Potreban pravni savet: da li platiti ovaj dug?

VolandNS

Početnik
Poruka
3
Molio bih vas za jedan pravni savet ili bar mišljenje.


Situacija je sledeća: kao što svi Novosađani dobro znaju, građani Novog Sada svoje komunalne naknade (plaćanje grejanja, utrošene hladne vode, održavanja zgrade i sl.) izmiruju preko sistema objedinjene naplate kojim upravlja JP "Informatika".

E sad, pošto vlasnica stana (moja baka) nije redovno plaćala račune koje joj je slala "Informatika", to preduzeće ju je tužilo čak 3 puta, dva puta u 2007. godini i jednom u 2008. Ali, pošto su naši sudovi pretrpani takvim tužbama, ni jedna od tih tužbi nije stigla na razmatranje (ili kako se to već kaže), baka bi uvek uspela da plati zaostale račune pre nego što bi postupak pred sudom uopšte započeo, tj. bila doneta bilo kakva sudska odluka.

Znači, baka u ovom trenutku ima izmirene sve svoje obaveze prema krajnjim potražiocima (JKP "Vodovod", JP "Stan" i ostalima za koje JP "Informatika" vrši usluge naplate), kraće rečeno, platila je sve uplatnice koje joj je "Informatika" poslala.

Ali... kada ode u "Informatiku", oni joj kažu da i pored toga što je platila sve uplatnice, i dalje ima dug od nekih 11 000 dinara, zbog te tri tužbe.

Moje pitanje glasi: prema kome to baka ima dug od 11 000 din? Jel prema JP "Informatika", zato što su oni potrošili pare na poslove oko tužbi? I, pre svega, mora li baka te račune da plati?

Ovi iz "Informatike" ne deluju nešto posebno zainteresovani oko naplate tog duga, ne šalju joj nikakva upozorenja, opomene, naloge za uplatu ili slično. Možda jednostavno čekaju da te tri tužbe konačno dođu na red na sudu, pa da onda sud baki naloži da plati, ili izvrši prinudnu naplatu. A možda više ne postoji pravni osnov za potraživanje tog duga, ali ga oni i dalje beleže, po sistemu "app" - "ako prođe, prođe".


Molim vas, pomozite mi nekim savetom, jer, ipak, za staricu čija penzija ne prelazi 12 000 dinara, 11 000 nije mala svota.

Unapred hvala!
 
Poslednja izmena:
Molio bih vas za jedan pravni savet ili bar mišljenje.


Situacija je sledeća: kao što svi Novosađani dobro znaju, građani Novog Sada svoje komunalne naknade (plaćanje grejanja, utrošene hladne vode, održavanja zgrade i sl.) izmiruju preko sistema objedinjene naplate kojim upravlja JP "Informatika".

E sad, pošto vlasnica stana (moja baka) nije redovno plaćala račune koje joj je slala "Informatika", to preduzeće ju je tužilo čak 3 puta, dva puta u 2007. godini i jednom u 2008. Ali, pošto su naši sudovi pretrpani takvim tužbama, ni jedna od tih tužbi nije stigla na razmatranje (ili kako se to već kaže), baka bi uvek uspela da plati zaostale račune pre nego što bi postupak pred sudom uopšte započeo, tj. bila doneta bilo kakva sudska odluka.

Znači, baka u ovom trenutku ima izmirene sve svoje obaveze prema krajnjim potražiocima (JKP "Vodovod", JP "Stan" i ostalima za koje JP "Informatika" vrši usluge naplate), kraće rečeno, platila je sve uplatnice koje joj je "Informatika" poslala.

Ali... kada ode u "Informatiku", oni joj kažu da i pored toga što je platila sve uplatnice, i dalje ima dug od nekih 11 000 dinara, zbog te tri tužbe.

Moje pitanje glasi: prema kome to baka ima dug od 11 000 din? Jel prema JP "Informatika", zato što su oni potrošili pare na poslove oko tužbi? I, pre svega, mora li baka te račune da plati?

Ovi iz "Informatike" ne deluju nešto posebno zainteresovani oko naplate tog duga, ne šalju joj nikakva upozorenja, opomene, naloge za uplatu ili slično. Možda jednostavno čekaju da te tri tužbe konačno dođu na red na sudu, pa da onda sud baki naloži da plati, ili izvrši prinudnu naplatu. A možda više ne postoji pravni osnov za potraživanje tog duga, ali ga oni i dalje beleže, po sistemu "app" - "ako prođe, prođe".


Molim vas, pomozite mi nekim savetom, jer, ipak, za staricu čija penzija ne prelazi 12 000 dinara, 11 000 nije mala svota.

Unapred hvala!



Kazes da su sudovi pretpani takvim tuzbama , i da jos nije stigla na red tvoja baka. OK. je to .
Ako baka ima dokaz da je platila sve to , na dokazu jasno pise datum kada je to uplaceno ,sto znaci da je uplaceno pre nego sto je slucaj razmotren..
Njoj nije nista stiglo iz suda pre nego sto je izmirila dugove, zar ne ? I to je dobro ... Oni su sada nemocni jer sudu nije bila dostavljena tuzba na vreme .I da stgne za par dana to nije njen problem jer je dug izmiren .

I uostalom da mora ona da placa sudske troskove to se sigurno ne placa 11.000 dinara . Za voznju motorom bez dozvole se laca nekih 700-1000 dinara.

Mada mislim da mozes opusten da budes jer i meni redovno stizu opomene i za struju , i za plin ,za nasu drzavu je to normalno kada bi svakog gradjana sto ne placa redovno mesecne obaveze kaznili sa samo 1500 dinara ,a tek sa 3500 uff sta bi to bilo z:lol:.. Relax

Sada , ne znam koliko sam dobro informisan , treca godina sam ekonomske imam pravo kao predmet , informisan sam nije da pisem nebuloze ali pravnik je pravnik..

Pozdrav
 
Kazes da su sudovi pretpani takvim tuzbama
Naravno da su zatrpani jer je samo 2006. godine JP "Informatika" odjednom tužila 10 000 Novosađana zbog kašnjenja s plaćanjem. Članak o tome možete pročitati u Glasu Javnosti, "Informatika" tuži 10.000 žitelja Novog Sada zbog dugova za komunalije.
Oni tvrde da tako rade jer su u obavezi da prema klijentima za koje vrše usluge naplate obezbede što veći procenat naplativosti. Ali, možda to rade i zbog vlastitog profita, jer svaku tužbu naplaćuju 3-4 hiljade dinara (bar je tako bilo u slučaju moje bake).

Ako baka ima dokaz da je platila sve to, na dokazu jasno pise datum kada je to uplaceno ,sto znaci da je uplaceno pre nego sto je slucaj razmotren..

Baka ima sve uplatnice kojima može da dokaže da prema krajnjim potražiocima (JKP "Stan", JKP "Vodovod i kanalizacija", JKP "Novosadska toplana", JKP "Čistoća" i dr.) nema nikakav dug. Jedini dug koji ima je prema JP "Informatika" za troškove tužbi.
Samo, pitanje je, od kud jedna tužba da košta 4000 din? Ajd, razumem, plaća se sudska taksa na tužbu, troškovi pravne službe tj. advokata koji je te tužbe podnosio, ali ipak... 4000?


Njoj nije nista stiglo iz suda pre nego sto je izmirila dugove, zar ne ?

Baki nikad ništa iz suda nije stiglo, ali joj je prošle godine "Informatika" (a ne sud) poslala nešto što liči na tužbu Opštinskom sudu Novi Sad.

Evo skenova prednje i zadnje strane tog dokumenta:



Posebno je zanimljiva zadnja strana, gde na pečatu (?) Opštinskog suda nema nikakvih podataka osim datuma. Znači, ni broj pod kojim je tužba zavedena, suma plaćene takse, ni potpis službenog lica....

Ja čak imam razloga da sumnjam da je ta tužba Sudu uopšte i podneta..
Pitanje: jel može moja baka da ode u Opštinski sud NS i pita postoje li nekakve tužbe protiv nje?

I
Sada , ne znam koliko sam dobro informisan , treca godina sam ekonomske imam pravo kao predmet , informisan sam nije da pisem nebuloze ali pravnik je pravnik..

Drugim rečima, predlažeš mi mi da tražim savet advokata?

Zna li neko od Novosađana kod kojeg bih advokata mogao da potražim savet? Neki predlog, sugestija...?

U svakom slučaju, tebi hvala na odgovoru, a ako je još neko imao sličnog iskustva, ili ima neko kompetentno mišljenje po ovom pitanju, molim da ga iznese...

Ipak, 11000 dinara nije mala svota, posebno za jednu penzionerku s malom penzijom...
 
Ne , nisam ti predlozio da potrazis pomoc advokata samo sam rekao da mozda nisam ja dobro informisan posto ne studiram prava .


Ako malo analiziramo te dokumente na kraju pise : TAKSA 2.000,30 i SASTAV SA PAUSALOM : 2.000,00 . Da su to sudski troskovi ,za tri tuzbe bi bilo 12.000,90 a ne 11.000,00 .
Kasnije mozemo izracunati tamo racune i videti dal se slazu cifrom 17.000,00 koju su oni napisli ili su tamo uracunati i sudski troskovi , . Ne bi trebalo da su uracunati ali sve je moguce.


Sada moram da idem . Pozdrav
 
Mada za prinudnu naplatu ne znam stvarno sta da ti kazem .
I mom caletu je stiglo da plati za pistolj porez i nakupilo se nekih 20.000 ,cak i vise ,i ili mu je bilo receno da ce biti prinudjen da plati ili je on cuo da ce doci do toga ako ne plati , ne znam tacno pitacu ga kada dodje kuci.. I nema pojma sta ce da uradi ali ne pada mu na pamet da plati..
 
Tih 11.000,00 dinara se sigurno odnose na troškove izvršnog postupka. 2.000,00 dinara je na ime sastava predloga za izvršenje od strane advokata (to je najminimalniji iznos po Advokatskoj tarifi) a onaj drugi iznos od 2.000,30 dinara je sudska taksa. Ako su se protiv tvoje bake vodila tri postupka, verovatno iz sva tri da su nastali troškovi od 11.000. I ne mora značiti da su u sva tri postupka bili isti troškovi jer se oni određuju prema vrednosti koja se potražuje.
A što se tiče pitanja da li ona to da plaća ili ne, ne znam šta bih ti rekla, vaše su pare a ne moje! Dobro je ako oni ne potražuju niša od nje, ali ko zna do kada će se tako pasivno ponašati. Ukoliko se ipak odluče na naplatu tih 11.000, pokrenuće postupak prinudne naplate a izvesno je da će uspeti da to i dobiju jer ti baka prima penziju i samo će joj skinuti te pare sa računa, neće ni znati šta ju je snašlo! A imaju mogućnost i da traže kamatu na taj iznos. Zato, dobro razmislite, o vašem džepu se radi.
I naravno da tvoja baka može uvek da ode u sud i da se raspita šta je sa tim predmetom koji se vodi protiv nje.
 
Imala sam slicnu situaciju sa bibliotekom. Kasnila sam sa vracanjem knjiga pa su me tuzili. Vratila sam knjige i platila neku taksu pravobranilastvu u Bg 1 200din. Rekli su mi da moram da uplatim i neku taksu za izlazak advokata na sud, ali meni to na pamet nije palo. Posle toga su me jos 3-4 puta tuzili, za knjige koje sam vratila. I svaki put trazili jos oko 2000. Zovnula sam pravobranilastvo u Bg i pitala u cemu je stvar, i rekli su mi da se ne cimam, jer oni imaju potvrdu da sam ja te knjige vratila. Zamolila sam ih da obaveste sud u Ca, posto sam tu prijavljena. I sta, stize mi jos 2-3 tuzbe. Zamisli sad da sam ih sve platila. Za knjige koje sam vratila. Doduse, nisam htela da platim biblioteci kaznu za kasnjenje.
I onda sasvim slucajno saznam da ti tzv. sporovi male vrednosti zastarevaju posle 6 m ili 1 god, raspitaj se.
A s obzirom da su joj racuni placeni pre rocista, oni uopste nisu trebali da izadju na sud. Mada je trebalo odneti racune da se vidi da su placeni. Ali mislim da to moze da se resi u sudu kad pokazes racun i vidi se da je uplacen pre rocista. Njihova greska.
Sve najbolje
 
To što si okačio ti je predlog za izvršenje na osnovu verodostojne isprave.
Kada je uredan sud na njega lupi pečat da se dozvoljava izvršenje i dosudjuje troškove postupka. Dužnik ima pravo prigovora u roku od 3 dana: ako prigovori rešenje se ukida i postupak prevodi u parnicu. Ako ne prigovori rešenje važi i prinudno se izvršava ukoliko dužnik ne plati dug u naloženom roku.
U ovom slučaju je, dakle, sve već razmotreno, odluka doneta i predmet okončan.
Kao što vidiš sud je lupio pečat da se dozvoljava predloženo izvršenje i dosudio troškove postupka u iznosu od 4000 dinara.
Normalno, uobičajeno je da se taj predlog piše, a ne da se koristi ovakav nazovi formular, koji i mene zbunjuje. Koliko ja mogu da zaključim iz ovog formulara određeno je izvršenje popisom pokretnih stvari dužnika (s obzirom da deo koji se odnosi na izvršenje na penziji nije popunjen).
Poverilac ima pravo da naplati neplaćen iznos. Da li će ne znam, imajući u vidu da sam i ja pre hrista imala slučaj da sam sama zbog podstanara dugovala troškove postupka za infostan koji mi nikada nisu naplaćeni; čak sam dobila usmenu informaciju od Infostana da mi se opraštaju troškovi ako uplatim dug. Možda ne bi bilo loše da proveriš u sudu status predmeta, da li je arhiviran, ili se preduzimaju neke radnje, šta se dešavalo u međuvremenu (sa punomoćjem)...
 

Back
Top