Bon-ton

Pozorišni bonton

Na vreme se informišite o repertoaru pozorišta, predstavi koju gledate, rezervišite i kupite karte. Bićete zadovolјniji ako sve ovo odradite na vreme. Ukoliko zakasnite i istekne Vam rezervacija, nemojte kriviti biletare. Ukoliko ne kupite karte na vreme, možete biti nezadovolјni mestom, nemojte kriviti biletare i razvodnike za to.

U pozorište dođite pristojno odeveni (trenerke, mini suknje, šorcevi, iscepane farmerke, sportske patike, papuče, i slično nisu prikladna garderoba). Ukoliko je u pitanju premijera, obucite se svečano.

Dođite čisti i sređeni, ali izbegavajte korišćenje prejakog parfema, smetaćete lјudima oko Vas.

Obavezno koristite garderobu za jakne, mantile, kapute, velike šešire, kišobrane, velike glomazne tašne i slično. Nemojte smetati lјudima oko Vas.

Nemojte kasniti, dođite dovolјno ranije, ako zakasnite nemate pravo da negodujete ako Vam ne bude dozvolјen ulazak u salu, najbolјe je da sačekate prvu pauzu. Ukoliko Vas razvodnici ipak uvedu u salu iako je počela predstava, smestite se na prva slobodna mesta, nemate prava insistirati na svojim mestima. U toku prve pauze možete se premestiti na mesta za koja imate karte.

Ukoliko Vam je predstava nepoznata, ili želite da saznate nešto više o komadu, možete to uraditi putem programa koji se nalazi kod razvodnika u foajeu.

Ukoliko povedete dete u pozorište, objasnite mu pravila ponašanja, informišite ga na vreme o tome šta ćete gledati, ako je nešto nejasno ili ima nekih pitanja, sačekajte pauzu ili kraj predstave za objašnjenja i odgovore.

Kada se smeštate na svoje mesto, a ono se nalazi u sredini reda, obavezno se izvinite onima koje morate podići da biste prošli, a kroz red prolazite okrenuti licem prema lјudima koji već sede.

Ako ste bolesni, imate kijavicu ili kašalј, ostanite kod kuće, Vaš kašalј ili kijavica smetaće ostaloj publici i glumcima, a u sali treba da vlada potpuna tišina.

Nemojte unositi hranu, grickalice, sokove i slično, šuškaćete i biti glasni, smetaćete ostaloj publici i glumcima, a u sali treba da vlada potpuna tišina.

Obavezno isklјučite mobilne telefone, ili bilo koje druge uređaje, u toku trajanja predstave. Ukoliko ipak zaboravite da isklјučite zvono, a telefon Vam zazvoni u toku predstave odmah ga isklјučite, nemojte se ni slučajno javiti. Uvek možete proveriti propuštene poruke i pozive u toku pauze ili nakon predstave.

Ne šalјite i ne proveravajte tekstualne poruke ili mailove u toku predstave, svetlo Vašeg mobilnog telefona je još jače u mraku, smetaćete lјudima oko Vas, a ako ste blizu scene smetaće i glumcima.

Nemojte fotografisati ili snimati predstavu.

Nemojte pričati, pevati, komentarisati u toku predstave, smetaćete ostaloj publici i glumcima.

Držite noge na podu, nemojte ih podizati na sedište ispred Vašeg.

Aplauzom nagradite glumce, možete aplaudirati i u toku predstave ali nakon završenog teksta odnosno određene scena. Ukoliko niste sigurni da li je pravi trenutak za aplauz bolјe nemojte aplaudirati. Najveći aplauz je na kraju izvođenja. Ali nemojte preterivati, vikati, ili dobacivati neumesne komentare.

Ukoliko morate da izađete iz sale ranije, sačekajte prvu pauzu ili sačekajte da se određena scena završi. Nemojte izlaziti u sred scene, jako ćete smetati glumcima.

Nemojte žuriti da izađete kada se završi predstava, sačekajte da se završi aplauz, da glumci odu sa scene ili da se spusti zavesa.

Preuzeto sa sajta: Beogradskog dramskog pozorišta
 
DEČJI BON-TON


Zlatna pravila u komunikaciji

1.
Pri dolasku u društvo pozdravite prisutne.

2. Predstavite osobe koje ostali ne poznaju.

3. Pri upoznavanju pružite ruku i rukujte se, ni suviše jakim stiskom, ni suviše slabim, i izgovorite svoje ime.

4. Oslovljavajte sagovornika sa „gospođo“ i „gospodine“, a nikako sa „ej, ti“.

5. Ne upadajte drugima u reč.

6. Ne ispitujte sagovornike.

7. Ne govorite stranim jezikom pred onima koji ga ne razumeju.

8. Razgovarajte i slušajte bez uzrečica i psovki.

9. U društvu se ne došaptavajte.

10. Ne ponavljajte sto puta jedno te isto.

11. Ne govorite o odsutnima.

12. Ne govorite „on“ i „ona“, već te osobe oslovljavajte po imenu.

13. Ne završavajte sagovorniku rečenice.

14. Ako zevate, stavite ruku na usta.

15. Pri kijanju i kašljanju stavite maramicu na nos i usta.



Podsetnik za decu u deset koraka

1.
Kad ti nešto treba, kaži: „Molim to i to“; Kada nešto dobiješ, kaži: „Hvala.“; A kada nešto odbiješ, kaži: „Hvala, ne mogu.“

2. Ne vodi glavnu reč. Na pitanja odraslih odgovaraj kratko i pristojno.

3. Ako ti se nešto ne dopada, ne prigovaraj na sav glas.

4. Ne diraj ništa bez pitanja!

5. Ne preturaj po tuđim fiokama i tašnama!

6. Ako polomiš ili pokvariš neku tuđu stvar, izvini se i ponudi se da je popraviš ili nadoknadiš štetu.

7. Ne plazi se i ne govori ružne reči!

8. Ne pokazuj prstom šta hoćeš da jedeš i ne traži najveće parče.

9. U toku i posle ručanja, pribor za jelo se spušta u tanjir, a ne oko tanjira i oko stola.

10. Iskoristi pravi momenat i ljubazno se povuci u dečju sobu. E, hej! Polako! Ne okreći stranice masnim prstima!

Tolerancija

  • Ne okrećite glavu od starih i nemoćnih! Njima je ponekad potrebno samo malo. Recimo, da im kupite hleb, mleko i novine kad je klizavo.
  • Od hendikepirane osobe možete naučiti, kao prvo kako se ceni zdravlje.
  • Poštujte sportske i sve druge protivnike!
  • Ne svađajte se sa neistomišljenicima!
  • Ne ismejavajte debele ako ste mršavi i obrnuto. Ne zadirkujte niske ako ste visoki i obrnuto. Ne ogovarajte uredne ako ste neuredni i obrnuto.
Zlatna pravila za stolom

  • Ne treba govoriti punim ustima.
  • Ne treba mahati viljuškom i nožem u toku razgovora.
  • Ne treba čačkati zube šibicama i drugim oštrim predmetima.
  • Ne treba se protezati preko stola da bi se nešto dohvatilo.
  • Ne treba prinositi tanjir ustima.
  • Ne treba umakati po tanjirima i činijama.
 

Bonton prilikom poslovnih obroka​

Evo par saveta koji će Vam pomoći da organizujete savršeni poslovni ručak, ili pak da ostavite dobar utisak ako ste pozvani na isti.
1. Ako ste u mogućnosti, saznajte koju vrstu kuhinje Vaš partner voli. Možete ih pitati prilikom poziva ili pak nazvati njihovog asistenta da biste saznali. Takođe možete ponuditi Vašem gostu izbor između nekoliko restorana. Ako pozivate grupu saradnika, odaberite restoran koji ima raznovrsnu ponudu.
2. Pozivi na poslovni ručak trebaju biti uručeni oko nedelju dana unapred, ako ste u mogućnosti.
3. Ako je moguće odaberite restoran u kome ste redovan gost. Kada Vas osoblje prepozna, to ostavlja dobar utisak na Vaše saradnike.
4. Imajte na umu da ako Vi ili Vaš saradnik mora da duže putuje da bi stigli do mesta sastanka, to treba da budete Vi a ne oni.
5. Uvek unapred obavestite saradnike koje ste pozvali na poslovni ručak o čemu ćete diskutovati i da li treba da ponesu bilo kakav relevantan materijal.
6. Jasno im dajte mesto i vreme sastanka i ponovite te detalje još jednom kasnije u toku razgovora.
7. Unapred rezervišite sto za Vas i Vaše saradnike.
8. Na jutro pre sastanka još jednom stupite u kontakt sa Vašim saradnicima i potvrdite sastanak.
9. Obavezno dodjite na vreme.
10. Ako stignete pre svojih gostiju, bonton nalaže da ih morate sačekati u holu ili na recepciji, ali ne za stolom.
11. Ako su neki od Vaših gostiju stigli a drugi ne, pristojno je čekati samo do tačnog trenutka kada ste rezervisali. Tada možete uvesti goste koji su stigli a člana osoblja restorana zadužene za primanje gostiju uputite da zakasnele goste dovedu za sto kada stignu.
12. Unapred se obavestite da li postoje pravila oblačenja i poštujte ih.
13. Kada je reč o plaćanju računa, osoba koja je organizovala sastanak plaća isti. Nemojte se grabiti za račun ili pokušavati da nagovorite pozivaoca da platite svoj deo.
14. Ako ste Vi organizovali sastanak a server prosledi račun nekome od gostiju, zamolite ih da Vam ga daju. Da biste izbegli ovu situaciju možete unapred reći Vašem konobaru da račun donese direktno Vama.
15. Ako ih restoran nije već uračunao u cenu, na vama je da ostavite napojnice u iznosu od 15-20% od ukupne cene obroka. U većim restoranima napojnice se daju ne samo konobaru već i drugim članovima osoblja koji su Vas uslužili. Evo opštih pravila za davanje napojnica: Konobar: 15-20% od cene obroka.
Stručnjak za vino: 15-20% cene flaše/flaša vina koje su otvorene za vreme obroka. U ovom slučaju od ukupne cene obroka oduzimate cenu za vino i od toga računate procenat, dok konobaru plaćate napojnicu u procentu od preostale cene obroka.
Barmen/šanker: 15-20% od ukupnog računa.
Radnik u odseku za kapute: 2EU za prvi kaput i 1EU za svaki naredni.
Radnik zadužen za parkiranje vozila: 2EU
16. Posle poslovnog obroka, ako ste bili gost, pošaljite Vašem pozivaocu poruku zahvalnosti kojom ćete ujedno i potvrditi sve odluke donete za vreme sastanka. Umesto poruke možete nazvati i telefonom, ali poruka ima prednost da ne prekida aktivnosti druge osobe i deluje toplije.
17. Kao što je već navedeno ranije, razgovor o poslu započinje se pošto je predjelo završeno i sklonjeno sa stola. Ako ste Vi pozvali saradnike, onda je na Vama da započnete taj razgovor. Ako ste pak pozvani ili ste najmlađi saradnik od prisutnih, nemojte preterano dominirati razgovorom, već postavljajte pitanja kad je prikladno i izražavajte interesovanje.
 
Sa velikim zadovoljstvom sam pročitao sve postove i nekako me vratilo u vreme kada se Bonton cenio.Nama izgleda još jedino ostaje da ponekada ovako preko nekog foruma pišemo o njemu.Nisam zalazio u profile da vidim koliko ste mladi ili stari ali mi je drago da je neko pokrenuo ovu temu.Ostaju još samo dve sitnice a to je kako popularisati ovu tematiku i kako preći sa reči na dela!Svako dobro i pozdrav od Dukija!
 
E-bonton

Napisano je više priručnika o e-bontonu, i kako mladi treba da se ponašaju na određenim društvenim mrežama a nije loše ni stariji da pročitaju.

Jedno pravilo koje bih posebno izdvojila je :Zlatno pravilo 3P
A ono glasi :Pročitaj, Promisli, Postavi.
Za ovo postoji i narodna mudrost koja glasi: dva puta meri jednom seci

i još jedno :
Ne čini drugima ono što ne želiš da drugi čine tebi

Nekoliko osnovnih pravila

1. Ne prihvatajte svakoga za prijatelja (nije važan broj virtualnih drugara, nego stvarnih i pravih).

2. Ukoliko dobijete poruku „nepristojne, uznemiravajuće“ sadržine, odmah je prijavite roditeljima, ili nastavniku (ovo nikako ne prećutkujte).

3. Nemojte pisati neprimerne poruke, ni objave. To stvara lošu sliku o vama, a kasnije će vam biti žao. Možda je „kul“ reći ponekad ružnu reč, ali kad je napišeš to nikako nije lepo.

4. Nemoj davati lične podatke nepoznatim osobama. Oni koji te znaju, njima to ne treba.

5. Kad objaviš video, ili fotografiju znaj da to vidi ceo svet. A svet nije mali. Ima puno dobrih, ali i loših ljudi. Ne znaš ko će sve to da vidi. Postavi samo one slike/snimke koje bi i tvoja mama odobrila.

6. Ukoliko ti roditelji dozvoljavaju da koristiš neki nalog, nemoj da kriješ šta radiš na njima. Nije loše da im daš lozinku da i oni ponekad pogledaju (naravno, sa tobom) šta gledaš i s kim se dopisuješ. Oni su tu da te zaštite.

7. Širi „pozitivu“ — ignoriši nekulturu. Deli smajliće, a ne dislajkove.

8. Bolje nikakav komentar, nego komentar koji je nikakav.

9. Poštuj privatnost, kako svoju tako i tuđu.

10. Imaj na umu, sve što je ilegalno u realnom životu, ilegalno je i na internetu.

11. Zlatno pravilo 3P: pročitaj, promisli, postavi.

12. Ne objavljuj ono što ne bi rekao glasno na trgu.

13. Nemoj lajkovati sebe. To je baš, baš glupo.

14. Ne gnjavi zahtevima za igricu i novim gifovima. Ne prosleđuj „lanac sreće“. Iritantno je.

15. Ne vređaj, ne psuj, ne omalovažavaj, ne napadaj — veliko NE nasilju.

16. Ne pravi lažne profile.

17. Ako ti se ne sviđa snimak na Jutjubu, preskoči ga.

18..Društvena mreža će ti neprimetno uzeti sate i sate vremena,nadji pravu meru

19. Kad kažeš da te nema online, onda stvarno ugasi komp!

20. Ne čini drugima ono što ne želiš da drugi čine tebi
 
BOLNIČKI BON TON

1. Stvaranje gužve u bolničkoj sobiPrilikom dolaska u posetu treba voditi računa o tome da sestrama i lekarima u svakom trenutku treba osigurati nesmetan prolaz do pacijenta. Međutim, mnogi ljudi ne razmišljaju o tome, pa u bolničkoj sobi naprave gužvu. Uvek poštujte kućni red bolnice, tj. pravilo o broju posetilaca koji istovremeno smeju da borave u bolničkoj sobi, naročito ako u njoj leži više pacijenata.

2. Ignorisanje molbe za izlazak iz sobeAko vas sestra zamoli da napustite bolničku sobu, to znači da mora da obavi posao kojem vi ne možete da prisustvujete. Poslušajte je i nemojte se uvrediti jer ona samo želi da pacijentu pruži negu uz neophodnu dozu privatnosti.

3. Sedenje na bolničkom krevetuOvo je strogo zabranjeno u svim bolnicama, ali to ljude ne sprečava da ga i dalje krše. Prazan bolnički krevet pored osobe kojoj ste došli u posetu spreman je za novog pacijenta, a ne za posetioce koji će da sede na njemu. Nikada ne sedajte ni na krevet bolesnika. Ako u sobi ima više posetilaca, nemojte razgovarati samo s njima i zaboraviti zbog koga ste tu.

4. Poštovanje vremena posete
Ovo pravilo svi moraju da poštuju. Naravno da uvek postoje situacije u kojima se može napraviti izuzetak, kao što je donošenje neophodnih stvari članu porodice ili prijatelju koji je nenadano završio u bolnici, ali u tim slučajevima o vremenu dolaska konsultujte se sa sestrama.

5. Pričanje prilikom davanja terapije
Ovo je pre svega greška pacijenata, a oni bi trebalo da budu svesni da je redovna distribucija lekova u bolnici odgovoran posao i da nikako ne bi trebalo ometati sestre dok ga obavljaju. Pustite je da prvo svima podeli lekove, pa je tek onda pitajte šta vas zanima

.6. Donosite pacijentu previše hranePre nego što krenete u posetu, raspitajte se šta bolesnik od hrane i pića sme da konzumira, to mu i odnesite, ali ne u ogromnim količinama.






https://mondo.rs/Magazin/Zdravlje/a...tm_medium=widget&utm_campaign=Kurir_saobracaj
 
Bonton je skup pravila lepog i pristojnog ponašanja u svim situacijama svakodnevnog života....
Lepo ponašanje i komunikacija ima svrhu da nam omogući da se prijatno osećamo u društvu, ali i da ne uznemiravamo druge nepristojnošću.
Kad bi pravila bontona prevladala u društvu, postala bi zaštita od neotesanih i nepristojnih ljudi.
Da bi se to postiglo, potrebno je podići ljudsku svest na viši nivo a obzirom da se nalazimo na forumu, potrebno je podići forumašku svest na viši nivo..

"Lepa reč i gvozdena vrata otvara"..?

Volela bih da razgovaramo o Internet bontonu..znamo da internet nije samo mreža računara, nego i velika neformalna zajednica sa sopstvenim kodeksom ponašanja.
Pravila ponašanja na Internetu slična su onima u svakodnevnom životu ali da li je to baš tako?..

Vaša iskustva..

Internet bon ton ili ranije poznat pod imenom netiquette je neuspesan pokusaj uvodjena lepih manira na internetu nekih 90tih kad se online rasprava rasplamsava po otvaranju interneta van akademije i vojske.

Nazalost, internet pre 'komercijalnog' je bio poprilicno razlicit od masovnog interneta koji nastaje posle MySpace-a. Internet populacija se naglo menja iz akademske u opstu. S tim sta je ok i sta nije ok se menja sto pod uticajem ekonomske propagande, sto pod uticajem onih koji ga koriste za potpuno obrnute stvari od onih za koje je inicijalno smisljen.

Anomalije se redjaju po raznim tackama od obezbedjenja do privatnosti, od slobodne razmene znanja do razmene trivijalnosti.

Mozda sad kad se krecemo ka osvescenju da nam internet kroji misli, pocnemo opet da pricamo o tome.

Ja ne bih da davim. Evo spiska za one koji hoce da malo izucavaju ili cak da predloze neki novi stav o svemu tome.

https://coursedesign.colostate.edu/obj/corerulesnet.html
 

Seksualni bonton​

Odgovor na večno pitanje "Koliko ste imali ljubavnika?"
Znati da je osoba imala jednog ljubavnika, ali nije koristila zaštitu opasnije je od činjenice da ih je imala 30, a da je sa svakim od njih koristila zaštitu.
Otmeno: Odgovarajući na ovo pitanje kako vam prošlost i broj ne znače ništa, već da ste zainteresovani samo za vašu budućnost, odbijate da se pokorite pritisku da otkrijete o sebi nešto što radije ne biste, zato ne postavljajte nikome to pitanje.
Neukusno: Uvređeni sumnjate u nečiju insinuaciju da ste prosmiskuitetni i odjurite osuđujući partnera, jer se osećate pod pritiskom.

Seksting
Otmeno: Pitajte pre nego što se odvažite da pošaljete nekome nešto seksualno. Pošaljite sliku erotičnih i umetničkih ekspresija umesto vaših intimnih područja u krupnom planu. Čuvajte svoju privatnost i tako da nikada ne pokažete svoje lice ili bilo koji detalj koji odaje da se radi baš o vama. Čuvajte vaše ljubavne fotografije i fotografije vaših ljubavnika od znatiželjnika. Ako partner od vas zatraži brisanje fotografija, poslušajte ga.
Neukusno: Slanje seksi fotografija nekome kome ne biste trebali, pogrešan tajming slanja, pokazivanje vrućih fotki i ljubavnih tekstova drugim ljudima, prijateljima i postavljanje fotografija na društvene mreže, kao i pretnje da ćete to uraditi je sasvim nepoželjno.

Veza za jednu noć
Otmeno: Naučite kada ne znači ne i nikada ne navaljujte. Nemojte biti sebični, bez obzira što se radi o vezi na samo jednu noć ne radi se samo o vama. Ako niste zapamtili ime ljubavnika, ne govorite ništa. Sačekajte 15 minutaposle seksa, a zatim recite da ujutro morate da idete na važan sastanak ili da vam mama dolazi kući. Ukažite im da vas mogu kontaktirati suptilno i tako što ćete im dati do znanja da se nadate da se to ipak neće dogoditi. Nemojte se stideti sutradan, već budite seksualno osnaženi.
Neukusno: Naljutite se i iznervirate ako seks ne ide po planu. Ne trudite se i ne pitate šta druga osoba voli, čak i ne želite da brinete o tome kako da joj ugodite jer pretpostavljate da je više nikada nećete videti. Takođe, ne prihvatate znak da morate da odete iako ste dobili jasan znak. Uzimate broj telefona iako nemate nameru da se javite.

Seksualna higijena i životna sredina
Elegantno: Vodite računa o sebi, vodite računa o ličnoj higijeni, izgledu intimnih mesta, tela, noktiju, kože, kose. Sveže oprana posteljina, uredna soba, udobno osvetljenje i nekoliko pristojnih pića u frižideru učiniće vas još privlačnijim.
Neukusno: Soba puna neuredne odeće, puna pepeljara, prazan frižider, gomila neurednih sitnica, pretrpan i prljav krevet, kao i vaša loša lična higijena poput zapuštenog tela, neurednih noktiju, lošeg zadaha, neodržavanih genitalija će odbiti vaše potencijalne ljubavnike.

Pijani seks poziv
Otmeno: Ne upuštajte se u ovu radnju ako ste jako pijani. A ako ste spremni na poziv, prvo proverite partnerovu situaciju pre nego što krenete u akciju. Takođe, odbijanje ljubazno prihvatite.
Neukusno: Nenajavljeno se pojaviti usred noći, glasno vičući ili kucajući na vrata samo ćete probuditi komšije i navući potencijalni partnerov bes na sebe. Takođe, odbijanje odlaska, spavanje odmah posle seksa ili pak povraćanje jednako su neukusni.

Suočavanje s kondomima
Otmeno: Koristite kondome, neka vam budu norma za sve ili nove slučajeve. Imajte kod sebe uvek kvalitetan kondom uz znanje i veštinu kako ćete ga staviti. Neka vam je pri ruci, u pravo vreme.
Neukusno: Odbijate upotrebu ili ne nosite zaštitu sa sobom. Laganje o vlastitom seksualnom zdravlju, neprimereno korišćenje, loš tajming i kondom koji ostaje na podu pored vas takođe su oblici nedoličnog ponašanja.

Pružanje oralnog seksa muškarcu
Otmeno: Komplimenti njegovoj muškosti, diskretno traženje odmora ako vam zadovoljavanje predugo traje, traženje dopuštenja da gledate kako on to radi sam kada je vama dosta, kao i korišćenje ruku u ključnim trenucima iskazuje vašu pristojnost oralnog, odnosno seksualnog ponašanja.
Neukusno: Muškarci koji ne vode intimnu higijenu ili to ne rade kako treba nisu nimalo primamljivi. Guranje vašeg potiljka i glave prema sebi kao i pretpostavka da je u redu da vam ejakuliraju u usta bez pitanja su jednako neprijatni kao i kada ne žele da vam uzvrate zadovoljstvo.

Njeni orgazmi
Otmeno: Postavite nju na prvo mesto. Ne ljutite se ako nije doživela vrhunac, ali je uložila trud i iskazala veštine i čari predigre. Koristite seksualne igračke i pomagala, pozovite njen vibrator da vam se pridruži u krevetu i nikada ne zaboravite da tražite povratne informacije i smernice ka užitku.
Neukusno: Predigra ne traje dovoljno dugo ili je uopšte nema. Žurite ravno u snošaj penetrirajući bez poljupca ne pružajući nikakvu stimulaciju, zanemarujete njen klitoris. Postavljate pitanje da li jei vaša partnerka doživela orgazam svaka tri minute.

Problemi s penisom
Otmeno: Zgrabite penis gledajući partnera u oči govoreći mu kako je seksi i kako volite kada je u zanosu. Nemojte shvatati lično ako vaš partner ima problema s erekcijom.
Neukusno: Zuriti u njegov penis i pitati se hoćete li ga uopšte osetiti. Iznošenje bezobraznih komentara ako ste u situaciji da samo vaš ljubavnik doživljava vrhunac, a vi ne, neumesno je kao i pravljenje frke ako stvari ne idu po planu i erekcija nije onakva kakvu očekujete.

Tokom seksa
Otmeno: Udeljujte komplimente. Budite glasni. Neka vas se čuje kada u nečemu zaista uživate. Ne suzdržavajte se. Stavljajte partnerovu ruku tamo gde je želite, navodite ih tamo gde se najbolje osećate. Osluškujte govor vaših tela, nikada ne pretpostavljajte da su ista pravila za sve ljubavnike.
Neukusno: Legli ste i čekate da vaš ljubavnik odradi sve sam. Stidite se svog tela. Skrećete pogled na telefon tekom seksa. Zaustavljate svaku daljnju seksualnu aktivnost čim doživite orgazam.

Posle seksa
Otmeno: Diskretno idete po maramice. Pričate s partnerom šta vam se svidelo i šta ste doživeli tokom seksa. Posle ostajete zagrljeni uz poljupce i maženje, ali se takođe ne ljutite ako neko i zaspi.
Neukusno: Bežite odmah na tuširanje i ljutite se ako niste dobili povratnu informaciju o vašoj izvedbi. Ostajete da ležite i nezainteresovani ste ste za razmenu nežnosti i dodire. Ućutali ste se i planirate ubrzo da odete bez objašnjenja.

Suočavanje s cimerima
Otmeno: Budite tihi i diskretni, pitajte da li vašem ljubavniku smetaju drugi ukućani. A ako naletite na nekog potrudite se da se predstavite. Budite ljubazni i pristojni.
Neukusno: Pravite buku iako znate da niste sami. Zavodite partnerove cimere ili ignorišete njihovo postojanje. Hodate polugoli uokolo. Uzimate tuđe stvari i krećete se po kući bez pitanja. Dugo koristite jedinuo kupatilo ostavljajući nered za sobom.
 
Bonton je skup pravila lepog i pristojnog ponašanja u svim situacijama svakodnevnog života....
Lepo ponašanje i komunikacija ima svrhu da nam omogući da se prijatno osećamo u društvu, ali i da ne uznemiravamo druge nepristojnošću.
Kad bi pravila bontona prevladala u društvu, postala bi zaštita od neotesanih i nepristojnih ljudi.
Da bi se to postiglo, potrebno je podići ljudsku svest na viši nivo a obzirom da se nalazimo na forumu, potrebno je podići forumašku svest na viši nivo..

"Lepa reč i gvozdena vrata otvara"..?

Volela bih da razgovaramo o Internet bontonu..znamo da internet nije samo mreža računara, nego i velika neformalna zajednica sa sopstvenim kodeksom ponašanja.
Pravila ponašanja na Internetu slična su onima u svakodnevnom životu ali da li je to baš tako?..

Vaša iskustva..
S tim što moramo uzeti u obzir to da u Srbiji nikako niste kul ako se pridržavate bontona
 
Bonton je skup pravila lepog i pristojnog ponašanja u svim situacijama svakodnevnog života....
Lepo ponašanje i komunikacija ima svrhu da nam omogući da se prijatno osećamo u društvu, ali i da ne uznemiravamo druge nepristojnošću.
Kad bi pravila bontona prevladala u društvu, postala bi zaštita od neotesanih i nepristojnih ljudi.
Da bi se to postiglo, potrebno je podići ljudsku svest na viši nivo a obzirom da se nalazimo na forumu, potrebno je podići forumašku svest na viši nivo..

"Lepa reč i gvozdena vrata otvara"..?

Volela bih da razgovaramo o Internet bontonu..znamo da internet nije samo mreža računara, nego i velika neformalna zajednica sa sopstvenim kodeksom ponašanja.
Pravila ponašanja na Internetu slična su onima u svakodnevnom životu ali da li je to baš tako?..

Vaša iskustva..
Бон-тон су писали мушкарци.
Ја га се не придржавам.
Барем тако испада када прочитам правила понашања на форуму.
То ме јако брине.
Поштујем саговорника и када се са њим не слажем.Све док ме вређа(ако ме вређа), на културан начин,кроз расправу ,то и не сматрам увредом(некако ми је шмекерски).
Али ту су и они који нису шмекери,са њима се зезам,на опет,неки начин поштујем и такве,који нису за "претерано" размишљање, "вичу",псују....
Зар нису у реалном животу у већини?Замисли да их се "Клоним" када их год видим(попут Миша).
Нема шансе ,мада нисам увек расположен да их " ложом",а и будимо искрени,хоће и да се бију ако претерам.А ја нисам тај тип,више.
 
U današnje vreme maniri i Bonton su "bljak" - cool si samo ako pljujes po svemu.
Kad imaš posla s idiotima jedini način da im objasniš idiotizam je da pokažeš da si u stanju bit veći idiot od njih. 🤔
 
Ja ne bih da davim. Evo spiska za one koji hoce da malo izucavaju ili cak da predloze neki novi stav o svemu tome.

https://coursedesign.colostate.edu/obj/corerulesnet.html
Sve je ok, jedino je stavka 5 malo diskutabilna, prvo naslov:

Rule 5: Make yourself look good online​

I onda se pitaš - Kako sam se tol'ko prevarila u tu osobu.
One of the best things about the virtual world is the lack of judgment associated with your physical appearance, sound of your voice, or the clothes you wear (unless you post a video of yourself singing Karaoke in a clown outfit.) You will, however, be judged by the quality of your writing, so keep the following tips in mind:
S ovim se slažem i to je dobra stvar. Smanjena je moć agresije, koketiranja, nametanja sebe...
  • Always check for spelling and grammar errors
Donekle ok, ali nije poenta ni da se izgubi prirodnost i ljudskost, ne pišeš naučni rad.
  • Know what you're talking about and state it clearly
Sa ovim se potpuno slažem, misli da li nekog daviš.
  • Be pleasant and polite
Lažna engleska finoća. Ne moram da lažem, vređam, manipulišem, ali nisam dužna ni veštački da budem ljubazna i prijatna, posebno kad me nešto istrigeruje (npr. laž).
 
Sve je ok, jedino je stavka 5 malo diskutabilna, prvo naslov:

I onda se pitaš - Kako sam se tol'ko prevarila u tu osobu.

S ovim se slažem i to je dobra stvar. Smanjena je moć agresije, koketiranja, nametanja sebe...

Donekle ok, ali nije poenta ni da se izgubi prirodnost i ljudskost, ne pišeš naučni rad.

Sa ovim se potpuno slažem, misli da li nekog daviš.

Lažna engleska finoća. Ne moram da lažem, vređam, manipulišem, ali nisam dužna ni veštački da budem ljubazna i prijatna, posebno kad me nešto istrigeruje (npr. laž).
Ima tu i nesto sto englezi zovu ekscentricnost. Ti ekscentricni se bas i ne trude da nesto vestacki budu bilo sta.
 

Back
Top