DA LI PRAVOSLAVLJE TREBA DA BUDE ZVANICNA VERA U SRBIJI?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Cer

Primećen član
Poruka
570
Naravno da, da. To sto je poslednjim Ustavom izjednacena sa svim drugim verama, a na taj nacin i sa sektama, je sramno i skandalozno !!! Pravoslavlje je na ovim prostorima drzavna vera jos od Nemanjica. I PRAVOSLAVLJE je jedino sacuvalo prvobitna ucenja koja su od Isusa preko Apostola sirena na sve paganske narode, medju kojima smo bili i mi. Nije logicno da Musliman, Katolik, Pravoslavac, i dr. budu ravnopravni u zemlji Srbiji, drzavi Srpskog naroda, jer mi drugu otadzbinu nemamo.
 
Poslednja izmena:
Naravno da, da. To sto je poslednjim Ustavom izjednacena sa svim drugim verama, a na taj nacin i sa sektama, je sramno i skandalozno !!! Pravoslavlje je na ovim prostorima drzavna vera jos od Nemanjica. I PRAVOSLAVLJE je jedino sacuvalo prvobitna ucenja koja su od Isusa preko Apostola sirena na sve paganske narode, medju kojima smo bili i mi. Nije logicno da Musliman, Katolik, Pravoslavac, i dr. budu ravnopravni u zemlji Srbiji, drzavi Srpskog naroda, jer mi drugu otadzbinu nemamo.

Nije li u Ustavu Republike Srbije napisano da je Srbija država svih njenih građana, a ne samo država Srpskog naroda? ;)
 
Naravno da, da. To sto je poslednjim Ustavom izjednacena sa svim drugim verama, a na taj nacin i sa sektama, je sramno i skandalozno !!! Pravoslavlje je na ovim prostorima drzavna vera jos od Nemanjica. I PRAVOSLAVLJE je jedino sacuvalo prvobitna ucenja koja su od Isusa preko Apostola sirena na sve paganske narode, medju kojima smo bili i mi. Nije logicno da Musliman, Katolik, Pravoslavac, i dr. budu ravnopravni u zemlji Srbiji, drzavi Srpskog naroda, jer mi drugu otadzbinu nemamo.

због таквих ни ову немамо више.
 
Naravno da, da. To sto je poslednjim Ustavom izjednacena sa svim drugim verama, a na taj nacin i sa sektama, je sramno i skandalozno !!! Pravoslavlje je na ovim prostorima drzavna vera jos od Nemanjica. I PRAVOSLAVLJE je jedino sacuvalo prvobitna ucenja koja su od Isusa preko Apostola sirena na sve paganske narode, medju kojima smo bili i mi. Nije logicno da Musliman, Katolik, Pravoslavac, i dr. budu ravnopravni u zemlji Srbiji, drzavi Srpskog naroda, jer mi drugu otadzbinu nemamo.

naravno da ne treba ni jedna religija da bude zvanična,
nego, koje su beneficije vernika ako je njihova religija u državi zvanična. kakvu konkretnu neravnopravnost bi musliman ili budista trebalo da trpi od pravoslaca?
 
Cini mi se da ovde LDP i slicni njima krstare (izuzetak je 'zecica'). E blago nama...
Pravoslavlje nije bila sekta u znacenju danasnjih sekti. Gospod Isus je rekao "ja sam put i istina". Svi pagani su verovali i obozavali imperatore, zivotinje, i mrtve "bogove" i njima se klanjali. A Isus i njegovi ucenici stvorili su istinsku veru, veru u zivog Boga i njegovu svemoc.
 
Ja ne trazim ni u jednoj drugoj drzavi da budem ravnopravan. Ali ne moze u mojoj drzavi samnom da bude ravnopravan neko ko ima svoju maticnu drzavu. A posebna prica je sa Turcima, i njihovom zaostalom i agresivnom verom.

ali ne razumem u čemu se ogleda ta (ne)ravnopravnost,
šta bi hrišćani dobili time da se zakonom ozvaniči pravoslavlje? a šta gube time što su ravnopravni sa ostalim vernicima? o kojim stvarima je reč?
 
Konkretno, fizicki nista jer to nisu stvari od materijalnog znacaja vec od duhovnog. Ako mogu to da urade brojne zemlje koje nas uce demokratiji, zasto ne bismo i mi, koji smo bili potlaceni 6 vekova, i u tom periodu SPC bila je jedini stub naseg postojanja i identiteta. Zrtve koje smo podneli tokom dvadesetog veka, traze da vera i ime budu iznad vere i imena dzelata.
 
nijedna vera ne sme da bude zvanicna.

@cer
ako izguglas definiciju sekte i potrudis se da ne budes pristrasan skapiraces da je i pravoslavlje sekta proistekla iz hriscanske sekte...

Хришћанство је јеврејска секта, а православље и римокатолицизам су равноправне религије, биле и биће. Кад се Црква поделила, није се Православна Црква одвојила као секта од Римокатоличке, него је дошло да раскола и поделе на 2 Цркве...
 
Ne. naravno. Nismo država koja počiva na verskom pravu što je i logično za svaku civilizovanu zajednicu.
I pitanje i tema su u suprotnosti sa Ustavom.

Draga gospodjo ili gospodjice, u Srbiji su zene dobile glasacko pravo pre nego zene u Svajcarskoj, toliko o nasoj civilizovanosti. Zar je za tebe uticaj vere nase, koja je blaga i miroljubiva, suprotan Ustavu i zdravoj logici?
Da je vera vise prisutna u zivotu mladih, ne bi bilo ovoliko nasilja.
 
Ja ne trazim ni u jednoj drugoj drzavi da budem ravnopravan. Ali ne moze u mojoj drzavi samnom da bude ravnopravan neko ko ima svoju maticnu drzavu. A posebna prica je sa Turcima, i njihovom zaostalom i agresivnom verom.
Vidis,to je padaox Pravolsvalja u Srbiji i u NIJEDNOJ zemlji vise.Poistovecivanje verske propadnosti sa nacionalnim indetitetom-APSURD naseg podneblja.Zamisli kada rekao jednom Nemcu,da on nije Nemac jer nije Katolik nego recimo Luteran i da trazi drugu zemlju?Pa proterali bi te ko stetnog dok bi trepnuo,ako ne bi zaglavio apsanu,pa da se pusis.
Dalje,evo ja sam po tebi i tebi slicnima sektas,na osnovu cega ti  trebas da imas veca prava od mene?Mislim na osnovu kojih zasluga?Dok sa druge strane ne znas nista o meni,ni ko sam ni sta sam ni da li sam necime zaduzio ovu zemlju?Mozda sam ja zasluzniji gradjanin od tebe?Razmisli malo
 
Иако сам православни хришћанин, сматрам да није хришћански да другима ускраћујеш право на религију. Због претпоставке да су Срби само православци, створили су се и Хрвати, Словенци, Босанци...

Pa upravo ako si pravoslavan i ne treba da uskraćuješ drugima slobodu izbora.nego samsone kad ćeš da dođeš da mi naplatiš kaznu pošto nisam IPH?:hahaha:
 
Konkretno, fizicki nista jer to nisu stvari od materijalnog znacaja vec od duhovnog. Ako mogu to da urade brojne zemlje koje nas uce demokratiji, zasto ne bismo i mi, koji smo bili potlaceni 6 vekova, i u tom periodu SPC bila je jedini stub naseg postojanja i identiteta. Zrtve koje smo podneli tokom dvadesetog veka, traze da vera i ime budu iznad vere i imena dzelata.

znači u pitanju je samo osećaj superiornosti.

Da je vera vise prisutna u zivotu mladih, ne bi bilo ovoliko nasilja.

situacija na terenu je sledeća: ubedljivo najveći broj nasilnika su okoreli vernici. pa bi bilo bolje da se makar religija zabrani :lol: ako već hoćeš taj uzork nasilju da eliminišeš.
 
Хришћанство је јеврејска секта, а православље и римокатолицизам су равноправне религије, биле и биће. Кад се Црква поделила, није се Православна Црква одвојила као секта од Римокатоличке, него је дошло да раскола и поделе на 2 Цркве...

Bog ne poznaje nacije, svi smo ljudi koje je on stvorio. A to sto se bas desilo medju Jevrijima, i sto je Isus (gledano po Mariji) Jevrej, kao i Sv.Jovan, i vecina Apostola, to je vec Bozja promisao. Hristova crkva je bila jedinstvena, a onda su pocela cepanja od 1054 kada su rimokatolici krenuli sa novim tumacenjem Svete Trojice, a Papu nazvali zamenikom sina Bozijeg.
 
Draga gospodjo ili gospodjice, u Srbiji su zene dobile glasacko pravo pre nego zene u Svajcarskoj, toliko o nasoj civilizovanosti. Zar je za tebe uticaj vere nase, koja je blaga i miroljubiva, suprotan Ustavu i zdravoj logici?

Da li vera, koja je blaga i miroljubiva, može da kaže da treba zabraniti druge vere?

Da je vera vise prisutna u zivotu mladih, ne bi bilo ovoliko nasilja.

Hteo si reći, da je vera u Ljubav prisutna u životima mladih, ne bi bilo ovoliko nasilja? ;)
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top