Opsadno stanje u Srbu

Parra-Bellum

Buduća legenda
Poruka
40.087
Opsadno stanje u Srbu Dvjesto policajaca osiguravalo obljetnicu ustanka naroda Like i BiH

Okupljanje u Srbu započelo je u ranijim jutarnjim satima kada je na prometnicu kroz mjesto raspoređeno oko 150 policajaca većinom interventne policije iz više policijskih uprava.




U Srbu je jutros izgledalo kao da je opsadno stanje. Naime, uoči održavanja 69-obljetnice ustanka naroda Like i BiH i otkrivanja obnovljenog spomenika za što je Vlada RH izdvojila oko 3,3 milijuna kuna, na ulicama Srba rasporedilo se gotovo 200-tinjak interventnih policajaca kako bi spriječili eventualne sukobe. Jer, osim članova antifašističkih udruga i visokog izaslanstva države, u Srb je došlo i tristotinjak prosvjednika koji su uzvikivali kako se obilježava četnički, a ne antifašistički ustanak, te da je s 27. srpnjem započeo progon i ubijanje više stotina Hrvata. Njih je policija smjestila u ograđeni prostor odakle su pjevali domoljubne, a čule su se i ustaške pjesme. Kada je nakon otkrivanja spomenika pokraj prosvjednika prošao predsjednik Ivo Josipović, uslijedili su zvižduci te pogrdne riječi upućene predsjedniku.

– Bando crvena, četnici, ne ograđujte nas nego četnike – vikali su prosvjednici na što se predsjednik nije osvrnuo, a upitan od novinara kako komentira prosvjede branitelja, rekao je da su i oni koji su došli na obilježavanje ustanka te otkrivanje spomenika, također branitelji i dodao je da je Hrvatska država demokratska i da svatko ima pravo prosvjedovati i izražavati svoj stav.

– Ponosan sam što mi je ukazana čast da ponovno otkrijem ovaj spomenik. I Hrvati i Srbi su ovdje znali tko je za slobodu i izabrali su partizane. Iako danas ne piše puno o povijesti u udžbenicima, dok sam ja učio povijest nikada nisam pročitao da su četnici i ustaše ratovali jedni protiv drugih odnosno, da su imali neku veliku bitku. Nisu je imali jer su služili istom gazdi – rekao je Josipović prekidan svako malo velikim pljeskom i uzvicima “Ivo, Ivo” od strane oko 2000 okupljenih antifašista i gostiju.

– Ovaj spomenik je dokaz da su partizani pobijedili i drago mi je da s ponosom nosite odličje, kao i što ih nose i branitelji iz domovinskog rata jer su i jedni i drugi pokazali junaštvo i želju za slobodom i mirom odnosno pobjedom nad zlom – rekao je Ivo Josipović.

Uz njega, obnovoljeni su spomenik u Srbu, inače srušen 1995., otkrili i predsjednica Saveza antifašističkih boraca Hrvatske Vesna Čulinović Konstatinović i predsjednik SNV-a i izaslanik pokrovitelja manifestacije Sabora RH, Milorad Pupovac koji je zatražio pijetet prema svim žrtvama u srpnjnu 1941., i prema Srbima i prema Hrvatima.

http://www.vecernji.hr/vijesti/anti...i-ne-ogradujte-nas-nego-cetnike-clanak-172236

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

I ustasama i cetnicima, uvek i za sve kriva je - BANDA CRVENA!!!

:super:
 
U drugom svetskom ratu protiv fasista (ustasa i nemaca) su se borili uglavnom Srbi i Srbi su pobedli. U poslednjem ratu Srbi se takodje bore protiv fasista hrvata. Kako to da su hrvatski fasisti u prvom slucaju zlo a Srbi dobro, a u drugom slucaju su to zlo Srbi, a hrvatski fasisti su olicenje dobra? Mislim da je krajnje vreme da se pogleda istini u oci i da se kaze ko je vrsio zlo za sve vreme na tim prostorima, a to nije tesko proceniti po njegovim rezultatima- Jasenovac, gradiske, oluje, bljeskovi i ostalo.
 

Back
Top