AKCIJA HVATANJA PASA LUTALICA

Podatak o preko 2500 ujedenih ljudi prosle godine (sto znaci 7 dnevno!!!) samo u Beogradu svakako nikakve veze nema sa laznim prijavama, radi se o pregledanim ljudima koji imaju potvrdjene ozlede.


Brojka koju pominjes pojavljuje se u stampi unazad oko 20 godina. Ovo tvrdim jer pratim dogadjanja u oblasti zastite unazad oko 25 godina, a intenzivno se bavim zastitom 15-tak godina. Zanimljivo je da je ista, u principu se krece od 2500 do 3000 .... Broj stanovnika Beograda se povecao, broj vlasnickih pasa se povecao, broj napustenih se povecao, a brojka je ista. I jos jedan broj je isti - procenat ujeda od strane vlasnickih pasa je 70%. Taj broj se ne menja sve ove godine. Mislim da ovde komentar nije potreban.

Problem ujeda od strane napustenih zivotinja je prenaduvan jer ga drzava ne resava. Drzava se uopste ne bavi tim problemom. Ono sto citamo u stampi i sto treba da lici na resavanje su samo sporadicni i pojedinacni pokusaji koji dovode do kratkorocnih resenja jer se problem mora resavati paralelno na vise nivoa. Sterilizacija napustenih pasa i macaka, tj. CNR na ulicama, ali pravilno i opsezno sprovodjenje + borba protiv napustanja + azili. Sve ovo u isto vreme po svim opstinama.

Da li je ovo tako? Svi znamo da nije. Pritom mislim na Beograd, a Srbija? Pa ona je tek stotinama svetlosnih godina daleko.

Besnilo - zna se kako se problem resava. Bacanjem mamaca sa vakcinom po prostorima gde se krecu prenosioci. Da li se to radi? Ne. Pa sta mi hocemo? Ne resavamo problem, a kukamo da on postoji ??????

:dash:
 
Naprotiv, moze da bude samo umanjen...ovde je politika uvek takva da se problmima daje manja vaznost i da se zataskavaju, negiraju. A to da novinari rade na stetu pasa nema nikakve sanse (a, iskreno, i malo smesno zvuci) - novinar radi samo u korist onoga ko ga placa ili od koga mu zavisi posao.

Ovde gresis - DA, novinari rade na stetu pasa. Sam si rekao da novinar radi u korist onoga ko ga placa ili od koga mu zavisi posao. Javno mnjenje kome se mediji, znaci novine, tj novinari, obracaju treba da dobije vest koju zeli da cuje, a to je da su psi krivi jer ujedaju i te dzukele treba skloniti vec jednom. Novinari pisu hajkacki u korist ovakvih receptura, kao sto sam upravo navela. Ni jedan drugacije napisani tekst urednik nece odobriti, to sam cula od samih novinara.

Zasto? Pa zato sto ce ih onda lakse poubijati, a problem nece resiti. Zasto? Zato sto problem nije resen mora se jos para izdvojiti za isti, a on i dalje nece biti resen jer se ubijanjem nece ni resiti, jer da je moguce resiti ga ubijanjem, pa do sada bi bio resen, i tako u beskraj ..... Iza svega je novac koji ce se negde usput izgubiti u oblaku korupcije. Puno para se izdvaja za resavanje ovog problema, a on se nikako ne resava, cudno ....?????

Ima jos jedan razlog za hajku koji novinari dizu oko pasa - skretanje sa prave teme. Umesto da se bavimo pravim problemima koje imamo u gradu i drzavi - bavicemo se ujedima pasa. Ako obratite paznju videcete da se ujedi i hajke pojavljuju uvek na isti nacin i uvek oko nekih dogadjanja u drustvu sa kojih treba skrenuti temu. Uostalom, hajde da se bavimo i ujedima, ali bavimo se onda na pravi nacin, a ne onako kako se pise. Ti tekstovi su uvek isti, na isti nacin napisani i nikada u njima nema resenja, nema razgovora sa ljudima koji znaju kako se problem resava. A ako i ima to su onda uvek agresivne metode koje ne donose resenje na duge staze. Znaci, opet uzimanje para od poreskih obveznika, tj. nas gradjana, na brzinu za kratkorocna resenja.
:dash:
 
Tex707 zivim na Novom Beogradu citav zivot a to je vec 26 godina,stalno se krecem medju psima,prilazim coporima i ama bas nikada nisam dozivela nista nezgodno.Cak mislim da je Nbg medju sredjenijim delovima grada po tom pitanju.Svi psi u mom kraju su zbrinuti i novi koji se pojave nekako uvek uspevaju da nadju spas.Problem su konstantno ciganski psi koji silaze sa brda.Svaki dan neki novi.
Objasni mi logicki ovo.Svi mi koji se bavimo psima na ulici smo konstantno izlozeni velikom broju pasa bilo na ulici ili u azilima.Kako se pobogu bas nama nikada ne dogadjaju nezgode?U celoj ovoj prici stalno se zaboravlja da je vecina ujeda od strane vlasnickih pasa.Naravno uvek nadrljaju ulicni.Besno gradjanstvo hoce instant resenje,postaje agresivno podgrejano senzacionalistickim tekstovima u novinama i eto ti pomagaca Ovci koji ce im olaksati posao trovanjem i ubijanjem.Stradaju nevini a to su u ovom slucaju psi.
Samo jos mali komentar na to da ljudi ne sutiraju pse iz cista mira.Svi smo to videli nebrojeno puta,postoje fotografije sta se radilo i sta se jos uvek radi.nazalost ovaj forum ne dozvoljava objavljivanje uznemirujuceg materijala te te slike nikako nemaju nacin da dospeju u javnost.Toliko o Srbiji.
 
Ma, nemojte ljudi! Sigurna sam da Tex govori istinu o scenama sa decom i psima, samo ima malo drugačije shvatanje viđenog:
- on vidi zaplašenu dečicu koju je pojurio čopor pasa da bi ga pojeli (bako, bako....)
Verovatno i jeste tako ( jurnjava) ali ta dečica ili se patološki plaše pasa, što su nasledili od svojih naglo urbanizovanih roditelja kojima je sve što ih podseća na zavičajne predele bljak. Psi osete adrenalin i normalno je da idu za instiktom
- ili su ta ista dečica maltretirala nekog od pasa dok je bio manji i sada mu je dosta igre!
Napominjem da imam decu i to decu koja će prići svakom psu,a da ih ni jedan nije pojeo!
Lažne ujede da ne pominjemo! Lepo se ljudi dosetili kako da zarade 25.000
 
Pisem ono sto gledam i pomenem ponekad (ali retko i samo uz napomenu) ono sto cujem od nekoga kome smatram da mogu da verujem. Smatram da su mi percepcija i rasudjivanje dovoljno razvijeni da mogu da razumem sta se desava. Na Novom Beogradu zivim od '72 i vise je nego ocigledno da situacija sa ulicnim zivotinjama derogira, kao i situacija sa pticama (prvih ima sve vise, a drugih sve manje). Koliko vidim iz nekih tekstova ovde, mnogi su spremni da krivicu ili prebace na druge (prvenstveno ljude) ili zanemare osnovnu gresku koju cine ljudi.

Cinjenica je da je vakcinacija protiv besnila moguca mamcima sa vakcinom i to je odlicno pomenuto. Sa druge strane, navedeni argumenti o tobozoj krivici ljudi zbog napada pasa su potpuno neprihvatljivi i mislim da to ne moze da shvati samo onaj ko ne zeli. Osim toga, besnilo nije jedini problem, postoji veliki broj bolesti koje zivotinje prenose. Da li se ljudi plase pasa ili ne, da li je razlog strahu to sto su primitivni ili naglo urbanizovani, namerno ili slucajno pogresno vaspitani, uopste nije bitno (da ne zalazim sada u to da li je uopste tacno), ostaje cinjenica da na taj strah jednostavno imaju pravo i da imaju pravo da budu bezbedni, tj. da ne dozivljavaju da ih zivotinje jure ulicama grada u kojem zive, a na kojima tim zivotinja nikako mesto nije.
 
Na veliku žalost mnogim ljudim u gradu nije mesto, pa su se ipak dovukli čoporativno tu i nastanili. Još veća je žalost, što umesto da se povinuju civilizaciju u koju su zagarebali, oni najstašnije uspostavljaju svoju ruralna pravila. Blato svoje selendre bacaju po bgd asfaltu, a životinje ne doživljavaju kao ljubimca već kao nužno zlo koje drže na lancu u ivrnutom limenom buretu umesto kućice. Sada ih te životinjice koje viđaju podsećaju na zavičaj iz koga su utekli, pa pošto ne mogu da ih vežu ispred solitera, onda urlaju i teraju ih, misleći na će time postati gospoda. Psi im smrde i prljavi su, jer je "gospodu" guvernanta odgajila....u poslednje vreme sve više viđam doterane i obarzovane žene koje brinu o uličnim psima, ne stideći se toga...što govori u prilog mojim tvrdnjama....A koja je baba sa božule kosum, 'ladnom trajnom sa zlatnim prstenjem na ruci i istim na po nekom zubu, sagnula se da pomazi ijednu životinju.....Ovi psi su rođeni i žive u Bg, a kome se to ne sviđa, neka se vrati lepo u svojoj rodnoj grudi, to mu niko ne brani...koliko pokondiratnih tikvi ima.....
 
Na veliku žalost mnogim ljudim u gradu nije mesto, pa su se ipak dovukli čoporativno tu i nastanili. Još veća je žalost, što umesto da se povinuju civilizaciju u koju su zagarebali, oni najstašnije uspostavljaju svoju ruralna pravila. Blato svoje selendre bacaju po bgd asfaltu, a životinje ne doživljavaju kao ljubimca već kao nužno zlo koje drže na lancu u ivrnutom limenom buretu umesto kućice. Sada ih te životinjice koje viđaju podsećaju na zavičaj iz koga su utekli, pa pošto ne mogu da ih vežu ispred solitera, onda urlaju i teraju ih, misleći na će time postati gospoda. Psi im smrde i prljavi su, jer je "gospodu" guvernanta odgajila....u poslednje vreme sve više viđam doterane i obarzovane žene koje brinu o uličnim psima, ne stideći se toga...što govori u prilog mojim tvrdnjama....A koja je baba sa božule kosum, 'ladnom trajnom sa zlatnim prstenjem na ruci i istim na po nekom zubu, sagnula se da pomazi ijednu životinju.....Ovi psi su rođeni i žive u Bg, a kome se to ne sviđa, neka se vrati lepo u svojoj rodnoj grudi, to mu niko ne brani...koliko pokondiratnih tikvi ima.....


Iskreno, ne znam sta je to pokondiratna tikva (jos manje da li ima pomenutih tikava), ali ovde navedeni stavovi uopste ne stoje, naprotiv! Upravo oni kojima mesto nije u gradu sakupljaju i hrane zivotinje oko i unutar zgrada gde zive jer nisu nauceni osnovnom redu i higijeni...a mozda time pokusavaju i da se indirektno priblize zavicaju za kojem osecaju nostalgiju a to ne smeju da priznaju...
 
Poslednja izmena:
Svoje osobine ne prilagodjavam situaciji niti okruzenju...i ne, ne treba da objasnjavas okruzenje u kojem zivimo....

Hvala ti na odgovoru. Ne moras nikome nista da objasnjavas, ako ne zelis. Nema prisile, bar sto se mene tice. Necu sad odgovarati pojedinacno na svaki deo tvog posta. Moj komentar na koji si odgovorio nastao je kao produkt procitanog tvog komentara. Nista vise.
 
Odavno sam naucio da ne treba slepo verovati svemu sto pise u novinama. Posto je u ovoj zemlji veoma cest slucaj da se stvari zataskavaju, veoma je verovatno da je broj ozledjenih ljudi koji je naveden umanjen...mozda i drasticno.

To je ipak samo jedna od pretpostavki. Kako mozemo da utvrdimo njenu tacnost? Tesko, zar ne ? Sigurna sam da verujes u to, kao sto neko od nas veruje u nesto drugo. Taj jednoznacan odgovor je jako vazan prvenstveno za tebe. Nama ne mora da se dopadne i ne znaci da su nam odgovori indenticni.
 
Na veliku žalost mnogim ljudim u gradu nije mesto, pa su se ipak dovukli čoporativno tu i nastanili. Još veća je žalost, što umesto da se povinuju civilizaciju u koju su zagarebali, oni najstašnije uspostavljaju svoju ruralna pravila. Blato svoje selendre bacaju po bgd asfaltu, a životinje ne doživljavaju kao ljubimca već kao nužno zlo koje drže na lancu u ivrnutom limenom buretu umesto kućice. Sada ih te životinjice koje viđaju podsećaju na zavičaj iz koga su utekli, pa pošto ne mogu da ih vežu ispred solitera, onda urlaju i teraju ih, misleći na će time postati gospoda. Psi im smrde i prljavi su, jer je "gospodu" guvernanta odgajila....u poslednje vreme sve više viđam doterane i obarzovane žene koje brinu o uličnim psima, ne stideći se toga...što govori u prilog mojim tvrdnjama....A koja je baba sa božule kosum, 'ladnom trajnom sa zlatnim prstenjem na ruci i istim na po nekom zubu, sagnula se da pomazi ijednu životinju.....Ovi psi su rođeni i žive u Bg, a kome se to ne sviđa, neka se vrati lepo u svojoj rodnoj grudi, to mu niko ne brani...koliko pokondiratnih tikvi ima.....

Ovo me podseti na ljudsku osobinu da kada se neko popne na statusni nivo visi od pocetnog, ne voli nista sto ga podeca na poreklo :aha:.
 
Iskreno, ne znam sta je to pokondiratna tikva (jos manje da li ima pomenutih tikava), ali ovde navedeni stavovi uopste ne stoje, naprotiv! Upravo oni kojima mesto nije u gradu sakupljaju i hrane zivotinje oko i unutar zgrada gde zive jer nisu nauceni osnovnom redu i higijeni...a mozda time pokusavaju i da se indirektno priblize zavicaju za kojem osecaju nostalgiju a to ne smeju da priznaju...

U pitanju je slovna greska :D i pokondirena tikva, sjajno delo Jovana Streije Popovica, ako se ne varam. Mozes naci podatke na netu ili knjigu u biblioteci, knjizari.
 

Da li je ovo tako? Svi znamo da nije. Pritom mislim na Beograd, a Srbija? Pa ona je tek stotinama svetlosnih godina daleko.

Besnilo - zna se kako se problem resava. Bacanjem mamaca sa vakcinom po prostorima gde se krecu prenosioci. Da li se to radi? Ne. Pa sta mi hocemo? Ne resavamo problem, a kukamo da on postoji ??????

:dash:


pa neandertalcima je lakse da pobiju "probleme" nego da ih normalno i civilizovano resavaju....
a i to traje znas.....treba se truditi,ulagati....ko ce jos sa tim dzukelama i machketinama da se cima....i sa divljim zivotinjama...
zar nije lakse potamaniti "stetocine od kojih ljudi nemaju nista i koje samo smetaju".....
 
Sa druge strane, navedeni argumenti o tobozoj krivici ljudi zbog napada pasa su potpuno neprihvatljivi i mislim da to ne moze da shvati samo onaj ko ne zeli.
pa ne...sto posto su mishevi i machke krivi sto ima lutalica i sto neke od njih ujedaju...i machke su krive sto vlasnichki pas ujeda ljude,dok mu vlasnik radi ko zna sta....
ulice nisu mesto za zivotinju(samu) zbog same zivotinje,pa onda i zbog ljudi.
kako god da okrenes,ljudi su krivi.
zbog njih lutalica postoji.Zbog njih je lutalica gladna,zedna,primi koji udarac tu i tamo.....srecom jako malo lutalica odlepi i krene da ujeda i sa razlogom i bez razloga.
psi na ulici ne formiraju chopore zato sto im je dosadno,vec nemaju drugaciji nacin da prezive.Isto kao i vukovi.Jedan ce jako teshko preziveti,ali ako ima drugare pored sebe.....
Ova kuja kod mene moze da formira copor ali nece...sta ce joj? Ima sta da jede,spava u nekoj fotelji koju su joj namestili....po ceo dan joj ljudi donose hranu,toliko je debela da lichi na stochic....ima veliku kofu koja je non stop puna sveze vode....
Oni psi malo dalje su formirali neki copor(i nije bas pravi copor) ali nikoga ne napadaju zato sto ih niko ne bije,ne muchi,hrane ih.....i miroljubivi su...(desi se tu i tamo da neka budala krene da se dere i da ih tera,redje gadja sa necim,ali ne tako cesto)
 
U pitanju je slovna greska :D i pokondirena tikva, sjajno delo Jovana Streije Popovica, ako se ne varam. Mozes naci podatke na netu ili knjigu u biblioteci, knjizari.


O da, varas se...jeste autor pomenutog dela Sterija, ali "pokondiratnih tikvi" nikako nije slovna greska vec nesto drugo...kada jos uzmes u obzir "ton" kojim je napisan post, sve postaje jasno. Na zalost, nije jedini post u kome se moze osetiti neadekvatan "ton".
 
Poslednja izmena:
Tex, imam jedno konkretno pitanje, samo cu dati mali uvod.

Godinama unazad problem napustenih zivotinja se resava ubijanjem istih. Poslednje dve godine se primenjuje Strategija za resavanje problema pasa lutalica (potpisao gradonacelnik Bogdanovic aprila 2006.), prilicno neuskladjeno i sa puno propusta, ali ... ipak se primenjuje. Posto je to samo poslednje dve godine zanemarljivo je u odnosu na period od posle II svetskog rata (nemoj da se sad neko smeje, znam da vas je vecina mladih). Znaci problem se resava ubijanjem i - nije se resio.
Gore, u prethodnim postovima sam napisala kako treba da se resava.

Moje pitanje je: sta mislis? ko je odgovoran za (ne)resavanje problema?
 
Problem se navodno resava ubijanjem jer se ocigledno nije resio. Da je to ubijanje sprovodjeno kako treba ne bi bilo zivotinja po ulicama, ili bi ih bilo drasticno manje.

Sto se mog misljenja o krivici za postojce stanje tice (mada ostajem pri tvrdnji da je pre 30-ak i vise godina bilo bolje, barem u Beogradu) kao prve bih naveo republicke i gradske vlasti (neadekvatno zakonodavstvo i neadekvatna primena postojecih zakona), vlasnike pasa koji se otarase svoje zivotinje tako sto je izbace na ulicu (mislim da su za ovo potrebne drakonske kazne) i, na kraju, one koje ostavljaju otpad tamo gde mu mesto nije, cime privlace veci broj zivotinja iz sire okoline gradova.
 
Problem se navodno resava ubijanjem jer se ocigledno nije resio. Da je to ubijanje sprovodjeno kako treba ne bi bilo zivotinja po ulicama, ili bi ih bilo drasticno manje.

Sto se mog misljenja o krivici za postojce stanje tice (mada ostajem pri tvrdnji da je pre 30-ak i vise godina bilo bolje, barem u Beogradu) kao prve bih naveo republicke i gradske vlasti (neadekvatno zakonodavstvo i neadekvatna primena postojecih zakona), vlasnike pasa koji se otarase svoje zivotinje tako sto je izbace na ulicu (mislim da su za ovo potrebne drakonske kazne) i, na kraju, one koje ostavljaju otpad tamo gde mu mesto nije, cime privlace veci broj zivotinja iz sire okoline gradova.
Dakle slazemo se da ne postoje elementi psece krivice u lancu odgovornosti za postojece stanje.Po kojoj logici onda treba da stradaju psi?Najveca razlika izmedju nas zastitara na jednoj i ostatka "gradjanstva" na drugoj strani je u metodima resavanja problema i dolaska do zajednickog cilja a to je nepostojanje pasa na ulicama ( mada je to sustinski nemoguce i uvek ce ih biti u odredjenom broju ).
Ubijanjem se nece resiti bas nista.Ubija se svuda.U Beogradu,Novom Sadu,Nisu,po manjim mestima idu lovci i dalje i puskaraju.Samo menjanje sistema i angazovanje svih nivoa vlasti i gradjana ce doneti boljitak.A te silne price o zoonozama i smesni tekst u Politici je verovatno pisao novinar alergican na vazduh,sunce i vodu.
 
O da, varas se...jeste autor pomenutog dela Sterija, ali "pokondiratnih tikvi" nikako nije slovna greska vec nesto drugo...kada jos uzmes u obzir "ton" kojim je napisan post, sve postaje jasno. Na zalost, nije jedini post u kome se moze osetiti neadekvatan "ton".

O daaa :hahaha:

:dash: :hahaha: dušo draga tebi upšte neću da se pravdam....imaš pravo za ton, jer mi je muka od takvih provincijalaca i primitivaca koji ruže ovaj grad. Ja sam rođena i živim na tom NB u čiju si sturkturu tako pronikao....uspeh, moram priznati, za nekog ko se pronašao u mom postu....ili mi se čini, ili te odao, ovog puta tvoj ton :bye:
 
O daaa :hahaha:

:dash: :hahaha: dušo draga tebi upšte neću da se pravdam....imaš pravo za ton, jer mi je muka od takvih provincijalaca i primitivaca koji ruže ovaj grad. Ja sam rođena i živim na tom NB u čiju si sturkturu tako pronikao....uspeh, moram priznati, za nekog ko se pronašao u mom postu....ili mi se čini, ili te odao, ovog puta tvoj ton :bye:


:)

Meni je takodje muka od takvih provincijalaca i primitivaca koji ruze ovaj grad. BTW, nije moglo nista da odaje jer sve pisem otvoreno.

Drago mi je sto sam ti drag :)
 
Dakle slazemo se da ne postoje elementi psece krivice u lancu odgovornosti za postojece stanje.Po kojoj logici onda treba da stradaju psi?Najveca razlika izmedju nas zastitara na jednoj i ostatka "gradjanstva" na drugoj strani je u metodima resavanja problema i dolaska do zajednickog cilja a to je nepostojanje pasa na ulicama ( mada je to sustinski nemoguce i uvek ce ih biti u odredjenom broju ).
Ubijanjem se nece resiti bas nista.Ubija se svuda.U Beogradu,Novom Sadu,Nisu,po manjim mestima idu lovci i dalje i puskaraju.Samo menjanje sistema i angazovanje svih nivoa vlasti i gradjana ce doneti boljitak.A te silne price o zoonozama i smesni tekst u Politici je verovatno pisao novinar alergican na vazduh,sunce i vodu.

Naprotiv, osnovna krivica je pseca, ali ne za problem sto se nalaze na ulicama (naravno da za to ne mogu da budu krivi), vec za to sto bezrazlozno napadaju nezasticene ljude.

Price o zoonozama uopste nisu smesne vec veoma zabrinjavajuce. Mislim da je novinar koji je pisao tekst (u kome je navodio izjave nadleznih strucnjaka) upravo samo "zagrebao" povrsinu problema koji je daleko veci, a vlasti pokusavaju da ga zataskaju.
 
Naprotiv, osnovna krivica je pseca, ali ne za problem sto se nalaze na ulicama (naravno da za to ne mogu da budu krivi), vec za to sto bezrazlozno napadaju nezasticene ljude.

A evo tebe opet.:)
Pa pod jedan da ih bezrazlozno napadaju - nije. Imala sam prilike da pratim razvojni put jednog ulicnog psa od steneta do odraslog psa. Kao mali je bio prilicno plasljiv, nije hteo da pridje svima, samo onima koje poznaje, tj koji su ga hranili. Imao je tu nesrecu da ga priroda nije obdarila lepotom a usput je dostigao visinu dobermana. Ljudi su ga se plasili i dok je bio stene, a vremenom su poceli "preventivno" da ga gadjaju cime stignu iako pas nije bio agresivan, niti je hteo bio koga da napadne. Nakon godinu dana navukao je teske traume od ljudi. Kad god bi se neko sagao ka zemlji, bilo da veze pertle ili da dohvati nesto, on bi od straha odskocio i poceo manicno da laje. Vremenom je bilo dovoljno da neko samo prodje pored travnjaka na kojem je spavao pa da se on uznemiri, a na najmanji pokret ruke je pocinjao da laje. To je sve radio sa ljudima koje nije poznavao. Kod mene se mazio kao macka, mogla sam da ga cupam za usi, da mu uzimam hranu iz usta, hvatam za vrat ili apsolutno bilo sta i on bi reagovao kao stene - samo bi se okrenuo na ledja da ga mazim. Na kraju je posle milion prijava sinterima odveden u azil, do kojeg nije ni stigao jer je nepaznjom coveka koji ga je prevozio pobegao cim je video otvorena vrata. To je bilo pre tri godine, a mene dusa i dan danas boli zbog toga sto ne znam gde je mucenik zavrsio i sta se desilo sa njim. Volela sam ga, moj pas ga je obozavao, ali eto cistom krivicom ljudi njemu nije data sansa da zivi normalnim zivotom jer su ga razni "brizni" ljudi upropastili tako sto su mu navukli nepopravljive traume.
Da se razumemo - ima pasa koji su rodjeni agresivni, pa cak i ludi, polu divlji, asocijalni i "drustveno neprihvatljivi". Ali 90% pasa koji ce pojuriti za ljudima na ulici i histericno lajati su postali takvi upravo krivicom samih ljudi, i to je cinjenica koja se ne ispravlja bacanjem otrova, ubijanjem i sl. nego edukacijom ljudi o tome da se pas zivo bice koje razmislja, oseca, i zakljucuje kao i svako drugo zivo bice. Pas moze da se nauci i vaspita, a to je dovoljan dokaz da kako mozes da ih poboljsas sa jedne strane tako mozes i da ih upropastis sa druge.
 

Back
Top