" Cake" u kuhinji...

E, moram jos i ovde da se danas upisem :)!
dakle, ovo nisam sama izmislila, nego sam videla kako radi Dzejmi Oliver,
i bas mu hvala! Ustedeo mi je vreme i omogucio da svaki clan porodice, bez obzira kada dodje u kucu , ima vruce przene krompirice :).

kad imate vremena naljustite krompirice... Obarite ih , ali ne da budu toliko kuvani da seraspadnu kad ih bocnete viljuskom...nego onako, da se oseti mali otpor. Ocedite ih, i ostavite da se hlade. Pa ponovo u lonac s njima, i, naravo, poklopite ga, da se krompirici ne presuse, pogotovu onaj gornji sloj. Moze i u bilo koju posudu sa poklopcem.

Ako to uradite uvece, smestite krompirice u frizider, a ako uradite ujutru, drzite ih na sobnoj temperaturu. Kako se pojavi konzument zeljan krompirica, stavite ih na zagrejano ulje i przite desetak minuta.

sad glavno - upijaju manje ulja, a korica je hrs-hrskava, i rumena, recju - zlatna! :)
 
I ovo je, čini mi se od Olivera: 300 gr. pužića (testenine), 1/2 l mleka ili jogurta, 1 pavlaka ili sitnog sira, 4 jajeta, 1 dl ulja, soli, i to se sve imeša, saspe u posudu, i peče oko 20 min. Ako je posuda vatrostalna, stavlja se u hladnu rernu, i vreme se meri kad se rerna ugreje, a ako je metalna posuda, onda se stavlja u zagrejanu reernu, na oko 170 stepeni. Zgodno je pogledati posle 15-tak minuta, da ne pregori. Ponekad treba i više mleka, jer testenina ne treba baš da viri, pošto je presna, pa neće stići da upije mleko. U ovo se može stavljati svašta - mleveno meso, zelje, sitno seckana babura... već prema želji.
Samo još nism probala u slatkoj varijanti - mleko, slatka pavlaka, suvo grožđe, a belance predhodno umućeno u sneg.(ovo već nije od Olivera).
 
U domacoj kuhinji jelo nije jelo ako se ne dinsta na bar dve glavice luka!!!!!!
To je naj duzi proces u celom spremanju npr slatkog kupusa, boranije i sl. jela!!!!
Posto sam ja dupla mama a imam i kucu i jako malo vremena, umem cesto da luk izdinstam uvece i da sutradan samo nastavim, ali kad nemam ni uvece vremena skracujem dinstanje tako sto luk iseckam i malo posolim i stavim ulje i onda rukama( po mogucstvu cistim,hehe) izgnjavim luk dok ne omeksa i tada mu treba upola manje vremena za dinstanje!!!!!

Da napomenem, ukoliko je kombinacija sa govedinom tj junetinom, so NIKAKO ne stavljam dok meso ne omeksa i izdinsta se skroz, jer ako junetinu posolite sirovu ostane zilava tj, tvrda!!!!!!

Pošto crni luk ima jak miris kada se prži ili dinsta, ja kad imam vremena. izdinstam gomilu mesa na crnom luku, pa podelim na manje paketiće i zamrznem. Provetrim kuću i istuširam se da uklonom miris, pa posle kad mi treba brzo ručak, odmrznem to i dodam šta već želim ili imam u kući - većina naših klasičnih jela počinje na ovaj način. Dodajem: povrće, testeninu, pirinač, krompir... po želji. A i nemaonog mirisa na luk po celoj kući.
 
Citam Zorabov post o krompiricima...i super je....
Ali mene mama naucila slicnom....samo sto se krompir dobro opere i skuva ucijelo(s korom)....kasnije oljustiti (kom. po potrebi) isjeci na komade ili snite i staviti na vrelo ulje par minuta...i tacno je ne upije ulje skoro uopste....:)
 
E, moram jos i ovde da se danas upisem :)!
dakle, ovo nisam sama izmislila, nego sam videla kako radi Dzejmi Oliver,
i bas mu hvala! Ustedeo mi je vreme i omogucio da svaki clan porodice, bez obzira kada dodje u kucu , ima vruce przene krompirice :).

kad imate vremena naljustite krompirice... Obarite ih , ali ne da budu toliko kuvani da seraspadnu kad ih bocnete viljuskom...nego onako, da se oseti mali otpor. Ocedite ih, i ostavite da se hlade. Pa ponovo u lonac s njima, i, naravo, poklopite ga, da se krompirici ne presuse, pogotovu onaj gornji sloj. Moze i u bilo koju posudu sa poklopcem.

Ako to uradite uvece, smestite krompirice u frizider, a ako uradite ujutru, drzite ih na sobnoj temperaturu. Kako se pojavi konzument zeljan krompirica, stavite ih na zagrejano ulje i przite desetak minuta.

sad glavno - upijaju manje ulja, a korica je hrs-hrskava, i rumena, recju - zlatna! :)

owo nije prowalio oliwer
ja owakaw krompir jedem wetj 20 godina :)
to je recept nashih baka :)


a stwarno...tako je najukusniji!
 
...mislim da bi ovde dobro dosli svi korisni saveti, cake, fore i sl. vezani za kulinarstvo. Hajmo svi da damo na uvid neke nase male savete, npr. kad se jelo presoli, kad nam nesto zagori, kad nas luk pece za oci,da meso pri przenju ostane socno, da neko povrce ne potamni i sl.

Kad se jelo presoli, moguće ga je "spasti" dodavanjem šećera, to naročito važi za jela sa mesom.
Da bi meso pri prženju ostalo sočno, treba ga nabrzo sa svih strana propržiti, da mu se pore zatvore, pa dalje nastaviti sa prženjem na manjoj temperaturi. Za meso, upšteno, važi pravilo da što je niža temperatura, i što se duže peče, to mekše meso.
Da povrće ne potamni, uglavnom se preporučuju tri stvari: Mleko, limunov sok ili sirće, a ponekad i šećer, zavisi o kom se povrću radi.
Da luk ne štipa za oči - supesecko.
Kod zagorelih stvari ima pomoći samo u početku, dok nije baš jako zagorelo, a to je, da se bez odlaganja premesti u drugi sud, dok nije upilo miris zagorelog.
 
pa drage domacice koje namate vremena da sedite pored sporete probajte kese za pecenje u proseku treba dvadesetak minuta da se spremi jelo sve fino ubacite u nj i u rernu.Luk stavite ucelo tako da nece stici da vam opece oci a meso kje god stavite bice meko nemoze da zagori pa jos raznog povrca i rucak prste da polizes i sto je naj vaznije rerna ostaje cista
 
Da se i ja pridružim prženim krompirićima:

1. da bi imali lepu tamniju boju bez da se preprže, pet minuta pred kraj pospite ih jednom kašikom šećera (naravno, vodite računa i o količini krompira jer ne treba da bude baš sladak). Šećer se karamelizuje i daje boju i čvrstinu spolja, pa konzumenti kažu da je "tako ukusan - prosto sladak".

2. Jeste li probali da ubacite grančicu ruzmarina ili 3-4 čena belog luka sa ljuskom? Meni se sviđa.
 
Da se i ja pridružim prženim krompirićima:

1. da bi imali lepu tamniju boju bez da se preprže, pet minuta pred kraj pospite ih jednom kašikom šećera (naravno, vodite računa i o količini krompira jer ne treba da bude baš sladak). Šećer se karamelizuje i daje boju i čvrstinu spolja, pa konzumenti kažu da je "tako ukusan - prosto sladak".

2. Jeste li probali da ubacite grančicu ruzmarina ili 3-4 čena belog luka sa ljuskom? Meni se sviđa.

Przeni krompirici su odlicni pogotovo sto stvaraju jednu supstancu akrilamid koja je kancerogena i gentacidin koji izaziva mutacija. Ma prste da polizesh.
 
Krompir pecen u ljusci je pozeljno jesti, narocito oni koji piju lekove za izbacivanje tecnosti (diuretike), naravno i svi ostali.
Prethodno se ljuska mora dobro oprati - sto je nepotrebno i da napisem, ali kada sma vec napisala, `ajd da ne brisem.

Takodje se preporucije da se krompiri obare, pa preliju kvalutetnim uljem i raznim zacinima. Ipak, kada su u pitanju oni mladi krompirici, tada ih svi zele przene - i oni se mogu obariti, procediti, preliti uljem i zacinima i samo 30-60sec staviti na toplo ulje na plotni (tada koristiti ono obicno ulje) - nisu przeni, a ukus im je slican przenim.

Jako volim da kuvam - to je, po meni, prava umetnost.
 
Krompir u ljusci najbrže se ispeče u mikrotalasnoj.
Treba odabrati krompire slične veličine, probosti ih nožem sa obe strane i peći oko 20 minuta na 100%. Za to vreme ih 2 puta okrenuti.
Leti, dok je krompir pun vlage i čvrst, treba malo više vremena.
U proleće, kada je skoro sasvim dehidriran, peći malo kraće inače se sav smežura.
 
nema cake zasuces rukave recept u ruke boze pomozi pa sta ispadne:worth:

:lol::lol::lol:
Ja sam tako naučila da kuvam, uz kuvar, tek kada sam se udala!
Moja tadašnja "caka" je bila da svaki recept ispoštujem do najsitnijih detalja, pa kad to jelo probamo, onda vidim da li nam se sviđa, ili treba mešto malo promeniti.

Kad nas malo prođe "čar novine", onda počnemo da pronalazimo razne "cake", da olakšamo sebi, ili da ubrzamo stvar... svaka ima neki svoj štos kao da sa što manje truda i vremena spremi što bolje jelo. Ima nas i kojima nešto ne uspeva kao drugima, pa pitamo jedna drugu..uvek neko zna nešto što neko ne zna, i tako...:)

Jesi li pogledala sve teme? One na "ukrašavanju rođendanskih torti" su najvrednije, a imaju ideja, koliko hoćeš! I njam fotografija! :)
 
:ok:Evo i mene al vi zaspale.Dižite guzice,zašiljite olovke:rotf:i pišite.Ženkice moje da se malo više družimo.
Evo danas sam pravila kljukušu. Lako napraviti,nije skupo. a osvježava. Naučila od moje mame Hercegovke.
Palačinke izpeći -malo deblje i kad se ohlade natrgaju se na parčiće.Sitno se nareže bijeli luk(po vlastitom ukusu ja stavim tek toliko da zamiriše) i pospem po palačinkama.Sve se zalije hladnim kiselim mlijekom i promješa.Večera lagana a osvježava. Probajte i uživajte.:ok:

Da li želite da ovaj topić oživimo.:think::heart:
 

Back
Top