Pravo na samostalnost sa pravnog aspekta

vindex

Ističe se
Banovan
Poruka
2.613
Ja ne znam kad sam zadnji put otvorio temu na krstarici ali naprosto ne mogu odoljeti da to učinim sada nakon dugo vremena.

Pitanje Kosova, RS, Hrvatske, Vojvodine često se ovdje provlače, a iz vida se gubi jedan bitan aspekt u cijeloj priči, a to se zove međunarodno pravo. Stoga bih volio to izdvojiti i obraditi kroz ovu temu.

1. Osnova nečije samostalnosti ili ovisnosti nije stanovništvo, već ustavno pravo na teritorij.

- Kosovo: Kosovo je autonomni dio Srbije, i činjenica da veći broj Albanaca živi na tom teritoriju Kosova ne mijenja činjenicu da je to i dalje autonomni dio Srbije. Dakle drugim riječima, pravno gledano - vama je Kosovo oteto.

2. Hrvatska:

Da li je Hrvatska imala ustavnu podlogu za odcjepljenje ? Definitivno da jest, neću se ponavljati, ustavi Jugoslavije koji su podržani od svih komiteta svih Republika jasno navodi granice saveznih republika i govori o pravu na odcjepljenje i to explicite u Ustavu iz 1974. Jasno se navodi da narodi više nisu osnova državno pravnog suvereniteta nego granice republika.

Sljedeće godine se formiraju teritorijalne obrane i time se implicite daje do znanja da je sada bit republika, ne narod.

Prema tome samo treba uzeti kartu Jugoslavije vidjeti ucrtane granice , tj. AVNOJ-evske granice koje su utvrđene 43 i 44 i tu je priča završena.

Zna se gdje je Hrvatska , gdje je Srbija a gdje Makedonija ili Crna Gora.

3. Republika Srpska - je djelo Deytona, BiH ima državno pravni suverenitet , RS ga nema. Ona nikad prije nije postojala, postojalo je samo većinsko srpsko stanovništvo na tom teritoriju, ali pravno glednao, RS je administravna regija sa određenim autonim ovlastima. Ništa vše niti ništa manje od toga.

4. Tzv. Republika Srpska Krajina se nalazila na hrvatskom državnom teritoriju. Unutar granica dotadašnje SR Hrvatske koja je kao što sam i rekao imala pravo na odcjepljenje.

Usporedim RSK sa Kosovom ? Na istim osnovama Hrvatska je branila područje tzv. RSK kao što ste vi Kosovo.

Stvari su banalno jednostavne ali neki ih ne razumiju.
 
Ja ne znam kad sam zadnji put otvorio temu na krstarici ali naprosto ne mogu odoljeti da to učinim sada nakon dugo vremena.

Pitanje Kosova, RS, Hrvatske, Vojvodine često se ovdje provlače, a iz vida se gubi jedan bitan aspekt u cijeloj priči, a to se zove međunarodno pravo. Stoga bih volio to izdvojiti i obraditi kroz ovu temu.

1. Osnova nečije samostalnosti ili ovisnosti nije stanovništvo, već ustavno pravo na teritorij.

- Kosovo: Kosovo je autonomni dio Srbije, i činjenica da veći broj Albanaca živi na tom teritoriju Kosova ne mijenja činjenicu da je to i dalje autonomni dio Srbije. Dakle drugim riječima, pravno gledano - vama je Kosovo oteto.

2. Hrvatska:

Da li je Hrvatska imala ustavnu podlogu za odcjepljenje ? Definitivno da jest, neću se ponavljati, ustavi Jugoslavije koji su podržani od svih komiteta svih Republika jasno navodi granice saveznih republika i govori o pravu na odcjepljenje i to explicite u Ustavu iz 1974. Jasno se navodi da narodi više nisu osnova državno pravnog suvereniteta nego granice republika.

Sljedeće godine se formiraju teritorijalne obrane i time se implicite daje do znanja da je sada bit republika, ne narod.

Prema tome samo treba uzeti kartu Jugoslavije vidjeti ucrtane granice , tj. AVNOJ-evske granice koje su utvrđene 43 i 44 i tu je priča završena.

Zna se gdje je Hrvatska , gdje je Srbija a gdje Makedonija ili Crna Gora.

3. Republika Srpska - je djelo Deytona, BiH ima državno pravni suverenitet , RS ga nema. Ona nikad prije nije postojala, postojalo je samo većinsko srpsko stanovništvo na tom teritoriju, ali pravno glednao, RS je administravna regija sa određenim autonim ovlastima. Ništa vše niti ništa manje od toga.

4. Tzv. Republika Srpska Krajina se nalazila na hrvatskom državnom teritoriju. Unutar granica dotadašnje SR Hrvatske koja je kao što sam i rekao imala pravo na odcjepljenje.

Usporedim RSK sa Kosovom ? Na istim osnovama Hrvatska je branila područje tzv. RSK kao što ste vi Kosovo.

Stvari su banalno jednostavne ali neki ih ne razumiju.
Nigde ne pise da republike imaju pravo na samoopredeljenje do otcepljenja,
nego upravo narodi........
Granice SFRJ se ne mogu menjati bez saglasnosti svih republika...............jel se Srbija saglasila?
 
Мрз ме све да коментаришем. Највећа грешка у твом излагању је да ни Хрватска и Словенија нису имале право на сецесију од СФРЈ.

Право је конкретна ствар и иако је Устав из 74 најгори у историји уставности прилично је јасан у члановима 5 и 240.

Територија Социјалистичке Федеративне Републике Југославије је јединствена и сачињавају је територије социјалистичких република.

Територија републике не може се мењати без пристанка републике, а територија аутономне покрајине — ни без пристанка аутономне покрајине.

Граница Социјалистичке Федеративне Републике Југославије не може се мењати без сагласности свих република и аутономних покрајина.

Граница између република може се мењати само на основу њиховог споразума, а ако се ради о граници аутономне покрајине — и на основу њене сагласности.

Оружане снаге Социјалистичке Федеративне Републике Југославије штите независност, суверенитет, територијалну целокупност и овим уставом утврђено друштвено уређење Социјалистичке Федеративне Републике Југославије.

Оружане снаге Социјалистичке Федеративне Републике Југославије чине јединствену целину и састоје се од Југословенске народне армије, као заједничке оружане силе свих народа и народности и свих радних људи и грађана, и од територијалне одбране као најширег облика организованог оружаног општенародног отпора.

Сваки грађанин који са оружјем или на други начин учествује у отпору против нападача припадник је оружаних снага Социјалистичке Федеративне Републике Југославије.

Дакле ЈНА је 1989. морала да похапси словеначке сецесионисте који су противправно донели уставне амандмане проглашавајући републичко законодавство вишим од савезнога потом и противправно спровели референдум. Након хапшења се требала отворити расправа о променама граница и постићи сагласност свих република и аутомонмних република.

Као што си рекао просто ко пасуљ.
 
Stvari su banalno jednostavne ali neki ih ne razumiju.

Има и таквих, али има и вас који их једноставно пристрасно тумачите и злонамерно износите!

Како год....

l_1107b235c1ade0d6d4bd15cfe1ab68f4-1.jpg


МИСЛИТЕ О ТОМЕ!
 
Imali prava ili ne... Pravo na bežanje nije pomenuto u Ustavu. A od koga svi okolo pobegoše? I od koga će se još bežati?
A posle toga prevaspitavanje i buđenje svesti mnogih pojedinaca, jer problem je u narodu više nego u političarima.

Право на бежање и преиспитивање свести верујем да не познаје ни један правни систем. Као што рекох, право је конректна ствар о коме ти не знаш. Оно има улогу да превазиђе неодређене категорије и простодушно размишљање појединца на шта се своди твоје брбљање.
 
Право на бежање и преиспитивање свести верујем да не познаје ни један правни систем. Као што рекох, право је конректна ствар о коме ти не знаш. Оно има улогу да превазиђе неодређене категорије и простодушно размишљање појединца на шта се своди твоје брбљање.

On zna mnogo bolje od tebe i prakticno i teoretski sta je bezanje. Sve je on to ''studirao'' i na tome doktorirao,kada je zadnji put bezao sa parade ponosa.
 
Право на бежање и преиспитивање свести верујем да не познаје ни један правни систем. Као што рекох, право је конректна ствар о коме ти не знаш. Оно има улогу да превазиђе неодређене категорије и простодушно размишљање појединца на шта се своди твоје брбљање.
:eek:

Pa smem li neka grupa građana (da ne idem sad na nacionalnosti) da pobegne od maltretiranja druge grupacije? Recimo ti i tvoji se bahatite, lupetate, urušavate državu... Smemo li ja i moji da pobegnemo i zaključamo se u svoje dvorište da mi ne visite na grbači? Šta kaže g-din Ustav?
 
Право на бежање и преиспитивање свести верујем да не познаје ни један правни систем. Као што рекох, право је конректна ствар о коме ти не знаш. Оно има улогу да превазиђе неодређене категорије и простодушно размишљање појединца на шта се своди твоје брбљање.

A da li pravnik zna da zameni felnu na Skodi za manje od 25 sekundi?

Ipak je to glavna kvalifikacija za komentare o ustavnom pravu, s tim sto su oni cije su felne posebno lepo uglancane (iako nisu ganc nove!) strucnjaci prema kojima se treba odnositi sa posebnim uvazavanjem.
 
:eek:

Pa smem li neka grupa građana (da ne idem sad na nacionalnosti) da pobegne od maltretiranja druge grupacije? Recimo ti i tvoji se bahatite, lupetate, urušavate državu... Smemo li ja i moji da pobegnemo i zaključamo se u svoje dvorište da mi ne visite na grbači? Šta kaže g-din Ustav?

Ја и моји смо синоним за Србе који се бахате, лупају и руше државу, а ти и твоји сте синоним за доброћудне и недужне Хрвате који желе да побегну од нас лудих Срба. Не могу рећи да ми се ова конструкција у неким деловима не свиђа.
 
Ја и моји смо синоним за Србе који се бахате, лупају и руше државу, а ти и твоји сте синоним за доброћудне и недужне Хрвате који желе да побегну од нас лудих Срба. Не могу рећи да ми се ова конструкција у неким деловима не свиђа.
Pa to je zato što bleneš u imenice, a ne epitete.
 
On zna mnogo bolje od tebe i prakticno i teoretski sta je bezanje. Sve je on to ''studirao'' i na tome doktorirao,kada je zadnji put bezao sa parade ponosa.

Вероватно је колега дипломирао бежанију још кад су га малтретирали од вртића до аутомеханичарске радње, па мисли да то има везе са уставном материјом.
 
Ја и моји смо синоним за Србе који се бахате, лупају и руше државу, а ти и твоји сте синоним за доброћудне и недужне Хрвате који желе да побегну од нас лудих Срба. Не могу рећи да ми се ова конструкција у неким деловима не свиђа.

O Boze, pa neprevazidjeni zlocin u Hrtkovcima se ponovio ovde, medju nama, kada je Jomini izgubio poziciju koja mu je tako bitna :(

Strasno. Ko ce ovim Srbima stati na kraj?
 

Back
Top