PASULJ

evo ti karapandzin recept, ne znam da li mama pravi ovo ili nesto otprilike, ali ovo bi terbalo da bude ok

"Prebranac
za 4-6 osoba

80dag (to je valjda 800g??) krupnog graha tetovca
1, 1/2 kg crvenog luka
3.5dl ulja
2 lovorova lista, sol i biber
1 zlica crvene paprike
sol

Skuhajte grah na pola i ocijedite vodu. Luk isecite na tanke listice i isprzite ga na 2dl ulja, dodajte crvenu papriku, sol, biber, lovorov list i sklonite sa stednjaka. Pripremite dublju posudu lonac ili vatrostalnu posudu u kojoj cete grah ispeci i servirati. Posudu prelijte uljem i naizmenicno sipajte red graha, red isprzenog luka. Poslednji red terba da bude grah, prelijte ostatkom ulja i dolijte malo vode u kojoj se prethodno kuhao grah te stavite peci u pecnicu da se pece na umjerenoj temperaturi dok voda ne ukuha. Za vrijeme pecenja nemojte mijesati.
Servirajte ga toplog ili, jos bolje, hladnog.

Napomena: u nekim krajevima, gdje se jede ljuto, dodaju dvije do tri ljute papricice. Da bi prebranac uspio, preduvjet je krupan grah tetovac koji se gaji u TEtovu."
 
ok poshto ste prebranac apsolvirali a i svede se na isto, red pasulja, red luka, onda evo vam i Gusti grah s kobasicama. kad vec ocete da ih turate. ne znam mozda onaj i recept nije najbolji al valjda covek nije imao tek tako shou program

"Gusti grah s kobasicama
za 4 osobe

50 dag (500g) graha
5 dag masti
crvene paprike u prahu
5 dag luka
5 dag dimljene slanine
1 cesanj cesnjaka
5 dag brasna
2 lovorova lista
malo octa *po ukusu
sol i secer prema potrebi
2 para kranjskih kobasica

Ocisceni i nakvaseni grah stavite kuhati u hladnu vodu, a kad dobro prokuha, vodu ocijedite, dolijte drugom kipucom vodom i kuhajte dok ne omeksa. Suhu slaninu isijecite na kockice, preprzite na masti, dodajte brasno i kad ono porumeni, dodajte sitno kosani luk. Kad luk porumeni, dodajte sitno kosani cesnjak i crvenu papriku u prahu. Ovu zaprsku ulijte u kuhani grah, dodajte lovorov list, malo secera, biber i sve zajedno lagano kuhajte oko 10 minuta. Zaoctite po ukusu. POsluzite s kranjskim kobasicama"

aha...ima i nesto, da skuvas pasulj, pa ga izgnjecis i uprzis na ulju, to je OK
eto pa srecan paraglajding ; )))
 
?:
evo ti karapandzin recept, ne znam da li mama pravi ovo ili nesto otprilike, ali ovo bi terbalo da bude ok

"Prebranac
za 4-6 osoba

80dag (to je valjda 800g??) krupnog graha tetovca
1, 1/2 kg crvenog luka
3.5dl ulja
2 lovorova lista, sol i biber
1 zlica crvene paprike
sol

Skuhajte grah na pola i ocijedite vodu. Luk isecite na tanke listice i isprzite ga na 2dl ulja, dodajte crvenu papriku, sol, biber, lovorov list i sklonite sa stednjaka. Pripremite dublju posudu lonac ili vatrostalnu posudu u kojoj cete grah ispeci i servirati. Posudu prelijte uljem i naizmenicno sipajte red graha, red isprzenog luka. Poslednji red terba da bude grah, prelijte ostatkom ulja i dolijte malo vode u kojoj se prethodno kuhao grah te stavite peci u pecnicu da se pece na umjerenoj temperaturi dok voda ne ukuha. Za vrijeme pecenja nemojte mijesati.
Servirajte ga toplog ili, jos bolje, hladnog.

Napomena: u nekim krajevima, gdje se jede ljuto, dodaju dvije do tri ljute papricice. Da bi prebranac uspio, preduvjet je krupan grah tetovac koji se gaji u TEtovu."

Karapandžin recept bez, bar jedne žličice, Vegete :shock: ??? I don't think so :lol:
 
Mhmmm, mi sutra jedemo pasulj, koji ja spremam jer mm nece biti kuci, ali spremam po njegovom receptu, a kako ce to da ispadne nemam pojma...
Ajd daj recept, da nesto promenim, pa da se hvalim:lol::rumenko:kako je moj bolji...Ubedjivace me da nije i ponovo ce on kuvati da mi dokaze:lol::hahaha:
Uzela onaj šareni pasulj, pa pošto ga nisam veče pre potopila, prokuvala iz jedno 5 ili 6 voda (staviš, provri, baciš, procediš, sipaš hladnu vodu pa tako jedno pet šest puta :D). Iseckala glavicu (veću) luka, a u međuvremenu turila dimljenu butkicu u ekspres lonac. Kad sam završila sa onih 5-6 ispiranja, dodala luk, iseclanu šargarepu, peršun i 2-3 čena belog luka u šerpu sa pasuljem. Iseckala još jednu glavicu luka (manju) i propržila. Posle sata kuvanja butkica, odlila malo te vode, pa sve turila u ekspres lonac i kuvala još sat. taman se skuvalo kako treba :D.
Sipala sve u melo lepšu šerpu (mislim, lepšu za izneti na sto od ekspres lonca ;)), dosolila "bio začinom" i dobacila alevu papriku. Moj dragi voli zapršku, baš onu klasičnu, pa sam mu odvojila deo i zapržila.
Uz pasulj bila i kupus salata.
I po kile leba za nas dvoje :hahaha:
 
Ni ja ne volim zaprske, ali pasulj mora da ima onu klasicnu....a pola kile hleba za dvoje uz pasulj, to je nama malo:think::hahaha:Uz pasulj i kuvani slatki kupus, bez kilo i po za nas dvoje i decu, ne sedamo:rotf: (a deca pojedu po jedno parce, i mozda malo pretekne:(:roll: - ma strasno)

E ja sam vec stavila da se kuva, a samo jednu vodu sam prosula, tako me ucili, sada je gotovo:think:, vec se uveliko kuva....ma dobro, valjda bude i od mene nesto;)
 
Ni ja ne volim zaprske, ali pasulj mora da ima onu klasicnu....a pola kile hleba za dvoje uz pasulj, to je nama malo:think::hahaha:Uz pasulj i kuvani slatki kupus, bez kilo i po za nas dvoje i decu, ne sedamo:rotf: (a deca pojedu po jedno parce, i mozda malo pretekne:(:roll: - ma strasno)

E ja sam vec stavila da se kuva, a samo jednu vodu sam prosula, tako me ucili, sada je gotovo:think:, vec se uveliko kuva....ma dobro, valjda bude i od mene nesto;)
Ma nemam ti ja pojm asa tom "klasikom". Nisam ni nešto luda za pasuljem... Ali sam stvarno jako lep pasulj jela kod Njegove mame (žena je sjajna domaćica, a meni se dopada zato što posle nema one težine u stomaku), pa je pitala kako kuva i od nje čula da više puta baci vodu... Možda sam ja i preterala, ali pasulj bio dobar :D.
nego, od neka moje babe sam čula da uvek kad se kuva pasulj dobacim i koji čen belog luka (i za to ima priča, ali drugi put ;):hahaha:)
 
Pogledam i vidim da ovde uopšte nema teme o tome kako se sprema pasulj!
Iskopala neku, da ne moraju ljudi da preturaju po "šta ste danas jeli" i ostalim sličnim temama da bi došli do recepta.
dakle, pišite, pitajte (samo ne mene, jer ja tek juče naučila da kuvam pasulj... kad probam još neku vrstu, javljam) :cool:
 
Pasulj za zamrzavanje
Za pasulj se uglavnom zna, da je ukusniji ako se kuva veća količina...i ne kuva se baš brzo, pa će retko ko kuvati samo 1 ili 2 porcije.

Kada želim da skuvam veću količinu pasulja, pa da ga zamrznem da bih ga koristila po malo kad mi zatreba da ne kuvam, potrebno je da u njemu nema mnogo vode, da se zrna ne bi raspala prilikom zamrzavanja - raspadnut pasulj nije baš lepog izgleda, a i oseća se da nije sveže kuvan.

Za zamrznuta kuvana jela se zna i to, da ih je bolje zavšavati ili začinjavati posle odmrzavanja - da bi imala ukus sveže spremljenog jela.
Otuda i ovakav recept, koji ima još jednu korisnu osobinu, a ta je da u njemu nema trunke zaprške, a oni koji jedu, zakleli bi se da ima...:)

U veliki ekspres lonac stavi se 1kg pasulja (ja koristim onaj šareni za ovu svrhu, jer daje gustinu) i 1 sušena kolenica (kad koristim rebra za kuvanje u ekspres loncu, oseti se na kosti..), prelije se vodom koliko lonac dopušta, i kad "propišti" kuva se 15 min., skine sa šporeta, stavi pod mlaz hladne vode (da se brže otvori) i odlije prva voda.
Zatim se stavi 3-4 glavice crnog luka seckanog na kockice (da bi se potpuno raspao), malo začina (posle je lako dodati još ako treba) i opet zatvori, pa kad "propišti" kuva se još 45-50 min, skine sa ringle i ostavi da se ohladi pa se otvori, i kada se sasvim ohladi, spreman je za zamrzavanje - jedva da će u njemu biti malo čorbe.
(izvadi se kolenica, skine meso sa kostiju i podeli na onoliko delova koliko smo posuda pripremili za zamrzavanje, pa doda pasulj i poklopi...)

Može se odmrzavati u mikrotalasnoj rerni da se ubrza postupak, a i ne mora....

U šepu staviti vode koliko ima i onog "gustog" pasulja, seckanog belog luka (može i onaj u prahu), aleve paprike, začina po želji i ko voli, malo krompira isečenog na komade, pa preko toga onaj pasulj - kad provri, gotovo je.

(protiv "posledica", dobro je dodati malo kima - ko ne želi da ga oseti, ima u prodaji i mlevenog - i malo sušenog lista mente - bez straha, ne oseti se posle pasulj na mentu...:lol: )
 
Poslednja izmena:
Osnova za salatu od pasulja, ili prebranac

Ako hoću prebranac, koristim pasulj tetovac, a ako želim salatu od pasulja onda onaj tmnocrveni (trešnjevac, salatar...svakojako ga zovu) - mada, može ovako da se sprema svaki...

Željenu količinu pasulja prelijem hladnom vodom tek toliko da ogrezne, pa kad provri, smanjim na srednju temperaturu...kad mu voda skoro ispari, dolijem opet hladne vode da ogrezne, pa tako dok se ne skuva, zavisno od vrste pasulja, 45-60 min.
Kad je gotovo, pasulj treba da je dobro skuvan, zrna cela, a vode da nema.Stvar je, naravno, poklopljena, i treba malo promešati...tek da se zrna ravnomerno skuvaju, a i da proverimo ima li vode - da ne zagori...) Soli se tek pred kraj kuvanja, kad je skoro gotov, i to ne previše, da bi se posle mogli dodavati začini po želji.

Posle se može od njega praviti šta ko hoće...

A dobar je i za zamrzavanje...
 
:super:3 glavice sitno iseckanog luka dinstati na masti ili ulju i polako dodavati pola soljice vode kada luk porumeni. Ponoviti sa jos pola soljice i onda kada voda ispari naliti serpu vodom i staviti suvo meso da se kuva pola sata. Potom dodati pasulj i na tihoj vatri kuvati dva sata. Pola sata pred kraj dodati sargarepu sitno iseckanu kao i persun, lovorov list, vegetu, so, biber, tucanu papriku i mirodjiju. Kada je pasulj skuvan zaprziti ga tako sto u tiganj se stavi ulje ili mast, aleva paprika i brasno. Sve po kasiku supenu i dobro mesati da ne zagori. Onda sve dodati u pasulj i pustiti da krcka pet minuta. I gotovo.......
Garantovano ovakav pasulj niste jeli!
 
:super:3 glavice sitno iseckanog luka dinstati na masti ili ulju i polako dodavati pola soljice vode kada luk porumeni. Ponoviti sa jos pola soljice i onda kada voda ispari naliti serpu vodom i staviti suvo meso da se kuva pola sata. Potom dodati pasulj i na tihoj vatri kuvati dva sata. Pola sata pred kraj dodati sargarepu sitno iseckanu kao i persun, lovorov list, vegetu, so, biber, tucanu papriku i mirodjiju. Kada je pasulj skuvan zaprziti ga tako sto u tiganj se stavi ulje ili mast, aleva paprika i brasno. Sve po kasiku supenu i dobro mesati da ne zagori. Onda sve dodati u pasulj i pustiti da krcka pet minuta. I gotovo.......
Garantovano ovakav pasulj niste jeli!

Klasican recept! :confused:
Ocekivao sam nesto kreativnije.

Ali verujem da je ukusno, tu nema sumnje! :D

p.s. pretpostavljam da dodajesh prokuvan pasulj gde je bacena voda, u suprotnom treba korigovati
 
kuvati pasulj sa sargarepom,crnim lukom i paprikom(po zelji).kada se skuva,ocediti od vode(ali ne skroz),posoliti,ispasirati,sipati u tanjir ili ciniju.zagrejati ulje,staviti malo belog luka da pusti miris,aleve paprike,malo brasna i vegete,kratko na vatri promesati i preliti preko pasulja
 
p.s. pretpostavljam da dodajesh prokuvan pasulj gde je bacena voda, u suprotnom treba korigovati
Pa možda je zato "pasulj kakav NISTE jeli" :per: :whistling:
Meni inače svako povrće na početku kuvanja jedno vreme užasno smrdi pa onda odjednom počne primamljivo da miriše. Zato izbegavam kuhinju i puštam mamu da sama kuva povrćke.
 
:super:3 glavice sitno iseckanog luka dinstati na masti ili ulju i polako dodavati pola soljice vode kada luk porumeni. Ponoviti sa jos pola soljice i onda kada voda ispari naliti serpu vodom i staviti suvo meso da se kuva pola sata. Potom dodati pasulj i na tihoj vatri kuvati dva sata. Pola sata pred kraj dodati sargarepu sitno iseckanu kao i persun, lovorov list, vegetu, so, biber, tucanu papriku i mirodjiju. Kada je pasulj skuvan zaprziti ga tako sto u tiganj se stavi ulje ili mast, aleva paprika i brasno. Sve po kasiku supenu i dobro mesati da ne zagori. Onda sve dodati u pasulj i pustiti da krcka pet minuta. I gotovo.......
Garantovano ovakav pasulj niste jeli!
Ja nisam. Sve mi je OK osim VEGETE...Ta mi nikako ne štima uz pravi pasulj.
 

Back
Top