Mesec borbe protiv raka dojke

Jacob

Buduća legenda
Poruka
49.567
Oktobarska borba protiv raka dojke


Rak dojke je i dalje najučestalije maligno oboljenje kod žena u Srbiji. Primarijus dr Suzana Vasović, medikalni onkolog u Institutu za onkologiju i radiologiju Srbije, navodi da se svake godine registruje oko 4.000 novoobolelih, a da se u samo dva odsto slučajeva tumor otkriva u početnom stadijumu, kada su šanse za izlečenje najveće.


- Kod 40 odsto žena rak se otkrije u lokalizovanoj fazi bolesti, kada je ona još uvek ograničena samo na tkivo dojke, dok je kod 43,7 odsto karcinom već metastazirao u limfne žlezde pazušne jame. U 8,2 odsto slučajeva žene započinju lečenje s metastazama na plućima, jetri i kostima. Ovo su podaci intrahospitalnog registra za rak Instituta za 2006. godinu.


Ne čekajte simptome.
Ova poražavajuća statistika posledica je nedovoljne brige o zdravlju, upozorava dr Vasović. Zato će lekari tokom oktobra, koji je u zdravstvenim kalendarima obeležen kao mesec borbe protiv raka dojke, sprovesti niz akcija kako bi motivisali žene na preventivne preglede grudi.


- Jedino ranim otkrivanjem malignih
promena može da se spreči da bolest uzme maha - napominje lekarka. Ona objašnjava da karcinom raste sporo i da može da pro?e od šest do deset godina dok ne dostigne velieinu od jednog centimetra i postane klinieki primetan.


- Ne treba čekati da se simptomi i znaci bolesti pojave - naglašava. - Savremena dijagnostika, poput mamografi je, omogućava da se rak dojke otkrije dok je još u formi mikrokalcifi kacija, odnosno nakupnina soli kalcijuma koje ukazuju na maligni tumor.

Korisne informacije imate i ovde

http://forum.krstarica.com/threads/319140

pinkribbon.jpg
 
Veliki pozdrav i komplimenti za muskarca koji pokrece ovakvu temu :)
Svaka cast!:klap:

Pridruzujem se ovim komplimentima, stvarno je lepo da ima muskaraca koji na to misle i tako poakzuju da zele dobro svojim majkama, sestrama,zenama, devojkama i drugaricama.

Mislim da bi ovo drustvo ovom temom trebalo da se pozabavi a, neki pozitivni koraci u tom smeru su vec napravljeni.

Zene su inace po ovom pitanju osetljive dosta .....

Ja sam danas bila na pregledu dojki na IORS i primetila sam u cekaonici dok sam cekala nareda da ima dosta muskaraca koji tu dodju da bodre svoje supruge i devjke sto jepohvalno.

Takodje moram da pohvalim hirurga onkologa koji me je danas pregledao (i on je muskarac) bio je vrlo profesionalan. A zanimljivo je da se i u medicini oboljenjima i hirurgijom dojke bave uglavnom muskarci (subjektivno zapazanje)
 
morala sam da se registrujem i da kazem par reci na temu borbe protiv raka dojke,na temu prevencije o kojoj se toliko prica na sva usta putem mas medija.......jednostavno sam morala negde da kazem svoje misljenje....meni je sve to licemerno..narocito od strane naseg zdravstvenog sistema,ciji sam i sama clan,a za javne licnosti koje se oglasavaju na tu nemam komentar ni pozitivan ni negativan....necu javno izreci o kom se zdravstvenom centru radi jer to nije bitno,sigurna sam da je teko u celoj nasoj zemlji...e ako zelis da se pregledas jer ti stvarno nije nesto kako treba, sestra salterusa ce ti reci da ce tvoj ultrazvucni preglad biti zakazan za 9 meseci,bez preterivanja prekjuce je bio 15.12.2009. a meni su preglad hteli da zakazu za AVGUST IDUCE GODINE!2010. Neka hvala...a onda ako hoces da platis moze isti dan pred kraj radnog vremena.......Pitam se sta bi bilo da je na mom uputu za pregled rengenologu pisalo PREVENTIVNI PREGLED a ne dysplasia mamae????? Verovatno bi mi rekli da dodjem u drugom zivotu kad razvijem karcinom....realno to mogu i do avgusta iduce godine:D....ali ja sam samo htela to da preveniram.......DAJTE LJUDI O KOJOJ PREVENCIJI GOVORIMO...PA TO APSOLUTNO NE POSTOJI U NASOJ ZEMLJI!Nece to da prihvati zdravstvo, a ne ljudi...taj program prevencije......i odakle meni novac za taj pregled...pa ja sam student-Medicinskog fakulteta!
 
jeste kako pises stanje u zdravstvu je katastrofa, ali ako ti je potreban pregled, a student si, jednom nedeljno imas hirurga na studentskoj koji dolazi sa onkoloskog (barem je ranije tako bilo). doduse ne radi uz, vec samo ispipava, a ako ima potrebe uputice te na uz.
 
moje skromno (arogantno) misljenje
snimanje ima vise stete nego koristi,
a ako zivis normalno nikad neces imati problem koji resavaju doktori bilo koje vrste

....izvini ali nemaš pojma o tim stvarima očigledno....
....nikakve veze sa tim nema kako živiš, to se jednostavno desi, iz
ovih ili onih razloga....po tvojoj priči znači žene ni kod ginekologa
ne bi trebale da idu na redovne kontrole, zato što žive normalno,
šta je to "normalan" život.....baš me zanima......
 
moje skromno (arogantno) misljenje
snimanje ima vise stete nego koristi,
a ako zivis normalno nikad neces imati problem koji resavaju doktori bilo koje vrste

hoces da kazes da je rak nesto sto se dobije zasluzno, svi bolesnici su krivi jer su ziveli nenormalo? :roll:

aj pali sa teme o prevenciji bolesti koja oduzima neverovatan broj zivota godisnje, a redovni pregledi je mogu otkriti u izlecivom ranom stadijumu. ultra zvuk ne steti, a jos manje ispipavanje. mamografija se svetuje tek posle 40e, 50e.
 

Back
Top