Besplatna procena vrednosti - stari novac, marke, ordenje

Kolega Prior evo jednostavnog odgovora na vase pitanje, u pitanju je primjerak koji je naveden u Mandicevom katalogu a sto je najvaznije i u Krauseu sa svojim kataloskim brojem kao jedan poseban tip kovanice. Upoznao sam kolekcionare koji svoju domovinu ili regiju skupljaju detaljno i po godistima, oznakama kovnica i sa svim mogucim detaljima, a ostatak svijeta po tipu, tj. samo kataloskim brojevima, on kad uzme katalog u ruke i vidi Jugoslaviju vidi tu kovanicu pod kataloskim brojem i njegova kolekcija u potpunosti nece biti kompletna bez nje, zato je uzimaju. Razumijem jako dobro sta pitate i sta mislite pod tim, slicno je sa kovanicama kraljevine Srbije iz 1917 gdje postoje razne spekulacije da li je uopste bila u upotrebi, ali cinjenica je da su u katalogu i to je to, svaka dalja rasprava je suvisna, sto, zbog cega, itd. Pozdrav
 
mogu da dobavim 10 komada UNC a evo kako izgelda ta ponuda (slika)
one su pod monopolom par ljudi koji su dobavili fišeke za vreme inflacije i tek će biti skupe a i ovako se retko pojedinačno nalaze
zanima me koliko biste ih platili (10kom)
Pozdrav!

Pa posto vi prodajete,vi morate kazati cenu...a ja cu odgovoriti da li mi odgovara ili ne...:)
Pozdrav !
 
kolega, ja mogu da dobavim pošto pomenuh da poznajem čoveka sa njih fišekom...pa me zanima da li biste platili 300din (što je nemoguće naći po toj ceni) ili za 800 kao na Limundu što redovno idu...
uvek treba dati ponudu pošto je vrednost subjektivno - tržišna stvar!
veliki pozdrav!

Kolega, pitate da li bi platrio 300 din, jel po komadu, posto ste na pocetku posta naveli da prodajete lot od 10 kom.?
A onda pisete da poznajete coveka kjoji je kupio vrecu i drzi monopol i da ce ta novcanica tek biti vredna. Kako ce biti vredna kad neko ima vreci i pusta pomalo u opticaj?
Nisam bas siguran da ima toliko numizmaticara da kupe vrecu novcica po jedan dva tri pa i pet.
Ato se Limunda tice ja ga pratim vise od dve godine i nesecam se da je neko licitirao taj novcic za 800 Din
 
Ovo se razvi u opasnu raspravu o tome ko sta smatra vrijednim skupljanja. Po mom skromnom misljenju kada bi se sakupljale samo redovne kovanice koje su bile u opticaju i slicno numizmaticari bi imali mnogo manje posla. E sada cinjenica je da se puno spekulacija pravi sa izdavanjima pojedinih kovanica, novcanica a toga itekako ima i u filateliji. Sto se tice ove konkretne kovanice nema nikakve sumnje da je namjera kovanice bila da se pusti u cirkulaciju kao i da je bila u cirkulaciji ali kratko doduse. Isto ovo bi se pitanje onda moglo postaviti za vecinu jubilarnih kovanica, osobiti zlata i srebra! Evo klasican primjer su nase jubilarke kovane u plemenitim metalima koje su nosile nominale koje nikada nisu odgovarale vrijednosti metala tj. kovanice su se po samom izdavanju prodavale po visestruko vecim cijenama. Sakuplja se zapravo ono sto nekoga interesuje i sto smatra vrijednim sakupljanja. Ja recimo nikada nisam htjeo da uzmem "prva" izdanja BiH markica (grbovi) jer ja ovo uopce ne smatram filatelistickim materijalom, pa pobogu ja sam zivio citav rat u Sarajevu i posta definitivno nije funkcionisala, dakle ovo je bilo cisto propagandno izdanje bez ikakve svrhe u postanskom smislu! A katalozi su mjerodavni samo u smislu da prikazu ono sto je na nekom prostoru kovano, stampano, etc. a ne da budu mjerodavni u smislu toga sta neko "mora" imati. Recimo slucaj ovih markica je da ih Michel katalogizira a Scot ne, bar ne u mom izdanju :-) Puno je izdanja koja su diskutabilna, ja recimo nisam osobito zainteresiran za jubilarna izdanja jer su vecinom radjena sa namjerom da se rasprodaju kolekcionarima, dok me sa druge strane recimo interesuju fiktivna tj. fantazijska izdanja jer su ona jasno definisana kao takva.
 
kolega, ja mogu da dobavim pošto pomenuh da poznajem čoveka sa njih fišekom...pa me zanima da li biste platili 300din (što je nemoguće naći po toj ceni) ili za 800 kao na Limundu što redovno idu...
uvek treba dati ponudu pošto je vrednost subjektivno - tržišna stvar!
veliki pozdrav!

Evo ako vec moram kazati cenu:mogu ponuditi 4000 dinara za 10 komada...
 
Ja bih isti sekund dao 5 eura za tu kovanicu , mozda i malo vise jer mi fali u kolekciji i volio bi da je imam, samo neznam pobogu kako da ima neko da dolazi u Sarajevo pa da mi nabavi neke stvari koje me interesuju. Naravno interesuje me samo 1 komad jer ja sam samo strastveni kolekcionar a ne trgovac, najvise od svega preferiram razmijene ali katkad tu i tamo prodam nesto ali samo kako bih dalje mogao ulagati u hobi i kupovati primjerke koji mi nedostaju.Pozdrav
 
Ja bih isti sekund dao 5 eura za tu kovanicu , mozda i malo vise jer mi fali u kolekciji i volio bi da je imam, samo neznam pobogu kako da ima neko da dolazi u Sarajevo pa da mi nabavi neke stvari koje me interesuju. Naravno interesuje me samo 1 komad jer ja sam samo strastveni kolekcionar a ne trgovac, najvise od svega preferiram razmijene ali katkad tu i tamo prodam nesto ali samo kako bih dalje mogao ulagati u hobi i kupovati primjerke koji mi nedostaju.Pozdrav

Pa mozete mi poslati spisak sta vam fali iz kolekcije,imam dosta stvari za prodaju,mozemo se dogovoriti i da vam posaljem postom.
 
Ok skontat cemo nesto vec, a znas iako sam mlad dosta sam staromodan po tom pitanju, najvise volim susrete uzivo, sto vidis i dobijes, daleko od toga da nemam povjerenja u vas ili bilo koga od kolega. A mogu vam poslati spisak malo interesantnijih kovanica pa mozda nesto i razmijenimo ako vam sta bude falilo, pozdrav.

Vazi,moze ,posaljite spisak na: lajcsaki@gmail.com
 
500 din je 500din kod kolege za kojeg znam da ima fišek a svuda i više...na limundu redovno odu za 800-900din...

Pa jeste,nemoze da se nadje ispod te cene,ja sam upravo danas nabavio nesto za otprilike tu cenu...kazu da ce vredeti vise jer nema puno...A sad nesto drugo:koliko vredi 50 para 1996.? Po Mandicevom katalogu UNC vredi 0.50 evra.Ali nema nigde da se nadje...odnosno samo dosta skuplje.
 
...ja sam rekao da će vredeti više u nekom postu...
eto i sami ste znali cenu a opet ponudili 400 po komadu iako ja nisam prodavac već poznajem prodavca i mogao sam da dobavim kao i sve ostalo...pri tom sam pošten u proceni i prodaji i to svi ovde treba da znaju pošto sam prošao tu "skolu za numizmatičara"....
i još nešto, katloške cene su jedno, a tržišne drugo...tih 500din je 4e a već se nigde ne može naći po toj tarifi...
50 para 1996 se još ponegde nađe u samoposluzi...
 

Back
Top