Buve, krpelji i ostala gamad

Astorela:
Dano, nije moje da se mesam, ali razmisli. Mi imamo tri psa (dva labradora i jednu mesanku), zivimo u kuci sa dvoristem, moji psi su preko leta non stop napolju, cesto ih vodimo u prirodu na plivanje, po parkovima, oni samo uvece spavaju u kuci. Sa druge strane, tvoj pas zivi u stanu, naravno da ga setas po parkovima, ali sansa da uhvati krpelja je mnogo manja nego kod mojih pasa, ako shvatas sta zelim da ti kazem. Jeste da je Frontline efikasan neka tri meseca, ali je to sasvim dovoljno da prodje leto. Mozes ga ponoviti, ali recimo negde u avgustu, ako si ga stavila u maju npr. Mislim da je isuvise jak, ali i skup proizvod da bi ga stavljala svakih mesec dana. Volela bih da se jos neko prikljuci razgovoru sa svojim misljenjem.
Uh... Ovo je za nas još uvek bolna tema :( .
Dona je takođe u dvorištu, imala je urednu zaštitu (nije Frontlajn, ali takođe francuski preparat, uredno uvezen, provereno ispravan, kasnije mi rekoše da ne zaostaje za Frontlajnom, ali ništa nije 100% pouzdano) i u šetnji kroz grad (znači vrlo malo trave, žbunja...) pokupila jednog krpelja. Kada je prvi put odbila obrok, posumnjala sam, odvela je kod veterinara (bila je vesela, ko je ne zna ne bi rekoa da joj nešto fali, čak su i moji ukućani bili uvereni da ja fantaziram) koji joj je dva dana davao terapiju sumnjajući na to da se prehladila i da joj stomačić ne radi kako treba. Krpelja sam izvadila pred njim (jer sam ga i pronašla tek tad). Drugog dana uveče sam je uvela u sobu i nisam je pustila dok nije mokrila (pametnica je to obavila na novini - tako je to bilo kad je bila štene). Tamna mokraća je bila alarm i ujutro je primoila imizol.
Frontlajn je stigao par dana kasnije (kupljen na pouzdanom mestu) pa smo pažljvo pročitali uputstvo. Zaista piše da je pas tri meseca zaštićen od buva a mesec dana od krpelja! I ja sam u dilemi šta sad? I Frontlajn je otrov, ne bi ga trebalo primenjivati više nego što treba, ali je svakako manje zlo nego da joj se opet desi da oboli... budući da je i imizol lek koji nije baš naivan?!
Da nam taj nesrećni krpelj nije pronašao baš nju :evil: , rezon bi mi bio kao i Astorelin, ali ovako... ne znam!
No svakako i pored zaštite obavezno pregledajte svoje pse posle svake šetnje, reagujte na vreme ako primetite bilo kakve promene.
Inače, o svemu ovome smo pisali i na "pitajte veterinara" i na temi "buve, krpelji i ostala gamad"
Pozdrav!
 
Naravno, kad se to jednom dogodi onda promenis misljenje. Treba pse nakon svake setnje pregledati detaljno, to svi znaju. Smeh, ti si imala srecu, a i iskustvo da reagujes na vreme, ali ja sam pristalica onoga "razmisljaj pozitivno i dogodice ti se nesto lepo" :) Mozemo mi pse skrivati pod staklenim zvonom, ali mislim da ni to nije resenje. Treba naci neku ravnotezu.
Ipak, Danin pas je jos uvek stene od nekoliko meseci i ja uvek savetujem ono sto bih uradila sa svojim psima. Moze ona stavljati Frontline svakog meseca kao sto je taj veterinar preporucio, ali...jeste li i tad 100% sigurni da nece biti krpelja ni buva? U pravu si Smeh, ipak je ovo tema za buve, krpelji i ostala gamad" :)
 
Astorela:
Naravno, kad se to jednom dogodi onda promenis misljenje. Treba pse nakon svake setnje pregledati detaljno, to svi znaju. Smeh, ti si imala srecu, a i iskustvo da reagujes na vreme, ali ja sam pristalica onoga "razmisljaj pozitivno i dogodice ti se nesto lepo" :) Mozemo mi pse skrivati pod staklenim zvonom, ali mislim da ni to nije resenje. Treba naci neku ravnotezu.
Ipak, Danin pas je jos uvek stene od nekoliko meseci i ja uvek savetujem ono sto bih uradila sa svojim psima. Moze ona stavljati Frontline svakog meseca kao sto je taj veterinar preporucio, ali...jeste li i tad 100% sigurni da nece biti krpelja ni buva? U pravu si Smeh, ipak je ovo tema za buve, krpelji i ostala gamad" :)
Upravo tako... Besmisleno je pse držati pod staklenim zvonom, ili ih zatvarati u četiri zida da bismo ih zaštitili!
Što se moje reakcije na Doninu bolest tiče, moj prethodni pas je glavom platio moje poverenje u veterinara i njegovu procenu, tako da ... "koga zmija ujede i guštera se plaši".
I moja Dona je štene (neki dan napunila 6 meseci :) ) pri tome joj je dlaka sve veća i stvarno sam u dilemi šta sad? Inače, krpelji su najaktivniji u periodu april-maj... kako ulazimo u leto ima ih manje, pa je i tu možda odgovor...
A sad ću da vidim neku opciju pa da ovu raspravu iskopiram i na postojeću temu.
 
Ok, u redu, ali recimo da stavljam Frontline, svi su mi rekli da pas 2 dana pre i 2 dana posle ne sme da se kvasi. A moj Obi voli da pljuska vodu iz cinije i legne na tu vodu. Ja mu sada drzim ciniju i posle sklonim, ali on se ipak i tako, malo isprska. Da li je i ovo "opasno" kvasenje po delovanje Fronline-a ili se misli na ozbiljno kvasenje, kao sto je kupanje?
 
kada se stavlja front koza se malo zagrebe i tu se sipa sadrzaj ampule koja ulazi u krv i tako deluje,sto znaci da nema veze da li ce pokvasiti stomak. kad pada kisa par dana a psu se stavi front moras da ga izvedes da obavi sta ima,i tad isprska stomak i sape. ljudi pricaju razne price,meni su u nekom pet-shopu rekli da ne smem da ga pomazim 2 dana,budalastina. samo opusteno
 
vilus:
kada se stavlja front koza se malo zagrebe i tu se sipa sadrzaj ampule koja ulazi u krv i tako deluje,sto znaci da nema veze da li ce pokvasiti stomak. kad pada kisa par dana a psu se stavi front moras da ga izvedes da obavi sta ima,i tad isprska stomak i sape. ljudi pricaju razne price,meni su u nekom pet-shopu rekli da ne smem da ga pomazim 2 dana,budalastina. samo opusteno

Mozes li pojasniti malo to da se koza zagrebe!
 
Ma, nije to stvarno da se bas zagrebe... Ne znam da li si nekad videla ampulu, ali ima ona svoj vrh, pa njime grebuckas po kozi gornjeg dela vrata, kao da razgrnes dlaku...
Ali, pazi, kada stavis frontline, ne smes 2 dana posle toga da mu pokvasis to mesto.
 
Ja sam u poslednja dva meseca sve i svasta stavljala na pse. Pocela sam sa neostomosanom pa frontline pa ogrlice skalibor pa onda bayer adventage i ne mogu da verujem da sam opet nasla buvu.
Juce sam ih opet neostomosanom isprskala pa cu videti dokle ce mo tako dok ne crknu buve ili ja.
 
evo ja nesto da pitam, moj ljubimac je zakacio krpelje i buve. Stoga sam uzeo ampulu FRONTLINEa i iskoristio je. Sutradan je moja supruga primetila jednog krpelja, pokusala da ga skine, ali joj je isti pukao medju prstima. E sad, obzirom da se ona jako uplasila od Lajmske bolesti, ali i moguceg dejstva FRONTLINEa na ljude, ajd da pitam koje su sanse da se stvarno neko cudo desi i koliko je uopste FRONTLINE stetan za ljude?
 
steins:
evo ja nesto da pitam, moj ljubimac je zakacio krpelje i buve. Stoga sam uzeo ampulu FRONTLINEa i iskoristio je. Sutradan je moja supruga primetila jednog krpelja, pokusala da ga skine, ali joj je isti pukao medju prstima. E sad, obzirom da se ona jako uplasila od Lajmske bolesti, ali i moguceg dejstva FRONTLINEa na ljude, ajd da pitam koje su sanse da se stvarno neko cudo desi i koliko je uopste FRONTLINE stetan za ljude?
Teško da je taj Frontlajn uopšte stigao do krpelja, još manje verovatno je da je dospeo do nje (pretpostavka je da je odmah oprala ruke i da nema neku ranicu na rukama).
Što se krpelja tiče... Po istoj logici, teško da se ona mogla zaraziti na taj način (čak i da je krpelj bio zaražen), a psa pratite... Ako odbija hranu ' pravac veterinar (ne čekajte tamnu mokraću!). Kad se reaguje na vreme, bolest se vrlo uspešno leči.
 
kada je vet stavio frontline na nasa dva steneta do uvece su popadale i buve i kpelji koji su bili na njima, a bilo ih je puno( buva i poneki propusteni krpelj)...toliko o nasem iskustvu, i rekao je da ne traje duze od 2 meseca tako da ga treba ponoviti...
 
evo i malog dodatka kako frontline deluje:
"FRONTLINE Top Spot and Plus spread over the pet's body by a process called translocation. When applied, these products are gradually dispersed by the pet's natural oils, collecting in the oil glands in the skin. It is then "wicked" onto the hair over the next 30 days. The translocation process can take up to 24 hours to complete."
tako da se definitivno ne absorbuje preko krvi....
i na ovom sajtu kazu da deluje mesec dana.
 
Imam pekinezera (oko 2,5 meseca) i kada mu stavim ogrlicu protiv buva stalno pokusava da je skine, juri po sobi i valja se, cesa se, pokunji se, cak i cvili. Mislim da mu toliko ne smeta sama ogrlica nego mozda njen miris ili sta vec. Toliko mi ga je zao da mu je uvek skinem, ne izdrzim da ga gledam tako. Da li ta ogrlica moze da mu steti nekako? Da li mozda kad mu je stavim buve polude pa krenu da ga grizu? Sta da radim?
 
Pročitao sam na forumu da te ogrlice kod pasa mogu da izazovu epilepsiju pa sam odustao od toga da je stavim svom psu. Ako mu već još pored toga i smeta, bolje nemoj da mu stavljaš, imaš frontline kao mnogo bolju opciju kad malo odraste, ovako ga malo ćešće pregledaj - eventualno neko slabije sredstvo protiv buva (ali opet tek za koji mesec, mislim da je još uvek mali).
 

Back
Top