Atletika

Bolt najavio nove rekorde

Usain Bolt je rekao da može da postavi novi svetski rekord na 100m vremenom od devet sekundi i 58 stotinki, a da 200 metara može da istrči ispod 19 sekundi.

Bolt je na Olimpijskim igrama u Pekingu postavio svetske rekorde na 100 metara (9,69), 200 metara (19.30), kao i u štafeti 4 x 100 metara. "Moj trener (Glen Mils) misli da mogu da trčim 9.58 i verujem mu. Takođe, rekao je da je moguće da deonicu od 200 metara istrčim ispod 19 sekundi. Verujem da ću uspeti da postignem takve rezultate", izjavio je Bolt.

Bolt je potvrdio da će najverovatnije u budućnosti trčati na 400 metara, ali nije želeo da precizira kada. Takođe, rekao je da očekuje da će mu u sledećoj godini najveći rivali biti sunarodnik Asafa Pauel, kao i sprinter SAD Tajson Gej, koji nije uspeo da se kvalifikuje za finalnu trku na 100 metara na Igrama u Pekingu.

"Očekujem da se Gej potpuno vrati u formu, a da će Asafa pokušati da trči brže nego ikada. To mi neće olakšati posao, ali biće mi mnogo zabavnije", dodao je Bolt.

Bolt je u izboru za sportistu godine Gazeta delo Sporta pobedio plivača Majkla Felpsa, koji je u Pekingu osvojio osam zlatnih medalja i postavio sedam sveskih rekorda, a prvi teniser sveta Španac Rafael Nadal nalazi se na trećem mestu.

Ruska skakačica sa motkom Jelena Isinbajeva, koja je u Pekingu svojim 24. svetskim rekordom postavila rezultat od pet metara i pet centimetra, proglašena je za najbolju sportistkinju.
 
Preminuo Ivan Gubijan

Proslavljeni jugoslovenski bacač kladiva Ivan Gubijan, osvajač srebrne olimpijske medalje 1948. u Londonu, umro je u Beogradu posle duge bolesti u 86. godini.

Rođen 14. juna 1923. godine u Bjelovaru, Gubijan je posle Drugog svetskog rata prešao u Beograd gde je od osnivanja bio član AK Partizan, najtrofejnijeg beogradskog kluba. Dugogodišnji reprezentativac i trener bio je poznat po tome što je na Olimpijskim igrama u Londonu prvi izveo tehniku bacanja kladiva sa četiri okreta, a ta tehnika je danas najzastupljenija.

Gubijan je pet puta bio prvak Jugoslavije (1948, 1949, 1950, 1952. i 1953), a pet puta je popravljao državni rekord dovevši ga od 56,24 metara (Beograd, 13. oktobra 1947) do 59,69 metara (Istanbul, 14. avgusta 1955). Dva puta je bio prvak Balkana (1953. i 1955) i tri puta je učestvovao na prvenstvima Evrope 1946, 1950. i 1954. godine.

Učestvovao je i na Olimpijskim igrama 1952. u Helsinkiju, gde je zauzeo deveto mesto.

Po završetku takmičarske karijere Gubijan je radio u prosveti kao nastavnik fizičke kulture i kao trener bacača kladiva u Partizanu i, poslednjih godina, u Čukaričkom i Milicionaru, stvorivši mnoge reprezentativce i rekordere.
 
Zlatna liga sa 12 mitinga?

Svetska atletska federacija (IAAF) želi da unapredi seriju mitinga “Zlatna liga” i plan je da se u finalnoj verziji sastoji od 12, umesto sadašnjih 6 mitiniga.

Od početka 2010. takmičenje bi trebalo da se proširi i van Evrope. “Jedan od glavnih ciljeva nove ‘Zlatne lige’ jeste da se proširi preko granica Evrope, a glavni kandidati su SAD, Azija i zemlje iz Persijskog zaliva. London je isto dobar kandidat, pošto ima veliki budžet i dobre sponozore" rekao je Niki Dejvis, portparol IAAF.

"Takođe, odličan je potez promovisati atletiku u Londonu pred Olimpijadu 2012”, dodao je Dejivs.

IAAF iščekuje razgovore gradskih vlasti u Berlinu (21-22. mart) u vezi sa organizacijom mitinga. Veliki problem, ne samo u prestonici Nemačke, jeste nabavka novca od sponzora zbog globalne ekonomske krize.

“Imamo ambiciozan plan. Ako sa novcem ne budemo imali problema, sledeća faza je određivanje gradova-domaćina”.

Mitinzi Zlatne lige bi ove sezone trebalo da se održe u Berlinu, Oslu, Rimu, Parizu, Cirihu i Briselu. Atletičar koji u svojoj disciplini pobedi na svakom takmičenju dobija “džekpot” u vrednosti od milion dolara.
 
Liu Sijang propušta SP u Berlinu

Kineski sprinter Sijang Liu verovatno neće braniti titulu u disciplini 110 metara prepone na Svetskom prvenstvu u Berlinu.

Sijangov trener Hajping Sun rekao je da je razlog povreda Ahilove pete zbog koje je Sijang propustio i Olimpijske Igre u Pekingu.

"Liu neće učestvovati na SP ukoliko ne bude mogao da istrči ispod 13,2 sekunde pre tog takmičenja. Malo je verovatno da se to desi. Ne želi da učestvuje na SP, pa da ispadne u kvalifikacijama, jer bi to štetilo njegovom samopuzdanju", izjavio je Sun za Bi-Bi-Si.

Liu, koji je na OI u Atini 2004. osvojio zlatnu medalju u trci na 110 metara sa preponama, u decembru prošle godine je operisao Ahilovu petu i nalazi se na rehabilitaciji u američkom gradu Hjustonu. Kineski sprinter na stazu će se najverovatnije vratiti tek u septembru ove godine, na velikom atletskom mitingu u Šangaju.
 
Gebreselasije najavio novi rekord

Etiopljanski atletičar Hajle Gebreselasije rekao je da će na maratonu u Dubaiju pokušati da obori sopstveni svetski rekord i tako ukupno ostvari 27. u karijeri.

Gebreselasije bi, pored nagrade za pobednika od 250.000 dolara, mogao da osvoji i bonus od milion dolara ukoliko popravi svetski rekord od dva sata, tri minuta i 59 sekundi, koji je postavio u septembru na maratonu u Berlinu.

"Ne mogu vam reći šta će se dogoditi u petak. Nisam razmišljao o postavljanju svetskog rekorda, ali to bi bio značajan rezultat. Međutim, to ne bi bio moj prvi svetski rekord. Pokušaću da zabeležim svoj 27. rekord jer takvi rezultati imaju veliku vrednost", rekao je tridesetpetogodišnji Etiopljanin.

Gebreselasije je dodao da uprkos velikim očekivanjima, ne oseća pritisak pred trku u Dubaiju: "Trčanje je najbolji lek za pritisak".

Atletičar, koji trenira u Etiopiji na visokoj nadmorskoj visini, rekao je da je ranije počeo da se priprema za maraton u Dubaiju.

"Kada pokušavate da napravite dobar rezultat sve mora da bude savršeno. Staza, vremenske prilike, pejsmejkeri. Ako sve tog dana bude dobro, onda možete da ostvarite planirane ciljeve", rekao je.

Gebreselasijevi najveći konkurenti za pobedu na maratonu u Dubaiju biće Kenijci Vilijam Kiplagat i Nefat Kindžanuji, kao i Etiopljani Tesafje Tola, Gudisa Šentema i Gašav Melese Asfav.

Etiopljanin planira da trči mirnu trku i očekuje da će prvi deo staze trčati ispod 62 minuta.

"Ne želim rezultat preko 62 minuta. Ako bude 61,40 ili 61,45 biću zadovoljan", rekao je Gebreselasije, prvi atletičar koji je maratonsku trku istrčao ispod dva sata i četiri minuta.

Maratonska trka u Dubaiju održaće se na ravnijoj i bržoj podlozi u odnosu na prethodne godine, zbog čega organizatori veruju da će u petak biti postavljen novi svetski rekord.
 
Gebreselasije najbolji u Dubaiju

Etiopljanin Hajle Gebreselasije pobedio je na maratonu u Dubaiju osmim najboljim rezultatom svih vremena - 2:05,29 sata.

Gebreselasije nije ugrozio sopstveni svetski rekord koji iznosi 2:03,59 zbog jake kiše, ali je na cilju ipak bio zadovoljan ostvarenim rezultatom: "S obzirom na vremenske prilike koje su vladale, zadovoljan sam današnjim ostvarenjem. Odlično sam trčao do 30. kilometra, ali je kiša zatim počela da pada sve jače i rezultat nije mogao da bude bolji", rekao je Gebreselasije.

U konkurenciji žena, pobedila je Etiopljanka Bezuneš Bekele Sertu u vremenu 2:24,01.

Rezultati - muškarci:
1. Hajle Gebreselasije (Etiopija) 2:05:29
2. Dereša Ede Čimsa (Etiopija) 2:07:54
3. Ešetu Vendimu (Etiopija) 2:08:41
4. Gašav Meleze (Etiopija) 2:10:59
5. Dereje Tesfaje (Etiopija) 2:11:42
6. David Kemboj (Kenija) 2:12:14
7. Mesfin Admasu (Etiopija) 2:12:23
8. Tesfaje Tola (Etiopija) 2:12:56
9. Asnake Fikadu (Etiopija) 2:15:01
10. Nefat Ngoto (Kenija) 2:15:23

Žene:
1. Bezuneš Bekele (Etiopija) 2:24:02
2. Atsede Habtamu (Etiopija) 2:25:17
3. Helena Kiprop (Kenija) 2:25:35
4. Tatjana Petrova, (Rusija) 2:25:53
5. Genet Getaneh (Etiopija) 2:26:37
6. Ejerusalem Kuma (Etiopija) 2:26:51
7. Berhane Adere (Etiopija) 2:27:47
8. Shuru Diriba (Etiopija) 2:28:26
9. Atsede Bajsa (Etiopija) 2:29:13
10. Mulu Seboka (Etiopija) 2:30:10
 
EUSN: Rafa i Isinbajeva najbolji

Rafael Nadal i ruska atetičarka Jelena Isinbajeva proglašeni su za najbolje sportiste Evrope u anketi koju organizuje Evropsko udruženje sportskih novinara.

U muškoj konkurenciji prvi reket sveta odneo je ubedljivu pobedu sa 49 bodova, 20 više od zvanično najboljeg svetskog fudbalera Kristijana Ronalda. Treće mesto sa 24 boda pripalo je najmlađem šampionu u istoriji Formule 1 Luisu Hamiltonu.

U ženskoj konkurenciji Isinbajeva je bila bez konkurencije i trujumfovala je sa 71 bodom. Druga je bila nemačka plivačica Brita Stefani sa 17, a atletičarka iz Belgije Tia Elebo je sa 16 bodova zauzela treće mesto.

Srpska teniserka Jelena Janković, prvoplasirana na WTA listi, našla se na petoj poziciji sa 11 bodova.
 
Tajsone, uz tebe sam! Bice bolje iduci put! :ok: :heart:

9.71 - licni rekord, nacionalni rekord SAD...srebro na Svjetskom prvenstvu u Berlinu...

P.S.
Prvi je bio Usein Bolt...9.58...

Treci je bio Asafa Pauel...9.84...
 
Poslednja izmena:
Ivana Španović posle decenija suše i nekoliko četvrtih mesta osvojila...


Prvu Bronzanu medalju za Srbiju!!

images



Hvala ti puno i volimo teee!!! :zag: :heart::heart:
 
Tesko ce Bolt imati rekord na 400m. On i u trci na 100m uspori u zadnjih 20m. U organizmu se pokrece sasvim drugaciji metabolizam polse 8-9 sekundi sprinta. Pocinje da se stvara mlecna kiselina u misicima. Da sam na njegovom mestu probao bih skok u dalj. Sa njegovom brzinom i masom imao bi veliku prednost
 

Back
Top