Bon-ton

Bonton u kafiću

Muškarac ulazi prvi u kafić, lokal
Kad se izlazi iz lokala, tada žena ide napred a muškarac iza nje
Prijatelji koji se nalaze u lokalu, pozdravljaju se samo „u prolazu“
Ako u lokal uđe prodavac cveća, žena treba da kaže „hvala“. Ako to ne učini, muškarac bi trebalo da kupi cvet
Ako žena želi da zapali cigaretu, muškarac treba da uzme upaljač, pripali i kaže joj „hvala“ (ima čast da joj pripali cigaretu) a ona treba da ćuti ili kaže „molim“
Šminka se popravlja u toaletu. Ogledalce ne vadite dok sedite za stolom
 
Forumski bon ton

Otvaranje nove teme

-Pre nego što otvorite novu temu, pretražite forum za temu iste ili slične sadržine.

-Ukoliko ste, nakon izvršene pretrage, utvrdili da na forumu ne postoji slična tema, možete da otvorite novu.

-Trudite se da naslov teme bude što deskriptivniji, kako bi svima, već na prvi pogled, moglo biti jasno šta se unutra nalazi
 
Forumska tolerancija

Budite tolerantni. Ne uzimajte zdravo za gotovo sve što pročitate u poruci, a naročito ne reagujte na provokacije. Najbolja reakcija na provokaciju je da uopšte ne reagujete. Teškim rečima napisanim u afektu stvari najčešće možete samo da pogoršate i da izazovete lančano povećavanje broja razmenjenih poruka koje neće dovesti ni do kakvih rezultata osim lošeg raspoloženja na obe strane.
 
Poslovni bonton

Poslovni život zahteva pridržavanje određenih pravila ponašanja kako za nas same tako i za ljude oko nas. Postoji niz pravila ponašanja u poslovnim sitaucijama, a neka od njih su:

U svako zakazano vreme treba doći tačno i prikladno obučen.

Tokom razgovora treba biti strpljiv, pažljivo slušati i kratko i jasno odgovarati na postavljena pitanja.

Nije preporučljivo pričati loše za preduzeće za koje ste pre radili, niti postavljati pitanja izvan domena interesovanja o vašem budućem radnom mestu.

Rukovodeće lice se kolegama obraća sa Vi.

Kada dođete na neki poslovni sastanak ili nešto drugo, a pretpostavljeni je zauzet, telefonira ili ima neku drugu stranku, treba da se povučete.

Tokom razgovora se sedi, ukoliko pretpostavljeni ne iskaže suprotnu želju (nikada prvi nemojte da sednete).
 
Bonton – Poklanjanje cveća

Uvek se poklanja neparan broj cvetova. Kada se cveće šalje, obavezno se ostavlja poruka.
Koju poruku šalje poslati cvet?

Božur – simbol srećnog braka, uzvišenost i elegancija

Crveni karanfil/ ruža – žrtvovanje, milost i ljubav

Beli karanfil/ ruža – čistota i ljubav

Ružičasti karanfil – ljubavna naklonost

Hrizantema – najviše se koristi za sahrane i venčanja

Ljiljan – uzvišenost, čistota, beskrajna lepota, sreća, besmrtnost

Orhideja – egzotičnost, prefinjenost, ekstravagantnost, romansa, erotika i želja za intimnošću

Iris ili perunika – dostojanstvo, hrabrost, slava

Žuta ruža – veselje, zadovoljstvo, ali i neverstvo i ljubomora

Narandžasta ruža – žudnja i opčinjenost

Ruža boje lavande – ljubav na prvi pogled

Roze ruža – zahvalnost, divljenje, nežnost, brižnost

Bež ruža – prijateljstvo

Suncokret – obožavanje i snaga

Narcis – samoljubivost, neuzvraćena ljubav, ali i novi početak

Lala – bogatstvo, raskoš, lepota, oholost, čežnja, zaljubljenost i ljubav
 
Bonton pozdravljanje

Najčešći izrazi koji se kod nas koriste za pozdravljanje su “Dobro jutro”, “Dobar dan”, “Dobro veče” i “Zdravo”. Mladi se danas najčešće pozdavljaju sa “Ćao”, kao i stranim izrazima kao što su “Hello” ili “Hi”. Pozdrav sa “Ljubim ruke” ili “Moj naklon” davno su izašli iz mode.

Na mlađima je da priđu i pozdrave starije osobe i nekoga koga poštuju

Žena uvek prva pruža ruku muškarcu, starija osoba mlađoj, osoba viša po rangu onoj nižoj

U lokalu mlađe osobe ustaju kada stolu priđe neko stariji. Takođe i svi muškarci koji sede za stolom treba da ustanu kada žena dolazi do stola. Žena ustaje samo ako je mlada, a stolu prilazi žena starija po godinama ili položaju

Kada neka osoba ulazi u sobu gde već ima ljudi, obavezno prva pozdravlja bez obzira na godine i pol

Pri pozdravljanju ne smeju se držati ruke u džepovima ni cigareta u ustima

Kada se prilazi stolu, ljude koje poznajemo pozdravljamo klimanjem glave, nikako rukovanjem
 
Bonton u školi

Nastavnicima, psiholozima, pedagozima, čuvarima se persira
Ne upada se u reč, već se podignu dva prsta, a zatim pita
Na času se ne priča već prati gradivo, a odmor služi za druženje
Kada se čas završi dete treba mirno da spakuje svoje stvari i izađe iz učionoce tek nakon učiteljice
Sa drugarima se deli, treba ih ponuditi žvakama, bombonama ili čipsom jer niko ne voli cicije a i lakše će se ukopiti u društvo
 
Bonton - Sahrana


Priprema sahrane

Kad se dogodi smrtni slučaj - rodbina umrlog nađe se pred mnogim problemima. Osim razumljivog, emocionalnog šoka, stresa, pojavi se i mnoštvo nedoumica koje su tim veće ako je smrt nastupila iznenada. Zato će ovde biti reči samo o nekim opštim naznakama, naime šta treba uraditi u skladu sa hrišćanskom i narodnom tradicijom.

O smrti najpre treba obavestiti rodbinu i najbliže prijatelje, a zatim će oni obaveštavati druge poznanike. Na taj način se vest veoma brzo raširi među poznanicima. Najbliži, po pravilu, odmah dolaze u kuću pokojnika da se nađu pri ruci porodici umrlog. Tada treba poneti kafu i neko piće jer se može desiti, pogotovo ako je smrt iznenadna, da toga nema dovoljno u kući. Ko je u mogućnosti, treba porodici odmah da ponudi i novac, kao pozajmicu, dok sahrana ne prođe. Smrt ne bira vreme i zato je prijateljska solidarnost neophodna.
Važno je zapamtiti da nadležnog sveštenika treba na vreme, odnosno što pre, obavestiti o danu, mestu i vremenu sahrane.

Crnina
Crna boja je znak žalosti i ona se oblači što pre, a obavezno se mora imati za sahranu. Crninu oblače najbliži srodnici (deca, snahe, unuci, braća, sestre). Crnina ne mora biti novokupljena, već se iz garderobe izdvoje odgovarajuće stvari.

Izjave saučešća
Bliski prijatelji, kolege s posla i oni koji su dosta vremena provodili sa pokojnikom dolaze pre sahrane kući da porodici izjave saučešće. Obično se ponese flaša pića i kafa i izgovore reči saučešća. U kući se kratko posedi, posluži se kafom i pićem, a zatim odlazi. Najčešće se odlazi kad dođu novi poznanici, da bi se izbegla gužva. To se ne odnosi na one koji imaju posebna zaduženja i koji porodici pomažu oko sahrane. Ako neko ne može doći kući, kao i oni koji se ne ubrajaju u širi krug prijatelja, dolazi na sahranu i tu, pre početka opela, izjavljuje saučešće porodici. Ako se neko nalazi van mesta stanovanja, ili je na putu, pa nije u stanju lično da izjavi saučešće, običaj je da se pošalje telegram.

Porodica
Porodica treba da bude u kapeli, pored kovčega sa pokojnikom jedan sat pre početka opela. Porodica je u crnini i stoji sa desne strane, posmatrano od ulaznih vrata kapele. Iznad glave pokojnika nalazi se stalak za sveće. Tu treba da gore sveće članova porodice. Oni koji dolaze prići će svakom članu porodice i izjaviti saučešće. Po pravoslavnom običaju, pokojniku se nosi samo sveća. Danas je uobičajeno da se donose venci i cveće. To pravoslavna crkva ne propisuje, čak i je protiv toga.

Za obred sahranjivanja treba pripremiti panaiju, bocu vina i bocu pomešanog vina i ulja. Po narodnom običaju panaija se ne sprema u kući pokojnika, već van nje i nju sprema neka starija žena, odnosno koja nema nameru da rađa decu.

Sveštenik će doći u zakazano vreme da održi opelo. Negde se opelo vrši nad otvorenim, a negde nad zatvorenim kovčegom. Po završetku opela, sveštenik će pozvati sve prisutne na poslednje celivanje. Tom prilikom se može otvoriti kovčeg, ali i ne mora. U drugom slučaju celiva se krst koji se nalazi na kovčegu i mesto na kovčegu gde se nalazi glava pokojnika. Poslednje celivanje pokojnika najpre obavi porodica, a zatim svi prisutni na opelu.

Sahranjivanje
Sahranjivanje se obavlja na za to određenim mestima - grobljima. Na grobu, po pravilu, neko od najbližih prijatelja izgovori nekoliko prigodnih reči o pokojniku, a zatim se kovčeg spušta u grob. Običaj je da se tom prilikom prekrsti, baci pregršt zemlje u grob i kaže: "Laka mu zemlja!"
Kremiranje nije hrišćanski običaj, ali ga crkva iz poštovanja prema želji pokojnika odobrava, s tim što će sveštenik opelo obaviti pre čina kremiranja.
 
Prema poslovnom bon-tonu evo šta poslovni čovek ne treba da radi :

- ne koristi nepristojne i pogrdne reči;
- ne doručkuje za stolom;
- ne pije alkoholna pića;
- ne dodiruje sagovornike jer odaje nametnutu intimnost;
- ne skriva ruke iza leđa ili u džepovima;
- ne žvaće gumu u kancelariji ili na sastnku;
- ne upušta se u svađe i prepirke;
- ne ogovara saradnike, prijatelje, direktore;
- ne smeje se preglasno;
- ne povišava ton u direknom ili telefonskom razgovoru,
- ne dozvoljava da ga poslovni saradnik ili bilo ko drugi isprovocira;


Poslovni čovek uvek je:

- uredan, uredno odeven, očešljan, žene lepo našminkane;
- fizički svež i odmoran;
- vedar i radno raspoložen ( nikakvi problemi nesmeju da ga potiskuju na poslu );
- komunikativan na svoj način;
- poslovan, dostojanstven, operativan, kreativan.
 
Poslovni bon ton

Bonton predstavlja skup društveno utvrđenih pravila koja definišu ponašanje pojedinca u svom okruženju. U poslovnom okruženju bonton podrazumeva odnose sa pretpostavljenima i drugim saradnicima

Rukovanje
Sada u vreme pandemije korona virusom o rukovanje nije prihvatljivo ali u poslovnom bon tonu,rukovanje ostavlja veliki utisak na sagovornika jer pokazuje vašu ljubaznost i pristupačnost. Takođe, to je veoma važan početak svakog poslovnog razgovora koji postavlja temelj buduće saradnje.

Uključivanje drugih u razgovor.
Veoma je važno održavanje kolegijalnosti i prijatne atmosfere u poslovnom prostoru. Jedan od najboljih načina za to jeste da u neki poslovni razgovor uključite i kolegu do vas, predstavite ga i time pokažete da poštujete i uvažavate njegovo mišljenje.

Jednostavno „Hvala".
Nakon održane prezentacije ili sastanka, vrlo je lep gest zahvalititi se svim učesnicima putem mejla. Još lepše su zahvalnice ispisane rukom.

Ne ulazite u kancelariju nenajavljeni.
Pre svega, dobro je da se najavite pre nego što se uputite u nečiju kancelariju jer je poželjno da znate da vas saradnik očekuje. Neizostavno je da pre ulaska u kancelariju pokucate i pitate da li je slobodno. Ukoliko je potrebno da sačekate, nikako nemojte stajati isuviše blizu vrata, jer može izazvati pogrešan utisak da prisluškujete razgovor.

Vizit karta.
Nema potrebe odmah po završetku sastanka deliti vizit kartu prisutnima. Podrazumeva se da ste na neku prezentaciju došli sa ciljem proširenja poslovnih kontakata, ali nespretno nametanje svoje vizit karte može biti veoma nepristojno. Umesto da je delite redom i ističete pred svima, razmenite je diskretnije tako što ćete predložiti razmenu ili zatražiti prvi, pa tek onda ponuditi svoju.

Razgovor u liftu.
Susret u liftu ne bi trebalo da se pretvori o razgovor o kvalitetu posla ili zaradi tj. novcu. Najbolje je kratko popričati o vremenu, dnevnim novostima ili o nekim opštim društvenim pojavama koje su u trenutku aktuelne.

Profesionalno ponašanje ogleda se u tačnosti, slušanju sagovornika i gledanju sagovornika u oči.
Važno je da pokažete razumevanje i zahvalnost na vremenu koje vam je poslovni saradnik posvetio, tako da bi prekidanje razgovora ili bilo kakvo ometanje istog, loše uticalo na krajni ishod i zaključivanje posla.
 
Escajg

Postoji mnogo teorija i pravila šta se na koji način i kojim priborom jede, naročito ako je u pitanju veliki i svečani ručak ili večera
koja se sastoji iz nekoliko jela

Ono što bonton u svim slučajevima nalaže, bez obzira na obim i otmenost, jeste da se escajg za vreme jela nikad ne ostavlja na ivicama tanjira, već se viljuška i nož odlažu blago ukršteni u samom tanjiru.
 
Lift

Bonton nalaže da ženska osoba prva ulazi i izlazi iz lifta.Mada, ukoliko je lift prazan, mogu se pročitati i teorije da zapravo muškarac treba da bude taj koji ulazi prvi iz prostog i praktičnog razloga da proveri sigurnost lifta pre nego što dama stupi u njega.
Takođe, budući da je skučen prostor, cigarete nisu nikako dozvoljene, a trebalo bi da se trudimo da ne budemo bučni ili da ne stvaramo drugima neprijatnosti svojim guranjem ili prtljagom.
 
Stepenice

Kada govorimo o penjanju uz stepenica, bonton kaže da ukoliko je stubište dovoljno široko, muškarac i žena idu uporedo,
ali ukoliko nema prostora za tako nešto, dama je ta koja ide ispred.
Pri spuštanju, redosled je obrnut i muškarac ide prvi. Ovakvo pravilo nalazi uporište u činjenici da ukoliko ga se budemo pridržavali, muškarac će biti u mogućnosti da zaštiti žensku osobu u slučaju pada ili neke nezgode.
 
BON TON NA KRSTARENJIMA KRUZEROM

Nemojte kasniti

Ljudi koji kasne i ne poštuju tuđe vreme i obaveze su prava noćna mora na putovanjima. Pun autobus turista koji stoji ispred hotela i čekaju samo jednog spavalicu, koga, eto, baš tog jutra alarm nije probudio, ili vodič koji pet puta broji svoju grupu turista jer fali dvoje – koji se iznenada bez pardona pojavljuju jer su se u muzeju zadržali duže da bi samoinicijativno pogledali još jednu zbirku… e, pa, ovakva iskustva nećete imati na krstarenju. Posade kruzera poštuju veoma striktne rasporede i od putnika se očekuje da budu obavešteni i prate itinerer. Ukoliko kasnite, iz bilo kog razloga, brod vas neće čekati, a može vas veoma skupo koštati da organizujete i platite prevoz do sledeće stanice na krstarenju, pod uslovom da nema drugih komplikacija (na primer, da vam je pasoš ostao na brodu).

Ne grabite hranu kao da je Sudnji dan
Na brodovima, posebno kada su prekookeanska putovanja u pitanju, švedski sto je otvoren veći deo dana, nekada i 24 časa dnevno. Zbog bogatog izbora ukusnih predjela, jela i kolača, često se dešava da putnici izgube kontrolu i tanjire pune više puta, a nekada hranu pokušavaju i da krišom prokrijumčare u kabinu. Osim što za vaše zdravlje i liniju nije dobro da jedete toliko, hrana vam je dostupna tokom celog dana, a ukoliko biste se maknuli iz restorana, možda biste mogli da uživate i u drugim sadržajima i aktivnostima koji su vam dostupni na brodu.

Ne preterujte sa odećom
Naravno, na krstenju vam treba širok spektar odevnih predmeta, od udobne i ležerne odeće za izlete, do nešto formalnije toalete za brodske večere, a isto važi i za obuću. Ono što treba da imate na umu je da brodske kabine uglavnom nisu veoma prostrane, pa da se ne bi osećali kao da ste sedam dana zarobljeni u garderoberu, ponesite samo ono to vam stvarno treba i ne prereterujte.

Ne mislite da možete da rezervišete ležaljku
Da li vam se nekada desilo da tokom letovanja na moru dođete na plažu ujutru i ne vidite nikoga, samo gomilu uredno poslaganih peškira, koji čuvaju mesto svojim vlasnicima i čekaju da se oni pojave na plaži kasnije tokom dana. Nažalost, na kruzerima, na kojima nekada putuje i 5.000 putnika, nemoguće je obezbediti dovoljno ležaljki za sunčanje za sve zainteresovane. Zato neki misle da ukoliko dođu dovoljno rano i svoj peškir stave na ležaljku, na ovaj način je rezervišu za sebe. Ovakvo ponašanje i zoloupotreba brodskih sadržaja nisu dozvoljeni na brodu i osoblje će ukloniti vaš peškir i opomenuće vas.

Nemojte se ponašati bahato prema osoblju
Uslovi rada na kruzerima nisu nimalo laki – posada i osoblje rade sedam dana nedeljno i po šest meseci – bez slobodnih dana i praznika, bez plaćenog odmora. Zato, ukoliko već ne možete da im olakšate, ne morate da im otežavate bahatošću i grubošću. Molim vas i hvala su reči koje ništa ne koštaju, ali i napojnice su veoma dobrodošle.
 
Naručivanje u restoranu

Muškarac je taj koji naručuje, prvo za damu, pa onda za sebe.
Ona svoju odluku saopštavu muškarcu, koji ih nakon toga prenosi konobaru. Muškarac je taj koji uvek bira vino, naravno uz konsultaciju sa damom.
Nekulturno je da dopunite samo svoju čašu. Prvo pitajte osobu koja sedi do vas da li želi da dopunite njenu čašu.
Kašiku za supu ne stavljajte na sto posle upotrebe ili za vreme jela. Ostavite kašiku u tanjiru da ne bi isflekala stolnjak.
Kada držite šolju za čaj, prste stavite samo napred i pozadi na dršku šolje. Kada pijete kafu, prste možete i da provučete kroz dršku šolje.
 
BON TON U AVIONU

U toaletu

Ne zadržavajte se predugo i ne ostavljajte haos za sobom. Takođe, izbegavajte ljubavne aktivnosti u toaletu (uzbudljivo je samo kada se gleda na TV-u, u stvarnosti su avionski toaleti skučeni i obiluju mikroorganizmima koji vam mogu ozbiljno ugroziti zdravlje).
Oprezno sa mirisima
Imajte na umu da na malom prostoru jaki parfemi i dezodoransi mogu biti podjednako neprijatni kao i ružni mirisi. A ako jedete pre puta, pokušajte da se držite hrane koja kasnije neće emitovati jake mirise (beli i crni luk).
Pazite na svoju decu
Roditelji, možda ste iscrpljeni, ali vaša deca su vaša odgovornost. A ukoliko spadate u putnike kojima tuđa deca smetaju – razgovarajte sa roditeljima, ne raspravljajte se sa decom.
Pazite kako se odmarate
Možda bi bilo bolje da investirate u udoban jastučić za putovanja, umesto da balavite na ramenu potpunog stranca.
Saosećajte sa putnicima na središnjim sedištima
Za razliku od putnika pored prozora ili prolaza, putnik na srednjem sedištu nema ni prostor da protegne noge ni mesto da nasloni glavu. Zato mu velikodušno prepustite naslon za ruke.
Ne šetkajte se stalno
Unapred osmislite kada ćete ići do toaleta ili da protegnete noge. Nije zgodno da vam to padne na pamet kada je stjuardesa u prolazu sa kolicima za hranu i piće, ili dok vaš saputnik još uvek jede za svojim stočićem.
Pazite na svoj prtljag
Torbu uvek stavite u prostor za prtljag iznad svoje glave. Nemojte drugima oduzimati prostor za prtljag svojim brojnim kesama sa robom iz aerodromskih prodavnica, već ih stavite ispod sedišta (osim ako vam kabinsko osoblje ne kaže drugačije). Ne otvarajte svako malo prostor za prtljag kako biste iz svoje torbe izvadili vlažne maramice, knjigu, krekere ili kremu za ruke.
Ako spuštate sedište, učinite to oprezno
Pre nego što to učinite upozorite putnika koji sedi iza vas, kako bi mogao da skloni piće ili laptop sa stočića i prilagodi sopstveno sedište. Tokom obroka se podrazumeva da vam je sedište u uspravnom položaju.
Ne opijajte se
Pićence u avionu vas može opustiti nakon naporne jurnjave po aerodromu. Ali oprezno, ne samo da opijanje nije zdravo za vas, već možete postati naporni za sve oko sebe, a i osećaćete se na alkohol i moraćete u toalet na svakih 20 minuta.
Pokažite poštovanje prema kabinskom osoblju
Kabinsko osoblje nije osmislilo pravila o gašenju elektronskih uređaja, vezivanju pojaseva i obaveznom podizanju sedišta pre sletanja. Oni samo rade svoj posao i raspravljanje sa njima isključivo je odraz vaše nekulture, a uz to, može i odložiti let.
 
Kada dama ulazi u auto, ona ne treba da „korakne“ unutra. Treba da sedne na ivicu sedišta i da „uvlači“ noge u auto.
Kada izlazi iz auta, prvo treba da obe noge stavi na put, a zatim da stane da bi izašla.
Muškarac i žena mogu da sede zajedno pozadi u autu, samo ako se dovoljno dobro poznaju.
 
BON TON NA SVADBI

Nikako ne smete:

1. Da nazove mladu na dan venčanja


Mladenci su vam sigurno već dali uputstva o tome gde se i kada održava venčanje i obavestili vas o svim bitnim detaljima. Vaša obaveza je da sve potvrdite pre njihovog velikog dana, a ako ipak imate neke dileme, nazovite bilo koga osim mladenaca kako biste dobili informaciju koju tražite.

2. Žaliti se mladencima

Smestili su vas za isto sto s ljudima koje uopšte ne poznajete, hrana vam baš i nije dobro "legla" na želudac, nema papira u WC-u. U redu je, smete da imate prigovore, ali taj dan zadržite ih za sebe i ne zamarajte mladence njima.

3. Izostati bez najave

Naravno, ponekad se u životu dogode situacije koje su nepredvidive i zbog kojih sve morate da otkažete. Međutim, ako nekoliko nedelja pre venčanja znate da iz bilo kojeg razloga ne možete da prisustvujete venčanju, obavezno to javite mladencima. Ne čekajte poslednji dan kako biste ih obavestili o tome.


4. Nositi belo

Jedno od najstarijih pravila
svadbenog bontona kaže da zvanice na venčanju ne smeju da nose belo kako ne bi zasenili mladu. Pridržavajte se tog pravila. Naravno, uvek postoje i izuzeci. Nekim mladama nije bitno da li će zvanice da nose belu odeću, pogotovo ako one same nemaju venčanicu iste boje. U tom slučaju sigurno će vam to napomenuti.


5. Objaviti da ste zaprošeni ili trudni

Glavne zvezde
venčanja ipak moraju da budu mladenci, jer se taj dan slavi njihova ljubav. Svoje lepe vesti zadržite za sebe i podelite ih sa svima neki drugi dan.
 
Bonton je skup pravila lepog i pristojnog ponašanja u svim situacijama svakodnevnog života....
Lepo ponašanje i komunikacija ima svrhu da nam omogući da se prijatno osećamo u društvu, ali i da ne uznemiravamo druge nepristojnošću.
Kad bi pravila bontona prevladala u društvu, postala bi zaštita od neotesanih i nepristojnih ljudi.
Da bi se to postiglo, potrebno je podići ljudsku svest na viši nivo a obzirom da se nalazimo na forumu, potrebno je podići forumašku svest na viši nivo..

"Lepa reč i gvozdena vrata otvara"..?

Volela bih da razgovaramo o Internet bontonu..znamo da internet nije samo mreža računara, nego i velika neformalna zajednica sa sopstvenim kodeksom ponašanja.
Pravila ponašanja na Internetu slična su onima u svakodnevnom životu ali da li je to baš tako?..

Vaša iskustva..


U reali bon tona više maltene da i nema. Njega se drže gikovi, štreberi, slabići, mekušci, pederrrri.
Žene više ne vole i ne cene bontonaše.
Danas su u modi loši momci, agresivci, lopine, narkomani, razbojnici.
Muškarčine. :bljak:

A na internetu? Bolje da stanem i ne pišem dalje. :p
 

Back
Top