Upoznajmo se, samohrani roditelji

Са последњим пасусом се скроз слажем. Ни ја нисам ни за какво ''скидање коже с леђа''. z:cry:

Али, ви сте, ето, успели тако да решите ситуацију са децом (мада ме чуди како су вам центар за социјални рад и суд то тако уредили, јер деца ипак треба да имају ДОМ, а не да стално буду на пола пута између нигде, ни тамо ни овамоz:(), али, признаћеш, твој случај је редак.
Обично деца припадну једном родитељу а законска обавеза ОБА родитеља је да и материјално учествују у бризи о детету!
Алиментација је ПРАВО ДЕТЕТА и законска обавеза родитеља, то није новац којим мајка черупа оца или обрнуто, него нешто што припада ДЕТЕТУ и чега нико у његово име не сме да се одрекне!!!!

Ok, ali ko kaze da je majka ta koja treba da dobije decu?
Recimo u zapadnoj Evropi je vec par godina izjednaceno roditeljstvo, tj prilikom razvoda oba roditelja imaju ista prava.
Ne znam ko ovde prica o nekom "dogovoru"
Ovo se podrazumevalo.
Onaj ko bi pokusao da me odvoji od dece primorao bi me da mu odvojim glavu od tela :amen:
Pravo deteta?
Vi o novcu uglavnom…
Pravo deteta je da ima oba roditelja, a ne jednog roditelja i drugog 2-3 dana mesecno.
Pravo roditelja je da se brine o svojoj deci. I duznost, ali i pravo.

Ja nisam zasnivao porodicu(pravio decu) da bi neko, tek tako, kada mu dune, mogao da odvoji decu od mene.
Nisam se ni zenio da bih ceo zivot nekoga morao da izdrzavam(alimentacija)
Uzeli smo se iz ljubavi, sa ciljem da zajedno stvaramo, i decu i materijalno.
Kada tako vise ne ide, delimo se. Deca pola-pola, finansije, pola-pola, i od tog trenutka svako za sebe mora da se brine. Nismo vise duzni da se brinemo jedno o drugom.
To ne znaci da joj ne bih pomogao kada bi zatrebalo(ipak je majka moje dece) ali nikakve obaveze dalje necu uzimati na sebe.
Ako ne moze finansijski da izadje na kraj, neka pusti meni decu. Ako ne mozes finansijski da se snadjes-deca i nisu za tebe.

To da u Srbiji deca uvek idu majci i da ocevi ne zele da uzmu decu pola vremena nije bas istina. Dosta ljudi iz mog okruzenja je uzelo decu od 2 do 4 dana sedmicno.
Sto milom, sto silom
Cilj opravdava sredstvo.

I da, nije najzdravije za dete da se svaka 4 dana seljaka, ali nije zdravo ni da vidja jednog roditelja jednom u 15 dana
 
Poslednja izmena:
Hellen:
Обично деца припадну једном родитељу а законска обавеза ОБА родитеља је да и материјално учествују у бризи о детету!
Алиментација је ПРАВО ДЕТЕТА и законска обавеза родитеља, то није новац којим мајка черупа оца или обрнуто, него нешто што припада ДЕТЕТУ и чега нико у његово име не сме да се одрекне!!!!

:amen::amen::[/QUOTE]

Cak i da je tako, to ne znaci da moras davati novac na ruke ex partneru.
preuzmi na sebe troskove oblacenja. Kupuj za decu sve sto im treba. Ali ex partneru ne mroas dati ni dinar u ruke. jednostavno sumnjas kako ce novac biti potrosen i ne zelis da dajes kesh.
Nema te socijalne koja ce te na to naterati.
Stvar je u tome sto su muskarci neupuceni
Ako se malo bolje raspitas, malo boljeg advokata uzmes...
Ili se jednsotavno lepo dogovoris sa ex partnerom
 
Стварно не разумем како мушкарци не схватају.
Алиментација је за ДЕЦУ.
Не за жену.
:amen:

Ne razumem da zene ne shvataju
Deca nisu smao majkine, vec isto toliko i oceva koliko i majkina.
Dakle, cemu alimentacija ako kao otac, dakle neko ko ima pravo na dete koliko i majka, dobijes decu 50% vremena?
Cemu onda alimentacija?
 
Ne razumem da zene ne shvataju
Deca nisu smao majkine, vec isto toliko i oceva koliko i majkina.
Dakle, cemu alimentacija ako kao otac, dakle neko ko ima pravo na dete koliko i majka, dobijes decu 50% vremena?
Cemu onda alimentacija?

Ја не разумем.
Овде се мешају бабе и жабе.
Ја нигде нисам рекла да деца морају да припадну мајци, чак увек спомињем реч ''родитељ'' и рекох да је алиментација обавеза РОДИТЕЉА, небитно да ли је родитељ мушког или женског пола!
И сасвим је небитно коме ће деца припасти. ОБА родитеља су ЗАКОНОМ ДУЖНА да И финансијски брину о детету!!!

Виђање деце и међусобни однос родитеља немају и не треба да имају икакве везе са тиме! То су сасвим различите ствари и не разумем зашто и како их доводите у везу?!z:hm:


А ово ''дељење деце'' по процентима: 50% детета мени - 50% детета теби - ми звучи страаашно! z:cry: Родитиљи се плаше да не остану ускраћени за неки проценат детета, а где је дете ту? z:cry:

Постављено је питање:''Не разаумем зашто неке мајке траже алиментацију?!??''
Ја сам на то питање одговорила да је алиментација ПРАВО ДЕТЕТА и ОБАВЕЗА РОДИТЕЉА! И да ЗАТО ниједан родитељ нема право да се одрекне новца који није његов него дететов!
 
Ok Hellen, nismo se najbolje razumeli.

Ja sma samo hteo reci da sma pristlaica podele u svakom pogledu. A kada dodje do takve podele-nema alimentacije.
Ja licno nikada dinar necu uplatiti ex zeni. Kupicu sam sta treba. Ali moj novac nece videti jer vise nismo zajedno i nemam tu obavezu.

Sto se tice "50%-50%"podele deteta...

Ja sam hteo decu kod sebe
Ona je htela decu kod sebe

Dakle, nismo mogli doci do zeljenog rezultata, bez kompromisa. Posto smo misljenja da smo oboje roditelji i da imamo podjednake i obaveze i osecanja prema deci, pao je dogovor da idemo na “pola-pola”, iako to nije bas 50-50 vec su kod nje malo vise.
Kod mene su od srede 18h do subote 18h, kod nje od subote 18h do srede 18h
Dakle kod mene 3 dana a kod nje 4. Nismo sitnicarili ;)
Kako bit i drugacije resila problem ako se dvoje razvode i oboje hoce decu kod sebe? Takos to bi jednom(verovatno ocu) uskratila pravo da bude deo zivota dece?
Po meni je ovo “pola-pola” najbolje moguce resenje.

Kada se tako dogovoris, i dogovoris se da se svi troskovi oko dece dele na pola(garderoba, troskovi sportskih aktivnosti, kasnije knjiga, izleta, putovanja itd) onda je sasvim logicno da niko nikome ne placa alimentaciju, zar ne?
To sto cu mozda ja(ili ona, totalno nebitno) imati vise jer su mi primanja veca, to nema nikakve veze vise sa njom, jer nas dvoje nismo zajedno!
A ako neko od nas, recimo ona, ne mogu finansijski da “pokriju”troskove odgajanja dece, uvek ih moze meni dati na staranje a ona da ih vidja 1-2 puta u 15 dana.
Vrlo prosto, ako ne mozes da se finansijski staras o deci, gubis pravo na decu. A tvoja logika je da onda u tom slucaju treba traziti alimentaciju?!
 
Poslednja izmena:
Vi ste ocit primer roditeljskog egoizma - "ja sam hteo,ona je htela". Za decu je najgora varijanta da su na pola puta, ni tu, ni tamo.
Loptate se decom.
Не бих рекла.
Ово ми пре личи на суров закон капитализма.

Питам се само где се деца чешће купају, ко им пере и пегла веш...
И зашто негде имају 12 а негде 16 оброка?
Мислим, ако се све мери на кантар...

Или је то ипак ствар бољег адвоката.
Ко има више да плати. :neutral:
 
Ja sma samo hteo reci da sma pristlaica podele u svakom pogledu. A kada dodje do takve podele-nema alimentacije.
Ja licno nikada dinar necu uplatiti ex zeni. Kupicu sam sta treba. Ali moj novac nece videti jer vise nismo zajedno i nemam tu obavezu.

Извини, мени мало страшно звучи ово ''ми смо поделили децу''. z:( Ви сте полазили од себе, да свако до вас буде задовољен са 50% детета, а где су ту деца? Где су њихове потребе, осећања и жеље? Искрено, чуди ме да су вам суд и центар за социјални рад дозволили такву поделу. Колико знам, а читала сам много литературе о томе - детету је потребно да има СВОЈ ДОМ, свој мир, свој животни ритам, свој простор, своју собу, своје ствари, своје играчке, могућност да му долазе другари... Мени је тужно да деца пакују кофер сваких неколико дана, да су стално на путу, негде између, и да немају своје место под сунцем, него задовољавају родитељске потребе за децом....z:(
Извини, можда није тактично што овако говорим, али тако сам читала у књигама. Но, како год, то је ваш избор и ваш живот, и ја то поштујем.z:)

Kada se tako dogovoris, i dogovoris se da se svi troskovi oko dece dele na pola(garderoba, troskovi sportskih aktivnosti, kasnije knjiga, izleta, putovanja itd) onda je sasvim logicno da niko nikome ne placa alimentaciju, zar ne?

Јесте.
Само, не бих волела да видим како то изгледа када ти и бивша супруга седнете и почнете да бројите колико пари чарапа си им ти купио а колико она, кад кренете да сводите месечни рачун о томе ко је колико потрошио на децу и ко колико још треба да потроши да бисте се изједначили.z:cry:

Ja licno nikada dinar necu uplatiti ex zeni. Kupicu sam sta treba. Ali moj novac nece videti jer vise nismo zajedno i nemam tu obavezu.

Поновићу петрнаести пут: АЛИМЕНТАЦИЈУ не уплаћујеш жени!!! Кажеш ''нисмо више заједно и немам ту обавезу''?!z:hm:
Како ти није јасно да алиментација нема никакве везе са женом нити са вашим међусобним односом???
Ти ИМАШ обавезу да се материјално стараш о деци, био или не био са женом!!! (И она такође, независно од тога да ли живи са тобом или не!)
Ако сте се ви договорили да све трошкове делите по пола и тако функционишете - добро. Међутим, оно што ја видим то је да се плашиш да ћеш бити опељешен од стране жене, па ме чуди како функционишете у том свакодневном обрачунавању трошкова, ако не верујеш да би она новац намењен деци и потрошила на децу - како јој верујеш да је заиста купила деци три поткошуље и петоро гаћа? Или сваки трошак доказујете фискалним рачунима?z:cry:

Но, опет - твој живот твоја ствар.
Већина родитеља није на тај начин уредила ''поделу деце'' те стога алиментација ЈЕСТЕ законом прописан начин на који се родитељ материјалчно стара о детету. И стога, понављам: ниједан родитељ нема право да се одрекне новца који припада деци, а има обавезу да судским путем захтева ту алиментацију, ако други родитељ не поштује своје материјалне обавезе према детету!!!
 
Извини, мени мало страшно звучи ово ''ми смо поделили децу''. z:( Ви сте полазили од себе, да свако до вас буде задовољен са 50% детета, а где су ту деца? Где су њихове потребе, осећања и жеље? Искрено, чуди ме да су вам суд и центар за социјални рад дозволили такву поделу.

Hmm, nije ni cudo sto u Srbiji rastavljeni supruznici postanu najveci neprijatelji a na zapadu ostanu prijatelji ceo zivot.
Deci trebaju oba roditelja, a ne jedan roditelj i jedan onako, svakih 15 dana, i da zavisi od raspolozenja(pms) drugog roditelja kada ce moci da vidi SVOJU decu.
Gde su deca? Tu, sa oba roditelja. Gde su deca kod vecine razvedenih u Srbiji? Kod babe i dede(uglavnom sa majkine strane) Vaspitavaju ih strine, ujne, babe i dede, a jedan roditelj ih minimalno vidja. Sve zbog frustracija ostavljenog partnera..i sto deca "treba da imaju svoj dom"
Nije mi jasno zasto se cudis za sud?
Veruj, ako uzmes dobrog advokata da cak i u Srbiji bez puno poteskoca svaki otac moze uzeti decu za sebe pola vremena. U Srbiji vlada misljenje da ce sud dodeliti decu majci, ocu odrediti alimentaciju...i to je to. U mom okruzenju ja sam treci koji se razvodi. Jedan par se dogovorio da je dete kod majke, ali otac ga uzima subotom i sredom, drugi par ide na bukvalnih 7-7 dana(ponedeljak posle skole primopredaja dece)



Колико знам, а читала сам много литературе о томе - детету је потребно да има СВОЈ ДОМ, свој мир, свој животни ритам, свој простор, своју собу, своје ствари, своје играчке, могућност да му долазе другари... Мени је тужно да деца пакују кофер сваких неколико дана, да су стално на путу, негде између, и да немају своје место под сунцем, него задовољавају родитељске потребе за децом....z:(
Извини, можда није тактично што овако говорим, али тако сам читала у књигама. Но, како год, то је ваш избор и ваш живот, и ја то поштујем.z:)


Literatura...hmmm..
Vidis, u zapadnoj Evropi(ciji nisam toliki ljubitelj, ali u nekim stvarima su sigurno daleko ispred nas, pa i u ovim) cak 25% roditelja razvedenih posle 2000 godine se odlucilo da se deca "podele"po principu od 30% do 50%(od 2 dana sedmicno do klasickog 7 dana kod jednog roditelja pa sedam kod drugog)
Na nivou EU se od pocetka 2009 godine doneo zakon o jednakosti roditelja. Dakle prilikom razvoda, oba roditelja imaju isto pravo na decu. U slucaju da se roditelji ne mogu dogovoriti oko svega, na scenu stupa sud koji ume i da oduzme decu roditeljima i posalje ih u dom za nezbrinutu decu, dok se roditelji ne dogovore. Onda oba roditelja pisu predlog sudu kako zele da izgleda odgoj dece. Onaj ko napise "bolje", njegov predlog prolazi.
U ovom slucaju, moj predlog sa 50% dobija bez ikakvog advokata predlog neke zene koja bi da ima decu kod sebe a da ih otac vidja svaki drugi vikend, taman da ima najboljeg advokata na svetu.
Uslov je anravno da su ona roditelja OK, da nisu zavisnici, da imaju svoja primanja itd.

I da, ima par uslova koje moras da ispunis da bi dobio ovakav razvod.
Recimo, ja sam izasao iz stana gde smo ziveli. Kako je stan bio zajednicki(zajednickim snagama nasih roditelja kupljen z:mrgreen: ) ona je mene "isplatila"moju polovinu.
Sada je stan njen. Da bi za decu sve bilo lakse, ja sam resio da uzmem stan nepunih 700 metara dalje. Dakle, deca ce ici u istu skolu, imace isto drustvo, dane kada su kod mene majka ce biti 700 metara od njih, kada god pozeli da ih vidi, a ja sam kuci, moci ce(pod uslovom da isto vazi i za mene kada su kod nje)
Ima puno uslova koji se moraju ispuniti da bi sud doneo ovakvu odluku.
Ali veruj, u buducnosti ce preko 50% odluka biti ovakvih.
Jasno je da su zene ucenjivale muskarce decom. Psihicka tortura se nekada trpela, jer je muskarac znao, ako se razvede, decu ce veoma retko vidjate.
Ovaj zakon vidim kao emancipacioni, u cilju izjednacavanja prava zena i muskaraca/majki i oceva z:mrgreen:



Јесте.
Само, не бих волела да видим како то изгледа када ти и бивша супруга седнете и почнете да бројите колико пари чарапа си им ти купио а колико она, кад кренете да сводите месечни рачун о томе ко је колико потрошио на децу и ко колико још треба да потроши да бисте се изједначили.z:cry:

Malo drugacije to izgleda. Ne zelim da budemo neprijatelji. Moj predlog je da odvojimo svaki mesec isti sumu novca, i 1 mesecno odemo zajedno sa decom na sladoled, u setnju, i onda usput pokupujemo zajedno sta deci treba. Ona ipak bolje zna sta treba, pa neka ona dodje sa spiskom par dana unapred, pokupujemo sta treba i podelimo lepo racun. Jos mi nije odgovorila za taj predlog, ali mislim da je maksimalno dobra ideja. Nemam problem da je vidim 1 mesecno na 2-3h i da to odradimo.


Поновићу петрнаести пут: АЛИМЕНТАЦИЈУ не уплаћујеш жени!!! Кажеш ''нисмо више заједно и немам ту обавезу''?!z:hm:
Како ти није јасно да алиментација нема никакве везе са женом нити са вашим међусобним односом???
Ти ИМАШ обавезу да се материјално стараш о деци, био или не био са женом!!! (И она такође, независно од тога да ли живи са тобом или не!)

Alimentacija se placa kada su deca kod jednog roditelja a drugi roditelj ih samo povremeno vidi(jednom u 15 dana) i kada jedan roditelj snosi sve troskove, sve ide sa njegovog racuna, a drugi samo uplati alimentaciju i to je to.
Ja se materijalno staram o deci za dane kada su kod mene, a kod mene su pola vremena.
Ona se materijalno stara kada su kod nje, dakle opet pola vremena.
Extra troskovi se dele na pola.
Cemu onda alimentacija?
Kome bi se onda placala alimentacija?
Da li ti shvatas da se alimentacija ne placa, tj NE POSTOJI u slucaju kada deca idu 50-50?


Ако сте се ви договорили да све трошкове делите по пола и тако функционишете - добро. Међутим, оно што ја видим то је да се плашиш да ћеш бити опељешен од стране жене, па ме чуди како функционишете у том свакодневном обрачунавању трошкова, ако не верујеш да би она новац намењен деци и потрошила на децу - како јој верујеш да је заиста купила деци три поткошуље и петоро гаћа? Или сваки трошак доказујете фискалним рачунима?z:cry:

Kupovacemo zajedno 1 mesecno.
Ne plasim se da cu biti opeljesen(stvarno, tesko je mene opeljesiti)
Nema svakodnevnog obracunavanja troskova.
Svako placa svoje rezije za sebe, hranu za sebe itd.
Troskovi za decu su odlazak na sport, hobi i garderoba.
Dajem primer, hobi 3.000 dinara, sport 4.000. Jedno uplati ona, drugo ja.
Garderobica? Dao sam predlog da idemo jednom mesecno da kupimo sta im treba a da ona da spisak. Ako ne bude htela, nije frka. Kupovacu ja sta ja mislim da treba, ona sta ona misli da treba. Moj predlog je bolji, ali jos nije dala odgovor.

Но, опет - твој живот твоја ствар.
Већина родитеља није на тај начин уредила ''поделу деце'' те стога алиментација ЈЕСТЕ законом прописан начин на који се родитељ материјалчно стара о детету. И стога, понављам: ниједан родитељ нема право да се одрекне новца који припада деци, а има обавезу да судским путем захтева ту алиментацију, ако други родитељ не поштује своје материјалне обавезе према детету!!!
Alimentacija u ovom slucaju NE POSTOJI
"Podela dece"po ovom principu je sve zastupljenija i u ovom trenutku u EU(staroj EU12) 14% dece razvedenih roditelja, mladjih od 18 godina je "pola-pola"
25% dece razvedenih roditelja posle 2000!
Od 2009 godine od kako je zakon stupio na snagu, nema jos podataka, ali analiticari misle da ce taj procenat mozda i 50% nadmasiti.

PS: Ti si takodjer azvedena(ako se ne varam) Kako si ti resila taj problem? I mislim da je i
Purple Rain razvedena, pa isto pitanje za nju
 
Poslednja izmena:
Не бих рекла.
Ово ми пре личи на суров закон капитализма.

Питам се само где се деца чешће купају, ко им пере и пегла веш...
И зашто негде имају 12 а негде 16 оброка?
Мислим, ако се све мери на кантар...

Или је то ипак ствар бољег адвоката.
Ко има више да плати. :neutral:

Ne, vraticemo se u 16 vek.
Otac ce da ide u rat, majka ce da se brine o deci.
Otac nece smeti da pokaze emocije prema deci
Majka ce sve oko dece raditi.
Surovi zakoni srednjeg veka su bolji, naravno ;)

I zamisli, ko ima vise da plati bolje zivi?! Majku mu, od kada je to tako?
 
Ne, vraticemo se u 16 vek.
Otac ce da ide u rat, majka ce da se brine o deci.
Otac nece smeti da pokaze emocije prema deci
Majka ce sve oko dece raditi.
Surovi zakoni srednjeg veka su bolji, naravno ;)

I zamisli, ko ima vise da plati bolje zivi?! Majku mu, od kada je to tako?
Није истина да ко има више пара боље живи.
То је све субјективно и зависи с које стране гледаш.
А нарочито кад су деца у питању.
Њима је потребна љубав, слога, мир, дом.
Замисли, дечију љубав не можеш да купиш.
А замрзеће те нарочито ако их одвојиш од мајке зато што она зарађује мање. :neutral:
 
Није истина да ко има више пара боље живи.
То је све субјективно и зависи с које стране гледаш.
А нарочито кад су деца у питању.
Њима је потребна љубав, слога, мир, дом.
Замисли, дечију љубав не можеш да купиш.
А замрзеће те нарочито ако их одвојиш од мајке зато што она зарађује мање. :neutral:

Ne, ne treba odvajati decu od majke, kao ni od oca.
Deca treba da imaju oba roditelja. A ako ti roditelji vise ne mogu zajedno, treba da se rastave ali i jedno i drugo i dalje aktivno da budu deo decijeg zivota.
To pak ne znaci da treba da izdrzavas ex partnera jer on nema novac.
Izdrzavas dete, njega se nikada ne odrices niti se od njega razvodis.
A majka ako ne moze da brise o detetu ono vreme kada je dete kod nje, iz bilo kog razloga) pa i finansijskog) treba iskreno da to prizna i preda decu onome ko to moze.
ili da uzme jos jedna posao.
Na njoj je odluka.
Ali socijalisticki fazoni tipa on ima vise, od njega vise uzeti, mislim da su i u Severnoj koreji zastareli
Ne znam za Kubu...
 
Но, опет - твој живот твоја ствар.
Већина родитеља није на тај начин уредила ''поделу деце'' те стога алиментација ЈЕСТЕ законом прописан начин на који се родитељ материјалчно стара о детету. И стога, понављам: ниједан родитељ нема право да се одрекне новца који припада деци, а има обавезу да судским путем захтева ту алиментацију, ако други родитељ не поштује своје материјалне обавезе према детету!!!


Alimentacija u ovom slucaju NE POSTOJI

z:hm:

Идемо полако, испочетка. Дошао си на тему и обратио се једној мами речима:
ne razumem tvoju potrebu da trazis alimentaciju?!

Ја ти на то у више наврата објасним да то није ''мамина потреба'', објасним ти чему служи алиментација и да ниједан родитељ нема право да се одрекне алиментације јер је то новац намењен детету, као и да је сваки родитељ законом обавезан да се и материјално стара о детету!

Ти онда изнесеш своју ситуацију. ОК.

Ја ти на то напишем да већина људи није своје односе после развода и ''поделу деце'' уредила на ваш начин, и да је стога алиментација неотуђиво право детета и обавеза родитеља....

А ти опет о себи......и о непотребности алиментације уопште, јер сте ви поделили децу .... z:hm: Па нисте ви једини разведени родитељи на свету!!! z:hm:
 
Иначе, мени је ок ако вама одговара тај начин функционисања....ви најбоље знате како вам је.
Мени само смета то што се свугде позиваш на права родитеља да задовоље своје родитељске потребе и добију своје ''парче детета''....а не видим где су ту деца и њихове потребе за миром, сталношћу, стабилношћу и ДОМОМ.z:(
Но, ако су вам психолози, педагози и социјални радници рекли да је за децу добро и корисно да се сељакају сваких пар дана - ок! z:)
 
Svaka cast ja sam otac i dobio sam dete bez problema.
Presudna je bila moja zelja da se staram o detetu
Sto se uslova tice moja tasta je imala bolje,a i zena
No moja pamet je bila presudna.

Al kada je centar testirao sve i dete ispalo je da je najbolje da se dete vrati kod mene.
A bar 2 godine je bio sa majkom.
Odnosno prilikom razvoda ex zena je uzela dete i dobila ga.
Medjutim problem je nastao kad je dete dolazilo kod mene-dete nije htelo da se vrati kod majke.
I tako ukratko eto ga.
Od tada Niti ga vidja niti daje pare.Samo po sudovima pa je tresnu za zatvor ili 30-40 hiljade do sledeceg susreta po sudu dok se ne nakupi.
Zakon je sada malo zajeban te sila na svoju ruku nije preporucena kako na zenu tako i na muskarca.
Ko ne veruje

)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))CITAJTE MALO
Krivicni zakon



Oduzimanje maloletnog lica
Član 191.

(1) Ko maloletno lice protivpravno zadrži ili oduzme od roditelja, usvojioca, staraoca ili drugog lica, odnosno ustanove, kojima je ono povereno ili onemogućava izvršenje odluke kojom je maloletno lice povereno određenom licu,
kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do dve godine.

(2) Ko onemogućava izvršenje odluke nadležnog organa kojom je određen način održavanja ličnih odnosa maloletnog lica sa roditeljem ili drugim srodnikom,
kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do jedne godine.

(3) Ako je delo iz stava 1. ovog člana učinjeno iz koristoljublja ili drugih niskih pobuda ili je usled dela teže ugroženo zdravlje, vaspitanje ili školovanje maloletnog lica,
učinilac će se kazniti zatvorom od tri meseca do pet godina.

(4) Učinioca dela iz st. 1. i 3. ovog člana koji dobrovoljno preda maloletno lice licu ili ustanovi kojoj je ono povereno ili omogući izvršenje odluke o poveravanju maloletnog lica, sud može osloboditi od kazne.

(5) Ako izrekne uslovnu osudu za delo iz st. 1. do 3. ovog člana, sud može odrediti obavezu učiniocu da u određenom roku preda maloletno lice licu ili ustanovi kojoj je maloletno lice povereno ili omogući izvršenje odluke kojom je maloletno lice povereno određenom licu ili ustanovi, odnosno odluke kojom je određen način održavanja ličnih odnosa maloletnog lica sa roditeljem ili drugim srodnikom.

Nedavanje izdržavanja
Član 195.

(1) Ko ne daje izdržavanje za lice koje je po zakonu dužan da izdržava, a ta dužnost je utvrđena izvršnom sudskom odlukom ili izvršnim poravnanjem pred sudom ili drugim nadležnim organom, u iznosu i na način kako je to odlukom odnosno poravnanjem utvrđeno,
kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do jedne godine.
(2) Neće se kazniti učinilac dela iz stava 1. ovog člana, ako iz opravdanih razloga nije davao izdržavanje.
(3) Ako su usled dela iz stava 1. ovog člana nastupile teške posledice za izdržavano lice,
učinilac će se kazniti zatvorom od tri meseca do tri godine.
(4) Ako izrekne uslovnu osudu, sud može odrediti obavezu učiniocu da izmiri dospele obaveze i da uredno daje izdržavanje.
 
A evo i porodicnog zakona:

Dete

Član 6.

(1) Svako je dužan da se rukovodi najboljim interesom deteta u svim aktivnostima koje se tiču deteta.
(2) Država ima obavezu da preduzima sve potrebne mere za zaštitu deteta od zanemarivanja, od fizičkog, seksualnog i emocionalnog zlostavljanja te od svake vrste eksploatacije.
(3) Država ima obavezu da poštuje, štiti i unapređuje prava deteta.
(4) Dete rođeno van braka ima jednaka prava kao dete rođeno u braku.
(5) Usvojeno dete ima jednaka prava prema usvojiteljima kao dete prema roditeljima.
(6) Država je dužna da detetu bez roditeljskog staranja obezbedi zaštitu u porodičnoj sredini uvek kada je to moguće.

Roditelji

Član 7.

(1) Roditeljsko pravo pripada majci i ocu zajedno.
(2) Roditelji su ravnopravni u vršenju roditeljskog prava.
(3) Zabranjena je zloupotreba roditeljskog prava.
(4) Usvojitelji imaju pravni položaj roditelja.

Izdržavanje

Član 8.
(1) Izdržavanje je pravo i dužnost članova porodice određenih ovim zakonom.
(2) Odricanje od prava na izdržavanje nema pravnog dejstva.


Ko ima pravo na izdržavanje
Član 151.
(1) Supružnik koji nema dovoljno sredstava za izdržavanje, a nesposoban je za rad ili je nezaposlen, ima pravo na izdržavanje od drugog supružnika srazmerno njegovim mogućnostima.
(2) Nema pravo na izdržavanje supružnik koji je u vreme sklapanja ništavog ili rušljivog braka znao za uzrok ništavosti odnosno rušljivosti.
(3) Nema pravo na izdržavanje supružnik ako bi prihvatanje njegovog zahteva za izdržavanje predstavljalo očiglednu nepravdu za drugog supružnika.
II. IZDRŽAVANJE VANBRAČNOG PARTNERA
Ko ima pravo na izdržavanje
Član 152.
(1) Vanbračni partner koji nema dovoljno sredstava za izdržavanje, a nesposoban je za rad ili je nezaposlen, ima pravo na izdržavanje od drugog vanbračnog partnera srazmerno njegovim mogućnostima.
(2) Na izdržavanje vanbračnog partnera shodno se primenjuju odredbe ovog zakona o izdržavanju supružnika.
III. IZDRŽAVANJE MAJKE DETETA
Ko ima pravo na izdržavanje
Član 153.
(1) Majka deteta koja nema dovoljno sredstava za izdržavanje ima pravo na izdržavanje od oca deteta za vreme od tri meseca pre porođaja i godinu dana posle porođaja.
(2) Nema pravo na izdržavanje majka ako bi prihvatanje njenog zahteva za izdržavanje predstavljalo očiglednu nepravdu za oca.
IV. IZDRŽAVANJE DETETA, RODITELJA I DRUGIH SRODNIKA
Izdržavanje maloletnog deteta
Član 154.
(1) Maloletno dete ima pravo na izdržavanje od roditelja.
(2) Maloletno dete ima pravo na izdržavanje od drugih krvnih srodnika u pravoj ushodnoj liniji ako roditelji nisu živi ili nemaju dovoljno sredstava za izdržavanje.
(3) Dužnost maloletnog deteta da delimično podmiruje potrebe svog izdržavanja od sopstvene zarade ili imovine supsidijarna je u odnosu na dužnost roditelja i krvnih srodnika.
Izdržavanje punoletnog deteta
Član 155.
(1) Punoletno dete koje je nesposobno za rad, a nema dovoljno sredstava za izdržavanje, ima pravo na izdržavanje od roditelja sve dok takvo stanje traje.
(2) Punoletno dete koje se redovno školuje ima pravo na izdržavanje od roditelja srazmerno njihovim mogućnostima, a najkasnije do navršene 26. godine života.
(3) Punoletno dete u smislu st. 1. i 2. ovog člana ima pravo na izdržavanje od krvnih srodnika u pravoj ushodnoj liniji srazmerno njihovim mogućnostima ako roditelji nisu živi ili ako nemaju dovoljno sredstava za izdržavanje.
(4) Nema pravo na izdržavanje punoletno dete ako bi prihvatanje njegovog zahteva za izdržavanje predstavljalo očiglednu nepravdu za roditelje odnosno druge krvne srodnike.
Izdržavanje roditelja
Član 156.
(1) Roditelj koji je nesposoban za rad, a nema dovoljno sredstava za izdržavanje, ima pravo na izdržavanje od punoletnog deteta ili drugog krvnog srodnika u pravoj nishodnoj liniji, odnosno od maloletnog deteta koje stiče zaradu ili ima prihode od imovine, srazmerno njegovim mogućnostima.
(2) Nema pravo na izdržavanje roditelj ako bi prihvatanje njegovog zahteva za izdržavanje predstavljalo očiglednu nepravdu za dete odnosno drugog krvnog srodnika.
Izdržavanje brata odnosno sestre
Član 157.
Maloletni brat odnosno sestra imaju pravo na izdržavanje od punoletnog brata ili sestre, odnosno od maloletnog brata ili sestre koji stiče zaradu ili ima prihode od imovine, ako roditelji nisu živi ili ako nemaju dovoljno sredstava za izdržavanje.
Izdržavanje adoptivnih srodnika
Član 158.
Na izdržavanje adoptivnih srodnika primenjuju se odredbe ovog zakona o izdržavanju deteta, roditelja i drugih krvnih srodnika.
Izdržavanje tazbinskih srodnika
Član 159.
(1) Maloletni pastorak ima pravo na izdržavanje od maćehe odnosno očuha.
(2) Nema pravo na izdržavanje maloletni pastorak ako je brak između roditelja i maćehe odnosno očuha prestao poništenjem ili razvodom.
(3) Maćeha odnosno očuh koji su nesposobni za rad, a nemaju dovoljno sredstava za izdržavanje, imaju pravo na izdržavanje od punoletnog pastorka srazmerno njegovim mogućnostima.
(4) Nemaju pravo na izdržavanje maćeha odnosno očuh ako bi prihvatanje zahteva za izdržavanje predstavljalo očiglednu nepravdu za pastorka.

V. ODREĐIVANJE I PRESTANAK IZDRŽAVANJA


Kriterijumi određivanja izdržavanja
Član 160.
(1) Izdržavanje se određuje prema potrebama poverioca i mogućnostima dužnika izdržavanja, pri čemu se vodi računa o minimalnoj sumi izdržavanja.
(2) Potrebe poverioca izdržavanja zavise od njegovih godina, zdravlja, obrazovanja, imovine, prihoda te drugih okolnosti od značaja za određivanje izdržavanja.
(3) Mogućnosti dužnika izdržavanja zavise od njegovih prihoda, mogućnosti za zaposlenje i sticanje zarade, njegove imovine, njegovih ličnih potreba, obaveze da izdržava druga lica te drugih okolnosti od značaja za određivanje izdržavanja.
(4) Minimalna suma izdržavanja predstavlja sumu koju kao naknadu za hranjenike odnosno za lica na porodičnom smeštaju periodično utvrđuje ministarstvo nadležno za porodičnu zaštitu, u skladu sa zakonom.
Način određivanja izdržavanja
Član 161.
(1) Izdržavanje se, po pravilu, određuje u novcu.
(2) Izdržavanje se može odrediti i na drugi način, ali samo ako se poverilac i dužnik izdržavanja o tome sporazumeju.
Visina izdržavanja
Član 162.
(1) Poverilac izdržavanja može po svom izboru zahtevati da visina izdržavanja bude određena u fiksnom mesečnom novčanom iznosu ili u procentu od redovnih mesečnih novčanih primanja dužnika izdržavanja.
(2) Ako se visina izdržavanja određuje u procentu od redovnih mesečnih novčanih primanja dužnika izdržavanja (zarada, naknada zarade, penzija, autorski honorar itd.), visina izdržavanja, po pravilu, ne može biti manja od 15% niti veća od 50% redovnih mesečnih novčanih primanja dužnika izdržavanja umanjenih za poreze i doprinose za obavezno socijalno osiguranje.
(3) Ako je poverilac izdržavanja dete, visina izdržavanja treba da omogući najmanje takav nivo životnog standarda za dete kakav uživa roditelj dužnik izdržavanja.
Trajanje izdržavanja
Član 163.
(1) Izdržavanje može trajati određeno ili neodređeno vreme.
(2) Izdržavanje supružnika posle prestanka braka ne može trajati duže od pet godina.
(3) Izuzetno, izdržavanje supružnika po prestanku braka može se produžiti i posle isteka roka od pet godina ako naročito opravdani razlozi sprečavaju supružnika poverioca izdržavanja da radi.
Promena visine izdržavanja
Član 164.
Visina izdržavanja može se smanjiti ili povećati ako se promene okolnosti na osnovu kojih je doneta prethodna odluka.
Pravo na regres
Član 165.
(1) Lice koje je faktički davalo izdržavanje, a nije imalo pravnu obavezu, ima pravo na naknadu od lica koje je po ovom zakonu bilo dužno da daje izdržavanje.
(2) Ako je više lica istovremeno bilo dužno da daje izdržavanje, njihova obaveza je solidarna.
Redosled u izdržavanju
Član 166.
(1) Supružnik ostvaruje pravo na izdržavanje prvenstveno od drugog supružnika.
(2) Krvni srodnici ostvaruju međusobno pravo na izdržavanje redosledom kojim nasleđuju na osnovu zakona.
(3) Tazbinski srodnici ostvaruju međusobno pravo na izdržavanje posle krvnih srodnika.
(4) Ako ima više poverilaca izdržavanja, pravo deteta na izdržavanje ima prvenstvo.
(5) Ako je više lica istovremeno dužno da daje izdržavanje, njihova obaveza je podeljena.
Prestanak izdržavanja
Član 167.
(1) Izdržavanje prestaje:
1. kada istekne vreme trajanja izdržavanja;
2. smrću poverioca ili dužnika izdržavanja.
(2) Izdržavanje može da prestane:
1. kada poverilac izdržavanja stekne dovoljno sredstava za izdržavanje, osim ako poverilac izdržavanja nije maloletno dete;
2. kada dužnik izdržavanja izgubi mogućnost za davanje izdržavanja ili davanje izdržavanja postane za njega očigledno nepravično, osim ako poverilac izdržavanja nije maloletno dete.
(3) Izdržavanje supružnika prestaje i kada poverilac izdržavanja sklopi novi brak odnosno vanbračnu zajednicu.
(4) Supružnik čije je pravo na izdržavanje jednom prestalo ne može ponovo ostvariti pravo na izdržavanje od istog supružnika.
 

Ovo je 21.vek zalaganje za ravnopravnost i da idemo u "JEVROPU"

Pa probajte silom da otmete dete iz porodice van termina ili u terminu ako vam se ne da pa da vidite na cijoj je strani zakon na onoj gde je dete ili tamo gde nije?
A probajte da ne date alimentaciju.
Ako nemate pare:
1.put uslovna ,2.put zatvor
Ako imate jadna Vam majka.
Ovaj ce Zakon biti cak jos gori ulaskom u EU jer se stite prava deteta i onog ko brine o njemu.
A ko ne veruje zivi bili pa videli.

Nisu tako verovali za vozace i zakon o saobracaju
pa izvolte popite koju vise pa ako smete vozite kao ludi kroz grad.
Iznenadite se kad Vam stigne slika sa kaznom na kucnu adresu


Sve sto sam rekao govorim iz licnog iskustva a i tudjeg svaka cast izuzecima i gde sve funkcionise al me i tada cudi kako sad funkcionise kada ste se razveli:dash::dash::dash:
Ali kako rekoh svaka cast izuzecima

A dete nije lubenica pa pola- pola.
Dete cete unazaditi ali to izgleda da taj vas dogovor o 3 dana kod mene 4 kod nje nije interes deteta.
Ocigledno da cete psihicki rastrojiti dete i da nece znati kome pripada i gde zivi.
Ja da sam centar ja bi Vam svima oduzeo decu dok se ne dogovorite ko ne moze da se dogovori.
Jos su Centri blagi ali znajte da to mogu.
Koj moj se prepucavate sa partnerom kad su deca u pitanju.
Dete mora da vidja drugog roditelja i mora da prima pare.
Ne mora da zivi na dve adrese i na svaki poziv roditelja da se vodi kod drugog niti da te drugi zivka kad mu padne na pamet
Dete treba da se razvija a ne da sluzi kao postar izmedju ex tate i mame.
Kad Vam dete postane ono sto ste Vi danas setite se sta sam rekao.


Zato cuvajte polovicnu decu dok ne udjemo u tzv.Jevropu jer ce ovakve bajke biti samo bajke iz 80-ih.koje cemo se svi secati:
BAJKE O RODITELJSTVU iz 80-ih:
1. Sramota zbog dece razvesti se.
2.Ko ce meni da zabrani da ja vidjam dete?
3.Sto ja da joj/mu dajem pare el ja da je/ga izdrzavam ne dam pare?
4.Ce vidi on/ona kad ja dete okrenem protiv nje/njega
5.Necu mu/joj dam da vidi dete nek me tuzi?
6.De samo nek me ostavi i razvede se cu joj/mu koske polomim.
7.Ako mi uzme dete ja cu joj ga uzmem pa nek dodje neko nek mi ga uzme ako sme neko.
8.Ja cu ga cuvam sta jedem ja to ce on.Ima iz inata da ga cuvam
9.Ja je/ga necu izdrzavam cu mu kupim ja sve a to sto pise u presudu nek okaci macku o rep.
10.Nema joj /mu dam mira necu joj/dam razvod i starateljstvo zainat da vidi skim ima posla
11.Ima dete vise da zavoli mene nego nju/njega
12.Ce vidi on/ona kad napuni 7 godine ima trazi on odma kod mene
13.Ima da ostanem sa decom i cu je/ga trpim da mi se ne smeje komsiluk i da deca imaju oba roditelja
14.Ne smem da je /ga prijavim sto me bije i maltretira i mene i decu ce me odrobija
15.Ima sa svakom/svakim da se po.....em pa ce mi da razvod i ce mi da decu
16.Sto ja da joj/mu pomazem za decu nek ih "si" cuva kad se razvodio/la
Mozda sam nesto ispustio ali dovoljno je i ovo

svaka cast izuzecima pa nek ne zamere ali u zadnje vreme sve je vise ovakvih bajki.
Verujem da vecina pristaju na bilo kakve dogovore iz bajki samo da dobiju razvod a kasnije se kaju i cude na sta su sve pristali:

BAJKE POSLE RAZVODA TZV.LAZI
1.Ce vidjas normalno kad hoces dete mani presudu
2.Zovni kad god hoces ce ga cujes na tel.
3.Ima ti dajem pare za dete i vise nego sto trazis ne sekiraj se
4.Kad god ti zatreba nesto za dete samo zovni
5.Necu detetu da pricam da smo se razveli nemoj ni ti
6.Svrati do mene sa dete kod mojih pa posedite ja cu dodjem
7.Ej nemam nikog hocu da budem sam/sama malo ostavi dete kod moje babe,dede....
8.Ne mogu danas da uzmem dete bolestan sam/bolesna,pada kisa,zemljotres,nisam tu,na putu sam,
9.Daj mi razvod a ja cu sve da uradim
10.Ako mi das razvod necu te prijavim da si me maltretirao
11.Nemam pare odakle da ti dam za dete
12.Ne radim nigde kako da kupim to sto trazis od mene
13.Nikad ti nema da dam nista za dete ne moram ako nisam zaposljen ,a i nisam tu pa me nece ni nadju
14.Odselio sam se van grada
15.Dete kaze da mu zao sto mama i tata nisu zajedno
16.Nesto mi bledo dete el mu dajes da jede?El ga vodis kod doktora?
i ovako do sutra

I opet svaka cast izuzecima................koji nadju zajednicki jezik posle razvoda
ali za mnoge tada pocinju nocne more koje se nikad ne zavrse i traju dugo,dugo


:pop::pop::pop::amen::amen::amen::amen::amen::pop::pop::pop::pop::pop::pop::amen::amen::amen::pop2::pop2::pop2::pop2::pop2::pop2::pop2::pop2::rtfm::rtfm::rtfm::rtfm::rtfm::rtfm::rtfm::rtfm:
 
Poslednja izmena:

Back
Top