Autofagija topi kilograme, a utiče i na mozak

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
334.533
Autofagija je jedan od najpopularnijih opšteprihvaćenih režima ishrane. Mnogi ga ne praktikuju samo zbog gubitka kilograma, već tretiraju načinom života.
Novija istraživanja bavila su se uticajem koji ovaj modus unošenja hrane ima na mozak i njegovu funkciju.

Kakav proces pokreće autofagija u našem telu
Vremenski ograničeni periodi unošenja namirnica, odnosno striktni periodi bez hrane, poznati su kao autofagija. Vremenski okvir u kome se ne unosi hrana naučnici su opisali kao proceš čišćenja svega toksičnog što se u našem organizmu „nakupi“ tokom dana. Tako su došli i do zaključka da se isti proces odvija i u našem mozgu. Praktično, kako kažu, ovaj proces „samočišćenja“ pomaže u detoksikaciji mozga, uklanjanju starih i oštećenih ćelija i njihovih ostataka. Ali, pomaže i regeneraciji novijih, zdravijih ćelija.Mnoštvo istraživanja pokazalo je da su problemi sa nagomilavanjem oštećenih ćelija povezani sa Alchajmerovom bolešću, depresijom, bipolarnim poremećajem, šizofrenijom i drugim neuropsihijatrijskim problemima.

1. Autofagija poboljšava pamćenje
Pokazalo se da vremensko ograničavanje sati za unos hrane značajno poboljšava pamćenje, prema studiji objavljenoj u Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics. Pokazalo se da je nakon 4 nedelje u ovakvom režimu ishrane značajno poboljšana radna memorija, učenje i pamćenje.

2. Bolje raspoloženje
Istraživanje u časopisu Journal of Nutrition Health & Aging otkrilo je da su nakon 3 meseca povremenog uzdržavanja od hrane u određenim periodima učesnici studije prijavili poboljšano raspoloženje uz smanjenu napetost, bes i konfuziju. Druga studija iz 2018. koja je istraživala strategije gubitka težine otkrila je da je autofagija povezana sa značajnim poboljšanjima emocionalnog blagostanja i manjim rizikom od depresije.

3. Autofagija može da utiče na smanjenje upala
Hronična upala je povezana sa mnogim poremećajima mozga, uključujući depresiju, bipolarni poremećaj, opsesivno kompulzivni poremećaj (OCD), šizofreniju, Alchajmerovu bolest i slično. Prema studiji objavljenoj u Nutrition Research, povremeno uzdržavanje od unošenja namirnica smanjuje šansu za upalne procese.
To može imati velike koristi za zdravlje mozga i mentalno blagostanje.

4. Nivo šećera u krvi i mozak
Istraživanje u British Journal of Nutrition pokazuje da ovakav način ishrane dovodi do poboljšanja osetljivosti na insulin, što pomaže da se spreči visok nivo šećera u krvi i dijabetes tipa 2. Brojne studije su objavile nalaze koji pokazuju da je visok šećer u krvi povezan sa manjim hipokampusom, delom mozga povezanim sa raspoloženjem, učenjem i pamćenjem. Druge studije pokazuju da su anksioznost i depresija 2-3 puta veće kod pacijenata sa dijabetesom tipa 2 nego u opštoj populaciji.

5. Niži noćni pritisak
Uzdržavanje od hrane u određenom delu dana može da pomogne u smanjenju krvnog pritiska dok dremamo, što je korisno i za zdravlje srca i za mozak. Hipertenzija smanjuje dotok krvi u mozak, a nizak protok krvi u mozgu primećen je kod depresije, bipolarnog poremećaja, šizofrenije, ADD/ADHD, traumatskih povreda mozga, zloupotrebe supstanci i samoubilačkih misli. Pored toga, nizak protok krvi je i jedan od prediktora razvoja Alchajmerove bolesti.

6. Sagorevanje viška masti i koristi za mozak
Sagorevanje više masnoća, što je jedan od efekata autofagije, takođe je dobro za zdravlje mozga. Sve veći broj istraživanja, uključujući studije u Arhivi opšte psihijatrije i psihosomatske medicine, otkriva da je gojaznost štetna i za mozak. Povezana je takođe i sa većim rizikom od depresije, bipolarnog poremećaja, paničnog poremećaja, agorafobije i bolesti zavisnosti.

link
 
Dorucak je i najbitniji obrok za organizam.Ima ona stara izreka,"Dorucak ne daj nikom,rucak,podeli,a veceru daj svakom".

pitanje...ja se sečam da je seljacima najbitniji obrok bio VEČERA
za doručak smandrljaju nešto bezveze, i to tek oko 9, a budni su od 6 već
i onda tek za večeru se nadekaju i legnu i tako ceo život
isto važi i za gradjevince, itd...
stim što je večera oko 7 recimo a leganje oko 10 tako da to nije strašno
sa jakim dorućkom ne može da se radi ništa pa ni kancelarijski posao a kamoli težački.
posle 3-4 popodne nema sta da se jede.. do jutra

ta fagija može da izazove RAK kod nekih ljudi...polakote!

https://www.google.com/search?q=autophagy+cause+cancer&client=aff-maxthon-maxthon4&channel=t24

https://www.google.com/search?q=autophagy+causes+neurodegenerative+disease&client=aff-maxthon-maxthon4&sca_esv=9b74a4c0b9e67cb5&channel=t24&sxsrf=ACQVn0_YH9VCaCrG_M_rclG7H2pzk0ctgA:1710370944080&ei=gDDyZeP6A83yi-gPsceU-Ak&oq=autophagy+causes+&gs_lp=Egxnd3Mtd2l6LXNlcnAiEWF1dG9waGFneSBjYXVzZXMgKgIIAjIFEAAYgAQyBhAAGBYYHjIGEAAYFhgeMgYQABgWGB4yCBAAGBYYHhgPMgsQABiABBiKBRiGAzILEAAYgAQYigUYhgMyCxAAGIAEGIoFGIYDMgsQABiABBiKBRiGA0j2G1D3A1j3A3ABeAGQAQCYAX2gAX2qAQMwLjG4AQPIAQD4AQGYAgKgAooBwgIKEAAYRxjWBBiwA5gDAIgGAZAGCJIHAzEuMaAHwAU&sclient=gws-wiz-serp

ljudi, živite kao vaši preci i ne mrsite mnogo!
 
Kakav proces pokreće autofagija u našem telu
Vremenski ograničeni periodi unošenja namirnica, odnosno striktni periodi bez hrane, poznati su kao autofagija. Vremenski okvir u kome se ne unosi hrana naučnici su opisali kao proceš čišćenja svega toksičnog što se u našem organizmu „nakupi“ tokom dana. Tako su došli i do zaključka da se isti proces odvija i u našem mozgu. Praktično, kako kažu, ovaj proces „samočišćenja“ pomaže u detoksikaciji mozga, uklanjanju starih i oštećenih ćelija i njihovih ostataka. Ali, pomaže i regeneraciji novijih, zdravijih ćelija.

Najduze gladovanje mi bilo 84h a video sam I neka iskustva od 40ak dana.

Kako funkcionise gladovanje po satima:

Faza 1: 0 do 4 sata nakon obroka - povišeni šećer u krvi​

Do četiri sata nakon obroka šećer u krvi ostaje visok. Telo preplavljuje insulin kako bi uklonio šećer u krvi i pretvorio ga u glikogen. Ovaj skok insulina rezultira padom šećera zbog kojeg ljudi počinju da osećaju glad četiri sata nakon obroka. Što je glikemijski indeks obroka veći, to će i pad biti veći. Zbog toga hrana sa visokim udelom ugljenih hidrata drži ljude zavisnima o hrani.

Faza 2: 4 do 8 sati nakon obroka - niska količina šećera u krvi​

Šećer u krvi počinje da pada i da se kreće prema svojoj normalnoj količini.

Faza 3: 8 do 12 sati nakon obroka - šećer u krvi je normalan​

Šećer se vraća na normalnu količinu tek 12 sati nakon obroka, zato hrana sa mnogo ugljenih hidrata telo drži u neprestanom pogonu, nepovoljnom za njega.

Faza 4: 12 do 18 sati nakon obroka - delimična ketoza​


Ovo je početak ketoze. Ketoza je metaboličko stanje koje telu omogućuje sagorevanje masnoće umesto šećera ili glikogena. U ovoj fazi telo se napaja ketozom.

Faza 5: 18 do 28 sati nakon obroka - ketoza i sagorevanje masti​

Telo prvenstveno počinje da koristi masti za energiju. To stanje rezultira povećanim ketonskim telima u organizmu. Istraživanja pokazuju da je ovo stanje povezano i s ukupnim smanjenjem upale u telu. Počinju da se pokreću procesi pomlađivanja i zaceljivanja.

Faza 6: 28 do 48 sati nakon obroka - autofagija​

Ovo stanje je stanje samopopravke. Pokreću se programi mehanizama samopopravke unutar svake ćelije tela. Oštećene komponente se razgrađuju i troše za energiju - stvaraju se nove i učinkovitije komponente. Autofagija je izuzetno važna u prevenciji nekoliko stanja među kojima i Alchajmerove bolesti.

Faza 7: 48 do 60 sati nakon obroka - povećava se hormon rasta​

Faza 7: 48 do 60 sati nakon obroka - povećava se hormon rasta
Količina hormona rasta u telu sada je znatno veća nego na početku posta. Hormon rasta je od vitalne važnosti za popravak i rast mišića.

Faza 8: 60 do 72 sata nakon obroka - normalizacija količine insulina​

Količina insulina se sada apsolutno vraća u normalu. Ovo su dobre vesti za ljude s pre-dijabetesom i dijabetesom.

Faza 9: 72 do 144 sata nakon obroka - regeneracija imunih ćelija​

Ćelije imunog sistema počinju da se obnavljaju vrlo brzim tempom.

Faza 10: 144 do 288 sati nakon obroka - Emocionalno ovladavanje glađu​

Nešto se bitno menja u shvatanju hrane. Osoba više ne oseća da je važno da jede hranu tri puta dnevno ili čak svaki dan. Počinje da oseća da je kvalitetna ishrana važnija od neprestanog jedenja.
 
pitanje...ja se sečam da je seljacima najbitniji obrok bio VEČERA
za doručak smandrljaju nešto bezveze, i to tek oko 9, a budni su od 6 već
i onda tek za večeru se nadekaju i legnu i tako ceo život
isto važi i za gradjevince, itd...
stim što je večera oko 7 recimo a leganje oko 10 tako da to nije strašno
sa jakim dorućkom ne može da se radi ništa pa ni kancelarijski posao a kamoli težački.


ta fagija može da izazove RAK kod nekih ljudi...polakote!

https://www.google.com/search?q=autophagy+cause+cancer&client=aff-maxthon-maxthon4&channel=t24

https://www.google.com/search?q=autophagy+causes+neurodegenerative+disease&client=aff-maxthon-maxthon4&sca_esv=9b74a4c0b9e67cb5&channel=t24&sxsrf=ACQVn0_YH9VCaCrG_M_rclG7H2pzk0ctgA:1710370944080&ei=gDDyZeP6A83yi-gPsceU-Ak&oq=autophagy+causes+&gs_lp=Egxnd3Mtd2l6LXNlcnAiEWF1dG9waGFneSBjYXVzZXMgKgIIAjIFEAAYgAQyBhAAGBYYHjIGEAAYFhgeMgYQABgWGB4yCBAAGBYYHhgPMgsQABiABBiKBRiGAzILEAAYgAQYigUYhgMyCxAAGIAEGIoFGIYDMgsQABiABBiKBRiGA0j2G1D3A1j3A3ABeAGQAQCYAX2gAX2qAQMwLjG4AQPIAQD4AQGYAgKgAooBwgIKEAAYRxjWBBiwA5gDAIgGAZAGCJIHAzEuMaAHwAU&sclient=gws-wiz-serp

ljudi, živite kao vaši preci i ne mrsite mnogo!
Slabo se secas,bas seljacima je potreban obilan i jak dorucak,posto njima pocinje radni dan rano i treba da ima ju snage sto vise za taj rad,sa kojim se bave.Rak moze zahvatiti svaku osobu,pa ma kako se hranila.
 
Ja je praktikujem. 8/16 ili 7/17. Ništa posebno teško. Završim oko 19, 20h uveče i jedem oko 11, 12h sutra. Bolje spavam, više energije i stomak bolje radi. Naravno salo se topi. Dobro, nisam ni imao nešto viška, ali te finese oko struka se definišu.
Jel mozes malo da pojasnis? Nisam bas strucnjak za autofagiju a mrzi me da guglam :)
 
Poslednja izmena:
Jel mozes malo da pojasnis? Nisam bas strucnjak za autofagiju a mrzi me da guglam :)
Nisam ni ja neki stručnjak. Ali koliko znam i ono kako ja praktikujem je da jedem u rasponu od 8 sati i ne jedem 16 sati. Npr. jedem od 10h do 18h ili 11h do 19h i ne jedem od 18h do sutra u 10h. Sad, možeš proširiti period gladovanja i na 17, 18h... Kako ti leži. I kao jedan dan nedeljno ne jedeš ništa. Ali ja to ne radim.
Autofagija nije neka misterija. Lik koji ju je dokazao je dobio Nobela za to.
 
Nisam ni ja neki stručnjak. Ali koliko znam i ono kako ja praktikujem je da jedem u rasponu od 8 sati i ne jedem 16 sati. Npr. jedem od 10h do 18h ili 11h do 19h i ne jedem od 18h do sutra u 10h. Sad, možeš proširiti period gladovanja i na 17, 18h... Kako ti leži. I kao jedan dan nedeljno ne jedeš ništa. Ali ja to ne radim.
Autofagija nije neka misterija.
Hvala manem :)
Lik koji ju je dokazao je dobio Nobela za to.
To znam :mrgreen:
 

Back
Top