Domaća fantastika 2009.. i kakva joj je budućnost ?

loki74

Ističe se
Poruka
2.390
2009 je bila godina, ako smem neskromno tako da kažem prave renesanse domaće fantastične književnosti, spomenuo bih nekoliko izdanja.
Beli put, Everest Medija- ciklus Fantastične Biblioteke. U okviru ovog ciklusa imamo ostvarenje Zorana Živkovića- Biblioteka, koje je dobitnik svetske nagrade za fantastiku.
Tu je i Crni cvet Bobana Kneževića, Rašani Radmila Anđelkovića, roman Mirjane Novaković Strah i njegov sluga, sjajna zbirka priča Jedan na jedan Ivana Nešića, Bagra diše Ilije Bakića, Jakšićev roman Severnjak, i Zlatna knjiga od Dragana Filipovića.
U izdanju Tardisa izašlo je nekoliko kvalitetnih dela fantastike, a posebno bi pomenuo roman Malteški šišmiš od Ljubomira Damnjanovića, jednu sjajnu satiričnu priču koja se dotiče mnogih društvenih tema, umotanu u okruženje vampirske porodice.
Imamo i treće izdanje Konstantinovog raskršća, od Dejana Stojiljkovića, u izdanju Lagune.
Ovaj roman je ušao u najuži izbor za nagradu NIN. Lagan za čitanje, zanimljiv i prijemčiv i onima koji nisu veliki fanovi fantastike, opisuje potragu nacista za mačem Cara Konstantina, koji se kriju u lagumima Niša. Usred potrage kreće serija čudovišnih ubistava, pojavljuju se vampiri, a imamo i prikaz ideoloških sukoba u Srbiji za vreme rata, kao i savezničkog bombardovanja.

Poslednji Srbin- Boban Knežević, u izdanju Alnarija. Sjajan roman. Jedna priča o sukobu dve moćne rase Drevnih, koje se inkarniraju kroz ljude, Slovene i Germane. Kod Martin Broda i kanjona Unca u Bosni, postoji prolaz u drugi svet, prostor koji je utočište svim prognanim i izbeglim. Priča se veoma dotiče naše novije istorije, i uopšte ljudi koji su iz ovih ili onih razloga napustili svoj dom.


Ima toga još, ali mislim da sam nabrojio ono najznačajnije. Na proleće 2010 očekuje se i nova knjiga Gorana Skrobonje- Čovek koji je ubio Teslu.


Videćemo šta će doneti nova 2010-a, i hoće li se pozitivan trend domaće fantastike nastaviti. Mislim da ona zaslužuje šansu kod domaćih čitalaca, mnoga dela koja sam čitao nisu ništa lošija od dosta skupljih stranih knjiga fantastike, ako nisu i bolja.
Ne mislim naravno, da ne treba čitati stranu fantastiku, samo da damo ponekad šansu i domaćoj.

Voleo bih da vidim i utiske od drugih ljudi, koji su čitali ove knjige, kako im se svidelo..
 
Potupno si u pravu, prošla godina je bila baš bogata izdanjima domaće fantastike. Pre svega zahvaljujući Spomenki (Tardis) i Bobanu (Everest Medija), ali i Skorbonji (Paladin) i njegovim tematskim zbirkama.
Treba reći da većina objavljenih naslova nije novonapisano/objavljeno, ali to ništa ne smeta, naprotiv.

E sad, i ja bih da saznam koliko ljudi u Srbiji u opšte čita (ne samo domaća) dela SF-a i fantastike. Već sam ovo pitao na Art-Animi ali dobih samo jedan i to veoma pesimističan odgovor. :(

Tiraži malih izdavača koji su najagilniji u objavljivanju domaće fantastike su mali, oko 500 primeraka (ako sam dobro shvatio) a na Znaku Sagite prebrojavaju prodate primerke nekih (izvanrednih) knjiga domaćih autora i nikako da dođu do 20 prodatih komada. :(

Dakle, pitam sve, da li kupujete i čitate (domaću) fantastiku?

Romani Dekse i Bobana, koje su izdali veliki izdavači, su druga priča i pokazuju koliko znači marketing. Ni fantastika ne može da se probije na tržištu bez ulaganja u reklamu, na žalost. Recimo, odličan "Šišmiš" za koga svi koji su ga pročitali imaju samo reči hvale (niti jednu negativnu kritiku nisam našao) - koliko ljudi zna za taj roman?

Za sve koji su zainteresovani, da ne bi lutali, sva ova izdanja mogu da nađu u knjižari Tardis, Kneza Miloša 2.

E sad, moji utisci - "Šišmiš" je pravo otkrovenje, izvanredno zabavno! Toliko mi se dopao da sam pazario dodatni primerak koji sam poklonio rodbini, koja se sada otima o njega.:zskace:

"Nastaviće se..." Ilije Bakića je takođe zabavna ali na drugačiji način. Zgodna je za čitanje usput, pošto je zbirka priča u pitanju.

"Kraljevi" Zorana Jakšića, takođe zbirka priča, lepo napisano, neke od priča sam već ranije čitao. Nije baš u sferi mog interesovanja (tvrdi SF).

KR i PS nemam nameru da čitam. Ne interesuju me vampiri, nacisti, četnici, partizani i Deksino političko opredeljenje koje je, koliko sam shvatio, utrpao u KR. Iz PS-a sam pročitao samo deliće koje je Boban postavio na ZS ali stil mi se ni trunku ne dopada pa me to odbilo.z:(
 
Meni se opet Poslednji Srbin mnogo dopao. Što se tiče Konstantinovog raskršća, iskreno nije nešto specijalno, ali zanimljivo je i pitko, može se čitati sa uživanjem. Šišmiš, zaista, ne znam čoveka koji je čitao a da mu se nije dopala knjiga... meni su najače u romanu aluzije na Moldera i Skali- Vučko Modlica i Dana Skalinada z:). Knjiga napisana sa mnogo duha.

Nažalost, u pravu si za tiraže. Koliko znam, čak i izdanja FB koja su veoma dobra, prodaju se u stotinama primeraka , ne više z:(. Tardis je mlada izdavačka kuća, imaju dobar izbor, ali moraju još mnogo poraditi na marketingu. Mislim da bi bilo dobro da se uspeju malo izvući iz Beograda, i recimo plasirati svoje knjige u Novi Sad, Niš, Kragujevac, Suboticu i druge veće centre.
Konstantinovo raskršće je imalo veoma dobar tiraž, mislim tri izdanja i više hiljada prodatih knjiga. Poslednji Srbin je za dva meseca imao nekih 800 prodatih knjiga, tako da je moguće da će dostići solidne tiraže. Ali iza njih stoje Laguna i Alnari, malo jači izdavači. Definitivno nema budućnosti fantastike bez velikih izdavača. Mislim da se moraju njima okretati, vreme je takvo, ali uz sav entuzijazam, mislim da će projekti poput Tardisa uvek biti na granici opstanka. Knjige iz Lagune i Alnarija pre će naći put do domaćih čitalaca, nego iz malih izdavačkih kuća, koje često imaju samo jednu prostoriju u Beogradu.


Mislim da ima u Srbiji, pa i u regionu solidan broj ljudi koji čita fantastiku. Problem je što od tog broja mali broj čita domaću. I sam doskora nisam bio upoznat s njom. Svi čitaju Martina, Dzordana, itd. Nema tu velike filozofije, iako imaš ekstra kvalitetno delo, to samo nije garant uspeha, moraš uložiti u marketing, privući ljude, privući veću izdavačku kuću.
Mislim da je dobro što se Boban Knežević odlučio za Alnari.

Ja baš ovih dana planiram da pazarim nešto od Tardisa, Mrve pod kožom- Aleksandra Markovića, i možda Otisak zveri u pepelu- od Kneževića.

O čemu se radi u Kraljevima, čuo sam dosta pohvala o knjizi ?
 
Poslednja izmena:
Kraljevi su zbirka priča pa nije moguće reći o čemu se radi.
Svakako je treba pročitati, kvalitetna je.
Druga je stvar što meni ne leži.
Zanimljivo je da Jakšić vodi priče kao fantastiku, odličan je u stvaranju atmosfere, a onda objašnjenjem sve prevede u SF.

Niko se ne javlja u ovoj temi...z:((

Da ne bude da baš niko ne čita, znam da su članovi SF tima pročitali više kniga Tardisa (hvala Sivki z:poz:) ali su utiske napisali na timskom forumu pa valjda ne žele da ponavljaju i ovde.

'Ajde da još malo sačekamo i vidimo da li još neko "troši" domaću fantastiku.
 
Poslednja izmena:
Već su bili objavili (L) njegove Kamene gradove (izvinjavam se ako sam mašio naslov, gde su mi se dopale dve priče), a lepo je što je Everest u ediciji fantastika ponovo objavio Strah i njegov sluga, koji ne spada u fantastiku, ali je sjajan roman.

Imamo i treće izdanje Konstantinovog raskršća, od Dejana Stojiljkovića, u izdanju Lagune.
Ovaj roman je ušao u najuži izbor za nagradu NIN. Lagan za čitanje, zanimljiv i prijemčiv i onima koji nisu veliki fanovi fantastike, opisuje potragu nacista za mačem Cara Konstantina, koji se kriju u lagumima Niša. Usred potrage kreće serija čudovišnih ubistava, pojavljuju se vampiri, a imamo i prikaz ideoloških sukoba u Srbiji za vreme rata, kao i savezničkog bombardovanja.
Zar je moguće da tako loš roman doživi sve to. Čitao sam i smatram ga diletantskim, ali to je samo moje mišljenje. U stvari, video sam da moje mišljenje dele i neki sa Segite gde su dobro "opravili"
 
Poslednja izmena:
Ja sam od pomenutih knjiga čitala samo "Šišmiša" i dopada mi se, mada moram priznati najviše onaj prvi deo koji je skroz autentičan i ne parodira direktno druge knjige/filmove/serije.
Takođe, "Strah i njegov sluga" je stvarno fenomenalna knjiga i mogla bi se, uz malo natezanja, svrstati u fantasy. I baš mi je drago što je ponovo objavljena.

Moram priznati da malo imam predrasuda prema domaćoj fantastici. :zstidljivko:
Nisam puno toga pročitala ali ono što jesam je, iskreno, retko bilo na nivou knjiga stranih autora koje su mi se dopale. (Naravno, ne želim ovim da kažem da su knjige stranih autora po definiciji bolje, ima i tu svakakvog đubreta. Verovatno je da je samo to đubre ređe stizalo do mene ili je prosto izbor stranih autora veći).

I da, dobrodošle su sve preporuke za čitanje koje bi mi pomogle da prevaziđem tu predrasudu. :)
 
Na Sagiti, umeju, po mom skromnom sudu malčice i da preteruju sa kritikama. Konstantinovo raskršće je dobilo i nagradu Miloš Crnjanski. I po mom mišljenju nije ništa specijalno, recimo mnogo mi je bolji roman Strah i njegov sluga koji je pominjala Svetlost lutalica, ali nije ni loš- zanimljiv je, lako se čita, nema smarajućih ni dosadnih delova.
Svetlost lutalica : Pa od domaće fantastike, ja nisam puno čitao, javiće se neko ko je potkovaniji tu valjda, ali evo od onog što sam čitao, probaću ti predložiti nwke knjige koje zaista smatram kvalitetnim :
Crni cvet- Boban Knežević
Poslednji Srbin- Boban Knežević, ovo je sjajan roman, apsolutno preporučujem
Zlatna knjiga- Dragan Filipović
Nakot- Goran Skrobonja, ovo ćeš teško naći u knjižari, ali ima na netu na onom sajtu Rastko, zaboravih sad tačnu adresu.. to je horor roman.
Jedan na jedan- Ivan Nešić
Četvrti krug- Zoran Živković.
Strani izbor je mnogo veći. Autori domaće fantastike su retki, i teško se probijaju do šireg kruga čitalaca, osim ako se uspeju dokopati većih izdavača. Ali čini mi se da polaku probijaju te barijere, i da stvari kreću nabolje.
PS : Avatar ti je odličan, svaka čast!
 
Poslednja izmena:
Svetlost lutalica : Pa od domaće fantastike, ja nisam puno čitao, javiće se neko ko je potkovaniji tu valjda, ali evo od onog što sam čitao, probaću ti predložiti nwke knjige koje zaista smatram kvalitetnim :
Crni cvet- Boban Knežević
Poslednji Srbin- Boban Knežević, ovo je sjajan roman, apsolutno preporučujem
Zlatna knjiga- Dragan Filipović
Nakot- Goran Skrobonja, ovo ćeš teško naći u knjižari, ali ima na netu na onom sajtu Rastko, zaboravih sad tačnu adresu.. to je horor roman.
Jedan na jedan- Ivan Nešić
Četvrti krug- Zoran Živković.

Hvala. Od Bobana Kneževića i Zorana Živkovića sam čitala po jednu knjigu i to odavno, toliko davno da se uopšte ne sećam koji su naslovi u pitanju, i nisam baš bila oduševljena. (ali moguće je da su im novije knjige mnogo bolje, stvarno ću morati to da proverim :) ) Nakot mislim da znam gde da nađem, koliko se sećam na Rastku ima još dosta domaće fantastike.

Strani izbor je mnogo veći. Autori domaće fantastike su retki, i teško se probijaju do šireg kruga čitalaca, osim ako se uspeju dokopati većih izdavača. Ali čini mi se da polaku probijaju te barijere, i da stvari kreću nabolje.

Slažem se, ali ponekad imam utisak da se objavljuje i ono što ne bi trebalo, upravo zato što su domaće knjige iz žanra retke, i upravo u cilju promocije žanra, a bojim se da to proizvodi kontraefekat, odnosno upravo tu vrstu predrasuda kojoj sam i ja podlegla. (U stvari, moje nepoverenje prema domaćoj fantastici upravo vodi poreklo od vrlo neujednačenog kvaliteta domaćih priča koje su svojevremeno objavljivane u Siriusu, pri čemu su urednici otvoreno priznavali da je kriterijum za priče domaćih autora niži, ali da to rade u cilju promocije domaćih pisaca i domaće fantastične književnosti. Eto, kod mene su postigli baš suprotno. :roll: )

PS : Avatar ti je odličan, svaka čast!

Hvala. :) :rumenka:
 
Da budem malo blagonaklon prema piscima srpske fantastike, nije ni njima lako.
Imaju prilično ograničen krug čitaoca, plus koji je dodatno podeljen time što i oni većinom čitaju stranu fantastiku , dela koja imaju mnogo veći rejting i ime.
Da ne pominjem opšte propadanje kulture, čitanja, gašenje knjižara, što se sve odrazilo i na njih.
Uprkos svim manama koje imaju, a mnogo puta i mene nerviraju, nekad im se stvarno divim na volji i entuzijazmu .
 
I mi "konja" za trku imamo - „Kosingas-Red Zmaja” Aleksandra Tešića prvi je roman srpske epske fantastike kod nas.
Svima preporučujem knjigu "Malteški šišmiš", već sam je pominjao.
http://kultura.krstarica.com/l/knjige/vesele-avanture-srpskih-vampira/

Onima koji su u Beogradu najlakše je da odu u Tardisovu knjižaru Kneza Miloša 2 i tamo odaberu šta ih interesuje. Tardis ima izdanja domaće fantastike koja je teško ili nemoguće naći na drugim mestima.
 
Poslednja izmena:
Prvo - Hvala za informacije :) Sada da trazim po biblioteci sta mogu naci ap da kupujem ostatak :D

Kosingas je jako interesantna knjiga (tj za sada dve :) ) Nasa mitologija je neiscrpan izvor za EF, samo je potrebno da se neko tome ozbiljnije posveti, i naravno dobra reklama

Starija interesantna
11103_Tajanstveni_Vitez.jpg
 
Ima i jedna interesantna knjiga Milisava Popovića, zove se " Zaboravljena gora ". Nije klasična epska fantastika, u knjizi su predstavljena razna mitološka bića ovih prostora, i mislim da je dosta interesantna.
Možda i knjiga " Aven i Jazopas u zemlji Vauka ". To je klasična epska fantastika, Uroš Petrović je autor, u principu je više za mlađe čitaoce, ali mogu je čitati i i stariji.
 
Ima i jedna interesantna knjiga Milisava Popovića, zove se " Zaboravljena gora ". Nije klasična epska fantastika, u knjizi su predstavljena razna mitološka bića ovih prostora, i mislim da je dosta interesantna.
Možda i knjiga " Aven i Jazopas u zemlji Vauka ". To je klasična epska fantastika, Uroš Petrović je autor, u principu je više za mlađe čitaoce, ali mogu je čitati i i stariji.

Kupila sam "Zaboravljenu goru" na sajmu, ali je nisam još pročitala. Prelistala sam i čitucnula koje poglavlje, i jeste zanimljiva...
 
Što tragična, Jelene, obrazloži.. nikad nije bilo više izdanja domaće fantastike, a makar njih nekoliko je imalo i solidne tiraže.. po meni najveći problem domaće fantastike je loš marketing, npr. Zlatna knjiga Dragana Filipovića je odavno izašla u Beogradu, a još uvek je nema u Novom Sadu, što je stvarno bezveze.. pisac i izdavač treba da ganjaju čitaoce, da im nude svoj proizvod, reklamiraju ga, ubeđuju ga itd, a ne da ja idem od knjižare do knjižare i prosto molim prodavce da nabave knjigu.. tako se to ne radi, da tako rade na Zapadu, davno bi propali. To je stvar na kojoj definitivno moraju poraditi. Danas je vreme informacija i marketinga, nije dovoljno samo napisati kvalitetno delo, već ga treba znati i predstaviti publici, plasirati ga na tržište. Nekad mi se čini da više ja sam reklamiram neku knjigu domaće fantastike, po raznim sajtovima, nego sam pisac i izdavač :confused:.

Druga stvar je izbor tema, ok je Kosingas i sve to, ali ljudi su čini mi se bar, malo zasićeni temama o Kosovu, Kraljević Marku itd. Trebalo mi malo fantastiku osavremeniti, da bude bliža današnjim mladima, recimo tzv. urbani fantazi, mešanje žanrova itd. Takođe mislim da se može mnogo više izvući iz veoma bogate mitologije Starih Slovena..

To su samo neka moja razmišljanja :).
 
Vest sa portala SF tima.

"Za sve vas koji živite u Novom Sadu i okolini sada ste u mogućnosti da kupujete TARDISova izdanja u lokalu. Kako javlja Sivka, knjge našeg omiljenog izdavača TARDISa dostupne su u knjižari SOLARIS u Spensu."

Kako Tardis drži i Bobanova izdanja, možda možete da vidite da li imaju i Fantastičnu bibilioteku.
 
Ja polako punim kućnu biblioteku Tardisom.. :), Malteški šišmiš, Kraljevi, Mrve pod kožom, sad čitam Prolaz.. preporučujem Kraljeve od Jakšića, sjajna zbirka priča, a posebno priče
,, Bezdan '' , ,, Jeka '' i ,, Dubrava ''.
Nadam se i ove godine nastavku uspona domaće scene.. uskoro izlazi roman Ota Oltvanjija
,, Kičma noći '', a uskoro se očekuje i Skrobonjin ,, Čovek koji je ubio Teslu ''..
 

Back
Top