Koza - ljubimac

streliste

Obećava
Poruka
90
Dragi prijatelji, dugo pratim forum Krstarice, ali tek sam se nedavno registrovala, da bih mogla da postavim temu koje dosad nije bilo. Naime, zbog toga što živimo u jednom od najzagađenih gradova i što nam deca imaju respiratorne smetnje, preporučeno nam je da im dajemo kozije mleko. Pokušala sam da ga kupujem, ali su kvalitet i svežina mleka bili diskutabilni, te sam rešila da nabavim bar dve kozice (da jednoj ne bude dosadno). Nadam se da će deca uživati u njihovom društvu, a da ćemo pri tom imati i koristi. Nažalost, ne znamo ništa o gajenju koza. Može li nam neko pomoći savetima?
 
:DKoza?Hmmmm...pa to je domaca ziwotnja,tako da sigurno neshto znash,bar malo:)...pa shta trebash da imash box za njih ili malu shtalu za njih,spawaju na slami,jednu kukuruz,seno,trawu pasu,piju wodu.Treba da se izvode napolje da pasu (leti),zimi rejde da se izwode napolje,mislim ipak je to zima!Shta te konkretno interesuje?
 
Živim u gradu - znači ništa od paše. Imam neko dvorište i objekte u njemu gde bi ih držala. Zanima me konkretno šta koze jedu, koliko puta na dan se hrane, sa koliko starosti počinju da daju mleko. Mislila sam da nabavim alpine, mojoj deci se dopadaju.
 
Koliko widim iz istog smo grada:D A zar u dworishtu nemash nimalo trave?;)
E sada koliko puta na dan,mislim da dwa,ne bih mogla tachno da ti kazem.Ali mi na hipodromu imamo 2 koze,i koliko ja znam hranimo ih 2 puta dnewno.:)Hmmm...da!Od odprilike mogu da pochnu da se muzu od jedne godine,tako neshto,razspitacu se tachno!!!Muzu se dwa puta dnewno!Ujutru i uweche!
I da,da li si ti znash da to mora redwno da se chisti,nije to tako lako?
 
Stvarno ste genijalne. Koze ne daju mleko nikako ako se ne ojare :hahaha:
Jeste li skontale,ako niste da pojasnim,odvedete kozu pod jarca,onda on njoj radi bezobrazne stvari, onda ona "zakači" jer ne koristi kontracepciju, onda nosi 4 meseca, e tek kad se porodi (ojari) onda je možeš musti.:per:
 
Alpska koza je krupne građe koja pomalo podseća na građu jelena. Minimalna visina odrasle koze iznosi 75 cm, dok je minimalna težina oko 61 kg. Uši stoje uspravno, boja varira od bele, sive, smeđe, crne, do crvene, ali moguća je kombinacija ovih boja na istoj jedinki.
Ako ćete kozu držati na zatvorenom onda ne preporučujem da je kupite. Koze će davati najbolje rezultate samo ukoliko im obezbedite čistu hranu, pitku vodu i dobar pašnjak. Jedino tako će imati i dobro mleko.
Ali ako se odlučite za kupovinu koza obratite naročito pažnju na:
-podatke o njenoj proizvodnji;
-dokumentaciju o zdravlju i
-fizički izgled grla.
Nije vam potrebna komforna staja za vaše koze. Neka vrsta manjeg skloništa veličine 1,5 m x 2 m koji je mora zaštititi od kiše i lošeg vremena je sasvim prigodan smeštaj za jednu kozu. Deo smeštaja može biti nedostupan kozi i u taj deo se mogu smestiti hrana i ostala oprema. Prostorije gde se nalaze koze bi trebalo da imaju dobru ventilaciju da bi se smanjio rizik od respiratornih infekcija. Dajte vašim kozama dosta mesta da se slobodno kreću. Dvorište je obavezno i trebalo bi da bude barem 20 m x 2 m, ukoliko imate jednu kozu. Dvorište može biti ograđeno ili žicom ili tarabom, i trebalo bi da bude visine između 120 i 135 cm. Naučite kozu da poštuje ogradu, dok je još sasvim mlada.
Tek pošto ste izabrali vašu kozu i kada ste joj obezbedili dobar smeštaj i dvorište, počinje vaš posao. Vašoj kozi je potrebna pravilna ishrana da bi postala vrhunski prizvođač mleka.

Nemožete očekivati dobro mleko ako svojoj kozi ne obezbedite pravilni uzgoj.

Koze su jako pitome i čiste životinje. Dosta su druželjubive.
 

Back
Top