ADHD ili hiperaktivnost kod dece

Meni je jako žao što se vašoj porodici to dešava, ali mi je još više žao deteta kome se to dešava... Morate da budete svesni da je ADHD ozbiljan neurorazvojni poremećaj, da ne može da se izleči baš nikako (jedino je moguće lekovima delovati na simptome), i da će situacija u kojoj se Vaše dete sada nalazi biti sve teža i teža - već sada ima ozbiljnih problema u školi, već sada je izložen bojkotu od strane vršnjaka - ne možete očekivati da će svi biti puni razumevanja za njegove probleme. Šta će se dešavati u srednjoj školi? Na fakultetu? Šta sve može da proizađe iz ozbiljne impulsivnosti kad se jedno uđe u svet odraslih? Da li će poslodavac imati razumevanja za njegovo hronično kašnjenje - ne zakasniti je za nekog sa ADHD prosto nemoguća misija... Život sa netretiranim ADHD je pun teškoća i poraza, naročito to bude jasno kad vidite da neko sa velikim IQ-om jedva funkcioniše, a oni mnogo manje sposobni i inteligentni mnogo više postignu u životu jer mogu sve svoje snage da usmere na ono što je u tom trenutku najvažnije... Lako se padne u depresiju, u očajanje... Razmislite o tome pre nego što krenete bilo kakvim "alternativnim" putem umesto onim koji nudi medicina (naučna medicina ne nudi instant rešenja - nema ih, niti se pretvara da je krajnje ozbiljan poremećaj - ADHD - neki "dar", "posebna sposobnost", niti da je to sve "u granicama normale" -na žalost nije) - na kraju svakog "alternativnog puta", "lečenja vežbama (jesu korisne, samo protiv ADHD su 100% nemoćne, nije u pitanju "višak energije" nego problemi sa kontrolom impulsa, koncentracijom, i egzekutivnom funkcijom)" je razočarenje i gorčina - na kraju se shvati nije moralo da bude tako...

Ne znam kako si došao do zaključka da ja/ili bilo ko ovde,se oslanjamo na alternativnu medicinu.Naravno da idemo kod dečjeg psihijatra,i pratimo instrukcije.Moj je godinu dana koristio Concertu,a onda je doktorica ukinula. Dakle,onoliko koliko nam naša medicina može pomoći,a to je prilično oskudno,mi se isključivo na tu i takvu medicinu oslanjamo.Ovde pričamo o vaspitanju,o problemima sa kojima se naša deca i mi svakodnevno susrećemo.Kada govorim da ne treba previše biti u grču zbog ocena,to je na osnovu debelog iskustva,a ne zato što mi je šapnuo Hare Krišna,z:hm: Pozdrav,
 
Meni je jako žao što se vašoj porodici to dešava, ali mi je još više žao deteta kome se to dešava... Morate da budete svesni da je ADHD ozbiljan neurorazvojni poremećaj, da ne može da se izleči baš nikako (jedino je moguće lekovima delovati na simptome), i da će situacija u kojoj se Vaše dete sada nalazi biti sve teža i teža - već sada ima ozbiljnih problema u školi, već sada je izložen bojkotu od strane vršnjaka - ne možete očekivati da će svi biti puni razumevanja za njegove probleme. ...

Uz sva uvazavnja korisnih saveta koje ste dali, nikako ne mogu da se slozim sa ovim boldovanim (narocito "da ne moze da se izleci bas nikako").
Mora se verovati i tragati za resenjem za izlecenje a nikako se miriti da je "jedino moguce lekovima delovati na simptome".
Ovakav stav odgovara samo farmaceutskoj industriji. Srecom, ima na ovom svetu mnogo entuzijasta koji tragaju za onim sto moze da izleci tako da treba stalno imati nadu u izlecenje.
 
Meni je jako žao što se vašoj porodici to dešava, ali mi je još više žao deteta kome se to dešava... Morate da budete svesni da je ADHD ozbiljan neurorazvojni poremećaj, da ne može da se izleči baš nikako (jedino je moguće lekovima delovati na simptome), i da će situacija u kojoj se Vaše dete sada nalazi biti sve teža i teža - već sada ima ozbiljnih problema u školi, već sada je izložen bojkotu od strane vršnjaka - ne možete očekivati da će svi biti puni razumevanja za njegove probleme. Šta će se dešavati u srednjoj školi? Na fakultetu? Šta sve može da proizađe iz ozbiljne impulsivnosti kad se jedno uđe u svet odraslih? Da li će poslodavac imati razumevanja za njegovo hronično kašnjenje - ne zakasniti je za nekog sa ADHD prosto nemoguća misija... Život sa netretiranim ADHD je pun teškoća i poraza, naročito to bude jasno kad vidite da neko sa velikim IQ-om jedva funkcioniše, a oni mnogo manje sposobni i inteligentni mnogo više postignu u životu jer mogu sve svoje snage da usmere na ono što je u tom trenutku najvažnije... Lako se padne u depresiju, u očajanje... Razmislite o tome pre nego što krenete bilo kakvim "alternativnim" putem umesto onim koji nudi medicina (naučna medicina ne nudi instant rešenja - nema ih, niti se pretvara da je krajnje ozbiljan poremećaj - ADHD - neki "dar", "posebna sposobnost", niti da je to sve "u granicama normale" -na žalost nije) - na kraju svakog "alternativnog puta", "lečenja vežbama (jesu korisne, samo protiv ADHD su 100% nemoćne, nije u pitanju "višak energije" nego problemi sa kontrolom impulsa, koncentracijom, i egzekutivnom funkcijom)" je razočarenje i gorčina - na kraju se shvati nije moralo da bude tako...

To je istina da ADHD nemoze leciti bez lekove,ali dodatne vezbe pomognu puno!!!Moj sin pije najvecu dozu lekova,ali pored toga radimo i druge stvari!
 
Najtoplije bih Vam preporučio da se obratite članici WithdrawnWater, ona je dečji psihijatar (biopsihijatrijske orijentacije koliko vidim iz njenih postova što je jako bitno - hteli neki da priznaju ili ne, psihijatrija se deli na biološku psihijatriju i pseudonauku (fantastična proza Frojda i Junga i sl). Da neko ne bi pomislio da joj se dodvoravam i sl, moram da kažem da se uopšte ne poznajemo, i da živimo na različitim kontinentima. Ovde je bila izložena napadima, što od dežurnih sveznalica koje pojma nemaju skoro ni o čemu, ali im to ne smeta da budu uvek u pravu, kao i nekih (malo više) zavidljivih kolega, pa je prestala da piše postove, ali je moguće kontaktirati je privatnom porukom. Što se tiče farmaceutske industrije, to da žele da zarade što je više moguće je potpuno jasno, ali razne teorije zavere (o izmišljanu bolesti, o tome kako nas sve proglašavaju za nenormalne i sl) su nešto o čemu ne vredi ni raspravljati - prosto nije tačno, makar se ljubitelji teorija zavere i sl postavili na glavu...

Koliko vidim ova tema se pretvorila u mesto gde se jako zabrinuti roditelji jadaju jedni drugima (što je potpuno razumljivo), ali i jedni druge učvršćuju u uverenju da ADHD nije nešto strašno, da je to maltene normalno, da "danas svako ima ADHD jer je savremeni život tako ubrazan" i sl. Problem je, na žalost, daleko ozbiljniji nego što su roditelji spremni da sami sebi priznaju, ako se ne tretira nikada se neće povući sam od sebe, a kako vreme bude prolazilo i kako se od Vaše dece bude zahtevalo sve više i više biće sve teže i teže boriti se sa posledicama koje donosi netretirani ADHD. Srednja škola, fakultet, posao - neko može da kaže da je fakultet na kraju krajeva nebitan, ali odakle bilo kome pravo da oduzme tu životnu šansu npr nekome čiji je IQ i više nego dovoljan za to? - Bez tretamna ADHD je to skoro nezamislivo, a ako se i uspe studije se pretvaraju u pravi pakao koji traje godinama i godinama - trpi se neuspeh za neuspehom, tad više ni depresija nije daleko, a komorbidna depresija i ADHD dovode do takvog očaja da se odustaje i pred najmanjom preprekom. Posle toga sledi traženje posla - a ko može da očekuje da neko sa ADHD zadrži posao predugo kad je jako dobro poznato da ljudi koji žive sa ADHD skoro da ne mogu da ne zakasne baš uvek - uvek se nađe nešto da odvuče pažnju, osećaj za vremene je jako loš ako ga i ima, zbog toga i je planiranje ogroman problem - uvek se čini da ima dosta vremena sve dok se ne dođe u situaciju da ga više nema čak ni da se započne sa pripremama, i eto novih problema - ovakav život nije baš lak, složićete se?

Svima ovde najdobronamernije savetujem da umesto međusobnog hrabrenja da se "sami izbore sa tim" pomoć potraže od onih koji su jedini u stanju da je ukažu - psihijatra. Npr ono što izgleda kao krajnje ozbiljan slučaj ADHD može da bude i bipolarni poremećaj (to što se ne dijagnostifikuje kod dece uopšte ne znači da uopšte ne može da se javi, pa čak i kod dece mlađe od 10 godina!), a to je mnogo ozbiljiji problem i od ADHD. Da se u ovakvom slučaju postavi odgovarajuća dijagnoza - kad su, bar oni najuočljiviji, simptomi veoma slični, uopšte nije lako, i definitivno je nešto sa čime na kraj može da izađe samo specijalista.

Mi ovde svi idemo sa decom kod psihijatra!I svi radimo sta psihijatri kazu! Ali pored toga pricamo u svakodnevnim problemima,iskustvima.Ne mislim da ovde neko hoce biti pametniji od psihijatra!
I bas zato hocemo da saznamo sve vise stvari,da bi mogli sve vise pomoci nasim Decama!
 
Nikako! Ja takodje nemam pomoci, a sina nesmem ostaviti, mozda na15min.
Bila sam jako razocarana, jer u kosiluku sam cuvala dve devojcice koji su ceo dan igrali sa mojom starijom cerkicom. A kad je dosao red da one malo pomognu, cvrcc...Svi znaju da je moj sin nemiran. Jedna komsinica cak je izjavila da ne voli da izigrava policajca. Sta reci...Tako da i ja sedim kuci, i igram se sa njim, jer retko nas zovu u goste.
 
Nikako! Ja takodje nemam pomoci, a sina nesmem ostaviti, mozda na15min.
Bila sam jako razocarana, jer u kosiluku sam cuvala dve devojcice koji su ceo dan igrali sa mojom starijom cerkicom. A kad je dosao red da one malo pomognu, cvrcc...Svi znaju da je moj sin nemiran. Jedna komsinica cak je izjavila da ne voli da izigrava policajca. Sta reci...Tako da i ja sedim kuci, i igram se sa njim, jer retko nas zovu u goste.
Jako nevolim takve ljude!!!!Mi vec ni onda neidemo na takvim mestima i kad nas zovu.Mislim detetu je to najstrasnije ked cuje takve stvari.I neznam ljudi sta cekaju od njega kad vec na pocetku ga ocene tako!!!!!!Hvala bogu ima par ljudi ko zna o cemu se radi,i negledaju na njega ko da je problematican,pa tamo moze ici igrati sa decom.I nikad nije radio nista strasno.Kad njega neko postuje on to oseti jako!!!
 
Dragi nam psihijatar u ovoj temi rece kako ce Concerta biti NAJKASNIJE u NAJGOREM MOGUCEM SLUCAJU do kraja 2007. i kako se kod nas citavi timovi strucnjaka bave ADHD-om KOD DECE. I sve vreme prica o ADHD-u kao o oboljenju kod dece. Vidite, ADHD nije samo oboljenje kod dece, vec i kod odraslih ljudi. Izgleda da nas psihijatar nije radio domaci. ADHD se lakse otkriva kod dece jer je ocigledniji. Ljudski mozak vremenom nadje nacine da se bori sa poremecajem, tako da se kod odraslih teze primecuje, ali sam poremecaj samo evoluira u skriveniji oblik koji se moze okarakterisati kao "lenjost, glupost etc". Da ne spominjem to sto bi odrasli ljudi krili isti.
 
Concerte je,bar donedavno, zaista bilo u apotekama. Pre 2007,je nije bilo uopšte i lekari i roditelji su muke mučili sa lekovima za ADHD,jer svi ti psihostimulansi su imali kratkotrajno dejstvo.Tek uvozom
Concerte, dobili smo lek koji deluje 8-10 h dnevno. Ne znam da li ga sada ima. @Klub reče gore da je valjda nestašica,ništa čudno kod nas... A što se lekarskog tretmana tiče, moje iskustvo je poražavajuće. Toliko to površno,kao na normu,rade da sam svih ovih godina bila i ostala razočarana. Baš se teško i nerado upuštam u ovakve kritike,ali jad i beda od našeg zdravstva,kad su ovakve stvari u pitanju. Ne znam kako je u Bgd,ali u Vojvodini... poražavajuće.
 
Dragi nam psihijatar u ovoj temi rece kako ce Concerta biti NAJKASNIJE u NAJGOREM MOGUCEM SLUCAJU do kraja 2007. i kako se kod nas citavi timovi strucnjaka bave ADHD-om KOD DECE. I sve vreme prica o ADHD-u kao o oboljenju kod dece. Vidite, ADHD nije samo oboljenje kod dece, vec i kod odraslih ljudi. Izgleda da nas psihijatar nije radio domaci. ADHD se lakse otkriva kod dece jer je ocigledniji. Ljudski mozak vremenom nadje nacine da se bori sa poremecajem, tako da se kod odraslih teze primecuje, ali sam poremecaj samo evoluira u skriveniji oblik koji se moze okarakterisati kao "lenjost, glupost etc". Da ne spominjem to sto bi odrasli ljudi krili isti.

Postovani, malo ste okasnili na temu pa niste dobro videli naslov, a i u 2012 godini smo, ali nikad nije kasno da se pridruzite.
Tema je "ADHD ili hiperaktivnost KOD DECE" te se o ADHDu kod dece i govori na temi (sve vreme, da). Lek nismo imali do 2008. zapravo, i da, tacno je da se timovi strucnjaka bave ovim problemom KOD DECE jer ako se ne bave kod dece, imamo adulte sa najrazlicitijim poremecajima koji se nadovezu ili proizadju iz netretiranog ADHDa (bolesti zavisnosti,delinkventno ponasanje sa kasnijim kriminalitetom, depresija, anksioznost, poremecaji licnosti - najteze su komplikacije, a u najboljem slucaju zaostane izolovani ADHD cije manifestacije kod odraslih se modifikuju u skladu sa socijalnom zreloscu jedinke i u tom smislu sposobnostima (stecenim i naucenim) kako da izadje na kraj sa slabom paznjom, impulsivnoscu i motornim nemirom. ADHD je hronican poremecaj koji pocinje rano u detinjstvu pa shodno tome i pricamo o ADHDu kod dece, niko nije rekao da on ne postoji kod odraslih, niti se kod odraslih moze okarakterisati kao lenjost ili glupost, niti evoluira u nesto drugo do ADHDa, a moze se kao sto rekoh komplikovati drugim poremecajima.

Step Up i milaz: kako se pojedini timovi ili pojedinci bave ADHDom kod dece zavisi iskljucivo od toga ko koliko hoce da se mesa u svoj posao, obuceni su svakako (ako nisu neka uzmu d aprocitaju i nauce, jer to im je posao), u teoriji bi trebalo da se bave sinergijski ADHDom kod dece i pedijatar i deciji psihijatar i psiholog i defektolog i logoped po potrebi, socijalni radnik, skolski pedagog i psiholog, ucitelji i roditelji (ai i samo dete kad dovoljno poraste) cine TIM, "sigurnosnu mrezu" u koju treba da se uhvati ovakvo dete (sa ADHDom) da ne bi bilo ozbiljno povredjeno (fizicki, emocionalno, psihicki itd). Tek tada mozemo d agovorimo o ozbiljnom lecenju odnosno timskom pristupu i tretmanu ADHDa koji moze da ima i efekte i uspeha. U dodatku kao odgovor na neka pitanja i komentare sa poslednje dve strane: Concerta deluje 12 sati, radi se o posebno dizajniranoj kapsuli (tzv. OROZ sistem) koja RAVNOMERNO tokom 12 sati otpusta aktivnu supstancu i tako pokriva dan od 7 do 19h (u vremenu kada je dete radno i socijalno aktivno). To sto povremeno nema Concerte na trzistu nije stvar proizvodjaca (Jansen Cilag) vec idiotske drzave u kojoj zivimo i jos idiotskije agencije za lekove. Trenutno nema Concerte 36mg, pa je lekari menjaju sa dve tablete od 18mg, po najnovijim informacijama 36ica bi trebalo da se pojavi u apotekama do kraja marta (mozda i ranije ali da budemo sigurni recimo od sredine do kraja marta, sigurnije krajem marta). Lek se moze nabaviti u inostranstvu (Becu npr) po ceni od 80 eura za kutiju Concerte 18mg, uz lekarski recept overen pecatom i potpisom od strane nadleznog pedijatra uz psihjatrijski izvestaj (bar tako su mi rekli pacijenti koji su ga nabavili u prosloj nestasici 18ice kod nas zimus).

Neurofidbek mozete zakazati kod Nebojse Jovanovica (guglajte za adresu i kontakt), tehnika je dobra za popravljanje paznje, pod uslovom da dete nije hiperaktivno i previse impulsivno i da moze d aizdrzi zahtev. Potrebno je mnogo seansi da bi se postigao uspeh, cena je bila oko 30 eura po seansi (Nebojsa radi privatno i jedini kod nas radi neurofidbek za decu sa ADHDom).

Ritalin se ne koristi i Concerta je vodeci psihostimulans za tretman ADHDa i u svetu i kod nas bas zbog svog sporog i dugog dejstva koji pokriva ravnomerno bez pikova 12 sati (za razliku od Ritalina koji je kratkodelujuci pa dovodi do velikih skokova koji cesto dodatno ometaju funkcionisanje).
Veliki pozdrav svima
 
Poslednja izmena:
Hvala puno na odgovoru! Znaci mozemo zakljuciti da neurofidbek daje rezultate, ali ce biti dug i skup proces....
Inace ima ga vec i u Novom Sadu. Necu da ih reklamiram, to je jedno privatno savetovaliste za decu. Cena neurofidbeka 25e! Ali nisu mi rekli preko telefona koliko bi nam trebalo tretmana...Naravno prvo moramo otici na pregled.
Inace sam uspela zakazati bihejvioralnu terapiju u decjoj bolnici. Verovatno cemo to prvo zavrsiti pa onda cemo se baciti na neurofidbek!! Jaoj! Samo da nam nesto uspe!
Pozdrav svima!
 
Pročitala sam Vaš tekst iz davne 2007 godine, ali pošto me je muka sa ADHD-om sada snašla molila bih Vas da mi kažete (napišete) gde (kojoj ustanovi) i kome (tj. kako da Vas tamo nađem) da se obratim, jer sam zbog moga sine već zapala u očaj. Nalutali smo se od nemila do nedraga i ništa. Njemu nisu pomogli, mene su namučili, a oboje nas isfrustrirali. Zaista nam je pomoć neophodna i bila bih Vam beskrajno zahvalna ako biste nam je pružili.
 
Postovani, malo ste okasnili na temu pa niste dobro videli naslov, a i u 2012 godini smo, ali nikad nije kasno da se pridruzite.
Tema je "ADHD ili hiperaktivnost KOD DECE" te se o ADHDu kod dece i govori na temi (sve vreme, da). Lek nismo imali do 2008. zapravo, i da, tacno je da se timovi strucnjaka bave ovim problemom KOD DECE jer ako se ne bave kod dece, imamo adulte sa najrazlicitijim poremecajima koji se nadovezu ili proizadju iz netretiranog ADHDa (bolesti zavisnosti,delinkventno ponasanje sa kasnijim kriminalitetom, depresija, anksioznost, poremecaji licnosti - najteze su komplikacije, a u najboljem slucaju zaostane izolovani ADHD cije manifestacije kod odraslih se modifikuju u skladu sa socijalnom zreloscu jedinke i u tom smislu sposobnostima (stecenim i naucenim) kako da izadje na kraj sa slabom paznjom, impulsivnoscu i motornim nemirom. ADHD je hronican poremecaj koji pocinje rano u detinjstvu pa shodno tome i pricamo o ADHDu kod dece, niko nije rekao da on ne postoji kod odraslih, niti se kod odraslih moze okarakterisati kao lenjost ili glupost, niti evoluira u nesto drugo do ADHDa, a moze se kao sto rekoh komplikovati drugim poremecajima.

Step Up i milaz: kako se pojedini timovi ili pojedinci bave ADHDom kod dece zavisi iskljucivo od toga ko koliko hoce da se mesa u svoj posao, obuceni su svakako (ako nisu neka uzmu d aprocitaju i nauce, jer to im je posao), u teoriji bi trebalo da se bave sinergijski ADHDom kod dece i pedijatar i deciji psihijatar i psiholog i defektolog i logoped po potrebi, socijalni radnik, skolski pedagog i psiholog, ucitelji i roditelji (ai i samo dete kad dovoljno poraste) cine TIM, "sigurnosnu mrezu" u koju treba da se uhvati ovakvo dete (sa ADHDom) da ne bi bilo ozbiljno povredjeno (fizicki, emocionalno, psihicki itd). Tek tada mozemo d agovorimo o ozbiljnom lecenju odnosno timskom pristupu i tretmanu ADHDa koji moze da ima i efekte i uspeha. U dodatku kao odgovor na neka pitanja i komentare sa poslednje dve strane: Concerta deluje 12 sati, radi se o posebno dizajniranoj kapsuli (tzv. OROZ sistem) koja RAVNOMERNO tokom 12 sati otpusta aktivnu supstancu i tako pokriva dan od 7 do 19h (u vremenu kada je dete radno i socijalno aktivno). To sto povremeno nema Concerte na trzistu nije stvar proizvodjaca (Jansen Cilag) vec idiotske drzave u kojoj zivimo i jos idiotskije agencije za lekove. Trenutno nema Concerte 36mg, pa je lekari menjaju sa dve tablete od 18mg, po najnovijim informacijama 36ica bi trebalo da se pojavi u apotekama do kraja marta (mozda i ranije ali da budemo sigurni recimo od sredine do kraja marta, sigurnije krajem marta). Lek se moze nabaviti u inostranstvu (Becu npr) po ceni od 80 eura za kutiju Concerte 18mg, uz lekarski recept overen pecatom i potpisom od strane nadleznog pedijatra uz psihjatrijski izvestaj (bar tako su mi rekli pacijenti koji su ga nabavili u prosloj nestasici 18ice kod nas zimus).

Neurofidbek mozete zakazati kod Nebojse Jovanovica (guglajte za adresu i kontakt), tehnika je dobra za popravljanje paznje, pod uslovom da dete nije hiperaktivno i previse impulsivno i da moze d aizdrzi zahtev. Potrebno je mnogo seansi da bi se postigao uspeh, cena je bila oko 30 eura po seansi (Nebojsa radi privatno i jedini kod nas radi neurofidbek za decu sa ADHDom).

Ritalin se ne koristi i Concerta je vodeci psihostimulans za tretman ADHDa i u svetu i kod nas bas zbog svog sporog i dugog dejstva koji pokriva ravnomerno bez pikova 12 sati (za razliku od Ritalina koji je kratkodelujuci pa dovodi do velikih skokova koji cesto dodatno ometaju funkcionisanje).
Veliki pozdrav svima



POzdrav.
Kazete da Concerta deluje 12sati.
Kod moga sina Concerta kao da deluje samo 4-5 sati!!!Zasto je to?
Kad sam mu dao naprimer u 7,u skoli vec oko 11 bio nemiran!!! I ako je dobio 36mg.
Sad dobije dva puta pre podne od 18mg. da izdrzi casove,a jos jednu za popodne!!!Tako mozemo reci da je ok.
Samo bi bilo bolje da ne uzima tolko,zatosto mu je jako slab apetit od leka,za 6 meseci izgubio 10kg!
Pozdrav
 
u odeljenju u koje ide moj sin ide dete sa ovom dijagnozom
to dete je između ostalog agresivno, tuče i ujeda :eek: drugu decu bez razloga i povoda
to je razlog zbog koga ga druga deca odbijaju, ne žele da se druže sa njim, jer on može u svakom momentu da se jednostavno okrene i šutne, udari, eto čak i ujede, neočekivano i bez povoda
kad ga pitaju zašto si to uradio, on jednostavno ne zna, kaže da mu nešto "klikne"
dosta impulsivno reaguje, ponekad mora da prošeta po učionici "kad mu dođe"...nema koncetraciju
majka i učiteljica mole druge roditelje da utiču na svoju decu da ga i pored toga prihvate, da se druže sa njim
one mole za razumevanje

kako ja da objasnim svom detetu da prihvati ovakvo dete?
šta da mu kažem,šta da mu savetujem?
((inače, baš on je bio ujeden bez povoda i razloga....eto iz čista mira, ovaj je jednostavno prišao i ujeo ga)
da mu kažem da se ne druži sa njim?---to nije rešenje

molim vas izvinite ako sam se negde pogrešno izrazila, nisam znala koji drugi izraz da upotrebim
 
ja stvarno molim za odgovor

ja bih htela da se moj sin ipak druži sa ovim detetom,pa idu zajedno u odeljenje, ako ništa drugo, rade u grupi nešto kad im učiteljica zada ali on meni kaže :on se samo tuče bez povoda i razloga, ne poštuje pravila igre, tj, bolje rečeno, brzo odustane od igre, od bilo kakvih aktivnosti
mali je neprihvaćen, pa još više pati, ponašanje mu se zbog toga pogoršava, reaguje impulsivno

šta da ja kažem svome sinu da prihvati ovo dete?
 

Back
Top