Nasilna germanizacija Bosne i Hercegovine

Ko kaze beclija neki seljak koji trazi novu zemlju.

I daleko bilo da je standard bio toliko visok kao sto deluje kad se vidu becke opere. I tada nije mogo svako da zivi i radi gde hoce.

Ja znam da pra- deda od mog ortaka dolazi negde u to vreme otprilike iz Wien u Srbiju kao rudarski ing. ili slicno i ostaje tu do dan danas ta familija. Iz price znam da su tad bili u teskoj situaciji kao obicna nemacka familija, kao bila kriza i to ...
 
Ja znam da pra- deda od mog ortaka dolazi negde u to vreme otprilike iz Wien u Srbiju kao rudarski ing. ili slicno i ostaje tu do dan danas ta familija. Iz price znam da su tad bili u teskoj situaciji kao obicna nemacka familija, kao bila kriza i to ...

Pa tad je bio bum u Srbiji a i u Becu nije bila kriza.

Ali je bila beda velika za obicnog radnika i za obicnog seljaka.
 
ovdje pričamo o sistematskom naseljavanju i stvaranju nove elite koja bi promijenila identitet bosne a ne nekim seljacima iz okoline beča:eek:. stranci su dobijali posao u administraciji, uređivali novine, formirali institucije (zemaljski muzej) gdje su pisali novu istoriju (truhelka i slični), ili zabranjivali svoju (kalaj). znaci, radi se o političkom projektu a ne nekom agrarnom naseljavanju.
 
Poslednja izmena:
Pravilniji naslov bi bio kolonizacija prije nego germanizacija. Bosna je u pravom smislu bila kolonija AU i AU je u njoj radila slicno kao i Francuzi i Englezi stokuda po svijetu. Bilo je tu i pozitivnih stvari da su uradjene ali vecina tog nasljedja je negativna.

mene zanima koliko je srba iz like zaista planski naseljeno a koliko ih je došlo prirodnom migracijom,

Kretanje iz Krajine u Bosnu ili iz Bosne u Krajinu u to vrijeme nije izvodjeno planski (bar meni to nije poznato). Nravno, neki pojedinci u vojnom i drzavnom aparatu su preseljeni planski, ali to su bili pojedinci a ne masa naroda.

Uostalom to je isti narod i sa jedne i sa druge strane brda. Krajina i bosanska Krajina to su najblizi rodjaci, mozda najblizi medju svijem Srbima.
 
Poslednja izmena:
ovdje pričamo o sistematskom naseljavanju i stvaranju nove elite koja bi promijenila identitet bosne a ne nekim seljacima iz okoline beča:eek:. stranci su dobijali posao u administraciji, uređivali novine, formirali institucije (zemaljski muzej) gdje su pisali novu istoriju (truhelka i slični), ili zabranjivali svoju (kalaj). znaci, radi se o političkom projektu a ne nekom agrarnom naseljavanju.

Vidi se da nemas pojma svi ti koje navodis su bili par godina na balkanu i opet isli kuci.
 
Pa tad je bio bum u Srbiji a i u Becu nije bila kriza.

Ali je bila beda velika za obicnog radnika i za obicnog seljaka.

Pa da, kazu slabo imalo posla u Austriji. Kao u Srbiji moglo da se zaradi... Uglavnom ovo je sigurno bila mozda i najveca usluga Bosni ( tom prostoru ) na duge staze koja nije ostvarena ... Ko god da je germanizovan je u mnogo vecoj prednosti bar estetski i kulturno nego ko je osmanlizovan :D
 

Back
Top