Banović Strahinja

dadel:
Ne verujem da se zaljubila u turcina.Razlozi:
On je bio pljackas, nomad,autoritet za svoju skitnicku bandu.
Ona je bila plemicka cerka Jug Bogdana zena plemica raskos
za ono vreme.Ko ce iz dvora pod "Cador" ?
Pre ce biti razlog da joj niko nece verovati. Ostalo joj je bedna
starost smrt ili turcin a ona je bila sama i mlada da bi izabrala
smrt.Prijezdina ljuba se odlucila za smrt sa svojim suprugom
i to je lakse u dvoje. Ona se nije odlucila za turcina nego za
zivot.
Mnoge su zene pod "Cadorom", tj. u haremu, imale mnoge povoljnosti. Chesto je harem reshavao vazna pitanja- hoce li se neka zemlja napasti i tako to.
 
ancika:
Mnoge su zene pod "Cadorom", tj. u haremu, imale mnoge povoljnosti. Chesto je harem reshavao vazna pitanja- hoce li se neka zemlja napasti i tako to.
Da li bi ti napustila svoj stan i otisla pod "Cador" Jos sada smo
tolerantniji prema turcima i manje zagrizeni hriscani nego pre i
sada nam turci nisu toliki neprijatelji kao pre.
Ona kao hriscanka, plemickinja sa dvora da se odrekne svega i muza
koji ju je vole i ode za zlotvora svog naroda i vere - Zasto. Nju je poveo
samo strah. Osim toga nije imala ni vremena da razmisli.Ako
pogine turcin nju ceka kazna a ako pogine Strahinja niko nece znati
da je ona pomogla neprijatelja i ostace sa njim ali ziva.
 
To sve sto sam naveo vazi ako se izuzme seksualni aspekt
kome nije mesto u takvoj pesmi a mozda je i on bio
odlucujuci jer je Strahinja imao vise obaveza a Alija se samo
njoj posvetio.Moralno nema osnove da ga brani ali mozda su
prevagnuli drugi cinioci.
 
*drunken_butterfly*:
je l ima neko stariju verziju Banovic Strahinje? mislim na bugarsticu... tu je kraj nesto drugaciji, je l tako?
Ово важи и за yowanу '91.:kњига у којој се налази ова бугарштица су Богишићеве '' Пјесме из старијих записа'', али да ли ћеш то наћи?? Или Бошко Сувајџић '' Народна књижевност'' . Шта ће ти бугарштица ? Зар вам и то траже ??? :roll:
 
Једна врло битна ствар у '' Бановић Страхињи'' су лични коментари старца Милије, певача ове песме.
Песма почиње и завршава се његовим личним коментарима :
'' Нетко бјеше Страхињићу Бане...'' и
'' Помало је такијех јунака к'о што бјеше Страхињићу Бане''.
Значи, он је потпуно пристрасан бану. На против, љуби у овој песми изостаје епитет '' вјерна'', што је својеврсан преседан и потпуно искаче из шаблона народне књижевности. Љуба је у песмама увек верна, па макар господара и издала, убила... Чак је и ''Јерина '' - ''вјерна љуба''.
Када се Страхиња спрема да оде у тазбину, његове љубе нема поред њега, што је такође чудно. Љуба мора јунаку опремити коња и испратити га на пут.
Љуба је неверна само из једног разлога : опет је старац Милија обликује на свој начин, па јој даје епитет '' женске памети'' тј. женске глупости и лакомости на живот који јој Алија нуди, насупрот животу који би наставила с баном ( увек би била неверница, тај живот би јој био мучење).
Што се тиче бановог поштења и опраштања љубиног греха, то је опет певачева машта створила типског јунака који треба да буде свима узор. Милијин Бановић Страхиња је овде савршенији и од Марка Краљевића и од бана у бугарштици ( бан овде љуби не опрашта, него је на суров начин убија).
 
jane
Izvini znam da to sada nije tema ali interesuje me jedno o Jerini.
Znam da je bila nepopularna u narodu zbog kuluka i zidina oko
Smedereva ali zasto joj ne sleduje epitet "Verna ljuba" o tome
neznam nista.Molim te u par recenica ti ili neko drugi ko
zna da mi objasni.
Hvala.
 
dadel:
jane
Izvini znam da to sada nije tema ali interesuje me jedno o Jerini.
Znam da je bila nepopularna u narodu zbog kuluka i zidina oko
Smedereva ali zasto joj ne sleduje epitet "Verna ljuba" o tome
neznam nista.Molim te u par recenica ti ili neko drugi ko
zna da mi objasni.
Hvala.
Већ сам мало објаснила. То је стални епитет, и он увек иде уз љубу....
Коса ће бити увек црна или '' кита ибришима'', зуби бисери, очи језера,''обрвице''-''морске пијавице'', јунак увек храбар, а љуба верна...То је главна одлика епске поезије, није битно да ли је то тако било или није.
Ђурђе ће се Јерини обраћати са '' вјерна љубо'' , иако га она вара са Дамјаном Шаиновићем, у неколико песама (Трећа Вукова збирка).
Јерина је, у ствари , морала да поднесе улогу кривца, баш као и њен свекар, Вук Бранковић.У песмама она кињи народ, закида му на заради,ослепљује свог рођеног сина Стевана, једе језике ( ово је у предању) и због тога добија епитет '' проклета'' . Песме су , наравно,биле далеко од истине.
 
@jane_va >>> thx, u swakom slucaju, iako mi to ne treba...

lepo sam otisla do bibloteke u osnownoj, uzela knjigu u kojoj imaju neke knjizewne studije o B.S., i ewo sad cu da palim u skolu... od owog 4uma nema wajde... :razz:
 
yowana '91.:
@jane_va >>> thx, u swakom slucaju, iako mi to ne treba...

lepo sam otisla do bibloteke u osnownoj, uzela knjigu u kojoj imaju neke knjizewne studije o B.S., i ewo sad cu da palim u skolu... od owog 4uma nema wajde... :razz:
Молим, молим... Срећно имењако ! Од форума нема вајде, наравно, само од читања ;)
 
Hvala ! ovo za Damjana nisam znao ! A znam da je narod uvek trazio krivca
za neku muku i ona kao strankinja je dobrodosla kao zrtveni jarac.Prokleta
Jerina - Kuja Vidosava, /zenidba kralja Vukasina/ali hvala bogu nemamo
toliko zenskih negativnih likova i ne mogu ni vode da donesu Grckim
cedomorkama jos kod nas nema rodoskrnavljenja kao kod njih.
 
dadel:
Hvala ! ovo za Damjana nisam znao ! A znam da je narod uvek trazio krivca
za neku muku i ona kao strankinja je dobrodosla kao zrtveni jarac.Prokleta
Jerina - Kuja Vidosava, /zenidba kralja Vukasina/ali hvala bogu nemamo
toliko zenskih negativnih likova i ne mogu ni vode da donesu Grckim
cedomorkama jos kod nas nema rodoskrnavljenja kao kod njih.
Јерина је била Гркиња, могуће да је и отуд толика мржња према њој...
Има још жена '' орјатског колена'' ... Обично је љуба хајдука Грујице '' невјерна'', чак и у бугарштицама.
Виле су скоро увек неверне, али то се од њих и очекује, јер су демонска бића...
 
Ne mogu, a da ne dopišem da je moja ujna dala svom sinu ima Strahinja. Tek sam ga skoro vidio, i malo ga snebivljivo zovnuo po imenu, mali je još, sav plav, lijep, a ujna kad je vidjela da se snebivam, reče veselo : Zovi ga po nadimku... zovemo ga Bane..:))))
 
Odlicno - Obradjivali smo motive, razloge,osecanja Strahinjine ljube zasto se odlucila da udari Strahinju, ma da ni to nije bog zna kako detaljno obradjeno/ od nas/

Interesuje me vase misljenje zasto je/predpostavimo da jeste/ Bane oprostio svojoj ljubi. tu se namecu pitanja da li je oprostio/od srca/Zasto :

Da prkosi svojoj kukavickoj tazbini ?
Oni nemaju pravo da joj sude jer je nisu ni oslobodili.
Da dokaze da je veci od njih.
Ostavio je u zivotu da bi joj se svetio i prebacivao.
Jednostavno je toliko voleo da je bio spreman preci preko svega.

Zanemarimo istoriske istine i uzimamo za istinu samo pesmu ovakvu kakva je. Interesuje me vase misljenje i komentari.
 
Banovic Strahinja nije oprostio svojoj ljubi (koja nema ni ime!) vec joj je poklonio.
On je mali vlastelin, iz malene Banjske, i Jugovici ga ponizavaju time sto mu, kao nizem od njih, ne daju ni da je on sam kazni iako je morao i mogao sam po nju da ode na Kosovo.
On ljubi poklanja zivot iz inata.

Pa, da odgovorim na gore postavljeno pitanje.
Moje misljenje je da:
Prkosi svojoj kukavickoj tazbini.
Oni nemaju pravo da joj sude jer je nisu ni oslobodili.
I dokazuje da je veci od njih.


Mislim da je nije ostavio je u zivotu da bi joj se svetio i prebacivao.

I niko se nije bavio time da je vrlo moguce da se i Alija zaljubio u ljubu, a ne samo ona u njega.On, iako jaci na megdanu, gubi glavu jer se okrenuo da vidi sta je s njom.
 
...mislim da nije vazna istorijska podloga Strahinje Banoca, vazna je prvo uloga njegova u vitestvu i postupku samom u sjaju tog vitestva .Strahinja Banovic je licnost vise legenda nego stvarnost a usljed toga je i uloga njegova kao oslonac nas pri urusavanju svega sto je srpsko . To je jedan pandan 'izdajstvu' Brankovica Vuka koji je isto legendarni zrtvenik nase svekolike katastrofe a ima znacaj kao i danasnje polemicko 'izdajstvo' Jude-iz Kariota .
Strahinjic-ban je ukazan kao 'netko' o taj 'netko je markiran kao jedna od najljepsih narodnih pjesama i garant nase mitske tajne porodice i majke , a sve sto imamo sa majkom nase djece , to je ,- u kuci i medjusobno , za oprost ili ne-oprost ...i jedno i drugo su pred kucnim bozanstvom , a to je Porodica kja mora biti kao garant naseg opstanka i primjera praetike i oglednog nosenja siromastva i bogatstva !?
 
Zdravo svima...ja sam nov ovde...vidim da ovde bas dosta opsirno komentarisete Banovic Strahinju...meni stvari tu bas i nisu najjasnije...za sutra imam da ispisem istrazivacki rad "Pesma Banovic Strahinja po mom vidjenju i po vidjenju knjizevne kritike" ... ja sam pesmu procitao vise puta...odlucio sam da ceo rad posvetim zavrsnim stihovima pesme...znaci o tom problemu da komentarisem...koliko sam ja shvatio iz naslova treba da uporedim moje misljenje sa misljenjem kritike....meni nije problem da izdam u ovom radu svoja misljenja...ali nemam pojma kakva su misljenja kritike ni gde to da nadjem...ne trazim da mi se uradi domaci nego da mi neko objasni kako ja da saznam koja su to misljenja kritike za ovu pesmu....hvala unapred..poz!
 
Zdravo svima...ja sam nov ovde...vidim da ovde bas dosta opsirno komentarisete Banovic Strahinju...meni stvari tu bas i nisu najjasnije...za sutra imam da ispisem istrazivacki rad "Pesma Banovic Strahinja po mom vidjenju i po vidjenju knjizevne kritike" ... ja sam pesmu procitao vise puta...odlucio sam da ceo rad posvetim zavrsnim stihovima pesme...znaci o tom problemu da komentarisem...koliko sam ja shvatio iz naslova treba da uporedim moje misljenje sa misljenjem kritike....meni nije problem da izdam u ovom radu svoja misljenja...ali nemam pojma kakva su misljenja kritike ni gde to da nadjem...ne trazim da mi se uradi domaci nego da mi neko objasni kako ja da saznam koja su to misljenja kritike za ovu pesmu....hvala unapred..poz!

Hm, pres vega, ja kapiram (i po tvom korisničkom imenu) da si ti srednjoškolac.
Jesu li normalni onda da govore o književnoj kritici???

Imam puno posla, kasno sam videla ovo... a i, molim vas, ne javljajte nam se u minut do 12, imao si i subotu... ccc...

I šta sada da ti pomognem?

Hajde da čujem kako je prošao današnji čas...
 

Back
Top