Drvo sa korenom

BLAJBI

Zaslužan član
Poruka
103.720
Nekada, pre mnogo godina, dok sam bio mlad, stalno sam mislio kako Amerikanci strasno pate sto su drvo bez korena, narod bez izdefinisane nacije, istorije, religje...

Sto im je od svih istorijskih dogadjaja jedan od najznacajnijih bio obracun kod OK korala...

Nisam uopste shvatao kako mogu da zive, a da ni ne znaju ko su?

Da budu "drvo bez korena"?

A kada sam stigao u Ameriku, shvatio sam da njih to UOPSTE NE ZANIMA. Jos manje pate zbog toga.

Oni misle samo kako da ZIVE BOLJE, a ne opterecuju se razmisljanjima kako je Milos rasporio Murata, niti kako je Vajat Erp ukokao kriminalce...

Oni nemaju istoriju koja OPTERECUJE GENERACIJE i cini ih osetljive na manipulacije svakakvog tipa.

Jer, mitova se ne zivi, ali se moze umreti od njih.


3d1651372876813639.jpg
 
Poslednja izmena:
Ali nijedna zajednica ne može da opstane bez mitova, iz kojih vladajuća garnitura crpi legitimitet za svoje odluke i postupke, i pomoću njih mobiliše i usmerava društvene snage, osećanja i stavove članova zajednice

Tačno!

Amerikanci se manje oslanjaju na istoriju u osmišljavanju sopstvenih mitova. Njihov glavni mobilišući mit je taj da su oni najbolja nacija na svetu i da je američki način života i poslovanja najsavršeniji i da ga treba preneti na čitav svet.

U shvatanju američke spoljne politike uvek treba krenuti od ovih premisa i slika postaje nešto jasnija.
 
Upravo tako! Mit o očevima osnivačima, o borbi za nezavisnost i konkretizaciji principa humanosti kroz američki ustav, mit o svetskoj misiji u korist čitavog čovečanstva....
Isto tako kosovski mit u Srba odigrao je ključnu ulogu u očuvanju nacionalne svesti, i naročito u njenom buđenju u osvit modernog doba
 
Problem sa mitovima je taj što iako znaju da održe narod, znaju i da ga unište. Mnogo su to opasne stvari, posebno kada se banalizuju.

Što se istorije tiče, Srbi je prečesto banalizuju, pa su tako i lekcije naučene iz nje često loše.
 
Tačno!

Amerikanci se manje oslanjaju na istoriju u osmišljavanju sopstvenih mitova. Njihov glavni mobilišući mit je taj da su oni najbolja nacija na svetu i da je američki način života i poslovanja najsavršeniji i da ga treba preneti na čitav svet.

U shvatanju američke spoljne politike uvek treba krenuti od ovih premisa i slika postaje nešto jasnija.

Trebamo razlikovati politicka opredeljenja i mitove.

To kod Amerikanaca to nije mit, vec cilj njihove politike.

Mit je fantazija (obično magicnog ili religionznog) sadrzaja, kojom narod na primitivnom stupnju razvitka objasnjava njemu nedovoljno poznate pojave ili bica, obicno hiperbolisuci njihove vrednosti ili mane. (Mit o Marku Kraljevicu, Musi Kesedziji, vili Raviojli, knezu Lazaru, Milosu Obilicu, Vuku Brankovicu........)
 
Ček, sad ću da ti dam neke definicije mita, pa ćeš videti ;)
Mogu i da ti parafraziram, ali bolje će biti da ti citiram, davno sam čitao, pa da ne izgubi suštinu

"Mitovi su deo religijskih sastava neke kulture, koja ih smatra za istinite priče.
Njihova je funkcija osigurati podršku za temeljna verovanja zajednice." (Wiquipedia)
 
Jedno od određenja mita podrazumeva da je mit priča sa vrhovnim autoritetom u određenoj zajednici, koja se ne opravdava, niti se u njenu verodostojnost sumnja, bez obzira na to koliko je u neskladu sa ličnim iskustvima i prirodnim zakonitostima. Predstavlja "pravu realnost" u odnosu na varljivo svakodnevno iskustvo koje smusao dobija upravo uz oslanjajući se na mit, tj mit unosi red i poredak u haos svakodnevice.
Već sam govorio da je osnovna namena mita pribavljanje legitimiteta postupcima i odlukama vladajuće elite, ali takođe važnu ulogu mit ima i u procesu objedinjavanja zajednice, tj jačanja osećaja pripadnosti i sticanju grupnog identiteta.


Što se tiče političkih mitova, i upotrebe mitova u politici, "politički mit je ona vrsta mitskih priča koja se odnosi na zajedničke uslove života ljudi, na stvaranje, održavanje i promenu poretka u zajednici, i na njenu unutrašnju ravnotežu i moralno jedinstvo... Mit je onova vrednovanja i uverenja ljudi o njihovom društveniom poretku i političkim odnosima u njemu, odnosno važeće predstave o državi, političkom autoritetu, moći i vladanju."

Kasirer je mit odredio kao "veštačke proizvode lukavih i veštih zanatlija", tj političkih elita, čija je osnovna namena rešavanje društvenih problema koji nemaju racionalno rešenje. Dakle, smisao mita je praktičan, rešava probleme u sadašnjosti, davanjem smisla sadašnjim okolnostima, uz oslonac na prošlost i duhovnu baštinu naroda i projektovanje budućnosti. Ono što je važno, prema Kasireru, jeste da su mitovi istina, ali ne u logičko-racionalnom, već u emotivnom smislu, tj odgovaraju kolektivnim željama i potrebama naroda, mase.
 
Dabome. u ovom kontekstu, mit je iskaz "Srbi su u svojoj istoriji vodili samo oslobodilačke ratove". nazovi to mitom, ili političkim stereotipom kakve veze ima, nećemo se iscrpljivati ovde semantikom.

A što se Amerike tiče, ona živi od mita o sebi kao zemlji predvodniku demokratije i slobode.
 
U ovom slučaju, konkretno, nije toliko problem u šta amerika veruje.

Već u tome što su i svi ostali poverovali. U mit.


Da. Amerika je velika zemlja, ona taj mit eksteriorizuje. Da bi bio funkcionalan, moraju i drugi da veruju u to. Da nije tako, da li bi mogli da Rusima montiraju rakete ispod nosa i da zemlje koje su se ponudile te rakete da prime to predstavljaju kao doprinos miru, slobodi, stabilnosti i šta ti ja znam.

Ali da bi drugi poverovali u to moraš prvo ti da poveruješ.
 
Dabome. u ovom kontekstu, mit je iskaz "Srbi su u svojoj istoriji vodili samo oslobodilačke ratove". nazovi to mitom, ili političkim stereotipom kakve veze ima, nećemo se iscrpljivati ovde semantikom.

A što se Amerike tiče, ona živi od mita o sebi kao zemlji predvodniku demokratije i slobode.

Da, između ostalog i to može imati ulogu mita. A vrlo je bitno da li je u pitanju stereotip ili mit, ili pak nešto sasvim deseto, s obzirom na ulogu koju ima u određenoj zajednici
 
Ali da bi drugi poverovali u to moraš prvo ti da poveruješ.

Jedna od pametnijih izjava koju sam pročitala ovde.

Ali lako je poverovati u lepe mitove; pogotovo što su većina takvi, a naročito ako se radi o tvom sopstvenom narodu. Svašta prebacujem amerikancima; ali bilo bi licemerno da im prebacujem ovako nešto.

Zar ovaj narod ne veruje u mitove?
 
Mit i istorija su i te kako odvojeni jedan od drugog , kod nas . Ne postoji ni jedan profesor istorije , od srednje skole do fakultta , koji ce predavati mitologiju , kao da je istorija . Bas ni jedan . I Istorija i Mitologija , i te kako imaju smisla i treba da postoje . Nasi najveci ljudi , koroz istoriju , vaspitavani su na nasoj mitologiji i te kako znajuci da ona nema mnogo veze sa stvarnim zbivanjima . Napadi na nasu istoriju , a i na nasu mitologiju , sastavni su deo projekta denacifikacije , koja se sprovodi nas Srgima generalno , od 45 , bez zazora , a sad je u kulminaciji .
Mi se ne mozemo uporedjivvati sa Amerikom , jer su Ameriku organizovali iseljenici raznih evropskih naroda , pocinivsi pri tom najstravicniji genocid nad starosedeocima .
Nasu drzavu , orgaizovao je i stvorio nas narod po kome se i zove . Aerika , kao drzava je organizacija od vise nacija , a Srbija je , kao i veccina evropskih drzava pravno-teritorijalni okvir za naciju ... za Srbe , koji su je stvorili .
sve Amerikance koje sam upoznao , su , tzzv. jednostavni umovi . I te kako tvrdo veruju u CNN , kao o jedinoj merodavnoj stvari i svoju TV nikad ne dovode u pitanje .. Snaga njihovog vreovanja je ne samo egocentrija , nego i beskrajno samoljublje . Zaista ne bih voleo , da moja deca u Sikstinskoj kapeli , pitaju vodica , da li je Mikelandjelo izvajajo Davida , gledajuci fotografiju , ili ga je gledao uzivo.
Dakle , iz tog i mnogih drugih razloga , mi ovde , nikako ne mozemo da se uporedjujemo sa Amerikom , nego samo i iskljucivo sa drzavama u Evropi , slocne velicine i moci , sa slocnim resursima , koliko toliko slicnom genezom nastanka .
 
Mit sam po sebi ne mora da bude ništa loše. Ako su pozitivni, a uglavnom su pozitivni jer niko ne veruje u nešto što mu se ne sviđa, mit bi mogao biti nešto što zajednicu održava u potrebi da svoje ponašanje prilagođava nekom zadatom obrascu. Na primer, Nemci su vredni, Srbi su slobodoljubivi, Česi su miroljubivi i sl. Problem nastaje kada se mitski stereotip iskrivljeno projektuje na neku određenu situaciju. I takođe, kada se taj mit prestane da shvata kao ideal kojem se teži, a počne da se shvata kao neki nasleđeni kapital koji te čini boljim od drugih.
 
Mit sam po sebi ne mora da bude ništa loše. Ako su pozitivni, a uglavnom su pozitivni jer niko ne veruje u nešto što mu se ne sviđa, mit bi mogao biti nešto što zajednicu održava u potrebi da svoje ponašanje prilagođava nekom zadatom obrascu. Na primer, Nemci su vredni, Srbi su slobodoljubivi, Česi su miroljubivi i sl. Problem nastaje kada se mitski stereotip iskrivljeno projektuje na neku određenu situaciju. I takođe, kada se taj mit prestane da shvata kao ideal kojem se teži, a počne da se shvata kao neki nasleđeni kapital koji te čini boljim od drugih.

A mit da su Hrvati .... genocidni? :think:
 

Back
Top