Boja ociju

...generalno je nemoguce da roditelji sa plavim ocima imaju dete bilo koje druge boje ociju... a jesi li ti sigurna da su ti oni roditelji :lol: ...ja to pitala mamu i tatu (kao mozda su me zamenili u porodilistu) a oni kazu i da nisu ne bi me ponovo menjali pa sam morala da ih utesim da ni ja njih ne bih menjala i da bih od tih pravih ako su bogatiji uzela samo novac i dala njima ... boja ociju je ok tako da su mi sanse za to male :D

ma jesam, ličim na oboje :D

... cak i da isti gen odredjuje plave i zelene oci roditelji sa plavim ne mogu imati dete sa zelenim ocima ili mogu ali u istom procentu kao i dete sa braon ocima

moguuuuuuuuuuuuuu!
ja imam zeleneeeeeeeeee!

...jassica imas na prvoj strani link pa vidi moze li to sto pricas...cak i da bebe i dede svi imaju zelene oci ako roditelji imaju plave sanse da dete ima zelene su 0% ...moj brat i njegova zena imaju zelene a dete plave i to je ok ali obratno ne moze

:dash:

j`bt, slikaću nam svima oči, pa ću da okačim da vidite, samo da mi dođe komp iz servisa :D
 
Covece znas li ti uopste sta je mutacija.Mtacija je promena na nivou gena koja se prenosi kroz generacije!Ukratko postavljas pitanja neke linkove i nista ne slusas. Mutacija i razlicita sekpresija gena su dva razlicita pojma.Mutaciju favorizuju odredjeni uticaji sredine znaci neki vid prezivljavanja naseg organiyma i njegovo prilagodjavanje na spoljasnje uslove i sada ko se prilagodi i odupre delovanju prirodne selekcije taj opstaje.Mutacije msu obicno korisne jer nas unapredjuju. Tako da njene oci nisu mutirale nego su geni doziveli drugaciju ekspresiju tj drugaciju nijansu svetle boje u odnosu na roditelje.A tome mogu da budu razliciti uzroci.Tako da mogu ljudi sa plavim ocima da imaju decu sa SVETLO zelenim ocima.!!!!!!!!!!!!Tako da znate.
 
e to ti je mutacija,ne znam tacno na kom genu a li znam da se polidaktilija(viseprstnost) prenosi autozomalno-dominantno sto znaci da se mutacija javila na A genu. Ali to i boja ociju nemaju veze sa vezom.
 
If both parents have blue eyes, then there is no way for any genetic
material for brown or green eyes to be passed to their children. So all
children will have blue eyes.

So, in summary, it is generally considred impossible for parents with blue
eyes to have anything but blue eyed children.

http://madsci.org/posts/archives/2000-06/961913134.Ge.r.html

“But the model of eye colour inheritance using a single gene is insufficient to explain the range of eye colours that appear in humans. We believe instead that there are two major genes - one that controls for brown or blue, and one that controls for green or hazel - and others that modify this trait.
“So contrary to what used to be thought, it is possible for two blue-eyed parents to have a brown-eyed child, although this is not common.”

http://www.sciencedaily.com/releases/2007/02/070222180729.htm
 
“But the model of eye colour inheritance using a single gene is insufficient to explain the range of eye colours that appear in humans. We believe instead that there are two major genes - one that controls for brown or blue, and one that controls for green or hazel - and others that modify this trait.
“So contrary to what used to be thought, it is possible for two blue-eyed parents to have a brown-eyed child, although this is not common.”

http://www.sciencedaily.com/releases/2007/02/070222180729.htm

...pa to sam napisala na pocetku - desava se ali veoma retko i nije bas normalno...postoje 2 glavna gena ali i neki koji mogu da ih modifikuju ....sanse da roditelji sa plavim imaju decu sa braon ili zelenim ocima jednake su kao i da imaju decu sa 4 prsta ili sa skrgama....kazu da svi fetusi u prvim nedeljama imaju skrge... jel to znaci da imamo i gen za skrge :D
 
jao bože. to je samo stručnije napisano, i nema veze ni sa polidaktilijom i škrgama, to su 3 različite stvari koje ne mogu izgleda da skapiraju oni koji nisu dublje u materiji.
dakle fora ti je jednostavna: imaš svetle i imaš tamne nijanse. svetle su: plava, zelena, siva i sve njihove kombinacije.
tamno je sve braon, što tamnije što svetlije braon. i imaš gene koji samo odlučuju da li ćeš da imaš svete oči ili tamne oči (odn.recesivne i dominantne koje pominjemo ovde) a ne i koju nijansu tamnih ili svetlih.
znači savršeno je normalno ako roditelji imaju plave oči da imaju i dete sa bilo kojom nijansom svetlijih očiju (iz palete plave, zelene i sive boje).
šanse da roditelji sa svetlim očima imaju dete tamnih očiju su pre te da je žena zatrudnela sa nekim ko nije njen muž, a ko ima tamne oči.
i ne mešaj polidaktiliju i ostale bolesti sa klasičnim osobinama koje se nasledjuju, a koje svi posedujemo.
 
...meni je ovo sto je fos postovao prihvatljivo - pored ta 2 gena koja odredjuju koju boju ce dete naslediti postoje jos neki geni koji mogu da ih modifikuju - da nije tih gena modifikatora roditelji sa plavim ocima ne bi mogli da imaju decu sa zelenim
 
šanse da roditelji sa svetlim očima imaju dete tamnih očiju su pre te da je žena zatrudnela sa nekim ko nije njen muž, a ko ima tamne oči.

e, a recimo ovako:
otac i majka imaju plave oci, ali jedno od njih ima jednog roditelja sa plavim, od kog je nasledio boju ociju, a drugog roditelja sa braon ocima... da li je moguce da njihovo dete ima braon?
 
e, a recimo ovako:
otac i majka imaju plave oci, ali jedno od njih ima jednog roditelja sa plavim, od kog je nasledio boju ociju, a drugog roditelja sa braon ocima... da li je moguce da njihovo dete ima braon?
Није!!! Једном и заувек ефективно се рачунају само боје очију родитеља. Бабе ,дедови, прадедови итд нису у игри!!!
 
e, a recimo ovako:
otac i majka imaju plave oci, ali jedno od njih ima jednog roditelja sa plavim, od kog je nasledio boju ociju, a drugog roditelja sa braon ocima... da li je moguce da njihovo dete ima braon?

ne. računaju se samo geni roditelja, a oni su oboje nasledili recesivne kad već imaju svetle oči. nigde nije nasledjen dominantni gen koji bi se preneo na dete.
znači nema veze sa roditeljima roditelja.
 
Nije istina. Pošto moje jedno dete ima plave oči, a žena i ja "hazel" (nešto između zelenih i braon) tražio sam literaturu koja bi mi malo pojasnila ovo tvoje pitanje. Suština je da se tek sada otkrivaju mnoge stvari u vezi sa bojom očiju. To "recesivni gen" je još uvek u upotrebi, ali se sve više pribegava proračunu verovatnoće boje očiju deteta i to na osnovu boja očiju majke, oca, deda, baba itd. Tako je, na primer, za mene i ženu verovatnoća bila 0,25, odnosno, jedno od četvoro dece će imati plave oči.
 
Boja očiju je determinisana sa 6 gena i zavisi od toga u koliko od tih 6 gena sa javljaju dominantni aleli. To bi izgledalo otprilike ovako:

svetlo plave - bez dominacije u lokusima
plave - dominacija u 1 lokusu
plavo-zelene - dominacija u 2 lokusa
lešnik - dominacija u 3 lokusa
svetlo smedje - dominacija u 4 lokusa
smedje - dominacija u 5 lokusa
tamno smedje - dominacija u 6 lokusa

Nije istina. Pošto moje jedno dete ima plave oči, a žena i ja "hazel" (nešto između zelenih i braon) tražio sam literaturu koja bi mi malo pojasnila ovo tvoje pitanje. Suština je da se tek sada otkrivaju mnoge stvari u vezi sa bojom očiju. To "recesivni gen" je još uvek u upotrebi, ali se sve više pribegava proračunu verovatnoće boje očiju deteta i to na osnovu boja očiju majke, oca, deda, baba itd. Tako je, na primer, za mene i ženu verovatnoća bila 0,25, odnosno, jedno od četvoro dece će imati plave oči.


To ,,hazel'' je ovde lešnik boja, što znači da verovatno i ti tvoja žena imate po 3 gena sa dominacijom i po 3 gena bez dominacije (recesivna), tako da vaše dete može imati bukvalno sve boje očiju - od svetlo plavih (ako nasledi sva tri recesivna alela i od tebe i od žene) do tamno smeđih (ako nasledi sva tri domonantna alela i od tebe i od žene).
 
Boja očiju je determinisana sa 6 gena i zavisi od toga u koliko od tih 6 gena sa javljaju dominantni aleli. To bi izgledalo otprilike ovako:

svetlo plave - bez dominacije u lokusima
plave - dominacija u 1 lokusu
plavo-zelene - dominacija u 2 lokusa
lešnik - dominacija u 3 lokusa
svetlo smedje - dominacija u 4 lokusa
smedje - dominacija u 5 lokusa
tamno smedje - dominacija u 6 lokusa




.
А шта је са зеленим очима? Колико је ту доминантних, а колико рецесивних? Баш зелене, не плаво зелене или браон зелене. :)
 
А шта је са зеленим очима? Колико је ту доминантних, а колико рецесивних? Баш зелене, не плаво зелене или браон зелене. :)

Pogledaj wikipedia-u. Tu ces naci razne boje ociju te uporedi boju svojih ociju sa slikama ociju. Iz iskustva mi se cini da ljudi najvise grese kod zelene boje ociju. Mozda bi najvise voleli da je imaju. Mada mislim da ti je Selkhet vec dala odgovor na pitanje sa "plavo-zelene - dominacija u 2 lokusa".
 
А шта је са зеленим очима? Колико је ту доминантних, а колико рецесивних? Баш зелене, не плаво зелене или браон зелене. :)

Mislim 3... nije to baš tako jednostavno razgraničiti... 2 dominantna su potrebna za plavo-zelene, 3 za braon-zelene (tzv. hazel ili boja lešnika). :confused:
Boja očiju dosta zavisi i od tipa pigmenta koji se sintetiše, kao i od njegove distribucije. Takođe zavisi i od trenutnog osvetljenja, pa se zato određivanje boje očiju vrši na jakom dnevnom svetlu, na kom oči često imaju potpuno drugačiju boju od one koju mislimo da imamo.
 
ништа ја не капирам овде:confused: све у свему, кад сам била мала имала сам плаве очи па су ми пожутеле , како- нико не зна, сад имам оне браон зелене :lol: (мама: плаве, тата: зелене)
 
Имам зелене са жутим око зеница а кад се изнервирам онда вуку на плаво. А да, родитељи ми имају светле очи.
 
Poslednja izmena:

Back
Top