I pušači su ljudi...Ma jesu li?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

gospodjica14

Poznat
Poruka
7.429
Ovo je više onako opšta tema, ali pošto sam žena nekako prirodno težim ovom pdf-u:)
Dve stvari su me inspirisale da pokrenem ovu problematiku: jedna iz stvarnog i jedna iz virtuelnog zivota. Elem, nedavno sam dobila dvoje novih kolega, zapravo kolegu i koleginicu. Koleginica je strastveni pusac, a u zgradi u kojoj radimo pusenje je zabranjeno... Nas ima troje u ofisu, a jako blizu su nam i druge kolege, povezane su kancelarije i vrata su uvek otvorena. Niko ne pusi, sem nje...Pokusala je par puta da prekrsi nepusacko pravilo i zapali u kancelariji na sta sam je opomenula da mi smeta i da to ne cini. Jako se naljutila i sada jedva progovara rec sa mnom. Inace, ja spadam u one polu-pusace koji zapale cigaretu uz pice eventualno, ali nemam naviku niti moram da zapalim. Najinteresantnije u celoj prici bilo je to sto sam, posmatrajuci pazljivo, dosla do zakljucka da je njena reakcija na nemogucnost paljenja cigarete, ista ili veoma slicna reakciji narkomana u krizi, a da zena to uopste ne uocava kao problem...na stranu cigarete, ali zavisiti do te mere od necega ja vidim kao svojevrsnu vrstu ropstva.
U VL postoji tema slicnog naziva na drugom forumu, koju sam malo ispratila....pocetna teza je da su i pusaci ljudi koji su izlozeni teroru nepusaca jer im se ogranicava sloboda izbora, i jer se sve vise, i drzavnim i drustvenim zakonima, tretiraju kao niza bica koja moraju da se kriju po toaletima da bi zapalili cigaretu...Lik zapravo predlaze potpisivanje peticije na www.zastitaumestozabrane.com jer inace pusacima preti zabrana pusenja i u svojim stanovima....
Ja stojim na "nekom izmedju" stanovistu da pusenje treba da bude zabranjeno u kancelarijama, javnom prevozu, pa cak i kaficima i restoranima jer i oni su necije radno mesto...jer kao sto pusaci zele pravo na slobodu izbora, njihovo pravo ograniceno je pravom drugih na istu tu slobodu izbora, s tim sto je izbor nepusaca da ne puse i da ne budu izlozeni duvanskom dimu. S druge strane, zabrana pusenja u sopstvenom stanu, koja fakat postoji u nekim zemljama, deluje mi zaista vec preterana i nepravedna. Volela bih da cujem kakva su vasa misljenja u vezi sa ovom problematikom :)
 
Ja sam strastveni pusac...to sa stanovima je cista glupost...sto se tice restorana i kafica..pa i mi smo ljudi..treba obezbediti mesta gde i mi imamo pravo da upalimo cigaretu
lepo nek postoje kafici i restorani za pusace i nepusace...u preduzecima nek obezbede porstoriju za pusace..bre ako ne mogu da upalim cigaretu nervozna sma kao pas..efektivnost mi je na nuli......prihvatam da je to stetno ali ne prihvatam da meni taj moj izbor da se trujem onemogucavaju...to je moja dobra volja i izbor...spadam u one pusace koji nece da idu kod prijatelja kod kojih se pusi na terasi ili ne pusi uopste

zasto da mucim sebe ili njih
izbegavam sve ono gde je pusenje zabranjeno..pa bi tako mogli i nepusaci..da izbegavaju mesta za pusace..naravno da ne treba ugrozavati nikog...ali izgleda pusaci se ne svrastavju u kategoriju za koje se misli da su im ugrozena prava..............a jesu...sada su nam ugrozena prava slobode izbora...................i mogu samo da kazem uuuuuuuuuuuaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
 
Ja sam strastveni pusac - to je eufemizam za rob duvanske industrije - i mislim da je ok da pusenje bude zabranjeno u ustanovama i na radnom mestu. Za kafane je mislim dobro da imaju odvojene sale za pusace i nepusace (bar neke, a okej je da postoje i skroz nepusacke), barovi takodje... a ima i pusaca medju kelnerima, ne vidim u cemu je problem, neka se zaposle/raspodele prema afinitetima... Ne mislim da je pusenje lepo, ali ja bih da prestanem zato sto sam tako sama odlucila (i sakupila volju) a ne zato sto su mi zabranili (a pritom mi i dalje prodaju cigarete!).
 
Spadam u nepusace. Imala sam cimerku jedno vreme koja je strastveni pusac, 2 pakle dnevno :dash:
Konkretno u tom stanu pusila je u svojoj sobi i ponekad u dnevnoj ;) Ne smeta mi toliko dim ali, ovo je trebalo izdrzati .
Inache sam za to da u kaficima postoji pusacki i nepusacki deo, kao i mozda negde na javnim mestima. Zasto ljudima zabraniti da se truju? To je njihov izbor i pravo ;)
 
malo je to osetljivo zabraniti po kucama
ali opet nas dvoje zivimo zajedno,on pusi ja ne
cije pravo da se ispostuje?on nikad ne pusi u mom i detetovom prisustvu,ali kad ustanem ujutro a salon i dalje smrdi,zavese upiju,namestaj meni dodje da mu pobacam sve cigare ili mu ih nabijem na stanovito mjesto
a da ne sme i u kuci da pusi(jer vec ne sme na poslu ni po kaficima) pa gde ce :think: mada jeste,njegova potreba je destruktivnija od moje i nekako mislim da je moje pravo na neduvan primarnije od njegovog :lol:
 
http://forum.krstarica.com/threads/256623


Slazem da dobra ventilacija resava problem...zamislite,cak i nama pusacima smeta zadimljeni prostor...i kod kuce pusimo, pa otvaramo prozore...ne sedimo u pusnici...

U vecini ustanova je zabranjeno pusenje...sto je ok...medjutim, neke ustanove su to resile na civilizovan nacin ,a neke na dzukacki...u nekim ustanovama postoje prostorije za pusace gde mogu da se zapale cigarete za vreme pauza, a u nekim su pusaci prinudjeni da u vreme pauze napustaju zgradu i puse ispred zgrade...Konkretno, tako je kod nas reseno...i u poslovnim zgradama pored nas..veoma je ruzno kad neko prolazi pored jednog giganta od firme, reprezentativne gradjevine i ispred stoji dzumla ljudi sa cigaretama, zato sto se uprava nije smislila i dodelila jednu prostoriju za te svrhe...time se narusava neka opsta slika " velicine "...

Sa druge strane, gledala sam reportazu iz Nemacke gde su ljudi masovno poceli da zatvaraju pabove jer ljudi ne zele da dolaze zbog zabrane pusenja...radje se vidjaju po kucama...

Onda, opet situacija sledeca...U jednom kaficu gde ima prostor za ne/pusace...nepusaci sede u pusackom delu...? Dolazi par i pita jel ima mesta, na sta dobija odgovor samo u nepusackom delu...oboje su pusaci...a pored mene dve devojke koje ne puse, sede tu...naravno, taj par je otisao...Slazem se da nekome smeta dim, nekome ne, ali ocigledno je uvek zabavnije tamo gde je porok...!!!
Pricate o cistom i zdravom vazduhu, o zagadjenju, o cistim plucima, a covek sam po sebi je zagadjivac najveci na planeti pusio ili ne...od cigareta ne zavisi nas opstanak, vec od nekih mnogo vaznijih i krupnijih stvari kojima se niko ne bavi...Toliko toga nas okruzuje stetnog da je to strasno, a vi se uhvatili samo za dim cigarete i propagirate zdrav zivot...? A to sto, kao sto Hellen rece, papirne kese, flase, kutije, zvake, bacaju ljudi gde stignu...? Sto su reke i priobalje uzas, sto su sume postale otpad za kondome i always ultra...? To ne utice na pluca...? To utice na mnogo globalnije stvari od kojih zavise i pusaci i nepusaci...

Pusace treba poubijati...? Ok, ali ja bih onda celo covecanstvo...i dala sansu planeti...


Da ne pisem 2 puta...:manikir:
 
vecina koja pusi ponasa se bahato i arogantno retki su primerci koji pitaju smem li da zapalim u prisustvu drugih ljudi. Dozvolio bih pusenje u jednoj prostoriji ako je firma velika ili na terasi ili iza ako je mala firma.
U kaficima bih zahtevao ne pusacke zone koje su striktno odvojene.
A u kucama je glupo zabranjivati to je stvar dogovora ukucana.
Kod mene dok sam ziveo u studenjaku bili smo nas dva ne pusaci i jedan pusac. I nije nam smetao dim dok smo se navikli, posle je pusac dolazio jednom mesecni i za ta dva tri dana nismo mogli da podnesemo dim. Smrad se uvuce u sve pore.
 
Sve vas mrzim kad ste ovako osetljive pa vas pogađa sve što leti.
A ako u tome još imate podršku društva - woooooow do jaja, ajd da patimo i kukamo na sva usta :roll:

Zar ti gospođice ne padne na pamet da si i sama žrtva jednog dobrog marketinga i pripadnik sive mase?
Jeste, ja pušim al ti si idijot - to sam rekla :lol:
Zato što se baviš problematikom drugih ljudi umesto da gledaš svoja posla i nesmetano vodiš svoj život i svoju politiku... Šta se bilo koga tiče šta ću ja da radim u svom životu?
Gledaj - da su im strahovi realni ne bi se državni novci trošili na edukaciju o štetnosti cigareta nego bi se jednostavno - zabranila prozivodnja istih... Ovako svako dobije deo kolača - i oni koji puše i oni koji se protiv pušenja bore, naravno na račun pušača... Fala lepo - svi zadovoljni.

Elem, ja mislim da sve to što se dešava ne sme i ne treba da bude razlog da se nepušači osećaju superiornije u odnosu na ne pušače (oni su kao narkomani... ma ajde molim te) a protivnik sam i takvog ponašanja - koleginica je nova sad mogu i ja nekom da naređujem (čak me i tolicno čini samozadovoljnom)
 
ja sam bivsa pusacica:lol: (vise ne pusim molim lepo:p)
moj bojson pusi a cesto delimo prostor
dok sam pusila pusila sam i u krevetu:rumenko:
a sad kada on to radi kontam da mi smeta
al mi je bas trulo da mu njamke (bila bih licImUrna)
pa to ne cinim

inace sam za to da treba da bude zabranjeno svuda gde su deca u akciji
postujem kada neko ne dozvoljava da mu se pusi na gajbi
u kaficima bi trebalo da postoji odeljak za (ne)pusace
mada je onda malo bed sto se ljudi separatisu
 
pusac sam...i slazem se svim kmentarima o pravu na izbor...
najbolje je sto je demoktastki da se podrzavaju prava svakog pojedinca i manjina osim prava pusaca...to nam je najnovija tekovina...
elem...
nije mi jasno..kako to da su pusaci za opciju izbora i podeljenosti, a nepusaci za to da pusacima treba zabraniti?
sto si glasniji to si bolji?
 
Moj tata i brat su pusaci i to je svakodnevna borba za cist vazduh.
Ajde sto puse,zadime prostoriju da krenu oci da mi suze,nego jos kad otvorim prozor,njima smeta.
Uu izvin'te.
Cinjenica je da pusaci nemaju osecaja prema drugima,tj. mali procenat je onih koji pitaju "da li vam smeta da zapalim",u zatvorenoj prostoriji,neretko se desava da zapale cigaretu u prisustvu trudnica i to me najvise iznervira.Ubedljivo.
Alo!
Inace,u mojoj sobi je zabranjeno pusenje,ko hoce nek izadje na terasu,uh,mnogo se brinem da li cu da uvredim nekog ko bi da me truje.
 
ja sam bivsa pusacica:lol: (vise ne pusim molim lepo:p)
moj bojson pusi a cesto delimo prostor
dok sam pusila pusila sam i u krevetu:rumenko:
a sad kada on to radi kontam da mi smeta
al mi je bas trulo da mu njamke (bila bih licImUrna)
pa to ne cinim

inace sam za to da treba da bude zabranjeno svuda gde su deca u akciji
postujem kada neko ne dozvoljava da mu se pusi na gajbi
u kaficima bi trebalo da postoji odeljak za (ne)pusace
mada je onda malo bed sto se ljudi separatisu
da ne prepisujem, od reči do reči isto
osim što njamke kad puši a dete mu pored njega kašlje:roll:
i u spavaćoj sobi je zabranjeno pušenje, od kad sam došla iz porodilišta, to se podrazumeva
 
i kako to mislite da zabranite vasim partnerima d apuse?
ako vam toliko smeta, niste trebali njih da birate, nego sad je to aktuelna tema...pobimo sve pusace! oni nas ugrozavaju! pa ugrozavali te i juce, amo sto je juce bilo aktuelno da se pobiju gey na primer, a sad je moderno da se pobiju pusaci, a ovima da se daju prava!...vasi muzevi sigurno nisu propusili od juce, ako jesu..onda se zapitajte sta sa vasim brakom nije u redu...
 
i kako to mislite da zabranite vasim partnerima d apuse?
ako vam toliko smeta, niste trebali njih da birate, nego sad je to aktuelna tema...pobimo sve pusace! oni nas ugrozavaju! pa ugrozavali te i juce, amo sto je juce bilo aktuelno da se pobiju gey na primer, a sad je moderno da se pobiju pusaci, a ovima da se daju prava!...vasi muzevi sigurno nisu propusili od juce, ako jesu..onda se zapitajte sta sa vasim brakom nije u redu...

um... pokusavas da kazes da ti gay ljudi ugrozavaju zdravlje kao i pushaci? :neutral: nice
 
um... pokusavas da kazes da ti gay ljudi ugrozavaju zdravlje kao i pushaci? :neutral: nice

pa grupe koje se bore protiv gay prava govore u smislu da ugrozavaju mentalno zdravlje i moral...jel? nisam upucena...ne pratim trendove i ne borim se protiv nikog...
i nemam nista protiv, samo navodim kako buntovnici nadju neku grupu koju ce da diskriminisu...zato sto IM SMETA...a ti ako si drugacije shvatila...:whistling:
 
@george: Nije stoka samoziva...ne dozivljavam je tako, dozivljavam je kao i svakog drugog ovisnika. Nisam se nesto potresla, niti sam bila nadrndana kad sam joj rekla da ne pusi, bas sam bila fina i mekanim glasom sam rekla "molim te nemoj, smeta mi"... Ali ona je zena adikt u pravom smislu te reci, i ne moze da svari da je bilo ko ogranicava u zadovoljenju njene zavisnosti, bas kao narkic, zamisli da nekom dzankiju pokusas da zabranis da se ufiksa, pa zgromio bi te. Mogla je firma da resi to prostorijom za pusace, ali to je vec problem firme. Ponekad terorisem i svog muskarca kod kuce, zimi ga toliko vetrim da ne znam kako nije umro od akutne upale pluca do sada :lol: Otporan covek :lol: Ali ne mogu da mu kazem "e nemoj da pusus u kuci", pa ja prva obozavam da zapalim uz casu vina. Jednom sam napravila skandal oko pusenja, kada sam se vozila grckim prevoznikom do Atine, put je trajao cirka 16 sati a svi su pusili u busu, mislila sam da cu umreti od gusenja, bilo je kao u gasnoj komori. Posle sam pisala EU-OSHA, i svim mogucim eu i nacionalnim udzenjima prevoznika pa su mi se i usmeno i pismeno izvinili i navodno su otpustili vozace. Ali tada sam POPIZDELA:poludeo:

@Becky: tema je postavljena radi diskusije, a ne zarad vredjanja i pljuvanja pusaca po nepusacima i obrnuto...kad napises nesto, procitaj to sto si napisala pre nego sto postujes, i nemoj druge zvati idiotima, pardon, idijotima :lol:, nije lepo ni kulturno.
 
Poslednja izmena:
pa grupe koje se bore protiv gay prava govore u smislu da ugrozavaju mentalno zdravlje i moral...jel? nisam upucena...ne pratim trendove i ne borim se protiv nikog...
i nemam nista protiv, samo navodim kako buntovnici nadju neku grupu koju ce da diskriminisu...zato sto IM SMETA...a ti ako si drugacije shvatila...:whistling:

ok.... ko hebe doktore svijeta i nas sto nismo bjezali sa casova biologije..... cigare ne stete, to samo mi diskriminisemo.... :whistling:
 
Izduvni gasovi, buka, prljavstina, teska industrija, hrana nepoznatog porekla i sastava, zatim pesticidi, osiromaseni uranijum, etc etc etc

Ne vidim zasto je bas pusenje najveci problem? Zato sto se najcesce srece i mnogo je ociglednije od ostalih zagadjivaca?

Spadam u strastvene pusace koji silom prilika moraju da menjaju navike i ajde...bolje se osecam sto manje pusim ali ne vidim kako da izbegnem druge opasnosti koje su svuda oko nas a smataju i pusacima i nepusacima neuporedivo vise, osim da se prselim na vr' planine i sama gajim svoju hranu.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top