BOEING-ovi problemi sa najsavremenijim tehnologijama

j b g .covek kad misli da je najjaci tad je zaporavo najslabiji..mislim da ih je poneo ponos uspeha 777

Znas kako...imaju i zasto da se ponose...777 je stvarno izuzetna masina...verovatno najbolje sto postoji danas.

Svestan je Boeing mogucih problema kada se pravi nesto potpuno novo...slicno je bilo i sa B707...tada je prakticno cela kompanija stavljena na kocku da bi se taj avion napravio...i u pocetku je na testovima prolazio mnogo gore od 787 (pucanje MLG-a na taxi run-u)...pa je opet posle sve ispalo odlicno...cak najbolje.
 
Znas kako...imaju i zasto da se ponose...777 je stvarno izuzetna masina...verovatno najbolje sto postoji danas.

Svestan je Boeing mogucih problema kada se pravi nesto potpuno novo...slicno je bilo i sa B707...tada je prakticno cela kompanija stavljena na kocku da bi se taj avion napravio...i u pocetku je na testovima prolazio mnogo gore od 787 (pucanje MLG-a na taxi run-u)...pa je opet posle sve ispalo odlicno...cak najbolje.
sa logicke strane dobro je sto se to pokazalo odmah zamisli da je usao u serijsku proizvodnju pa da padnu jedno par komada sa sve putnike:think:
 
sa logicke strane dobro je sto se to pokazalo odmah zamisli da je usao u serijsku proizvodnju pa da padnu jedno par komada sa sve putnike:think:

Pa vidi...avion ne bi pao, jer se delaminacija desila tek na 120% od maximalnog ocekivanog (da ne kazem moguceg) optercenja...ali na takvim mestima oni hoce da predju 150% (777 je valjda dosao skoro do 160%). Nemoj da zaboravis da je i A380 imao skoro identican problem, a izradjen je od konvencinalnih materijala.
 
Pa vidi...avion ne bi pao, jer se delaminacija desila tek na 120% od maximalnog ocekivanog (da ne kazem moguceg) optercenja...ali na takvim mestima oni hoce da predju 150% (777 je valjda dosao skoro do 160%). Nemoj da zaboravis da je i A380 imao skoro identican problem, a izradjen je od konvencinalnih materijala.
naravno..bez 50% rezerve nista
o materijalima se puno zna jedina jos uvek nepoznanica je taj tzv zamor materijala..
 
naravno..bez 50% rezerve nista
o materijalima se puno zna jedina jos uvek nepoznanica je taj tzv zamor materijala..

Za ta mesta u vazduhoplovstvu je normalan koeficijent sigurnosti 1.5.

Nije zamor matrijala bas tolika nepoznanica, narocito sto se metala tice. Mehanika loma je mnogo napredovala, i sam taj ABAQUS koji smo pominjali ima mogucnosti predikcije generacije i progresije prsline...problem su kompoziti i njihova delaminacija usled dinamickog opterecenja, tu ima jos uvek malo nepoznanica.
 
a za ta bar dva materijala izgleda da vezivno sredstvo nije bas najsrecnije odabrano:think:

Ne...jedan materijal su obicno vlakna (staklo, karbon, kevlar, sada vec mozda i nano-vlakna), a vezvni (drugi) matrijal su obicno smole (epoksidna, bor-epoksidna i sl.). Svi ti matrijali su u upotrbi godinama...ustvari decenijama....u vazduhoplovstvu se koriste za neke elemente valjda negde od sredine 60-ih godina (moguce i ranije), ali je stos u tome sto je 787 CEO od kompozita!
 
ugljenicne nano cevi se vec koriste a i neke druge vrste nanotehnologija
mislim znam sta su kompoziti..i da je bio veliki problem a msilim da je to jos uvek problem homogenost..
gledao sam prilog na tv o erbasu ..homogenost ispituju ultrazvukom cini mi se..bio prilog na nemackom koji mi nije dobro poznat

Ma znam ja da se koriste buckytubes...mozes cak i lako da ih kupis u slobodnoj prodaji poodavno...a znam i za druge nanotehnologije (eno ga nano-motor na USC-u valjda, vrti se 200,000RPM), ali nisam siguran koja vlakna koriste za laminate na 787.

Airbus je imao problem sa kompozitima na vertiklanom repu..ima vise metoda ispitivanja.
 
pitam se kakav li ce taj boingov peh da ima uticaj na trziste..mislim erbas vec uveliko prodaje .isporuceni su neki avioni vec,.,miislim u singapur ..ali nisam bas pratio tako da nemoj da mi verujes na rec..civilno vazduhoplovstvo mi nije nikad bilo sfera inetresovanja. kao i vazduhplovstvo uopste..sve sto znam sam pokupio negde usput
 
pitam se kakav li ce taj boingov peh da ima uticaj na trziste..mislim erbas vec uveliko prodaje .isporuceni su neki avioni vec,.,miislim u singapur ..ali nisam bas pratio tako da nemoj da mi verujes na rec..civilno vazduhoplovstvo mi nije nikad bilo sfera inetresovanja. kao i vazduhplovstvo uopste..sve sto znam sam pokupio negde usput

Jos se ne zna...nek porudzbine su otkazane, neke promenjene, ali su pristigle i neke nove (ANA).

Airbus jos uvek nema nista ni priblizno 787....samo u mislima...A350...

Meni je civilno vazduhoplovstvo No1.
 
Boeing 787 je prvobitno trebao da poleti 2008. godine. Boeing trenutno radi na dva svoja velika projekta (Boeing 787 i Boeing 747-800) i zato ih moramo razumeti. Oni su sada pod velikim pritiskom. Mnogo narudžbina, a projekat kasni. Čini mi se da će 747-800 imati prvi let pre Boeing-a 787. Trenutno je dosta Boeing-ovih aviona u proizvodnji kako bi mogli parirati ostalim proizvođačima (737, 747, 767, 777).
 
Evo slike kokpita
http://www.airliners.net/photo/Boeing/Boeing-787-8-Dreamliner/1320408/L/
Rekao bih da je u pitanju standardna Boeingova postavka sa neshto vecim displejima, i izgleda da su se vratili sivoj varijanti panela umesto braon-narandzaste koja se koristi u 747-757-767-777. Mislim da buduci piloti nece imati niakakv problem shto se preobuke tice.
Inace prvi let se najvaljuje u sledece dve nedelje, neki spoter su ga uhvatili , evo slicica
http://www.airliners.net/photo/Boeing/Boeing-787-8-Dreamliner/1624569/L/

http://www.airliners.net/photo/Boeing/Boeing-787-8-Dreamliner/1624642/L/

U pozadini se vidi prepravljen boeingov 747 za potrebe transporta delova za787
 
Ona braon boja u kokpitima je bila veoma ružna. Kokpit ovog 787 izgleda moderno, ali mi se ne sviđa što nije ostao makar jedan mehanički instrument (npr. visinomer, brzinomer ili drugi veštački horizont) kao što je slučaj kod 747-400, 757, 767 i 777. Čini mi se da kad bi, nedaj bože otkazala elektronika, avion verovatno bio osuđen na propast (možda pričam gluposti :roll:, ali tako izgleda). :)
 
Pogledaj dobro izmedju 2. i 3. displeja, tu je backup instrument sa smanjenim osvetljenjem pa se ne vidi lepo, dodushe nije u pitanju analogni instrument, vec boeingov The Integrated Standby Flight Display (ISFD). Znaci povezan je i na pomocni sistem napajanja (josh uvek ne znam kako su povezani instrumenti na BUSeve na 787, ali sigurno je u krajnjem slucaj povezan sa standby baterijom)

ISFD mozesh da vidish i kod 744 kargo varijante:
http://www.airliners.net/photo/Chin...1615397/&sid=af14253edef07f7adecf332f65ba5cbb
izmedju 2. i 3. displeja

dalje kod 737-900 (ovo je slika iz simulatora, ali nema razlike i kao shto vidish ima svoje standardno mesto izmedju 2. i 3. displeja)
http://www.airliners.net/photo/Shen...17497/L/&sid=7760faaad4058320ace05cf414c17afc

dalje kod 777, kao shto vidish na istom mestu.
http://www.airliners.net/photo/Air-...55081/L/&sid=7760faaad4058320ace05cf414c17afc

Dakle, kod svih novih boeingovih aviona :)

Sto se tice boje, uvek me je ta braon-narandzasta boja asocirala na boeingove sirokotrupne avione, da li slucajnost ili ne, 744, 767, 757, 777 (ne racunam bash stare 707 i 747-100/200) imaju takav kokpit, pa je moj mozak neshto povezao tu :)
 
Poslednja izmena:

Back
Top