Banović Strahinja

Banovic Strahinja u mom vidjenju i u vidjenju knjizevne kritike.To mi treba za ponedeljak. Ali ovde nije fora da se opisuje pesma, fora je kako sam ja video pesmu i da se ubaci knjizevna kritika, da se ubaci i po neki citat iz pesem i tako to. :)
Vi ste mi zadnja opcija!!!
 
Banovic Strahinja u mom vidjenju i u vidjenju knjizevne kritike.To mi treba za ponedeljak. Ali ovde nije fora da se opisuje pesma, fora je kako sam ja video pesmu i da se ubaci knjizevna kritika, da se ubaci i po neki citat iz pesem i tako to. :)
Vi ste mi zadnja opcija!!!
А како ми да знамо како си ТИ видео песму? :confused: :think:
 
Mene zanima da li smatrate da se Banova ljuba zaljubila u Turcina, ili se polakomila na njegova obecana (i uplasila kazne koja bi je cekala po povratku u Krusevac)? Zasto je udarila Strahinju? : )

Mislim da se Strahinjina ljuba nije zaljubila u Turcina,jer kako bi mogla,odgajana u patrijarhalnom duhu,cerka cuvenog Jug Bogdana i sestra devet Jugovica,da se zaljubi u neprijatelja svog naroda,coveka koji ne vredi koliko i njen suprug? Njeno neverstvo je uslovio strah koji potice iz zbunjenosti,zaprepascenosti novonastalom situacijom(poharanim dvorima) i odsustvom muza koji je u Krusevcu i koji ce sigurno biti obavesten o namerama vlah-Alije...da ne pominjem i ucenu...
Strahinju je udarila iz istog straha,lose procene,jednostavno nije mogla da veruje u mogucnost oprostaja coveka kome je ukaljala cast i dostojanstvo,nije mogla da racuna na oprostaj oca,stoga je poverovala Turcinu koji joj je ukazao na sudbinu koja je ceka ako izabere Strahinju ili onu koja ce je zadesti ako se odluci za njega...
I da,lako je osudjivati Jug Bogdana i Jugovice ali mora se shvatiti da su oni mislili o vecem cilju,Kosovskom boju,za koji moraju sacuvati snagu i svoje zivote...
Sve u svemu,predivna pesma,koja svedoci o snazi humanosti i lepoti prastanja... :)
 
Mislim da se Strahinjina ljuba nije zaljubila u Turcina,jer kako bi mogla,odgajana u patrijarhalnom duhu,cerka cuvenog Jug Bogdana i sestra devet Jugovica,da se zaljubi u neprijatelja svog naroda,coveka koji ne vredi koliko i njen suprug? Njeno neverstvo je uslovio strah koji potice iz zbunjenosti,zaprepascenosti novonastalom situacijom(poharanim dvorima) i odsustvom muza koji je u Krusevcu i koji ce sigurno biti obavesten o namerama vlah-Alije...da ne pominjem i ucenu...
Strahinju je udarila iz istog straha,lose procene,jednostavno nije mogla da veruje u mogucnost oprostaja coveka kome je ukaljala cast i dostojanstvo,nije mogla da racuna na oprostaj oca,stoga je poverovala Turcinu koji joj je ukazao na sudbinu koja je ceka ako izabere Strahinju ili onu koja ce je zadesti ako se odluci za njega...
I da,lako je osudjivati Jug Bogdana i Jugovice ali mora se shvatiti da su oni mislili o vecem cilju,Kosovskom boju,za koji moraju sacuvati snagu i svoje zivote...
Sve u svemu,predivna pesma,koja svedoci o snazi humanosti i lepoti prastanja... :)

Upravo tako.. :)
 
Pa ovako...i ja imam da uradim istrazivacki zadatak na ovu temu.... A s obzirom da sam upisala filolosku gimnaziju,nama je zadao malo vise zadataka i tema za razmisljanje. :)
Pre svega,moram da napomenem da sam imala malih problema u razumevanju teksta...ali,sada je to nebitno...
Kao sto sam pomenula malocas,imamo malo vise pitanja od ostalih smerova i srednjih skola. Na vecinu pitanja znam odgovor,ali nekoliko njih ne znam da obrazlozim,pa bih vam bila stvarno zahvalna ako bi mi malo pomogli u tome. Ovo su ta pitanja:

-Cime je motivisana odlika Jug-Bogdana da ne pomogne Strahinji? Cije je izdajstvo vece,ljubino ili njegovo? Zasto?
-Koji su detalji koji nas direktno i indirektno upucuju na psiholoska stanja junaka? Izdvoj ih i objasni.
-Po cemu se razlikuju Dervis i Strahinja? (na pitanje: "Sta im je zajednichko?" sam znala odgovor,ali ovo me malo zbunjuje)

Ako se uzme u obzir da od 20ak pitanja ne znam 3,mislim da to i nije toliko lose....ali sada sam se stvarno zainteresovala za ovu pesmu,pa bih volela da znam odgovore,ne samo zbog ocene,vec i zbog sebe...pesma mi se stvarno dopala... :)
Pa,nadam se da ce neko biti dobre volje,i da ce mi pomoci... :) Veliki pozdrav!
 
Poslednja izmena:
Mene zanima da li smatrate da se Banova ljuba zaljubila u Turcina, ili se polakomila na njegova obecana (i uplasila kazne koja bi je cekala po povratku u Krusevac)? Zasto je udarila Strahinju? : )
eo da pomognem ako mogu :D ....glavni razlog je : zbog toga sto se u to vreme preljuba kaznjavala zivotom...tako da je ona mislila iako se vrati u krusevac ona ce biti kaznjena za preljubu..odnosno ubice je.....sve u svemu je gledala da nekako izvuce zivu glavu....a bas me zanima sta biste vi izabrali ...Smrt...ili da vas sluzi 30 sluskinja i da zivite kao bog ? :D :think:
 

Back
Top