AKCIJA HVATANJA PASA LUTALICA

Ovo je islo uz temu i tekst sa linka (post 1) - http://www.rtv.rs/files/20090306/kikinda_281x281.jpg. Tu se nalazi slika koja je bila na naslovnoj strani RTV 07.03.2009.g. kao slika dana. Tako me obavestise.

Da li ovako nadlezne i strucne sluzbe treba da "uklanjaju" napustene zivotinje, a ovo je jos i podnosljivo prema svemu sto su neki videli ili uradili... ? Ja se sa prikazanim ne slazem, a ovo sto pise MM je odlicno objasnjenje i dobro resenje problema koji niko ne spori. Ne slaganje je oko nacina resenja problema, ako dobro shvatam.
 
Poslednja izmena:
Upravo procitah neke interesantne podatke o mackama:

"Macka je u starom Egiptu,kao sveta zivotinja, zrtvovana spaljivanjem u cast boga Ra." - jes' bila sveta, al' izem ti tu cast...:eek:
"Stari Egipcani brijali su obrve u znak zalosti za uginulim mackama."
"Pre 4000 godina, Egipcanin koji bi ubio macku, bio bi kaznjen smrtnom kaznom."

Cisto da dokumentujem da je zajednistvo macke (psa) i coveka pocelo mnogo pre naseg rodjenja koliko god godina da imamo, iako vecina ovde to zna :D.

Tako je izgledao odnos prema jednoj od "problematicnih" ulicnih zivotinja nekad, a kako izgleda danas :confused: ?

 
Problem se navodno resava ubijanjem jer se ocigledno nije resio. Da je to ubijanje sprovodjeno kako treba ne bi bilo zivotinja po ulicama, ili bi ih bilo drasticno manje.

Sto se mog misljenja o krivici za postojce stanje tice (mada ostajem pri tvrdnji da je pre 30-ak i vise godina bilo bolje, barem u Beogradu) kao prve bih naveo republicke i gradske vlasti (neadekvatno zakonodavstvo i neadekvatna primena postojecih zakona), vlasnike pasa koji se otarase svoje zivotinje tako sto je izbace na ulicu (mislim da su za ovo potrebne drakonske kazne) i, na kraju, one koje ostavljaju otpad tamo gde mu mesto nije, cime privlace veci broj zivotinja iz sire okoline gradova.


Shvatam, ti hoces da kazes da je ova drzava nesposobna cak i za to da u isto vreme pobije sve pse po Srbiji - zato kazes navodno. Pa nije tako - u svim gradovima po Srbiji (delimicno su izuzetak Beograd, Kraljevo, Kragujevac u zadnjih par godina zbog cnr sistema) se ubija - i ..... Postoji statistika koja sama govori. Ali, ima jos nesto, sto oni koji se bave ovim problemom znaju - cak i kad bi to moglo da se izvede ne bi smelo. Psi su cistaci, kad bi odjednom svi nestali doslo bi do remecenja eko sistema gradova i nastali bi problemi koje niko ne zeli (zaraza, bolest, prenamnozavanje stetocina .... i da ne sirim temu). Znaci, problem treba da se resava na nacin na koji je resen u svetu (tamo gde je resen), a to sam vec rekla na pocetku.

Dobro je da se slazemo da su vlasti krive za neresavanje problema. Vlasnici koji izbacuju svoje zivotinje su samo posledica nerada nadleznih. Mimi je dala za primer kako se stvari polako sredjuju u Kraljevu. Kazna za napustanje i ... nema vise napustanja.

Bacanje otpada takodje. To je isto rezultat nerada nadleznih. Mada, ima tu i naseg mentaliteta, ne smeta nam djubre, pa to ti je, volimo da ga bacamo oko sebe, nekako kao da volimo da zivimo u djubretu. Mozda je to zato sto smo vec dugo u mentalnom djubretu, pa nam nedostaje ako ga nema i tu na dohvat ruke.

Da, pre 30-tak godina jeste bilo manje pasa u Beogradu, u pravu si, Ali, ako pamtis to, onda moras pamtiti i da je bilo manje ljudi, a to ide zajedno, vise ljudi vise pasa. To statistika takodje pokazuje.

:telefon:
 
Poslednja izmena:
Po nesto i o psima:
"Zrtve napada u vecini slucajeva poznaju pse koji su ih napali. Samo 10-20% prijavljenih ujeda u SAD desilo se od strane nepoznatih pasa." - podatak iz 2008.g.
"Postoji 2,8 x veca sansa da ce vas ujesti pas na lancu nego pusten pas."
"Psi se u Bibliji spominju 14 x."
U ustima psa ima manje bakterija nego u ustima coveka, pa prema tome pseci ujed ima manje izgleda da izazove infekciju nego ljudski."
"Najvise napada pasa na ljude, sa fatalnim ishodom, bilo je od strane rotvajlera i pit bul terijera."
Togo, sibirski haski, spasio je stotine ljudi na Aljasci, obolelih od difterije. Krenuo je na put dug vise od 1000 km, kroz ledeni vetar i mecavu predvodeci zapregu od 12 pasa i tako stigao do obolelih. (nije citirano vec prepricano)
Ima jos raznih podataka za izdvojiti ali i ovi dovoljno ilustruju da sve ima svoje dobre i lose strane, a sa koje cemo strane posmatrati stvari zavisi od nas.
 
Poslednja izmena:
Ko kaze da je macka problematicna????

Ovde se prica o psima lutalicama a ne o mackama.....nisam do sada cuo da je copor macaka iskidao nekog prolaznika.....

Hvala na podsecanju sta sam postavila za temu :D.

Ima ljudi sa cudnim stavom prema zivotinjama uopste (videces i pri citanju ove teme), a kada krene hajka na napustene zivotinje - hvata se sta dopadne saka.

Nije lose po nesto i nauciti pa citirano sluzi i u tu svrhu ;).
 
Naprotiv, osnovna krivica je pseca, ali ne za problem sto se nalaze na ulicama (naravno da za to ne mogu da budu krivi), vec za to sto bezrazlozno napadaju nezasticene ljude.

Price o zoonozama uopste nisu smesne vec veoma zabrinjavajuce. Mislim da je novinar koji je pisao tekst (u kome je navodio izjave nadleznih strucnjaka) upravo samo "zagrebao" povrsinu problema koji je daleko veci, a vlasti pokusavaju da ga zataskaju.

Psi ne napadaju bezrazlozno. Uvek postoji razlog. To sto ti ne vidis (gledajuci kroz prozor) razlog zbog koga su neki psi "tamo dole" nekog napali, ne znaci da on ne postoji. Ali, ono sto je ovde bitno je to da tebe ne zanima taj razlog, tako da je cela prica oko zlostavljanja i objasnjavanje ovih ljudi koji su pokusali da objasne da je sve posledica necega - ustvari ispala besmislena. Problem je bas u tome. Nemas pravo da te ne zanima sta se desava i zasto se to desava u tvom okruzenju. Nemas pravo da kazes, bas me briga kako, samo neka se to resi. Npr. mene ja bas briga za Cigane ispod mosta, necu da ih vodim kuci, ali, uopste mi se ne bi svidelo i bilo bi me itekako briga kad bi drzava prema njima bila nasilna.
Svako od nas mora da ucestvuje u resavanju svakog problema koji nas okruzuje u okviru svojih mogucnosti. Ako su te mogucnosti na minimumu - onda to mora da bude taj minimum. U slucaju napustenih zivotinja - minimum se sastoji u sledecem: biti upoznat sa problemom, podrzavati nacin koji je najbolji za resavanje problema i biti tolerantan ukoliko ti se nacin resavanja ne dopada. Meni se uopste ne dopada toliko veliki broj automobila na ulicama grada i smatram da je to jako lose zbog zagadjenja. Nikada ne bih podrzala zabranu voznje ili ono sto je nekad bilo par-nepar, ali bih sa zadovoljstvom podrzala obavezu stavljanja filtera.

Sto se zoonoza tice nisi u pravu. Pitaj bilo kog lekara, veterinara, biologa .... pa ce ti reci - jedinke koje pripadaju istoj vrsti mogu preneti jedna drugoj sve zajednicke zarazne bolesti. Jedinke razlicitih vrsta prenose jedna drugoj neke bolesti (zato se i zovu zoonoze) i njih nema vise nego onih zajednickih u okviru vrste.

:telefon:
 
Moram da ponovim - 70% su ujedi vlasnickih pasa. Statistika govori ..... Naravno, i tu postoji razlog, ali da sad ne ulazimo u to. Ovaj procenat ce se uskoro promeniti posto je poznato da gradjani vec duze vreme manipulisu i prijavljuju ujed kao ujed lutalice da bi mogli da tuze grad i dobiju odstetu. Ovo je dostiglo tolike razmere da postoje najave nadleznih da ce se oformiti komisija za utvrdjivanje tacnosti navoda ujedenih. Ako smo za nesto brzi i sposobni to je beskrajna manipulacija onima koji ne mogu sami da se brane. Ovde ne mislim samo na zivotinje, vec na sve grupacije u manjini: deca, stari, hendikepirani ..... da ne nabrajam, znamo.
 
Moram da ponovim - 70% su ujedi vlasnickih pasa. Statistika govori ..... Naravno, i tu postoji razlog, ali da sad ne ulazimo u to. Ovaj procenat ce se uskoro promeniti posto je poznato da gradjani vec duze vreme manipulisu i prijavljuju ujed kao ujed lutalice da bi mogli da tuze grad i dobiju odstetu. Ovo je dostiglo tolike razmere da postoje najave nadleznih da ce se oformiti komisija za utvrdjivanje tacnosti navoda ujedenih. Ako smo za nesto brzi i sposobni to je beskrajna manipulacija onima koji ne mogu sami da se brane. Ovde ne mislim samo na zivotinje, vec na sve grupacije u manjini: deca, stari, hendikepirani ..... da ne nabrajam, znamo.

U POTPUNOSTI SE SLAŽEM!
 
Nisam sigurna ko ovde koga ne razume.

"derogirati (lat. derogare)
krnjiti, okrnjivati, zakidati, zakinuti, oduzimati, smanjiti, povrediti, činiti krivo, raditi na uštrb; ukinuti, opozvati, staviti van snage, npr. neki zakon."

Zasto mislis da je ponasanje u Spaniji prema zivotinjama jednako prevedenom (iznad) ?

Mislim da se drustva ZZZ i pojedinci satrese od rada na problemu, od pokusaja da se spase zdrave jedinke i zadovolji i ljudska populacija, ali neko od njih sigurno bolje od mene moze da diskutuje na tu temu.

Meni primer Gazele ne zvuci mizantropski vec je samo vrlo slikovit. Nisam primetila tu crtu, do sad i za sad, ni kod jednog forumasa koji postuje na "zivotinjskim" temama.

Da bi smo znali da li se vise bolesti prenese od zivotinja ili od ljudi trebali bi nam statisticki podaci nastali kao rezultat solidne studije.

Da li je svako od nas odabrao da zivi bas tamo gde zivi ? Neke stvari su isle svojim tokom, a u toj reci se snalazimo sto je bolje moguce. Nisam odabrala da se rodim vec se susretose ... zna se sta i nastodoh bas ja :D, ali se ne bunim za podareni zivot :cool:.

Prilagodjavam se okolnostima i mislim da to svi radimo. Mozda bih rado zivela na jednom seoskom imanju, ali ne mogu da provedem, recimo, par sati u putu, firma mi, najverovatnije ne bi mogla regulisati putne troskove i .... :bye: baj, baj zaposlenje, zarado i sve ostalo sto ide uz to :). Znaci, morala bih da menjam zivotnu koncepciju i opet da se prilagodjavam :roll:. Jednog dana, zasto da ne :super:.

Ne znam da li je neko gledao "Povratak" sa Entoni Hopkinsom i "Gorile u magli" sa Sigurni Viver. 2 fenomenalna filma o osobama koje nisu zivele u urbanoj sredini vec u prirodi, sa gorilama. Ko nije pogledao - preporucujem. Filmovi su fenomenalni :ok:.

Da li divljine ima vise nego urbanih sredina, stvarno bih volela da znam. Ako ima - dobro je. Znaci da je nesto ostalo sacuvano od ljudske ruke, noge i svega sto ljudska civilizacija donosi sa sobom.

Tex, meni delujes kao neko vrlo recit, informisan, obrazovan, inteligentan. Da li si zaista - ne znam. Isto tako ostavljas i utisak nekog ko bas, bas ne podnosi zivotinje. Ne zameri na pretpostavkama i procenjivanju (nije mi to bila pocetna namera), pogotovo ako su ne tacne:brus:. Mnogo vise neprijatnosti sam imala sa ljudima nego sa zivotinjama ali opet volim ljude i ponasam se kao zivotinja koju su po neki i sutirali, ali im opet veruje. Kod tebe kao da postoji potreba da odstranis sve sto pripada zivotinjskom svetu. Ostavljas utisak pametnog coveka, ali zagovornika mrznje prema simbiozi coveka i zivotinje i odvajanja jednih od drugih sto me sad podseti na podelu ljudske rase na Arijevce i one koji ili ne treba da zive ili ih treba staviti u geto.

Hteo sam sinoc kasno da odgovorim na par postova odavde, ali posto sam primetio da su isuvise ozbiljni i kvalitetni da bih im posvetio samo nekoliko minuta i to jos u stanju koje je blizu polu-snu, ostavio sam za danas...to, naravno, ne znaci da ce moj odgovor biti briljantan :)

Mozda derogacija nije najadekvatniji izraz, ali posto se "deterioracija", koji bi bio daleko adekvatniji, redje koristi u srpskom jeziku (ili sam ja ratko na isti nailazio), iskoristio sam derogiranje koji je, barem donekle, priblizan...opisuje da neko radi nesto ispod svog nivoa. Mislim da ukidanje zabrane ulazaka zivotinja u javne objekte (ako stvarno postoji, ponavljam, ranije, tj kada sam odlazio, toga nije bilo, a poslednji put sam u Spaniji bio 1982. godine) nije ponasanje prema zivotinjama, vec ponasanje prema ljudima.

Primer Gazele jeste slikovit, slazem se, ali je neadekvatan. Mislim da je svako uporedjivanje ljudi sa zivotinjama veoma neumesno, da drasticno izlazi van anvelope dobrog ponasanja, narocito kada se u tom poredjenju koristi odredjena nacionalna, verska ili druga slicna grupa. Nisam nigde napisao da sam primetio crtu mizantropije kod forumasa, vec u postovima (OK, naravno da postovi mogu, do neke mere, da oslikavaju neke osobine onih koji ih pisu). Crtu mizantropije u postovim o zivotinjama primecujem i to prilicno cesto. Ne kazem da je to nesto strasno, niti na osnovu toga zakljucujem da se radi o losim osobama, ali mislim da nigde ne treba zivotinje stavljati ispred ljudi, ni u kom smislu. Price o tome da ima surovih ljudi stoje i niko iole normalan ne moze to da negira, ali mislim da takvim pricama uopste u ovim postovima nije mesto. Nekoliko puta sam napisao u vise postova na ovoj temi o tome kako su obicni, normalni ljudi koji zivotinje po ulicama i ne primecuju, ugrozeni od strane istih, ali apsolutno niko nije obratio paznju na to, tj. ili je delimicno negirao ili je pokusao da nadje opravdanje za zivotinje. Opravdanja, dragi moji sagovornici, nema - svaki covek koji mirno prolazi ulicom i nikoga ne ugrozava, pa ni zivotinje i ptice, ima puno pravo na svoj mir i da se bezbedno i bezbrizno krece urbanom sredinom. Taj isti covek, kada ode van urbane sredine moze da ocekuje neprijatnosti i to radi na sopstvenu odgovornost.

Sto se bolesti tice, uopste nije vazno da li veci broj bolesti prenose ljudi ili zivotinje - normalno je da covek koji zivi u urabnoj sredini zna da je izlozen riziku od zaraze, ali nikako nije normalno da strepi od zoonoza. Sa druge strane, covek koji je odabrao da se bavi uzgajanjem zivotinja, u sredinama koje nisu urbane, svesno se izlaze odredjenom riziku i, samim tim, nema pravo da s oseti ugrozenim. Istina je da nismo birali gde i kada cemo biti rodjeni i da nema svako uslova da promeni sredinu prema svojim potrebama ili afinitetima, ali to ne znaci da bi trebalo da se oseti slobodnim da sredinu u kojoj se, mozda i silom prika, nalazi menja prema sopstvenim zeljama.

Film koji pominjes, a u kome glavnu ulogu ima Hopkins, sam gledao, ali mislim da se zove "Instinkt"...odlican film.

Ne zameram zbog tvojih pretpostavki, ali moram da ti kazem da ti je utisak pogresan - daleko je od istine da ne podnosim zivotinje. Mislim da na stvari ne treba gledati iskljucivo B&W...ako nisam za to da se napusteni psi krecu slobodno po ulicama ili ako se protivim sto neke osobe hrane macke u prizemlju ulaza u kome zivim, to apsolutno ne znaci da ne podnosim zivotinje i da zelim njihovo istrebljenje. Simbioza ljudi i zivotinja je stvar o kojoj moze da se razgovara, ali smatram da nikako nije cilj kome treba stremiti, a pogotovo ne nesto cemu treba prisiljavati ljudsku populaciju. Odvajanje ljudi i zivotinja, kao dve potpuno razlicite vrste, nema apsolutno nikakve veze sa podvajanjem ljudi na rasnoj ili verskoj osnovi i mislim da jedno na drugo nikako ne bi smelo cak ni da te podseti!

Zajednicki zivot sa zivotinjama kod svake ljudske jedinke treba da bude stvar sopstvenog slobodnog izbora, ali realizacija istog ne bi, po mom misljenju, smela da bude protiv zelja, interesa i, na kraju, prava drugih jedinki koje to ne zele. Kao dete sam ziveo uz psa, mnogo kasnije sam, dok sam za to imao uslova, hranio i vodio racuna o nekim povredjenim napustenim (ili na ulici ostenjenim) psima i par macaka...to sam radio u svom dvoristu ciji sam bio jedini vlasnik, te nikome nisam mogao da smetam - to je jednostavno bilo moje pravo. Sada, kada za to vise, na zalost, nemam uslova, hranim ptice, ali opet na svom balkonu, ne bacam hleb i zitarice po zajednickim povrsinama. Mislim da imam pravo da ocekujem da drugi ljudi svojim postupcima ne ugrozavaju moja prava, izmedju pstalog i zato sto ja svojim ne ugrozavam nicija.
 
Poslednja izmena:
...Mislim da ukidanje zabrane ulazaka zivotinja u javne objekte (ako stvarno postoji, ponavljam, ranije, tj kada sam odlazio, toga nije bilo, a poslednji put sam u Spaniji bio 1982. godine) nije ponasanje prema zivotinjama, vec ponasanje prema ljudima.

Po meni bi trebalo podmiriti i onog koji ima zivotinju i mozda hoce (ili mora) da je vodi sa sobom i onog koji ih ne voli, ne zeli i sl. Ako je i jedna i druga kategorija ljudi tolerantna, ne vidim razloga za problem.

Mislim da je svako uporedjivanje ljudi sa zivotinjama veoma neumesno, da drasticno izlazi van anvelope dobrog ponasanja, narocito kada se u tom poredjenju koristi odredjena nacionalna, verska ili druga slicna grupa.

Kad budem imala dovoljno podataka, napravicu paralelu zivotinja - covek. Kad god mogu gledam TV kanal posvecen zivotinjama i nailazim na mnogo slicnosti. Ako te to interesuje - prati program pa ces i sam uociti. Ne bih komentarisala nacionalne, verske i sl. zloupotrebe jer, licno, nemam nikakve pretenzije da pravim takva poredjenja.

Crtu mizantropije u postovim o zivotinjama primecujem i to prilicno cesto. Ne kazem da je to nesto strasno, niti na osnovu toga zakljucujem da se radi o losim osobama, ali mislim da nigde ne treba zivotinje stavljati ispred ljudi, ni u kom smislu.

Slagala bih kad bih rekla da i sama nisam primetila neadekvatne postove, kao i da cu, ako pricam o sebi, uvek biti na strani slabijeg, bez obzira da li su u pitanju ljudska, zivotinjska vrsta ili kombinacija. Vodim racuna o toleranciji, ali i ona mora imati svoj kraj u netolerantnom okruzenju.

Price o tome da ima surovih ljudi stoje i niko iole normalan ne moze to da negira, ali mislim da takvim pricama uopste u ovim postovima nije mesto.

Ako su u direktnoj vezi sa br. napustenih zivotinja na ulicama, maltretiranjem i ubijanjem zivotinja, resavanjem problema lutalica...onda su ljudi vazan faktor u celoj prici. Bez njih problem ulicnih zivotinja ne moze da se resi, ali je bitno kako ce da se resi. Ako ce to da izgleda onako kako sam slusala, citala, gledala...ne mogu da opravdam coveka, zaista. Odredjeni postupci izlaze iz mog poimanja normale.

..svaki covek koji mirno prolazi ulicom i nikoga ne ugrozava, pa ni zivotinje i ptice, ima puno pravo na svoj mir i da se bezbedno i bezbrizno krece urbanom sredinom.

Slazem se i mislim da svi koji nesto rade vezano za dobrobit zivotinja upravo rade zbog toga da bi zivotinje sklonili sa ulica, sterilisali (da se ne povecava br napustenih), udomili. Cilj nam je slican, jedino je pitanje kojim putem i sredstvima idemo do tog cilja. Nekontrolisano i neopravdano nasilje nad bilo kim - ne podrzavam. BTW pre neki dan me je ugrozila jedna vrana dok sam mirno stajala ispod drveta, nicim je ne ometajuci. Cvrcnula me je po sred tintare:lol:. Mozda to ne bi uradila da sam joj izrekla deo tvoje recenice iznad ;).

..covek koji je odabrao da se bavi uzgajanjem zivotinja, u sredinama koje nisu urbane, svesno se izlaze odredjenom riziku i, samim tim, nema pravo da s oseti ugrozenim.

Malo je drasticno... Seljak zato sto zivi na selu i uzgaja stoku da bi preziveo, ima psa da mu cuva imanje, macku da lovi miseve - treba da se pati s bolestima... Ne ide bas...

Istina je da nismo birali gde i kada cemo biti rodjeni i da nema svako uslova da promeni sredinu prema svojim potrebama ili afinitetima, ali to ne znaci da bi trebalo da se oseti slobodnim da sredinu u kojoj se, mozda i silom prika, nalazi menja prema sopstvenim zeljama.

Niko ne treba drugog da primorava na nesto, ali toga ima oko nas ne vezano za zivotinje.

Film koji pominjes, a u kome glavnu ulogu ima Hopkins, sam gledao, ali mislim da se zove "Instinkt"...odlican film.

Nasla sam ga na netu. U pravu si za naslov. Nezaboravan film u kojem, nisam na strani coveka, u globalu. Pojedinaca - da, ali ljudi, koje u celoj prici negativno ocenjujem i dozivljavam - ne.

..ako nisam za to da se napusteni psi krecu slobodno po ulicama ili ako se protivim sto neke osobe hrane macke u prizemlju ulaza u kome zivim, to apsolutno ne znaci da ne podnosim zivotinje i da zelim njihovo istrebljenje.

Nisam ni ja za zivotinje na ulicama vec njihovo udomljavanje, sterilizaciju, kaznjavanje onih koji ih izbacuju i sl. Sve ne mogu da se udome brzo, pa pretpostavljam da je zato predlozena CNR metoda dok se ne premosti problem i izbegne masakriranje zivotinja. U svakom slucaju, ima kompetentnijih za pricu o CNR.

Simbioza ljudi i zivotinja je stvar o kojoj moze da se razgovara, ali smatram da nikako nije cilj kome treba stremiti, a pogotovo ne nesto cemu treba prisiljavati ljudsku populaciju. Odvajanje ljudi i zivotinja, kao dve potpuno razlicite vrste, nema apsolutno nikakve veze sa podvajanjem ljudi na rasnoj ili verskoj osnovi i mislim da jedno na drugo nikako ne bi smelo cak ni da te podseti!

Nisam, nazalost, kupila knjigu jednog udruzenja koja (mislim) da govori bas o ovome sto pominjemo. Samo je proradila asocijacija za koju sam se odmah ogradila (ne poznajem te dovoljno da bih bila decidirana), ali imam pravo na utisak, makar i pogresan, zar ne :) ?
 
Poslednja izmena:
Simbioza ljudi i zivotinja je stvar o kojoj moze da se razgovara, ali smatram da nikako nije cilj kome treba stremiti, a pogotovo ne nesto cemu treba prisiljavati ljudsku populaciju. Odvajanje ljudi i zivotinja, kao dve potpuno razlicite vrste, nema apsolutno nikakve veze sa podvajanjem ljudi na rasnoj ili verskoj osnovi i mislim da jedno na drugo nikako ne bi smelo cak ni da te podseti!


Simbioza nije odgovarajuca rec. Zna se tacno koji organizmi zive u simbiozi i zasto, npr. rak samac i morska vlasulja, pogledaj u udzbeniku iz biologije. Izdvajam ovaj deo jer mi se cini da je sustina cele price u tome da ti ne zelis da gledas zivotinje u urbanoj sredini. Ne rade se o prisiljavanju ljudske populacije na zivot sa zivotinjama u urbanoj sredini. Zaboravljas da su zivotinje na ovoj planeti nastale mnogo pre ljudi. Ima zivotinja koje su se sprilagodine zivotu u urbanoj sredini i sve funkcionise. I onih koje se tesko prilagodjavaju ili se uopste ne prilagodjavaju. One su se tu nasle zahvaljujuci nemaru coveka i imaju puno pravo da budu tu bas kao i covek i covek nema pravo da ih zlostavlja. Neke mogu da zive bez pomoci coveka, neke ne. Pas i macka su se nasli na ulici zahvaljujuci coveku i covek je duzan da ih na najbolji (to podrazumeva humanost) moguci nacin polako skloni sa ulice. To je proces koji traje i u tom smislu zahteva ucesce svih gradjana. Oni koji zele i mogu da pomognu aktivno i onih koji ce to uciniti pasivno - tako sto ce biti tolerantni, ali tolerantni sa svescu o tome da zivotinja ima pravo da bude stanovnik urbane sredine bas koliko i covek.
Odvajanje ljudi i zivotinja - ovo uopste ne razumem. Kakvo odvajanje? Za mene je jedino validno ono odvajanje koje namece sama vrsta. Covek svakako nece drzati tigra u stanu, mislim da ne treba objasnjavati, ali psa hoce. Zasto ne bi pas mogao da ide svuda sa covekom. Zato sto to vredja nekoga ko ne voli zivotinje. Pa niko ga ne tera da ih voli, ali nema pravo da mu smetaju dok ga ne ugrozavaju. Nemoj sada da pominjes ujedanje bez razloga sa pocetka price. To je vrlo diskutabilno. Ali, hajde neka bude tako, uzmimo da si video sa prozora tako nesto. To je retko i sporadicno. Hocemo li zbog izuzetaka koji potvrdjuju pravilo nesto zabraniti. Hocemo li zbog saobracajnih nesreca zabraniti voznju uopste. Pa u svakoj oblasti zivota postoje neprijatne situacije, ali zbog toga niko
nije pokusao da nesto ukine. Izgleda da su samo psi sporna tema.
 
Poslednja izmena:
Moja greska je za ovako upotrebljen termin "simbioza" http://sr.wikipedia.org/sr-el/Симбиоза.

Videla sam da je to zajednicki zivot dva organizma gde oba clana imaju koristi, procitala primere, ali mi se dopalo zato sto smatram da i u kombinaciji covek - pas (macka) oboje imaju odredjene blagodeti i koristi od svoje male zajednice na jedan drugaciji nacin, do duse :roll:.
 
Poslednja izmena:
Vec neko (krace) vreme pratim tekstove po delu stampe vezane za pse (uglavnom) i retko primecujem tekstove gde se o psu govori pohvalno u smislu da je ucinio nesto dobro, spasio nekog ili je neko spasio njega i postali su nerazdvojni i sl.

Ne pratim dovoljno dugo, pa mozda gresim, ali da li neko ima takve podatke koji o psu ili macki u urbanoj sredini pisu i nesto lepo (dogadjaji iz RL, a ne njihove osobine, strategije koje treba primeniti, proteste ljubitelja i sl.) ?

Obicno citam o ujedima (istinskim ili izreziranim), navodnoj pojavi besnila, najavama hvatanja pasa i macaka radi ubijanja, da ih je previse pa se ne zna sta i kako, nekad i sta bi (humano) trebalo primeniti da bi se br. ulicnih ziv. smanjio i sl. i cesto se dogadjaji losi za ziv. i ljubitelje nekako nadovezuju jedni na druge.

Da li neko ima linkove ili tekstove o pozitivnim desavanjima vezanim za napustene ul. ziv. (ili vlasnicke) i ljude ?
 
Poslednja izmena:
Vec neko (krace) vreme pratim tekstove po delu stampe vezane za pse (uglavnom) i retko primecujem tekstove gde se o psu govori pohvalno u smislu da je ucinio nesto dobro, spasio nekog ili je neko spasio njega i postali su nerazdvojni i sl.

Ne pratim dovoljno dugo, pa mozda gresim, ali da li neko ima takve podatke koji o psu ili macki u urbanoj sredini pisu i nesto lepo (dogadjaji iz RL, a ne njihove osobine, strategije koje treba primeniti, proteste ljubitelja i sl.) ?

Obicno citam o ujedima (istinskim ili izreziranim), navodnoj pojavi besnila, najavama hvatanja pasa i macaka radi ubijanja, da ih je previse pa se ne zna sta i kako, nekad i sta bi (humano) trebalo primeniti da bi se br. ulicnih ziv. smanjio i sl. i cesto se dogadjaji losi za ziv. i ljubitelje nekako nadovezuju jedni na druge.

Da li neko ima linkove ili tekstove o pozitivnim desavanjima vezanim za napustene ul. ziv. (ili vlasnicke) i ljude ?

Ne, ne gresis. Ja pratim dovoljno dugo i tvrdim da nema. Tu i tamo ima poneka crtica u okviru rubrika Zanimljivosti ili Verovali ili ne, gde je opisan neki podvig psa ili macke, ali ... interesantno je da je tekstic uvek prenet iz inostranstva. Mi smo do sada mogli procitati samo dva primera pasa koji su, ostavljeni u vreme rata, ipak nasli put do nove kuce svojih vlasnika i pojavili se na pragu posle neznamkoliko meseci.

:telefon:
 
Ne, ne gresis. Ja pratim dovoljno dugo i tvrdim da nema. Tu i tamo ima poneka crtica u okviru rubrika Zanimljivosti ili Verovali ili ne, gde je opisan neki podvig psa ili macke, ali ... interesantno je da je tekstic uvek prenet iz inostranstva. Mi smo do sada mogli procitati samo dva primera pasa koji su, ostavljeni u vreme rata, ipak nasli put do nove kuce svojih vlasnika i pojavili se na pragu posle neznamkoliko meseci.

:telefon:

Znaci, prilicno mi se dobro ucinilo. Taj tekst o psu koji se vratio iz Hrvatske posle 6 meseci sam skoro procitala ali se ne secam tacno novina i datuma. Bas lepo sto si me podsetila na tu retkost u objavljivanju. Hvala ti. Pokusacu da nadjem tekst na netu, ako uspem.

Kako to da nasi novinari cesce ne pisu o lepim dogadjajima vezanim za pse i macke u Srbiji (pominjem njih jer deluje kao da su trn u oku raznima) ? Nije nezanimljiva tema, a sigurno bi imala uticaj na pozitivnije razmisljanje javnosti. Da li to ne prodaje novine, ne interesuje urednike novina, sta li ?

Iznosenjem najcesce neceg loseg, javno mnenje nece reagovati ni pozitivno ni realno. Kao kad bi slusali samo jednu stranu nekog sukoba, a drugu ne.

Ovih dana sam pronasla par novinskih tekstova u kojima se pominju i psi, pa cu ih ukratko navesti ovih dana. Nijedan ne odgovara mom pitanju u proslom postu :confused:, ali je interesantno "cesljati" novine bas u svrhu provere tipa tekstova koji se ticu napustenih (vlasnickih) zivotinja kod nas.
 
Moja greska je za ovako upotrebljen termin "simbioza" http://sr.wikipedia.org/sr-el/Симбиоза.

Videla sam da je to zajednicki zivot dva organizma gde oba clana imaju koristi, procitala primere, ali mi se dopalo zato sto smatram da i u kombinaciji covek - pas (macka) oboje imaju odredjene blagodeti i koristi od svoje male zajednice na jedan drugaciji nacin, do duse :roll:.


Mislim da nije greska, barem ne velika, ako uopste jeste. Sto se biologije tice, Marsupilami jeste u pravu, ali se izraz "simbioza" ponekad koristi u sirem smislu, kada se zeli opisati bilo kakav suzivot ili spoj, te je moguce, po mom misljenju, da se primeni i na odnos covek-pas.
 
Mislim da nije greska, barem ne velika, ako uopste jeste. Sto se biologije tice, Marsupilami jeste u pravu, ali se izraz "simbioza" ponekad koristi u sirem smislu, kada se zeli opisati bilo kakav suzivot ili spoj, te je moguce, po mom misljenju, da se primeni i na odnos covek-pas.

OK, u tom smislu ste i ti i Egiptyan Cat u pravu, u kontekstu u kome si mislio. Mislim da je rec suzivot odgovarajuca. Takodje je cinjenica da je potreba obostrana, i od strane coveka i psa/macke.

:telefon:
 
Nadovezacu se na par postova iznad o tome da su cesci ujedi od strane vlasnickih pasa nego lutalica. Ovo je sporadican slucaj, danas procitan u jednim dnevnim novinama http://www.24sata.rs/vesti.php?id=48632. Kazem sporadican jer nisam radila studiju.

Malo je terminologija cudna ("zver") i nekako mi labrador bas ne deluje kao zver, kao sto i pojma nemam kako je cela situacija izgledala i ... mnogo toga jos. Vise poentiram na to da je u pitanju vlasnicki pas, pod uslovom da je vest tacna.

Da li ste bili u prilici kao vlasnik psa (pasa) da Vas ljubimac napadne nekog ? Ako jeste, znate li zasto se to desilo, kako ste resili problem ? Koga u takvim slucajevima treba vaspitavati, kaznjavati: vlasnika, psa, napadnutog (ako je on izazvao problem) ?

A mozda je ovaj post za posebnu temu.
 
Poslednja izmena:
28. mart 2009. | 17:02 | Izvor: Beta
Bor -- Petogodišnji Lazar Strainović iz Bora oporavlja se u beogradskom Institutu za majku i dete nakon operacije koja je urađena pošto ga je sinoć ujeo pas rotvajler.

Pas je pobegao iz susednog dvorišta i napao mališana koji se zatekao na ulici, nedaleko od svog stana. Mališanu je u pomoć pritekao komšija Miroslav Mitrović koji je skočio sa terase i šutirao psa sve dok nije pustio dete iz čeljusti.

Mitrović je ispričao roditeljima da je pas ugrizo dete za nogu i bacao ga levo-desno.

Majka dečaka, Ivana Strainović, rekla je agenciji Beta da je Lazar uobičajeno izašao ispred zgrade kako bi se igrao sa vršnjacima, ali da ga je zatim napao pas koji je do sada u više puta nasrtao i na druge ljude.

"Iz stana na prvom spratu smo začuli vrisku deteta i ubrzo videli komšiju koji je u rukama nosio naše dete. Neke komšije nisu smele da priđu agresivnom psu plašeći se za svoje živote. Da nije bilo Mitrovića, naš Lazar bi bio udavljen", rekla je Ivana Strainović.

Meštani su agenciji Beta kazali da je gazda psa, koji živi u obližnjoj privatnoj kući, do sada u više navrata prijavljivan zbog izazivanja opasnosti.

Vlasnik psa je u razgovoru sa roditeljima rekao da su rotvajlera zapravo odvezala deca kako bi ga jahala.

29. mart 2009. | 01:05 | Izvor: B92
Beograd -- Petogodišnji Lazar Strainović iz Bora oporavlja se na beogradskom Institutu za majku i dete nakon operacije koja je urađena pošto ga je sinoć ujeo pas.

Njega je, dok se igrao ispred svoje zgrade napao pas rotvajler koji je, prema tvrdnjama dečakovih roditelja, pobegao iz susednog dvorišta. Mališanu je u pomoć pritekao komšija koji je udarao psa sve dok dečaka nije pustio iz čeljusti.

“Sinoć je operisan završena je operacija oko 11 sati, trajala je tri sata. Videćemo od ponedeljka kako će biti", rekao je otac povređenog dečaka Borislav Strainović.

"Infekcija je velika, drenaže stalno moraju da se vrše posle infekcije, da se zašije sve kako treba i na kraju, kako su rekli, možda i plastična hirurgija", kaže on.

"Dete je izašlo napolje da se igra normalno, kuče je pokidalo lanac i ogradu i skočilo na dete, ujelo ga za list i za butinu koja je ozbiljno povređena. Znači, iskidano je pola butine, mišić, tkivo i sve ostalo. Komšja iz zgrade je video i skočio sa terase i motkom oterao kuče od deteta i doveo ga kući", ispričao je on.

Vlasnik psa međutim, tvrdi da su psa odvezala deca kako bi se igrala sa njim.

Na mesto događaja izašli su policija i istražni sudija, a već ranije je bilo prijava komšiluka zbog bežanja psa iz dvorišta.

jel lab ili rot? :roll:
 

Back
Top