bukvalizam

Nemaju ovde problem vjernici ,vi ste ti koji ga imaju.Zapravo zašto ste ovde to bi trebalo da bude pitanje jer ako nevjeruješ onda nebi trebalo da imaš problema s religijom,zar ne ?
 
Nisam mogao da ih pitam na drugim temama jer bih se udaljio od teme. Zato postavljam pitanje ovde gde možemo da razgovaramo isključivo o tome.

Zar stvarno mislis da ce ti odgovore na nesto sto samo moze da ide na njihovu stetu?

Pa naravno da ce tebe nazvati bukvalistom jer nije logicno da zena nastane od rebarca pa zato to oni "tumace" al zato im je logicno da se zatrudni bez "one" stvari pa to tumace bikvalno - kako im odgovara :cool:
 
Ne zelim da ucestvujem u necemu sto nicemu ne vodi.Sta tu ima nejasno?
Niti cu ja vas ubediti sve i da jesam strucnjak za Bibliju,a nisam,da verujete,niti vi mene da ne verujem.Toliko je prosto.
Ovo "jesi li ikad makar jednom procitala Bibliju" necu ni da komentarisem.
Moj licni stav je moja privatna stvar,a moje skromno misljenje je da onaj ko veruje,razume,a onaj ko ne veruje nemoze da razume.

Pa zašto ti koja veruješ i razumeš, nećeš meni, koji ne verujem i ne razumem, da neke stvari objasniš?
Mene nazvaše bukvalistom, a čvrsto se drže biblijskih tekstova. Ja to stvarno, ali stvarno, ne razumem.
 
Nemaju ovde problem vjernici ,vi ste ti koji ga imaju.Zapravo zašto ste ovde to bi trebalo da bude pitanje jer ako nevjeruješ onda nebi trebalo da imaš problema s religijom,zar ne ?

pa sad...nema nitko "bukvalno" problem osim xyz religije same
naime, ako joj je marketinski arsenal slab/pristup...traljav onda joj se...trziste smanjuje
tj. ne ide ni jednoj religiji u prilog da bude....neshvacena :lol:
 
Nisam mogao da ih pitam na drugim temama jer bih se udaljio od teme. Zato postavljam pitanje ovde gde možemo da razgovaramo isključivo o tome.

Али, онда се обрати конкретно Пери, Мики и Ђоки који су те назвали буквалистом и за које ти мислиш да су буквалисти, а не свим верницима.
 
Bez obzira da li vernik ili ne ko shvati bibliju bukvalno je plitak u najmanju ruku. Pocela sam da je citam kao i kuran, ali odustala ubrzo. Ko poznaje religiju kojoj pripada i veruje treba da cita bibliju kao filozofsku knjigu, ne da bi ceprkao i trazio kontradiktornosti.. ko ne veruje valjda je cita iz znatizelje. Mislim da je napisana kao sto jeste delom bas da bi se uzrokovale debate i rasprave o tim bukvalno shvacenim delovima i samim tim bila vise prisutna u covekovoj svesti.. dovoljno, i usput se neki i predomisle i preskoce ogradu na stranu vernika. Zrno po zrno.. donacija po donacija..
 
pa sad...nema nitko "bukvalno" problem osim xyz religije same
naime, ako joj je marketinski arsenal slab/pristup...traljav onda joj se...trziste smanjuje
tj. ne ide ni jednoj religiji u prilog da bude....neshvacena :lol:

Nije ovde religija postavila pitanje već ovaj stncoono što sam ja rekao je ako nevjeruješ i znaš da je sve nastalo iz nekog praska šta ćeš ovde i zašto se upireš iz sve snage da nekog ko vjeruje ubjediš u suprotno,razmisli malo o tom;)
 
Nemaju ovde problem vjernici ,vi ste ti koji ga imaju.Zapravo zašto ste ovde to bi trebalo da bude pitanje jer ako nevjeruješ onda nebi trebalo da imaš problema s religijom,zar ne ?

Po malo, ali vrlo po malo, ovaj post mi liči na blago zaoštravanje stvari a ja to nikako ne bih hteo.
Ali 'ajd' da priznam da ja imam problema sa bukvalnim tumačenjem biblijskih tekstova. Zato sam i postavio ovu temu jer očekujem da će mi neko odgovoriti na pitanje: kako sam to ja bukvalista a sve ono što sam naveo u uvodnom tekstu i mnogo toga još, vernici prihvataju jer tako (bukvalno) piše u Bibliji?
 
Nije ovde religija postavila pitanje već ovaj stncoono što sam ja rekao je ako nevjeruješ i znaš da je sve nastalo iz nekog praska šta ćeš ovde i zašto se upireš iz sve snage da nekog ko vjeruje ubjediš u suprotno,razmisli malo o tom;)

razmisli ti malo o slijedecem; "ovaj stnco" je...potencijalni...klijent bilo koje religije...:)
 
Po malo, ali vrlo po malo, ovaj post mi liči na blago zaoštravanje stvari a ja to nikako ne bih hteo.
Ali 'ajd' da priznam da ja imam problema sa bukvalnim tumačenjem biblijskih tekstova. Zato sam i postavio ovu temu jer očekujem da će mi neko odgovoriti na pitanje: kako sam to ja bukvalista a sve ono što sam naveo u uvodnom tekstu i mnogo toga još, vernici prihvataju jer tako (bukvalno) piše u Bibliji?

Заборавио си да додаш - неки.
 
Али, онда се обрати конкретно Пери, Мики и Ђоки који су те назвали буквалистом и за које ти мислиш да су буквалисти, а не свим верницима.

Pa ne želim ja nikoga da prozivam. Ko je zainteresovan da mi odgovori odgovoriće a ko nije neće i pored prozivke.
Ali evo pitanje i tebi: šta ti misliš da li su i vernici bukvalisti s obzirom da mnoge tekstove prihvataju onako kako su i napisani?
 
pa sad...nema nitko "bukvalno" problem osim xyz religije same
naime, ako joj je marketinski arsenal slab/pristup...traljav onda joj se...trziste smanjuje
tj. ne ide ni jednoj religiji u prilog da bude....neshvacena :lol:

Ne samo da ide u prilog vec je i odrzava. Sta bi pripovedali na misama? Sta bi objasnjavali, secirali? Ako je shvacena, nema osnove za indirektno tutorisanje.
 
A On im kaza priču ovu govoreći:

4 Koji čovek od vas imajući sto ovaca i izgubivši jednu od njih ne ostavi devedeset i devet u pustinji i ne ide za izgubljenom dok je ne nađe?
Jer. 33:13, Mt. 18:12, 1 Pet. 2:25

5 I našavši digne je na rame svoje radujući se,

6 I došavši kući sazove prijatelje i susede govoreći im: Radujte se sa mnom: ja nađoh svoju ovcu izgubljenu.
1 Pet. 2:10


Зар треба велика памет да се схвати да је овде реч о људима а не о овцама.




7 Kažem vam da će tako biti veća radost na nebu za jednog grešnika koji se kaje, negoli za devedeset i devet pravednika kojima ne treba pokajanje.
 
Pa ne želim ja nikoga da prozivam. Ko je zainteresovan da mi odgovori odgovoriće a ko nije neće i pored prozivke.
Ali evo pitanje i tebi: šta ti misliš da li su i vernici bukvalisti s obzirom da mnoge tekstove prihvataju onako kako su i napisani?

Мислиш - да ли су буквалисти ОНИ верници који све прихватају онако како пише?;)
(Опет уопштаваш! :rtfm:)

У том контексту буквалиста значи нешто пејоративно?

Види, свако уметничко дело (а Библија је И то) може да се тумачи на безброј различитих начина и свако има право да га доживи на онај начин који њему највише одговара.
 
Ne samo da ide u prilog vec je i odrzava. Sta bi pripovedali na misama? Sta bi objasnjavali, secirali? Ako je shvacena, nema osnove za indirektno tutorisanje.

tumacenje/objasnjavanje/...tutorisanje itekako ide...
takodjer, svako vrijeme ima svoje obicaje
danas se npr. katolicki teolozi i...ostali npr. arheolozi "ubise" da dokazu
kako su pojedine, ako ne bas sve, biblijske...price zasnovane na povijesnim cinjenicama
takodjer, "ubise" se da dostignuca suvremene znanosti npr. genetike uklope u kat. sliku svijeta...
sta mislis zasto? :)
 
Ne,uopšte nije potrebno "neki", jer Biblija je Sveta knjiga svih vernika-hrišćana.
U pravu si jedino ako to "neki", treba da eliminiše nehrišćane.

Ово је сад већ тенденциозно.

Ок, ти си баш љут на НЕКЕ вернике што су те назвали буквалистом па зато желиш да извређаш СВЕ вернике.:confused:

Машем ти! :bye:
 
A On im kaza priču ovu govoreći:

4 Koji čovek od vas imajući sto ovaca i izgubivši jednu od njih ne ostavi devedeset i devet u pustinji i ne ide za izgubljenom dok je ne nađe?
Jer. 33:13, Mt. 18:12, 1 Pet. 2:25

5 I našavši digne je na rame svoje radujući se,

6 I došavši kući sazove prijatelje i susede govoreći im: Radujte se sa mnom: ja nađoh svoju ovcu izgubljenu.
1 Pet. 2:10


Зар треба велика памет да се схвати да је овде реч о људима а не о овцама.




7 Kažem vam da će tako biti veća radost na nebu za jednog grešnika koji se kaje, negoli za devedeset i devet pravednika kojima ne treba pokajanje.

Baš fino i rečeno i protumačeno. Da li ti sve tekstove iz Biblije tumačiš na ovaj način?
Ili još bolje, pošto poznaješ Bibliju, možeš li da navedeš neki tekst koji tumačiš baš onako kako i piše.
 
tumacenje/objasnjavanje/...tutorisanje itekako ide...
takodjer, svako vrijeme ima svoje obicaje
danas se npr. katolicki teolozi i...ostali npr. arheolozi "ubise" da dokazu
kako su pojedine, ako ne bas sve, biblijske...price zasnovane na povijesnim cinjenicama
takodjer, "ubise" se da dostignuca suvremene znanosti npr. genetike uklope u kat. sliku svijeta...
sta mislis zasto? :)

I da je tako opet te pitam zašto to vas dotiče znate vašu istinu
 
Hm, mali off...
Bilo bi lepo em korisno i fino da nam neko kaže, objasni i pojasni zashto je Biblija bila spaljivana i zabranjena knjiga u 12 i 13 veku...

Ја за то нисам чуо, можда због тога што ниси навео где се то дешавало. Ипак могу рећи да и мене то интересује. А интересује ме и зашто то тебе интересује. Да ли можеш описати време, околности, спаљитеље коме су припадали и ко их је наговорио да то раде. Можда су имали оправдан разлог, а у овако постављеном питању то се не може наслутити.
 

Back
Top