Boja ociju

... dete moze imati plave oci iako oba roditelja imaju braon ali kazu da se veoma retko desava da plavooki roditelji dobiju dete druge boje ociju i da to nije normalno
Nije normalno ali je moguće.
Imam prijateljicu urođeno zelenih očiju, ali se u detinjstvu povredila i od tada joj je levo oko intenzivno plavo, a desno zeleno.
Još niko nije provalio kako to i zašto oči promene boju... ali ako je usled nekog oštećenja, onda zaista nije "normalno".
 
recesivno se nasledjuje da pojasnim uzmi da je A dominantan gen za braon oci,a recesivan gen za plave oci. I na pr majka ima Aa(braon oci) a otac Aa (braon oci) i oni se spoje Aa*Aa dete moye da ima 25 % genotip AA, 50% genotip Aa genotipi za braon oci i 25% aa genotip za plave oci.Jer su oci plave samo ako su u paru recesivini geni znaci aa.A braon ako su dominantan i recesivan(Aa i AA) .Sto znaci da je on pao u spoj onih 25%Nadam se da sam bar malo pojasnila.
 
Poslednja izmena:
Плаве очи дефинисане су рецесивним геном или генима и то се некад учило на биологији у 9. разреду (негдашња Шуварева реформа) или у 1. разреду гимназије.Статистички однос код родитеља ,,разнобојних" очију је 3 према 1 за тамну (доминантну) боју очију. Другим речима од четворо деце родитеља мешовитих боја очију, троје ће имати тамне очи а једно светле. То је и разлог зашто је код нас који смо углавном Словенског порекла уместо некадашње светле боје очију превладала тамна. Овај тип доминантно рецесивног наслеђивања уочио је још Грегор Мендел, Чешки калуђер из 19. века, експериментишући на грашковима. Ако оба родитеља имају плаве очи а дете тамне много је вероватније да је мамара згрешила него потезати неку застрашујуће малу вероватноћу генетског парадокса! Или је евентуално дете замењено у породилишту!
 
recesivno se nasledjuje da pojasnim uzmi da je A dominantan gen za braon oci,a recesivan gen za plave oci. I na pr majka ima Aa(braon oci) a otac Aa (braon oci) i oni se spoje Aa*Aa dete moye da ima 25 % genotip AA, 50% genotip Aa genotipi za braon oci i 25% aa genotip za plave oci.Jer su oci plave samo ako su u paru recesivini geni znaci aa.A braon ako su dominantan i recesivan(Aa i AA) .Sto znaci da je on pao u spoj onih 25%Nadam se da sam bar malo pojasnila.

e baš ovo. to isto praktično znači da kad se ukrste dvoje sa svetlim očima koji imaju genotip aa, ne može da nastane genotip Aa tj.tamna boja očiju, jer nigde u ukrštanju aa x aa ne postoji veliko A - dominantan gen koji odredjuje tamnu boju očiju, već samo malo a, odnosno recesivni = svetla boja očiju.
 
...znaci ljudi sa plavim ocima imaju samo gene za plave oci ... kazu da boja ociju ne zavisi od 1 nego od vise gena i da postoji mnogo nijansi u okviru samo 1 boje pa tako npr. roditelji koji imaju braon oci mogu imati decu i sa plavim, i sa zelenim i sa braon ocima... jos me iznenadila tvrdnja da deca od svojih roditelja u najvecem broju slucajeva nasledjuju lose gene :sad2:
 
ne kaže se da imaju gene za plave ili crne oči nego za svetle i tamne baš zato što postoji veliki broj nijansi koje su uslovljene još nekim genima pored ovih.
ali ovi su ti ugl.najbitniji u determinisanju recesivne ili dominantne boje očiju.

a to za loše gene, pa sve zavisi, neko ima dobar neko loš genotip. ne mora da znači, ja to nigde nisam čula.
 
...znaci ljudi sa plavim ocima imaju samo gene za plave oci ... kazu da boja ociju ne zavisi od 1 nego od vise gena i da postoji mnogo nijansi u okviru samo 1 boje pa tako npr. roditelji koji imaju braon oci mogu imati decu i sa plavim, i sa zelenim i sa braon ocima... jos me iznenadila tvrdnja da deca od svojih roditelja u najvecem broju slucajeva nasledjuju lose gene :sad2:
Не наслеђују лоше гене у претежној мери јер би тада еволуција била регресивна. Осим тога људи данас уносе не само којекаквим адитивима, хормонима и антибиотицима, обогаћену храну већ ни тип хране није онај на коме смо се као врста развили. На вестима на крстарици и то од пре не више него три дана има вест да су скоро сви узрочници ракова последица не само загађења већ и типа исхране. И то је рађена читава студија са хиљадама учесника из света и угледних универзитета. Или банална ствар да су на најстаријим спермограмима из САД, УК, и Холандије, с почетка 20. века мушкарци били око 2,5 пута плоднији( односи се на број покретних и здравих сперматозоида) него данас. Вероватно тако нешто важи и за жене. Или да цитирам једног Енглеског еволуционог биолога:,,Данашњи човек најјадније је издање хомо сапиенса од кад се овај уопште развио!".
 
Не наслеђују лоше гене у претежној мери јер би тада еволуција била регресивна. Осим тога људи данас уносе не само којекаквим адитивима, хормонима и антибиотицима, обогаћену храну већ ни тип хране није онај на коме смо се као врста развили. На вестима на крстарици и то од пре не више него три дана има вест да су скоро сви узрочници ракова последица не само загађења већ и типа исхране. И то је рађена читава студија са хиљадама учесника из света и угледних универзитета. Или банална ствар да су на најстаријим спермограмима из САД, УК, и Холандије, с почетка 20. века мушкарци били око 2,5 пута плоднији( односи се на број покретних и здравих сперматозоида) него данас. Вероватно тако нешто важи и за жене. Или да цитирам једног Енглеског еволуционог биолога:,,Данашњи човек најјадније је издање хомо сапиенса од кад се овај уопште развио!".

... pa taj biolog je potvrdio teoriju da u vecini slucajeva nasledjujemo lose gene ...mozda je to povezano i sa razvojem medicine :think:
 
... pa taj biolog je potvrdio teoriju da u vecini slucajeva nasledjujemo lose gene ...mozda je to povezano i sa razvojem medicine :think:
Не морају се лоши гени увек манифестовати. Нпр данас имаш праву епидемију дијабетеса типа 2 коју данашњи људи нису имали од кога да наследе. И то се дијабетес јавља чак и са 30- година док се некада тај тип јављао у позним годинама, а и тада ретко. Или, у своје време у мом разреду нисмо имали нити једно дете болесно од астме, хроничног бронхитиса, а поготово од поленске алергије.А данас....Узгред биљке цветнице масовно су се развиле пре краја креде(60+ милиона година) а први сисари постојали су још у перму(250+ милиона година). И наравно да смо се кроз еволуцију сасвим прилагодили, а они са лошим геномом су углавном отпали кроз природну селекцију. Тако да можеш узети да је највероватније узрок промена исхране и типа исхране. Док сам радио у Агровојводини увозили смо разну опрему за некадашње гиганте(карнекс, неопланта, 29 новембар). Нисте ни свесни шта једете. Ако је неко био у САД лако може препознати човека сасвим натеченог и ,,коцкасто дебелог"(тачно тако:коцкасто), и то пре свега због хормонски и ко зна већ како третиране хране. Уосталом САД имају праву ризницу ужасавајућих болеси, и горих и бројнијих него Кина или Индија иако су те две земље више него четири пута многољудније.
 
..ok je to za uticaj okoline ali da nije istina da u vecini slucajeva nasledjujemo lose gene posle milion godina evolucije bili bi svi highlanderi
Можда да су услови околине непроменљиви, али постоји динамика у томе, па се сходно мора мењати и геном да би се оформиле јединке спосбне за преживљавање. Зато нисмо савршени, али имамо генетску резерву за адаптацију( живимо од тропа до Арктика, од 0 м надморске висине до 5000 м на Тибету и Андима, отпорни смо на недостатк Сунчевог зрачења као и на осунчаност( дивна харвардова студија над око 60000( да, 60 хиљада) људи, завила би у црно произвођаче козметике за сунчање), исхрана од потпуно биљне до скоро потпуно анималне(ескими)...Грубо речено сви смо ми потомци јединки које су се успешно париле и биле способне да се брину и отхране потомство. Тек релативно скоро(око 10-ак миленијума) почели смо да мењамо услове живота(прехрамбена сигурност) а од средине прошлог века и да спасавамо тзв немогуће случајеве. Све то са лошим утицајем околине претворило нас је у њањавце.Неке се ствари ипак могу избећи, мада је то вероватно више питање друштвене организованости, спосбности да се зауздају енормне алавости мултинационалних компанија и личне одговорности.
 
poenta je da su današnjem čoveku dosta oštećeni geni zbog sveg zagadjenja na zemlji, kao i ishrane kao što reče Poznavalac.
sve to što unesemo u organizam ošteti ćeliju koja se kasnije deli, a kako oštećena ćelija (ako je pre toga ne uništi organizam)
nastavlja da se deli, eto tebi generacije i generacije ćelije sa izmenjenim genotipom, najčešće lošim.
takodje i zračenje zbog oštećenja ozona dosta utiče na ljude i genotip.
a sad da li će da se to prenese na drugu jedinku, zavisi od malo više faktora organizma roditelja.
mislim da nije pravilo da se nasledjuju isključivo loši geni.
promena gena znači da je došlo do mutacije istih, koja ne mora biti loša, čak se i evolucija zasniva na 'dobrim' mutacijama.
tako da uvek ćeš da imaš i nekoga sa dobrim i nekoga sa lošim genotipom, ali loše stvari koje utiču na jedinku
u najvećem br.slučajeva su iz sredine u kojoj živi. ako dodje do promene na polnim ćelijama može da se to prenese na potomke,
sve drugo što utiče na organizam ne mora da bude genetski uslovljeno i da se prenosi s kolena na koleno.
 
...ja sam laik a ovu tvrdnju sam procitala u jednoj strucnoj knjizi i mislim da je logicna... npr. deca roditelja koji su u krvnom srodstvu i imaju slicnu genetsku strukturu u najvecem broju slucajeva nasledjuju lose a ne dobre gene ... znaci sto su vece genetske razlike roditelja manje su sanse da losi geni dominiraju
 
da zato je zabranjen incest.
a genetska raznovrsnost uslovljava evoluciju.
čak se ni cveće ne oplodjuje svojim polenom.
ne mora da znači da se nasledjuju loši geni.
ali su veće šanse za ispoljavanjem neke genetske bolesti,
ako je veće podudaranje genotipova roditelja.
recimo ako jedan ima odrdj.gen za neku bolest, koja je recesivna,
osim ako i drugi partner ne nosi isti recesivni gen, bolest se neće ispoljiti.
pošto srodnici imaju slične genotipove, veće su šanse da će se ta bolest
ispoljiti jer su prisutna dva recesivna gena.
 
...pa recesivan je i gen za plave oci pa opet sanse deteta ako mu roditelji imaju braon su 25% da ih nasledi a kod raznih anomalija taj procenat je mnogo veci
Не може се поредити боја очију која је небитна по питању здравља са болестима. Када би гени који за последицу имају болести или неке друге ограничавајуће ефекте били реализовани у тој мери у којој ти страхујеш, ми би давно и ефикасно изумрли. То је буквално експоненцијални развој, а свака експоненцијална ф-ја енормно брзо расте. Уосталом зато се тако и зове. Осим тога не реализује се свака генетска склоност у болест. Зависи то мало и од средине и наше властите одговорности и знања.
 
...pa recesivan je i gen za plave oci pa opet sanse deteta ako mu roditelji imaju braon su 25% da ih nasledi a kod raznih anomalija taj procenat je mnogo veci

zato što su najgore genetske bolesti recesivne. nije sve to isti gen.
ali je dovoljno da postoji jedan dominantan da se bolest ne ispolji ili da se ispolji u blažoj varijanti.
a procenat da ti pronadješ nekoga ko ima isti recesivni gen za neku bolest kao ti, je realno mala,
ako uzmemo u obzir br.ljudi na Zemlji.
a ako imaš nekog sa sličnim genotipom iz linije krvnog srodstva, naravno da će i šanse za ispoljavanje bolesti biti veće.
ne znam da li me razumeš.
 
...ne mora da znaci da bi svi izumrli, u svakom zlu ima neko dobro npr. ljudi koji su u srednjem veku preziveli neku bolest od koje je vecina umirala (ne mogu da se setim koju, kuga ili tako nesto danas imaju gen koji ih stiti od aidsa... i ja sam bila iznenadjena kad sam to procitala ali ta tvrdnja je bazirana na istrazivanjima
 

Back
Top