Barak Obama

Ma nije ni blizu tako. Hilari bi bila prva zena predsednik(ca) i opet je osvojila veliki broj glasova.

A ne znam sta znaci "prost americki crnac"? I Afro-Amerikanac.

Crnac, ne afro-amerikanac. Kod nas se kaze crnac. I u Americi i u Engleskoj se kaze 'black', i niko se ne nalazi pozvan da im soli pamet da Obama nije 'the black candidate'. Ne moras ni ti, samo uzmi kao dato da sam fasista i predji na sledecu stavku.

Imam utisak da ne znas ko je za koga glasao i zasto. Za Obamu su glasali maltene svi crnci, sto neki smatraju dosta zabrinjavajucim. Glasali su i mladji i imucniji demokratski glasaci. Za Hilari su - slicno Obaminoj podrsci od strane crnaca - glasale mnoge zene, ali i mnogo ljudi sa nizim obrazovanjem i mnogi Meksikanci, Kubanci i sl.

Podela medju demokratskim glasackim telom nije iskljucivo pitanje rase ili pola - da jeste, Hilari bi odavno pobedila jer zena ima daleko vise nego crnaca. Oba kandidata se obracaju siroj publici, a to iskljucuje insistiranje na rasi ili polu. Obama maltene nikada i ne pominje to sto je crn, jer bi takav akcent sa njegove strane znacio samo gubitak glasova. Umesto toga, prica o 'nadi', 'buducnosti', 'promenama' i sl.

Kada bi citao transkripte govora Hilari i Obame ne bi bio u stanju da kazes ko cita koji posle uvodnih pozdrava i pre zavrsnih primedbi. Jednostavno, oboje su americki politicari, tako se ponasaju, tako razmisljaju, tako govore. Obama je najbelji - ili, recimo, najneutralniji - crnac na celoj americkoj politickoj sceni, i iskljucivo zato ima sanse da bude izabran.

I to ne mnogo jake sanse.
 
Kazu Afro-Amerikanac, ne crnac u Americi.

Obama je tamne puti, to nista ne moze da izmeni. Do sada su sve belci i to muskarci bili predsednici Amerike. Mozda nije govorio o pravu Afro-Amerikanaca, ali ce svakako raditi na tome ne zato sto je on Afro-merikanac nego zato sto je liberal i on ne deli ljude po boji koze, nacionalnosti, veri itd. Ako on pobedi to ce biti cudo. Tamnoputi liberal. Mozda se tebi ne svidja sto Amerikanci pokazuju tj nivo svesti, ali to je svakako tvoj problem.
 
Mozda se tebi ne svidja sto Amerikanci pokazuju tj nivo svesti, ali to je svakako tvoj problem.

Ala ti volis da lupas, pa to je neverovatno.

Da li stvarno, najozbiljnije nisi u stanju ni sa kim da razgovaras a da ne pocnes da ih optuzujes za ovo ili ono sve do neizostavne etikete fasiste?

Ako jesi, daj molim te potrudi se. Ako nisi, reci, pa da prestanemo sa pricom.
 
Prema pisanju lista Press Barak je konacno postao kandidat demokrata na predsednickim izborima. Na ovoj temi pisimo o njemu. Mislite li da ce postati predsednik? Podrzavate li ga? Pratimo njegove postupke i kad postane predsednik ( eto, ja mislim da ce postati ).

Mislim da ranije nije otvarana tema o njemu, posto pretrazivac nista ne izbacuje.

Pisite...

mislim da je dobro sto je on,barem nema onako izgradjen cak pomalo lican stav po pitanju srbije,mada cela stranka sigurno ima slican stav ko god bio njen kandidat,

dobro je sto bi to mogao da bude prvi crnac na tako visokom polozaju u nekoj mocnijoj zemlji barem simbolike radi, i ko zna, ja se nadam da je ipak malo vise svesniji sta znaci sloboda, demokratija, siromastvo, crnac je, ako zna i saoseca se sa istorijom crne rase u svetu onda ce sigurno biti humaniji prema ljudima , sigurno vise neko ultrakapitalisticka klintonka kod koje sam video puno agresije u ponasanju, a i bila je zena predsednika [sigurno nije samo kuvala rucak za muza] sto znaci bila je vec na vlasti, bila je kao nasa mira milosevic mozda samo malo suptilnija.

i imam osecaj da ce da vodi umereniju spoljnu politiku ali to je samo moj osecaj, iako znam da je amerika jedna velika isprogramirana masinerija koja ne daje puno slobode da se radi sta se hoce, ali mislim da ce barem pokusati nesto da promeni u vezi sa tim.
 
Poslednja izmena:
ako je uvredljivo reci crnac,zasto nije uvredljivo reci belac?

ili od sada da insistiram da me zovu indo-evropljanin...ili tako nesto :eek:

to sa tim politicki korektnim nazivima je meni smesno,zaista i pre vredja inteligenciju normalnog coveka i potencira razlicitost nego sto je neutralise.

ako je boja moje koze bela i ja sam belac,ako je boja tvoje koze crna,u cemu je problem da budes crnac?zar to nije jednostavno stanje stvari? :neutral: ili reci da je neko obojen?da li to znaci da je u definiciji koze da je bela?! o tome pricam.

i nema to veze sa diskriminacijom ili bilo cim,samo sa poturanjem lazne korektnosti na mestima gde je ona vise nego diskutabilna u pokusaju neutralisanja svega sto bi moglo da zvuci kao diskriminacija iz usta zlonamernih.

@tema: vise bih volela da predsednik postane obama nego taj republikanac ili hilari.ne znam koliko je izvodljivo,ali mi on od njih troje izgleda najnormalnije.doduse nisam se preterano zanimala njihovim izborima,samo usput.
 
ako je uvredljivo reci crnac,zasto nije uvredljivo reci belac?

Ma prica bez veze. Potrazi na guglu "black candidate" i "obama" i naci ces cetiri stotine hiljada rezultata, mahom iz americkih novina; svega cetristo za "african-american candidate".

Hoce da bude veci katolik od pape i ne kapira koliko nenormalno smara.
 
Poslednja izmena:
Barak nikada nece postati predsednik USA iz prostog razloga shto je crnac..dobio je Klintonovu ali zna se ko vlada Amerikom..WASP..dakle imacemo opet 4 godine republikanca na vlasti,koji ce slediti ciljeve i potrebe jedne od interesnih grupa koje vladaju Amerikom..naravno to nece imati uticaja na spoljnu politiku SAD-a,jer budzet se mora puniti,a to znachi izazivanje i kontrolisanje kriza u svetu..kako god okrenes,nama nece biti bolje iz prostog razloga shto krizom na kosovu imaju destabilizovan region i mogucnost da utichu na politiku i odnose u EU..
 
Meni je jako zanimljivo što je koka Hilari pristala da postane potpredsednik
Ako izaberu Obamu i njemu se nešto dogodi, eto nje u fotelji
zar nije dobra teorija zavere:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

dobro primjeceno..:)
vanjska politika USA prema ovim nasim prostorima pogotovo, a i opcenito , bez obzira tko pobijedi, nece se bitrno mjenjati...
mozda ce biti malo vise zapakovana u celofan ako pobijedi Obama.vise nece biti glupi, tvrdi kauboj nego onaj romanticarski kauboj iz odgovarajucih filmova koji se uvijek bori za pravdu( i naravno uvijek pobijedi dobro nad zlim) ali obojica imaju pistolje i vjesti su rukovodenja njime.u unutrasnjoj politici ce biti promjena, pogotovo ako Hillary bude zamjenica, na bolje za masse siromasnih..(i crnih i bijelih)...sama cinjenica nominacije, jedna zena i jedan crnac, vec je promijenila konzervativnu Ameriku
 
: ili reci da je neko obojen?da li to znaci da je u definiciji koze da je bela?! o tome pricam.

.

Pa on meni bledoliki, ja njemu obojeni.....Niti sam je bled niti je on obojen

And you dare to call me coloured...

"When I'm born I'm Black,
when I grow up I'm Black,
when I'm in the cold I'm Black,
when I'm in the sun I'm Black,
when I'm sick I'm Black,
when I die I'm Black.

And you...
When you're born you're Pink,
when you grow up you're White,
when you're in the cold you're Blue,
when you're in the sun Red,
when you're sick you're Green,
when you die you're Purple.
And you dare to call ME a coloured....".

Malcolm X


:lol::lol:
 
Poslednja izmena:
Pod jedan kad raspravljamo o rasi ne vidim zasto je on crnac kad mu je keva koliko znam bela , znaci isto je i crn i beo.
Dalje Obama ima velike sanse medju liberalano opredeljenim stanovnicima velikih gradova kao i vise srednje klase i obrazovanijih ljudi ,takodje i kod crnaca koji cine 10-15% stanovnika SAD ce verovatno osvojiti oko 90% glasova ,za njega ce glasati i nesto slabostojecih i manje obrazovanih belaca koji su licno pogodjeni ekonomskom recesijom i otezanim socijalnim polozajem u poslednjih par godina ,dalje i javne licnosti pre svega Holivud ce gotovo sigurno vecinski stati iza Obame
Takodje Hilari mu moze dosta pomoci jer i ona ima dosta pristalica(njen pohvalni govor od jutros ide u tom pravcu ) ,a i korisno bi bilo da pobudi kod amerikanaca nostalgiju za vremenom vladavine njenog muza koja se u tamo (nevezano za spoljnu politiku prema balkanskim banana drzavama ) smatra za neku vrstu "zlatnog doba" SAD .
Sa druge strane imamo gomilu WASPovaca ,redneksa , konzervativno opredeljenih belaca ,verovatno i poneki simpatizer demokrata koji u zivotu ne bi glasao za belca ,konzervativne elite i mocnih protestanstkih verskih poglavara i njihovih univerziteta,instituta , medija,velikih kompanija po tradiciji podrzati republikance , u juznim drzavama gotovo svi belci pogotovo oni neobrazovaniji i siromasniji , takodje za ocekivati je da ce republikanci vec po nekoj novoustaljenoj tradiciji dobiti i najveci broj glasova latino-amerikanaca koji inace mrze crnce vise nego belci sa juga ,a ne treba zaboraviti da je latino zajednica brojnija od crnacke sto takodje ide u korist Mekejnu.
 
Poslednja izmena:
Ala ti volis da lupas, pa to je neverovatno.

Da li stvarno, najozbiljnije nisi u stanju ni sa kim da razgovaras a da ne pocnes da ih optuzujes za ovo ili ono sve do neizostavne etikete fasiste?

Ako jesi, daj molim te potrudi se. Ako nisi, reci, pa da prestanemo sa pricom.

Covece, ti relativizujes njihov izbor. Kao, pa nije brinuo o svojim zemljacima, pa je previse beo, pa nije "prosecan Crnac".

Hebote, sama pobeda u demokratskoj stranci jednog melza je pokazatelj da je svest Amerikanaca na visokom nivou. Ovde ni za 100 godina jedan Rom nece biti ozbiljan kandidat za predsednika. Stvarno ovo ne treba realtivizovati je je to ogroman korak za citavu civilizaciju.

A za tvoju informaciju Obama je pricao o crncima, ali uglavnom ih kritikujuci. Kao i svaki liberal covek je kritican prema svom naodu i to je sjajno uvek. Trazi od njih da se poprave issticuci probleme. Ne laze ih k'o konzervativci sto rade.
 
Poslednja izmena:
@Banshee:

Mozda tebivredja inteligenciju posto to ne razumes. Moze Crnac da se kaze, moze i belac naravno. Obojeni ne moze i ona pesma cije reci napisa Dikan je odlicna, nesto starija, al' dobro. Ne moze ni crnja, ni ugljesa ni ostalo.

Ne postoji izraz Afro(ikao)-Amerikanac bezveze. Ako ne razumes obrazuj se zasto se koristi.
 
@Banshee:

Mozda tebivredja inteligenciju posto to ne razumes. Moze Crnac da se kaze, moze i belac naravno. Obojeni ne moze i ona pesma cije reci napisa Dikan je odlicna, nesto starija, al' dobro. Ne moze ni crnja, ni ugljesa ni ostalo.

Ne postoji izraz Afro(ikao)-Amerikanac bezveze. Ako ne razumes obrazuj se zasto se koristi.
vrlo mi je jasno zasto se koristi,ali kazem da je kao i gomila slicnih izraza smisljena formalnosti radi,i da bi se zataskao pravi problem.

srodan primer - umesto psiholog (zenski) reci ces psiholoskinja,iako tupavo zvuci.i gomila slicnih primera.i sad meni kao zeni je to krajnje suludo i pokusava da prikrije diskriminaciju,iako ona mozda realno postoji.sustina je da afroamerikanac isto kao i psiholoskinja sluzi iskljucivo za kompenzovanje pravog problema.a problem se tako ne resava.to sto ce zvucati lepse i korektnije,ne znaci da je stvarno tako.dakleM sarena laza i veoma licmereno.

i to sto se neko ne slaze sa tobom ne znaci automatski da je neobrazovan.ne valja ti da tako kategorizujes ljude.jes da mi ne smeta,svega sam se nacitala,samo skrecem paznju.

"ja nizak?neeee....ja sam vertically challenged!" :D

a ja indoevropljanin :) pardon indoevrpljanka :)
 
Upravo.

Ravnopravnost polova trebala najslikovitije da se vidi na izvodu iz banke, kada legne plata. Da žena sa istim kvalifikacijama i istim poslom dobije isto novca. Postoji neka izreka "zovi me i lonče, samo nemoj da me razbiješ". Najodvratnija stvar koju sam u životu čula o rodnoj ravnopravnosti je bila izjava Arona Rusoa u intervijuu u kome je pričao o Dejvidu Rokfeleru. Po njegovoj tvrdnji forsira se priča o rodnoj ravnopravnost da bi žene bile uvučene u obrazovni sistem, koji je smišljen kao sredstvo za ispiranje mozgova i ubijanje kritičke misli. Navodno, nikada nije ni bila namera da ona bude suštinska.

Apropo Obame, ima harizmu, elokventan je, ali nažalost neće doneti nikakve suštinske promene. Na neki način mu se uvaljuje vruć krompir u ruke, jer bi tek od narodne godine trebalo da počnu da se osećaju prave posledice ekonomske krize. Drugo, neki u Srbiji idealizuju Obamu i skoro ga doživljavaju kao levičarskog političara evropskog tipa. U Americi takvo nešto ne postoji. Lično bih bila zadovoljna da prema Srbiji ima makar neutralan stav. Mekejn je odavno albanski lobista, a Obama je imao neke kontakte sa srpskom zajednicom u SAD, još iz vremna kada je bio u Ilinoisu... Naravno, od svega toga mala vajda.

Navijala sam za Ron Pola, ali on uz cenzuru u mejstrim medijima i pritiske raznih lobija nije imao ni teorijsku šansu.
 
Poslednja izmena:
Pod jedan kad raspravljamo o rasi ne vidim zasto je on crnac kad mu je keva koliko znam bela , znaci isto je i crn i beo.

U Americi se to tako tradicionalno posmatra. I kap ne-belacke krvi znaci da nisi belac -

http://en.wikipedia.org/wiki/One-drop_rule

Ja licno ne verujem da ce amerikanci izabrati crnca za predsednika, i uprkos hendikepu koji svaki republikanski kandidat nosi kao breme posle zadnjih godina.

Obamu i skoro ga doživljavaju kao levičarskog političara evropskog tipa. U Americi takvo nešto ne postoji.

Da.
 
ali zna se ko vlada Amerikom..WASP..


AIPAC rules

aipac_rules_america.jpg
 
vrlo mi je jasno zasto se koristi,ali kazem da je kao i gomila slicnih izraza smisljena formalnosti radi,i da bi se zataskao pravi problem.

srodan primer - umesto psiholog (zenski) reci ces psiholoskinja,iako tupavo zvuci.i gomila slicnih primera.i sad meni kao zeni je to krajnje suludo i pokusava da prikrije diskriminaciju,iako ona mozda realno postoji.sustina je da afroamerikanac isto kao i psiholoskinja sluzi iskljucivo za kompenzovanje pravog problema.a problem se tako ne resava.to sto ce zvucati lepse i korektnije,ne znaci da je stvarno tako.dakleM sarena laza i veoma licmereno.

i to sto se neko ne slaze sa tobom ne znaci automatski da je neobrazovan.ne valja ti da tako kategorizujes ljude.jes da mi ne smeta,svega sam se nacitala,samo skrecem paznju.

"ja nizak?neeee....ja sam vertically challenged!" :D

a ja indoevropljanin :) pardon indoevrpljanka :)

Pa sta ako ne zvuci lepo. Toliko reci ne zvuci lepo tako da jedna vise-manje nece poremetiti stvari. Toliko reci je izmisljeno, mozemo izmisliti jos par. Mozes misliti. Ustvari, niko se u Srbiji vise ne bavi jezikom, tako da nam nece pomoci.
 

Back
Top