alimentacija

Па нико не мисли да живи само до алиментације...нити је то могуће... наравно да ће свако гледати да заради колико може.
Алиментација није ЖЕНИНО ПРАВО, него ДЕТЕТОВО!!! То је нешто што законски припада ДЕТЕТУ, и не видим одакле би иједна мајка имала право да одлучује у дететово име и да се одриче пара које су ДЕТЕТОВЕ?
Алиментација није милостиња, она је ОБАВЕЗА сваког родитеља! Стога захтевање алиментације није циганчење за кинту, него поштовање закона!

Upravo tako. A izbegavanje davanja izdrzavanja je krivicno delo.
 
Nemam nameru nista da komentarisem (za sada) samo cu vam reci kako stvari stoje:
razvedeni smo sedam godina ... tek cetiri sudski i to sporazumno.. od samog pocetka sam davao 30% svoje plate samoinicijativno .
Prilikom razvoda smo se dogovorili da vidjam decu svakog vikenda (subota nedelja )i sredom i procenat plate za alimentaciju je ostao isti.. a ja sam se svojevoljno odrekao svih stvari koje smo stekli u braku sto nije mala cifra ali nema veze... Nemam problema oko vidjanja dece i ona naravno prima za izdrzavanje 30 % kao u resenju ( 20.000,00 dinara) mesecno.
Svake godine ih vodim na letovanje po 15 dana ,za Novu godinu 4-5 dana su kod mene, za skoro sve praznike vidjamo se i preko nedelje cesto..vanredno...vodim ih na treninge .. volimo se i zabavljamo extra..(vaspitani su stvarno super..sto jeste njena zasluga .. ali i moja slobodno mogu da kazem...)
Kupujem im dosta stvari preko svega toga ( telefoni , garderoba ..PC.. ito sve prvoklasno) i to je nebitno ... ali je deo zivota..
Mama ih lepo cuva nema sta...nije neki probisvet relativno je obicna osoba ...ne mogu da kazem nista lose...jedino da smo dosta razliciti ..sto u sustini i ne znaci nista...
Sta ustvari hocu da kazem ... pa eto prvo mama tj. bivsa gospodja je totalno nezadovoljna..i naravno ja sam kriv za sve ..to sto dajem je po njenim recima je zato sto moram...
ona je ta koja sve nosi .. kojoj je najteze... Mozda i jeste ali sta ja imam sa tim... Eto recimo nikad nece da ih doveza kad sam ja bez auta ..tera me da joj platim gorivo..vecito je cekamo kada vracam decu nekad i po sat vremena .. i "mali milion sitnica koje zivot cine"
Nisu ni to neke posebne stvari .. ali .. eto mislim da nema smisla ..
Tacno je i to da ne radi .. ali sam joj bio nasao posao nije bi neki ali je bio primeran njenom obrazovanju i bio je cist, ne tezak i solidno placen ... napustila je ...
samo jos nesto radi boljeg sagledavanja situacije : ona zivi sa decom u stanu od 110 m2
koji su joj kupili roditelji koji uzgred budi receno rade 40 god u inostranstvu i jos su tamo a ja zivim sam sa bratom koji ne radi i roditelji mi nisu zivi vec nekoliko godina...
Ponavljam mnogo je stvari na koje se ne zalim koje sam sam izabrao ali kad god probam da je nesto ispravi stao nije u redu ne pada joj napamet cak ni da me saslusa ( eto npr kad su kod mene mesec dana smatram da za taj mesec ne treba da dobije izdrzavanje...to ni u snu ne moze da se desi..) i tako to ... da ne duzim previse i ovo je vec mnogo..
Toliko....samo da se zna....ne mora nista da se manja ... ali neka se bar zna...:mrgreen::whistling: sve dodje na svoje mesto
Mozda .. sigurno ...zvuci prepotentno nemoguce i sta jos ti sve neznam ni sam ali su mi deca zaista najbitnija u svemu i na prvom mestu ...i ovo je glupo sto sam rekao ..bas glupo ali tako je i ja zauzvrat od njih dobije najsrecnije trenutke u zivotu i bas me zabole za sve ..nek ide zivot..:super:...
 
Ако твоја бивша супруга има потребу да стално затеже однос и да те зеза на ситно - значи да није емотивно рашчистила са тобом (при томе мислим на сваку врсту емоција, што значи да у њој вероватно још увек постоји бес, повређеност, разочарење, љубав...шта год...)
Наизглед добро функционишете као родитељи и надам се да ћете и те ситне проблеме превазићи због ваше деце.

( eto npr kad su kod mene mesec dana smatram da za taj mesec ne treba da dobije izdrzavanje...to ni u snu ne moze da se desi..)

Мислим да овде грешиш и да нигде у закону не пише да отац не треба да плаћа издржавање у време летњег распуста када су деца код њега. Немој то ни да очекујеш нити да правиш питање око тога.
 
:mrgreen:O.K. Hellen hvala za odgovor...
ma znam ja da to nije po zakonu niti ce me taj novac obogatiti...niti mi treba ....nego mislim ...sestro ..tamo njoj..daj nekad sam i ja u problemu ..budi fer vratice ti se devet puta vise...ali jok ..brate ne biva nikako ... a ona je ta koja je htela da bude slobodna kako kaze...
Mislio sam da svi trebamo manje da se bavimo ko.. kako i zasto ..koliko... SVE TO LEPO TREBA NA SUD.. kad tad ce se resiti... svaki problem ali nijedan sud vam nece doneti ono sto misle ljudi da im treba.. Svako mora sam da se bori za sebe van onog drugog kao da ne postoji a ako bude nesto i od "pravde" ..dobro dosla...:mrgreen::cool:
 
Их, како очеви увек мисле да се жене богате од њихове алиментације!
А да ли та твоја жена некада води децу на летовање, зимовање, да ли купује намештај за њихову собу, или можда плаћа мајсторе да се та соба окречи и офарба док деца нису ту?
Побогу, издржавање детета није само храна коју деца поједу тог месеца....
 
pa teras me da kazem sve ... sobe sam im kupio ja .. od kreveta do ormara zavesa tepiha sve.. nikad ih nigde nije odvela cak sam i nju vodio dva puta na more.. kad su deca bila manja..
a i mislim da ..kad od 30 dana kod mene provedu svaki mesec minimum 10 - 12 to zna ci da joj za 20 dan ostaje 20.000din mesecno .. definitivno pare koje su za decu (naravno ne sve ...neki deo)uzima za sebe a to nije u redu..
 
e...skvo..kolko je...20% ili 30% od plate...??.........nisi vitez ritteru...danas čoojem priču da udžbenici za 3. razred os...koštaju 12 soma.....to znači..ne mož koopi za oba deteta ni udžbernike...recimo da su školska deca u pitanju.........
 
pa teras me da kazem sve ... sobe sam im kupio ja .. od kreveta do ormara zavesa tepiha sve.. nikad ih nigde nije odvela cak sam i nju vodio dva puta na more.. kad su deca bila manja..
a i mislim da ..kad od 30 dana kod mene provedu svaki mesec minimum 10 - 12 to zna ci da joj za 20 dan ostaje 20.000din mesecno .. definitivno pare koje su za decu (naravno ne sve ...neki deo)uzima za sebe a to nije u redu..

Ја сам говорила уопштено, о односу једног броја очева према алиментацији, не о теби лично.

Ово не капирам. А што ти ЊОЈ плаћаш летовање? Ко те лупао по ушима? Ако је то већ особа са којом не можеш да се договориш, зашто уопште улазиш у такве подухвате?
Мислим, прво дајеш нешто на шта те нико не обавезује, а после тражиш нешто што ти не припада?!
Мислим, зар није боље да се свако држи свог делокруга: она себи плаћа летовања, а ти алиментацију како закон налаже (значи и за време када су деца код тебе), и мирна Бачка?
 
proklete testerice!:)
popravilu od 15 do 50% neto prihoda...ranije je bilo eksplicitno da je to po izdrzavanom licu, a danas se iz formulacije zakona ne vidi da li je po detetu ili ukupno, ali koliko sam ja primetila sudovi gledaju da po pravilu ne bude manje od 15% po detetu, niti vise od 50% za svu decu...

ja ne znam sta da odgovorim neveni...onako najiskrenije, meni su to teska pitanja na koja mogu da trucam samo teoretski...mislim da je bolje da to ipak pitas nekog ko se time bavi ili ko je imao iskustva sa tim, a verujem da su ljudi koji zive tamo imali...
znam samo da postoje 3 nacina nadovere stranih isprava - u konzulatu ili ambasadi kao osnovni; bez ikakve nadovere ako je potpisana takva medjunarodna konvencija; i putem overe apostil pecatom za brojne drzave koje su potpisnice te neke haske konvencije...e sad sto kanada nije potpisnica, ybga... mi smo jednom cekali neko punomocje sa novog zelanda mesecima...jer se tamo nesto desilo konzulu koji to potpisuje, valjda...
palo mi je, opet onako teoretski, na pamet da mozda moze da se sporazume sa tvojom majkom da ona samostalno vrsi roditeljsko pravo (tj. posalje punomocje u kome ce nekoga da ovlasti da u njegovo ime sacini sporazum)? ali opet, nisam sasvim sigurna da ne bi trebala saglasnost tada, mada mozda nije lose da se to raspitas (pise u zakonu da je saglasnost potrebna za "pitanja koja bitno uticu na razvoj deteta" i nabrojana su neka primera radi)...
i to za starateljstvo...prvi put cujem tako nesto...zao mi je ali stvarno ne bih da lupam...:neutral:
 
Ma ok...Nije problem da posalje jednom, problem je sto stalno putuje sa ragbi klubom pa mu to dodje dva punomocja mesecno, a to mu stavra problem (zbog posla, puta koji treba da predje, bla, bla), i onda nam je stvarno yao sto ga maltretiramo toliko...u septembru treba da dodje na odmor, pa je mislio ako moze da potpise jedno odobrenje koje ce da vayi do daljnjeg...medjutim raspitali smo se na sto strana i ne moze...ya svako putovanje treba novo odobrenje...
Eto cisto sam napisala, ako jos se jos neko pita isto :)
 
Dovoljno je samo poznavati biologiju - zenske jedinke radjaju, ne muske. Da je obrnuto, oni bi bili ti koji imaju tu prednost, kao i sve mane i probleme koje trudnoca nosi sa sobom.

i jos jedna stvar u kojoj nisi u pravu - ako majka ostavi dete ocu, i ona mora da placa alimentaciju istom tom ocu. Samo sto je to redje, obicno se muskarci naprave ludi i odu.
Ovo za alimentaciju da mora da placa i majka, znam...
Ali se u ostalim stvarima uopste ne slazem sa tobom...
Ipak, ne bih da trujem temu i dovodim do rasprave, pa necemo o tome...p0z
P.S. Moram samo da istaknem da nije u redu sto si rekla ovo sto sam boldirala. Ima takvih slucajeva, ali su jako, jako retki...
 
:mrgreen:O.K. Hellen hvala za odgovor...
ma znam ja da to nije po zakonu niti ce me taj novac obogatiti...niti mi treba ....nego mislim ...sestro ..tamo njoj..daj nekad sam i ja u problemu ..budi fer vratice ti se devet puta vise...ali jok ..brate ne biva nikako ... a ona je ta koja je htela da bude slobodna kako kaze...
Mislio sam da svi trebamo manje da se bavimo ko.. kako i zasto ..koliko... SVE TO LEPO TREBA NA SUD.. kad tad ce se resiti... svaki problem ali nijedan sud vam nece doneti ono sto misle ljudi da im treba.. Svako mora sam da se bori za sebe van onog drugog kao da ne postoji a ako bude nesto i od "pravde" ..dobro dosla...:mrgreen::cool:

Uvek mozes da trazis izmenu odluke o izdrzavanju, dokle god tvoja obaveza traje. Sto se prakse tice, secam se jednog predmeta moje koleginice, otac je trazio izmenu odluke o izdrzavanju ne zbog promenjene finansijske situacije u kojoj se nasao, vec iz razloga sto je sve decije potrebe (zimovanja, letovanja, skolu stranih jezika, sport, garderobu, dzeparac, pa cak i veliki deo ishrane) placao on povrh sume za izdrzavanje. Ako zelis mogu da proverim kako se to zavrsilo.
 
moze (zbog promenjenih okolnosti) ali nesto ne verujem da ce mu neko dosuditi manje od 30%, pogotovo sto je tih 30% 20000 dinara, sto realno uopste nije mnogo...
niko ne moze da ga prinudi da placa mimo tih 30%...a to sto on svojevoljno placa vise, pa bi nekako da opet da sud regulise ono sto je vec regulisao (ne uzimajuci u obzir njegovu dobru volju, a i zasto bi?)...to je njegov problem...
 
pa teras me da kazem sve ... sobe sam im kupio ja .. od kreveta do ormara zavesa tepiha sve.. nikad ih nigde nije odvela cak sam i nju vodio dva puta na more.. kad su deca bila manja..
a i mislim da ..kad od 30 dana kod mene provedu svaki mesec minimum 10 - 12 to zna ci da joj za 20 dan ostaje 20.000din mesecno .. definitivno pare koje su za decu (naravno ne sve ...neki deo)uzima za sebe a to nije u redu..

Čekaj, da li ti zaista veruješ da tvoja deca sa 20.000 dinara mogu da se najedu, obuku, provedu i da još uz to ostatak ''potroši'' tvoja bivša? Ne računaš njenu amortizaciju u vidu: pranja, peglanja, uspavljivanja, budjenja, nerviranja i sl.

Zapanjena sam logikom koju imaš.

Lepo je od tebe što decu vidjaš često, što ih vodiš na letovanja i zimovanja .... zaista je lepo što si im namestio sobe, tepihe i zavese .... ali ne znam zašto smatraš da im time činiš uslugu ... a ne da si roditelj čija je to dužnost?
 
prvo ne smatram da je to duznost niti obaveza roditelja .. to je nesto potpuno normalno .. drugo uopste se ne zalim .. niti imam nameru da nesto menjam ..samo kazem da njoj nikad nije dovoljno ... osim toga za rodjendane im nikad nije kupila nista ... tata ce on ima para.... trazi posao a moli boga da ga ne nadje .. sto se tice nerviranja i obaveza ...pa i to delimo... 24 h sam joj na raspolaganju.. da me pozove ..sto i radi kad se deca vode kod doktora ili tako sta u..... skolu idem ja.. pa nista..
Ali ponavljam neka si sve u pravu i sto se novca tice pa nesto mora i ona da zaradi za svoju decu.. pa na kraj i ne mora ... ali je sustina svega ... ja se STVARNO NE ZALIM ..jer cu i dalje isto da se ponasam ona je ta koja se ZALI ... i koja je nezadovoljna...
sta treba i nju da izdrzavam .. znam da joj nije lako .. ali ja stvatrno nemam nista sa tim..samo zanam da za decu izdvajam mnogo vise nego po sudskom resenje..
A ..da... prosle godine je prodala stvari zajednicke... za vise od 2 000 eura ..niti sam je pitao niti me interesuje sta ce sa novcem... samo sam je pitao za jedan tepih za koji znam da je ostao ...rekla je moze ..200 eur-a... kazi mi da je u pravu.. i onda nemam stvarno vise nikakvih primedbi ..priznajem da gresim...:cool:
a to sto nema para pa nije ni cudo verovatno je sve potrosila na stan od 110 m2 i namestaj od 25 000 eura.. u kome zivi od pre neke dve godine..
 
Evo ja da ti odgovorim , pa se ti ljuti na mene:
da, trebalo bi i nju da izdržavaš .
Viđanje i zabavljanje sa decom je jedno , a neposredna briga je nešto što nisi izračunao.I da ste ostali u braku ti bi ih sve izdržavao zar ne ? Hoćeš lepo vaspitanu i negovanu decu , naravno , a ko to treba da radi ? Kućni poslovi su ipak poslovi , a ti im onda plati kućnu pomoćnicu - pa neka se onda i tvoja žena zaposli i zabavlja sa decom u svoje slobodno vreme .
 
a ja mislim da nju ne treba da izdržavaš...naročito ako ona prvenstveno i ne želi da radi,što je ovde slučaj a u međuvremenu kuka...ma daj...ako ravnopravno odgajate decu,što po tvom postu vidim da radite,zašto pobogu ona ne radi,i daje isto svoj udeo...
 
Vaša deca žive u tom stanu , koji nisi ti kupio već kažeš njeni roditelji , i deca treba da se adekvatno razvijaju .Hoćeš da kažeš da bi trebalo verovatno da žive u 25 m2 , pa da tebi bude srce na mestu?
 
Evo ja da ti odgovorim , pa se ti ljuti na mene:
da, trebalo bi i nju da izdržavaš .
Viđanje i zabavljanje sa decom je jedno , a neposredna briga je nešto što nisi izračunao.I da ste ostali u braku ti bi ih sve izdržavao zar ne ? Hoćeš lepo vaspitanu i negovanu decu , naravno , a ko to treba da radi ? Kućni poslovi su ipak poslovi , a ti im onda plati kućnu pomoćnicu - pa neka se onda i tvoja žena zaposli i zabavlja sa decom u svoje slobodno vreme .

Ne ljutim se stvarno...ali zans sta su kucni poslovi to je p ...in dim .. sam zivim vec sedam godina verujmi ..... kuca mi je cakum pakum kao i kod svake zene koja ne ide na posao.. ..do 4 h sam radio bio u nabavku *****m po forumu i spremio sam rucak.. i to nisu jaja..
prosli mesec su deca mojim izborom bila 20 dana kod mene .. mislis da je to zabavljanje .. za mene jeste..za tebe neznam .. a zakucnu pomocnicu ...pa dobra nema problema ako treba i to cema valjda ce tada biti zadovoljna ...
 
To što u ovoj zemlji neko samo poštuje odluku suda , tj. zakonom određenu obavezu prema svojoj deci - misli da im time skida zvezde s neba ...treba da se preispita koliko je tu ljubavi uneto , a koliko materijalnog .
 

Back
Top