Dok nasi ljudi pricaju da se tamo moze pristojno ziveti.
Ne znam sta da radim. Znam samo da hocu da idem odavde.
Cile mi je po pricama nasih ljudi zvucao OK, a posebno zato sto ne treba ni viza.

Ehem,prvo sačekaj 1.Januar 2010.i idi u Belgiju ili Holandiju,tamo se najpristojnije živi;)
 

Back
Top