Nacija i vera

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.720
Da li DOBAR SRBIN moze biti sektas, katolik ili musliman?

Ili ateista .... ?

Zasto SPC ne priznaje naciju, ako nije povezana sa verom?

Molim samo ozbiljne odgovore jer je pitanje vrlo znacajno.
 
Povezivanjem nacije i vere srpsko nacionalno bice se odreklo oko 1/3 svog nacionalnog tela. Tu se prvenstveno misli na Srbe katolike. Takodje, do kraja II sv. rata u Bosni su ziveli Srbi i Hrvati Muhamedanske vere, da bi potom postali zasebna nacija.
 
Срби, народ мој, Христови су а не папини.

+Свети Сава Србски+

У овој реченици светитеља Србског, је објашњен идентитет Срба кроз припадност ИСКЉУЧИВО ХРИСТУ.

Дакле само Срби Христови су народ Светога Саве.

Срби папини, мухамедови, јеховини, лутерови, нису Христови већ антихристови, тако да губе свој хритолики и србски идентитет. Постају безлична и обесребљена и дехристијанизована руља и отпадници од своје лозе и Бога.

Џаба Србско име, ако је суштина (идентитет) антихристова.
profilepic173040_3.gif
 
Poslednja izmena:
„Чији сте ви, мали Срби?
Ми смо деца Божија и људи аријевске расе, којој је судба доделила поачасну улогу да буде главни носилац Хришћанства у свету. Ми смо чланови велике породице словенске, која је кроз многе векове бурно чувала стражу на капијама Европе, да племена ниже расе и слабије вере не би узнемиравала крштену Европу у њеном мирном развијању и напредовању. Ми смо народ крштени, народ Христоносни. и тако, ми смо по крви Аријевци, по презимену Словени, по имену Срби, а по срцу и духу хришћани.“
(Владика Николај, 1939. Видовдански говор одржан у манастиру Раваници; Изабрана дела, књига XII, страна 38-44)

 
„Чији сте ви, мали Срби?
Ми смо деца Божија и људи аријевске расе, којој је судба доделила поачасну улогу да буде главни носилац Хришћанства у свету. Ми смо чланови велике породице словенске, која је кроз многе векове бурно чувала стражу на капијама Европе, да племена ниже расе и слабије вере не би узнемиравала крштену Европу у њеном мирном развијању и напредовању. Ми смо народ крштени, народ Христоносни. и тако, ми смо по крви Аријевци, по презимену Словени, по имену Срби, а по срцу и духу хришћани.“
(Владика Николај, 1939. Видовдански говор одржан у манастиру Раваници; Изабрана дела, књига XII, страна 38-44)


Veču glupost davno nisam pročitao. Ustvari, jesam:

Дакле само Срби Христови су народ Светога Саве.

Срби папини, мухамедови, јеховини, лутерови, нису Христови већ антихристови, тако да губе свој хритолики и србски идентитет. Постају безлична и обесребљена и дехристијанизована руља и отпадници од своје лозе и Бога.

Џаба Србско име, ако је суштина (идентитет) антихристова
 
Срби, народ мој, Христови су а не папини.

+Свети Сава Србски+

У овој реченици светитеља Србског, је објашњен идентитет Срба кроз припадност ИСКЉУЧИВО ХРИСТУ.

Дакле само Срби Христови су народ Светога Саве.

Срби папини, мухамедови, јеховини, лутерови, нису Христови већ антихристови, тако да губе свој хритолики и србски идентитет. Постају безлична и обесребљена и дехристијанизована руља и отпадници од своје лозе и Бога.

Џаба Србско име, ако је суштина (идентитет) антихристова.
profilepic173040_3.gif

Свака част добар текст.Мудро су пуисала ова два Божија угодника.:ok::ok::ok:
 
Original postavio Electric eXecutor Pogledaj poruku
Po meni covek koji uredno placa dugove drzavi, ne krsi zakone, ni pravne ni moralne, koji postuje druge ljude razlice nacionalnosti, vere i seksualnog opredeljenja. Koji voli i ponosan je na Srbiju i njenu istoriju, ali ne mrzi druge nacije.
Који плаћа дугове лоповској и безбожној псеудо држави вазалу ЕУ.
Који бре закони?Овакве државе?Само ако мора тако,а какав морални закон спомињеш?Па улице су пуне неморала такозвани заљубљени парови само што се не.....у на улици.Па нам само фали да неки хомић почне то исто да ради са својом дечком.Скоро голи мушкарци и жене се шећкају лети по граду.Јел то морално?Па мирис ''ганџе''по клубовима.Јел то уопште схваташ шта је то морал?
:eek:
За тебе можда тебе који се ложиш на оне ђавоимане музичаре.:roll::bljak:
 
Који плаћа дугове лоповској и безбожној псеудо држави вазалу ЕУ.
Који бре закони?Овакве државе?Само ако мора тако,а какав морални закон спомињеш?Па улице су пуне неморала такозвани заљубљени парови само што се не.....у на улици.Па нам само фали да неки хомић почне то исто да ради са својом дечком.Скоро голи мушкарци и жене се шећкају лети по граду.Јел то морално?Па мирис ''ганџе''по клубовима.Јел то уопште схваташ шта је то морал?
:eek:
За тебе можда тебе који се ложиш на оне ђавоимане музичаре.:roll::bljak:

Aaaaaaa, to tebe ždere, tu leži problem. Pa da.
 
Veču glupost davno nisam pročitao. Ustvari, jesam:

Ту "глупост" је написао највећи Србин после Светога Саве, Златоусти из Лелића, са два доктората на западу. Смета владика Николај јер, по сведочењу најумнијих и најугледнијих странаца, спада у ред највећих интелектуалаца које је свет дао у 20. веку. Зар он није једини Балканац који говори на прослави 600-годишњице Шекспира у Великој Британији, међу неколико највећих умова света? Откуда он тамо? Зар он није први не-англиканац који беседи у цркви Светог Павла у Лондону? Како је стекао ово поверење?

Ево још његових "глупости":


ВЛАДИКА НИКОЛАЈ

Једном патриоти који каже:

Довољно је бити добар Србин а вера је споредно

И ја кажем: довољно је бити добар Србин, али по угледу на најбоље и најславније Србе, који су се јавили на изложби људи у овоме свету за минулих хиљаду година. Но не смем да кажем као ти: вера је споредно! Јер би ме сви Срби утерали у лаж.

Добар си Србин, ако имаш слатку душу краља Владимира, издржљивост Немањину, христољубље Савино, ревновање Милутиново, кротост Дечанскога, смерност Урошеву, пожртвовање Лазарево, витештво Страхињино, правдољубље Марково, срце Југовића мајке, поуздање Миличино, благост Јевросимину, милост Косовке девојке, трпељивост поробљеног робља, видовитост слепих гуслара, мудрост српских попова и калуђера, стидљивост народних девојака, надахнуће народних певача, даровитост народних занатлија, отменост народних ткаља и везиља, јасноћу народних пословичара, умереност и одмереност српских сељака, сјај крсне славе свих крштених Срба.

Но није ли све ово од вере? Ваистину, и основа и потка свему набројаном јесте вера Христова. Ако ли ти немаш у себи ниједну од побројаних врлина славних ти предака а ипак се називаш Србином, онда си само једна чувена фирма на празном дућану. А то, мислим, не желимо ни ја теби ни ти себи.

Рећи некоме: буди добар Србин а вера је споредно, исто је што и рећи једној овци: буди ти само угојена а паша је споредно!

Не може нико бити добар Србин а да пре свега није добар човек. У свету пак нити је било нити има икакве силе, која може човека учинити савршено добрим, осим силе вере Христове.

Немој, дакле, желети Српство без садржине.

Не био ти човек без памети путовођ ни Србин без вере ортак.

То ти желим и поздрављам.
 
Po meni covek koji uredno placa dugove drzavi, ne krsi zakone, ni pravne ni moralne, koji postuje druge ljude razlice nacionalnosti, vere i seksualnog opredeljenja. Koji voli i ponosan je na Srbiju i njenu istoriju, ali ne mrzi druge nacije.

To je to, ali iznenađen sam koliko ima protivljenja ovom iskazu od samo dve rečenice.
 
Po meni covek koji uredno placa dugove drzavi, ne krsi zakone, ni pravne ni moralne, koji postuje druge ljude razlice nacionalnosti, vere i seksualnog opredeljenja. Koji voli i ponosan je na Srbiju i njenu istoriju, ali ne mrzi druge nacije.
Стави уместо "Србије" било коју другу националну одредницу и добићеш дефиницију узорног грађанина.
Мислим да није то то...
 
To je to, ali iznenađen sam koliko ima protivljenja ovom iskazu od samo dve rečenice.
Па шта је ту лоше?Овде се говри о припаднике једне нације и односу према вери,а не о узорном грађанину.
Стави уместо "Србије" било коју другу националну одредницу и добићеш дефиницију узорног грађанина.
Мислим да није то то...

Па није.
 
Nisamo morali dugo da cekamo na potvrdu da sektasi ne mogu da budu Srbi. Jedna od krakteristika sekti jeste da brisu osecaj nacionalne pripadnosti kao vazne odrednice identiteta licnosti u cilju lakse manipulacije istom . Osecaj pripadanja naciji se kod sekti menja u osecaj pripadnosti "elitnoj", "posvecenoj" grupi (sekti) ili se menja osecajem nekakvog opsteg , univerzalnog pri
padanja necemu (svetu,ljudskoj vrsti, univerzumu...) i tvrdnjom da nacija ne postoji .
 
"Богочовечански дух православља не може се сатерати у уску чауру примитивног национализма, јер својом свечовечанском садржином он гравитира свеопштем уједињењу људи Христом и у Христу.Једино национализам, освећен и просвећен Богочовеком Христом, постаје еванђелски прелаз ка Христовом Свечовечанству." - Свети Јустин Српски





Uploaded with ImageShack.us
 
Poslednja izmena:

Back
Top