AROMATERAPIJA

AROMATERAPIJA I ŽENE
Aromaterapije kao da je stvorena za žene! No, ipak, cijelo jedno ogromno područje namijenjeno upravo ženama prilično je zapostavljeno! Radi se o tretiranju ginekoloških i hormonskih poteškoća.
Naše je društvo otuđio ženu od njenog tijela. Možete li vizualizirati svoje jajnike i maternicu? Osjećate li trenutak i dan ovulacije? Radujete li se svojoj plodnosti i dolasku svake menstruacije? Da li ste svjesni povišenja razine senzibiliteta u razdoblju prije menstruacije, osjećate li zahvalnost što tijelo svaki mjesec odbacuje suvišne tvari i pročišćava se? Jednostavno rečeno, biti žena nosi u sebi šanse, senzibilitet, kreativnost i originalnost.
Biti žena znači voljeti ono što nas razlikuje od muškaraca, voljeti svoje punašno tijelo, poznavati posebnosti svoje maternice, hirovitosti svojih jajnika, poznavati formu i nepravilnosti tih organa, osjećati i pratiti svoj posebni hormonski ciklus, osluškivati nepravilnosti ritma menstruacije i koristiti ih za samospoznaju. Svaka poteškoća ili nepravilnost predstavlja signal tog savršenog biološkog sustava koji javlja da nešto u našem životu nije usklađeno! Takav nam signal govori o tome da smo u stresu, ili u kompromisu, ili u pogrešnom izboru ili nesvjesno vršimo neku emotivnu agresiju nad svojom psihom!

Možda je upravo sada trenutak da napravite unutarnji pomak i počnete uživati u odnosu baš sa svojim tijelom, emocijama, hormonima, intuicijom i ženstvenosti! Veliki prijatelji žena i ženstvenosti upravo su eterična ulja!

U zbirci eteričnih ulja namijenjenih osvještenju ženstvenosti i ženskog zdravlja u najširem smislu, na fizičkoj, emotivnoj, mentalnoj razini potrebna su ova ulja:

Čajevac, timijan, ružino drvo, kadulja, pačuli, smilje, muškatna kadulja, jasmin, tamjan, čempres, sandal i ruža. Ne zaboravimo da eterično ulje koje u svakoj prilici apostrofira našu ženstvenost je Ylang-ylang.
Naravno da pri izboru ulja trebamo obratiti pažnju na čistoću i kvalitetu.

Recepture:
Kod menstrualnih bolova i neredovitog ciklusa:
Odabrati do tri navedenih ulja, umiješati ukupno 50 kapljica u 100 ml sezamovog ili ulja kantariona, polagati tople obloge na trbuh i donji dio leđa. Moguće je svakodnevno nanijeti na trbuh i leđa prije spavanja.
Aromara muškatna kadulja, Aromara ružmarin, Aromara kadulja, Aromara mažuran, Aromara čempres, Aromara bosiljak, Aromara smilje.

Kod pretjeranog krvarenja:
50 ml baznog Aromara ulja (sezam, malaleuka, kantarion ili ulje marelice) pomiješati s
10 kapi Aromara smilja ili
10 kapi Aromara geranija,
nanositi na trbuh i trticu.

Gljivične infekcije:

1.
1-2 kapi Aromara origano ili
1-2 kapi Aromara čajevac
Kapnuti svakodnevno na uložak
2.
3 kapi Aromara ružmarina,
10 kapi Aromara pačuli,
2 kapi Aromara kamilica,
5 kapi Aromara limun,
Napraviti mješavinu i pariti se svakodnevno toplom vodom s nekoliko kapljica vaše antiseptične mješavine.

3.
Koristiti za tople sjedeće kupke:
3 kapi Aromara ružino drvo,
1 kap Aromara jasmin,
1 kap Aromara timijan.

PMS
U danima povećanog senzibiliteta i ponekad melankolije, možemo koristiti mirisnu svjetiljku ili raspršivač, djelujući na suptilne razine naše psihe. Koristiti ćemo eterična ulja:
Aromara jasmin,
Aromara muškatna kadulja,
Aromara geranij,
Aromara ylang-ylang,
Aromara ruža.
Možete ih koristiti pojedinačno ili u mješavinama prema trenutnom nadahnuću.

Pretvorimo svoju ženstvenost u svoju prednost i začinimo ju senzualnim i ljekovitim eteričnim uljima! Uživajmo u tim posebnim osobinama koje smo dobili na dar samim spolom: u formi svog tijela, intuiciji, emotivnosti, kreativnosti i ekstremnoj senzibilnosti svojih ženskih organa. Uživajmo u mogućnosti da stvaramo novi život i nova bića, volimo svoje jajnike i svoju maternicu. Njegujmo ih eteričnim uljima
 
MASAŽA

Stimulacija cirkulacije
50 ml bademovog ulja
10 kapi ružmarina
12 kapi naranče
3 kapi borovice

Anti stres
50 ml ulja gospine trave
10 kapi lavande
10 kapi ružinog drveta
5 kapi ylang ylanga
obje mješavine se mogu koristiti, osim u masaži, i za njegu tijela nakon kupanja ili tuširanja

OSVJEŽAVANJE ZRAKA

Jačanje koncentracije
3 kapi ružmarina
3 kapi limuna
1 kap bora
Dobro raspoloženje
3 kapi mandarine
2 kapi limete
2 kapi jele


OBLOZI
Oblog protiv povišene temperature
200 ml hladne vode
2 kapi paprene metvice
6 kapi bergamota
2 kapi limuna
oblogom omotati potkoljenice; po potrebi mijenjati
Oblog protiv menstrualnih tegoba
200 ml tople vode
5 kapi muškatne kadulje
3 kapi lavande
2 kapi kamilice

KUPKA
Protiv prehlade
50 ml punomasnog mlijeka ili slatkog vrhnja
3 kapi čajevca
1 kap paprene metvice
2 kapi ružmarina
2 kapi eukaliptusa

Za opuštanje
50 ml punomasnog mlijeka ili slatkog vrhnja
1 kap kamilice
2 kapi lavande
3 kapi geranija
2 kapi ružinog drveta

INHALACIJE
Protiv prehlade:
500 ml vruće vode
1 kap paprene metvice ili
2 kapi eukaliptusa
1 kap ružmarina
Protiv glavobolje:
Na dlan kapnuti 1 kap lavande ili 1 kap lemongrasa, dobro istrljati ruke i par puta doboko udahnuti



AKO NEKO ZELI JOS INFORMACIJA NIJE PROBLEM SAMO NEKA MI SE OBRATI,IMAM JA OVOGA JOS! :)
 
Meni aromaterapija divno zvuci i volela bih da probam jednog dana. :)
Problem je jedino u tome sto imam osetljiv nos na jake i teske mirise. Meni naprimer ruzino ulje uzasno smrdi. A od lavande koja vecini mirise i opusta me strahovito zaboli glava i muka mi je, povraca mi se. :? Mislim da bih morala sa nekim strucnjakom da se posavetujem i da pretresem sva ulja pre nego sto neko kupim, ne bih se usudila da sama eksperimentisem. Plus sto su ta ulja bas skupa (ako hoce covek prava, ne nesto bezveze).
 
Odradila sam trening i crkla :lol:, a onda sam prvi put napravila kupku sa lavandinim etericnim uljem, izmasirala se nekim uljima, upidzamila i utoplila i zene meni se spavaaaaa! :lol: Odo u krevet.

Sad sam se isprimala, pisite jos o aromaterapiji. :-)
 
ja sam se danas vratila etericnim uljima
kupila sam girofle(eugenia caryophyllata) i cannelle(cinnamomum zeylanicum) jer kazu da mesavina ta dva ulja sprecava zelju za slatkim(a i za cigaretom),pomesaju se i najbolje da se inhalira
javicu vam je l radi
inace cannelle(cimet sad sam se setila) sama nakapana na tableticu(specijalno za to,inace nutralnu) daje neverovatnu energiju i ne preporucuje se posle 17h
dok girofle je dobar kad imate gastritis ili desne koje krvare,prirodni antibiotik kazu
a veceras cu malo da iscitam ovo postavljeno,mada ja vise volim iskustva iz prve ruke
 
ja sam se danas vratila etericnim uljima
kupila sam girofle(eugenia caryophyllata) i cannelle(cinnamomum zeylanicum) jer kazu da mesavina ta dva ulja sprecava zelju za slatkim(a i za cigaretom),pomesaju se i najbolje da se inhalira
javicu vam je l radi
inace cannelle(cimet sad sam se setila) sama nakapana na tableticu(specijalno za to,inace nutralnu) daje neverovatnu energiju i ne preporucuje se posle 17h
dok girofle je dobar kad imate gastritis ili desne koje krvare,prirodni antibiotik kazu
a veceras cu malo da iscitam ovo postavljeno,mada ja vise volim iskustva iz prve ruke

Zvuci dobro...obavjesti rezultate:D
 
obavestavam: protiv zelje za slatkim pali
medjutim cimet ima neki uzasan ukus meni se zgrci zeludac kad ga pomirisem,mozda je zato:lol:
u svakom slucaju tableticu ne uspevam da progutam ni u snu,ali udisem :)
 

Back
Top