Srpsko ime u Dubrovniku

e, ajd ne lupaj vise...ovo vec postaje bezobrazluk...Hrvati ujedinitelji i stvaraoci Jugoslavije, bratstva i jedinstva...hahaha...Da to ste najbolje pokazali u drzavi klanici za vreme II sv.rata...ne proseravaj se leba ti...

Preuzimanje štokavštine imalo je za cilj samo jedno...objedinjavanje svih katolika (dakle i Srba katolika) u jednu, hrvatsku naciju...

Evo vaš Vojo u shizoidnoj i paranoidnoj knjizi prepunoj nebuloza zvučna imena "Rimokatolički zločinački projekat veštačke hrvatske nacije" doslovno piše:
"Hrvati su osmislili i Jugoslaviju kao antisrpski, odnosno veliko hrvatski projekat".

Nije valjda da ne vjeruješ ni svom velikom ideologu i Bogu jedinome, dičnom Voji vojvodi? :mrgreen:

I onda ja bezobrazan... cccccc......

Ako ništa drugo, Vojo je barem show maher. Nema šanse da se knjiga ovakvog naslova ne prodaje. hehe.... Makar za djecu za prije spavanja. hehe...
 
Poslednja izmena:
:rotf: :rotf: :rotf: Brate, što me nasmija... :hahaha: Ja govorim da je Hrvatska od VII. st. u kontinuitetu, sve do 1918. bila država i imala gotovo sve prerogative države, koji su se manifestirali u realnosti, a ne prividno; a ne tvrdim da je bila sasvim nezavisna.

Hrvatskoj se državnost kroz sva stoljeća ne može osporit, to su joj priznavali i Srbi (o čemu sam već pisao). Zemlja koja ima svog upravitelja (kojeg su u dokumentima sami Habsburgovci nazivali prorex = potkralj) koji je imao regalne ovlasti u zemlji, parlament koji ima vlastite ovlasti, pravo na odbacivanje zakona ugarskog sabora, koji se kose s pravima i zakonima Hrvatske itd., itd., je država. Sviđalo se to tebi ili ne. :mrgreen:

Mletački poslanik na budimskom dvoru Pietro Pasqualigo, javlja 11. veljače (februar :mrgreen:) 1510. iz Zagreba da se hrvatska gospoda neće odazvati kraljevu pozivu jer "jer nije bio običaj da se zovu na sabor u Ugarsku, pošto su oni po starom običaju i pravu imali svoj vlastiti sabor u Hrvatskoj" (non era consueto in le diete de Hungaria chiamar il signori di Croatia, perche dicono aver loro auctorita ex concessione eis atributa far la loro dieta in Croatia da per se). Reci ti meni, koja provincija može tako postupiti? :???:

31. prosinca 1526. došli su njemački poslanici u Cetin grad na zasjedanje Hrvatskog sabora, tražeć da hrvatski velikaši izaberu Ferdinanda Habsburgovca za hrvatskog kralja. Zašto bi ih pitali, ako Hrvatska nema nikakave realne kompentencije, nikakavu državnost? :???: Zašto nisu pitali samo Mađare?

Zašto je Hrvatska imala vlastite zakone?

Zbog čega nitko tko nije imao indigenat hrvatskog plemstva i posjede u Hrvatskoj nije mogao postati hrvatski ban?

Zbog čega banovac nije mogao biti nitko do domaći plemić (ili onaj čiji preci odavno žive u Hrvatskoj)?

Zašto ugarski sabor nije mogao provesti u Hrvatskoj one zakone koje su mu osporili hrvatski poslanici na ugarskom saboru?

Zašto ugarska vojska nije smjela imati svoje posade u Hrvatskoj?

Zašto su se prvi zajednički vladari krunili dvijema krunama i dvjema krunidbenim ceremonijama?

Zašto je Ivan Erdody pobijao prijedlog o uvođenju mađarskog jezika u Hrvatsku uz tvrdnju: "Regnum regno non praescribit leges" (Kraljevstvo kraljevstvu ne može nametati zakone), ako nije postojala svjest o državnopravnom subjektivitetu u Hrvatskoj zasnovanom na drvenoj i kontinuiranoj tradiciji?

Zašto je Hrvatska imala unutrašnje granice?

Vidim da te pogadja tema.... pa da postavimo neka prosta pitanja :

Da li je neka hrvatska porodica dinastija vladala Ugrima, Austrijancima, Turcima, Francuzima, Srbima, i ostalim narodima koji su vladali Hrvatskom u tih 1000 godina? Ili je bilo obrnuto....

Da li se ta monarhija zvala ugarsko-hrvatska, ili hrvatsko-austrijska, ili kako vec, razumesh poentu....?

Da li su Ugri bili deo Velike Hrvatske, ili obrnuto?

Nemam vremena da prelazim i kopam po ovim izvodima. Nemam komplexe vezane za to..... pa me ne interesuje preterano.

Mozda ti neko drugi izadje u susret. Ukoliko ti neshto znachi, Hrvati su imali u pochetku neke povlastice pod Ugrima, ali kasnije je vrshena madjarizacija svega i svachega, i hrvatsko plemstvo je izgubilo mnogo shta od svojih prava.
Istina je da su Madjari postavljali hrvatskog bana, i potvrdjivali zakone doneshena hrvatskom i slavonskom saboru, i zapovedali zdruzenom vojskom.
Anzuvinci su chak prodavali delove zemlje Mlecima, kada im je to odgovaralo :whistling:


No, tvoje je da ubedjujesh ljude u tvoju prichu. Drzavotvornost je neshto sasvim drugo.... Sposobnost naroda da ima svoju drzavu, suverenu i nezavisnu, a ne da bude nechija provincija 1000 godina

Tako da hrvatska tu nema mnogo shta da trazi..... Jedini i najjachi drzavotvorni element na Balkanu su Srbi, i to je za sada, prosto tako :)
:bye:
 
Poslednja izmena:
I Srbi su pisali o Sibinjaninu Janku aka Janosu Hunyadyju. Znači li to da su Srbi Mađari? :dash:

Pa taj Sibinjanin Janko se borio sa tim Srbima protiv Turaka (tj oni su sa Jankom, mozda ti smeta ono prvo?), i Srbi su zeshtoke zrtve imali u tom ratu....
Koliko znam, postoji jedna ili dve pesme o njemu, u celoj srpskoj epici.

Tako da ti poredjenje ne stoji ;)
 
Vidim da te pogadja tema.... pa da postavimo neka prosta pitanja :

Da li je neka hrvatska porodica dinastija vladala Ugrima, Austrijancima, Turcima, Francuzima, Srbima, i ostalim narodima koji su vladali Hrvatskom u tih 1000 godina? Ili je bilo obrnuto....

Da li se ta monarhija zvala ugarsko-hrvatska, ili hrvatsko-austrijska, ili kako vec, razumesh poentu....?

Da li su Ugri bili deo Velike Hrvatske, ili obrnuto?

Nemam vremena da prelazim i kopam po ovim izvodima. Nemam komplexe vezane za to..... pa me ne interesuje preterano.

Mozda ti neko drugi izadje u susret. Ukoliko ti neshto znachi, Hrvati su imali u pochetku neke povlastice pod Ugrima, ali kasnije je vrshena madjarizacija svega i svachega, i hrvatsko plemstvo je izgubilo mnogo shta od svojih prava.
Istina je da su Madjari postavljali hrvatskog bana, i potvrdjivali zakone doneshena hrvatskom i slavonskom saboru, i zapovedali zdruzenom vojskom.
Anzuvinci su chak prodavali delove zemlje Mlecima, kada im je to odgovaralo :whistling:


No, tvoje je da ubedjujesh ljude u tvoju prichu. Drzavotvornost je neshto sasvim drugo.... Sposobnost naroda da ima svoju drzavu, suverenu i nezavisnu, a ne da bude nechija provincija 1000 godina

Tako da hrvatska tu nema mnogo shta da trazi..... Jedini i najjachi drzavotvorni element na Balkanu su Srbi, i to je za sada, prosto tako :)
:bye:

Ne znam zašto bi me pogađalo bilo što uz državno-političku prošlost moje zemlje. Ne gubi moja zemlja komad po komad teritorija zadnjih dvadesetak godina, već je u zadnjih dvjesto samo dobijala. :mrgreen: Ja sam skroz zadovoljan i državom i povijesti. (To ako ćemo već neumjesno podbadat :otkacio:, a mislim da nema potrebe :mrgreen:).

Ne kužiš poantu. Ja ne govorim o vladaru, već o državnosti. Norveškom je 1380.-1905. vladao kralj tuđe zemlje, pa je isto bila država. Ugarskom su vladali Habsburgovci 1526.-1918. i bila je država. Portugal je bio 1580.-1668. u personalnoj uniji sa Španjolskom, pa je cijelo to vrijeme smatran državom. Engleska je u razdoblju stranih vladara 1016.-1042. i 1066.-1154. koji su imali domicijalnu vlast u drugoj zemlji, također ostala državom.
Primječujem da nisi naročito potkovan državnopravnom tematikom i da si još na stupnju romantičarsko- infatilnih maštanja o kraljevima sa zlatnom krunom i crvenim plaštom.
 
Poslednja izmena:
Tako da hrvatska tu nema mnogo shta da trazi..... Jedini i najjachi drzavotvorni element na Balkanu su Srbi, i to je za sada, prosto tako :)
:bye:

hehe... da, da... Tko je ono bio totalno prebrisan sa karte svijeta od 1459. do 1830./1878.? :mrgreen: :thumbdown:
Zna se tko je jedini imao državu u kontinuitetu do XX. stoljeća. Ne želim se ponavljat. Srbi nisu :)
 
Poslednja izmena:
Pa Koča je verovatno neki " veliki " Srbin, ili Krajišnik u egzilu, e sada te njegove teorije me ne zanimaju, ovde se radi o Dubrovniku, a ako hoćete već pričati o ratu ' 91 - ' 95, onda s jedne strane nije u redu od vas da dolazite na forum gde prema mojoj proceni jedno 70% su Srbi, to je vrlo osetljiva tema, a ovaj pdf. nije adekvatan za to.

A sta si ti druze....i zasto ''veliki'' Srbin...to je valjda, pod tim znacima navoda, svaki Srbin koji nije LDP-ovac ili sta...ne kapiram...i kad me vec pominjes, sta je to sto mi zameras u svemu sto sam izneo u ovoj temi...
 
Pa taj Sibinjanin Janko se borio sa tim Srbima protiv Turaka (tj oni su sa Jankom, mozda ti smeta ono prvo?), i Srbi su zeshtoke zrtve imali u tom ratu....
Koliko znam, postoji jedna ili dve pesme o njemu, u celoj srpskoj epici.

Tako da ti poredjenje ne stoji ;)

I Hrvati su poslali četu na Kosovo polje 1389. Prema tvojim pravilima, znači da ipak imamo pravo pjevat o Kosovu i Jugovićima. :whistling:
 
Ode Koča. :sad2: Zločesti Koča. :mrgreen: A, dobro, što sad. Ima još tema na forumu. :whistling:

ne brate, nisam otisao...pa ne mislis valjda da cu 24 sata da blejim na forumu...hehe...

nego citam ove tvoje poslednje postove i prvo sto mi pade na pamet:

Hrvati nikada u historiji nisu imali vladara koji je govorio njihovim jezikom"(Franjo Josif)

hehe

a svaka ostala prica ti se svodi vec na one ''tajkune koji se baskare na Havajima''...ako si me dobro razumeo...

sto se meni tice, biti ponosan na hrvatsku istoriju znacilo bi nepoznavati istu...ali opusteno, niko ti to ne moze uskratiti...uzivaj...heheh
 
Pa mozemo se vredjati, ali ne vidim svrhu.

Definishi shta god zelish, i kako god zelish. Tokom 1000 godina, Hrvatska nije bila nezavisna, vec je ishla od ruke do ruke osvajacha....

Srpska nezavisna drzava je trajala par vekova duze, i obnovila se par vekova ranije. :mrgreen:

Pa sad, to su gole chinjenice.... Stavi to u neki pravni okvir, u stilu drzavopravnog vokabulara, dapache ;)

p.s. Naravno da imash samo da se ponosish "bogatom" hrvatskom istorijom :mrgreen:

p.p.s. A da ne bude da izmishljam :

Још пре почетка конференције Хитлер је, међутим, Нојбахера поздравио следећим речима: ''Да вам одмах на почетку буде јасно, нема ништа од давања оружја четницима!'' Упоређујући Србе и Хрвате, Хитлер је нагласио да Хрвати ''немају никакву представу о државности и неће је никада ни имати[ ''. Насупрот њима ''Срби су народ који је одређен да има државу и који је као народ одржан. Њихова идеологија је великосрпска. У њима постоји безобзирна отпорна снага. Због тога ће они увек заступати великосрпску идеју. Оно што долази из Београда значи опасност''. Уколико би Срби сада добили оружје, они би победили комунизам, а онда ће: ''великосрпска идеја поново да запламти на нашу штету. А то је неподношљиво. Срби се никада не би одрекли великосрпске идеје.'' Х. Нојбахер је, слично као и Вајкс, истицао неопходност потребе да српске националне снаге бране Балкан од ''црвене инвазије''. Предложено је фиреру да за сарадњу са четницима овласти команданта Југоистока. Хитлер је све предлоге одбио. Чак је Вајксу рекао и следеће: ''Немачка мора до краја сузбијати све планове о Великој Србији. Не сме се створити српска војска. Прихватљива је чак и становита комунистичка опасност''

:super:

:bye: :)
 
Poslednja izmena:
I Hrvati su poslali četu na Kosovo polje 1389. Prema tvojim pravilima, znači da ipak imamo pravo pjevat o Kosovu i Jugovićima. :whistling:

opet cu te pitati...Srbi, katolicke veroispovesti?...

ili mora da su i Englezi i Francuzi Hrvati...

svakim svojim postom samo potvrdjujes moju pricu...dakle gnusas se Ustasa, a ustasluk propagiras sve vreme...kao sto sam reko, to ste vi i tu nema pomoci....
 
I Hrvati su poslali četu na Kosovo polje 1389. Prema tvojim pravilima, znači da ipak imamo pravo pjevat o Kosovu i Jugovićima. :whistling:

Pa nisu Hrvati nikoga poslali, nego bosanski kralj Tvrtko :ok:
Poslao je Vlatka Vukovica sa bosanskom srpskom vojskom, u kojoj je bila i jedna mala grupa Hrvata :whistling:

Pa ako je ta cheta svojim junashtvom napravila podvig, ili ostala na neki nachim upamcena, kao shto nije.... onda naravno da mozete :)
Ali eh, epske pesme i gusle na Balkanu se najvishe vezuju ipak za Srbe :)
 
Pa mozemo se vredjati, ali ne vidim svrhu.

Definishi shta god zelish, i kako god zelish. Tokom 1000 godina, Hrvatska nije bila nezavisna, vec je ishla od ruke do ruke osvajacha....

Srpska nezavisna drzava je trajala par vekova duze, i obnovila se par vekova ranije. :mrgreen:

Pa sad, to su gole chinjenice.... Stavi to u neki pravni okvir, u stilu drzavopravnog vokabulara, dapache ;)

p.s. Naravno da imash samo da se ponosish "bogatom" hrvatskom istorijom :mrgreen:

p.p.s. A da ne bude da izmishljam :



:super:

:bye: :)

E brate, dokument koji citiras je cist dokaz da je pravda spora ali dostizna....verovatno ce ti uslediti pitanje --odakle ti bre to--...hehehe...al tim neprocenjivim dokumentom ne samo da je stavljena tacka na decenijsku komunjarsku propagandu vec i na poznato hrvatsko ublazavanje sopstvene sramote...
 
ne brate, nisam otisao...pa ne mislis valjda da cu 24 sata da blejim na forumu...hehe...

nego citam ove tvoje poslednje postove i prvo sto mi pade na pamet:

Hrvati nikada u historiji nisu imali vladara koji je govorio njihovim jezikom"(Franjo Josif)

hehe

a svaka ostala prica ti se svodi vec na one ''tajkune koji se baskare na Havajima''...ako si me dobro razumeo...

sto se meni tice, biti ponosan na hrvatsku istoriju znacilo bi nepoznavati istu...ali opusteno, niko ti to ne moze uskratiti...uzivaj...heheh

Tako nekako :ok:
 
hehe... da, da... Tko je ono bio totalno prebrisan sa karte svijeta od 1459. do 1830./1878.? :mrgreen: :thumbdown:
Zna se tko je jedini imao državu u kontinuitetu do XX. stoljeća. Ne želim se ponavljat. Srbi nisu :)

Ako ćemo i o potpunim kontinuitetima, moramo govoriti realno. :)

Srbija je nastavila da u kontinuitetu živi kao despotovina u Srijemu, Banatu, Bačkoj i Slavoniji pod Brankovićima i Berislavićima i ostalim despotima, katkad je i vraćala teritoriju koja je bila pod kako su tada govorili "privremenom" osmanskom okupacijom a konačan kraj svega i kraj srpskog srednjovekovlja uopšteno u svim knjigama kako se uči, je 1537. godina, godina smrti poslijednjeg srpskog despota. :rtfm:

A i isto bolje onda 1815. godina...za "novu" (mada je i formalno Srpska revolucija počela 1804. godine)...[a u međuperioudu ima mnogo "pauzica", Austrijska Srbija, Kočina krajina, itd...].

Ali ako ćemo i o kontinuitetima...tu je Crna Gora... :D

Kažem ti, metodologija mu je znanstvena, a zaključci politički. ;)

Pa vjerujem ti, ali zašto ne budeš precizniji... ;)
 
Poslednja izmena:
hehe... Trebao bi pažljivije birati izvore. :mrgreen:

Dakle da vidimo:
Још пре почетка конференције Хитлер је, међутим, Нојбахера поздравио следећим речима: ''Да вам одмах на почетку буде јасно, нема ништа од давања оружја четницима!'' Упоређујући Србе и Хрвате, Хитлер је нагласио да Хрвати ''немају никакву представу о државности и неће је никада ни имати''. Насупрот њима ''Срби су народ који је одређен да има државу и који је као народ одржан. Њихова идеологија је великосрпска. У њима постоји безобзирна отпорна снага. Због тога ће они увек заступати великосрпску идеју. Оно што долази из Београда значи опасност''.

Divota, krasan izvor. Em Hitler, em logički zaključci na nivou. :whistling: I ja trebam uzet kao, što ja znam, neki dokaz, izjavu nekoga tko između ostalog tvrdi: "...i neće je nikada imati". :rotf: Ako je bio tako dalekovidan za budućnost, mogu samo pretpostaviti kako mu je išlo gledanje u prošlost. :rotf: :rotf: Pobio je sam sebi svaki kredibilitet. Ni traga političkoj analitici.
 
opet cu te pitati...Srbi, katolicke veroispovesti?...

ili mora da su i Englezi i Francuzi Hrvati...

svakim svojim postom samo potvrdjujes moju pricu...dakle gnusas se Ustasa, a ustasluk propagiras sve vreme...kao sto sam reko, to ste vi i tu nema pomoci....

Ne znam ja za nikakve Srbe katolike, izuzev nekolicinu obitelji u Dubrovniku i okolici zadojenih srpskom propagandom, što je u ono vrijeme bilo normalna pojava.
 
Pa nisu Hrvati nikoga poslali, nego bosanski kralj Tvrtko :ok:
Poslao je Vlatka Vukovica sa bosanskom srpskom vojskom, u kojoj je bila i jedna mala grupa Hrvata :whistling:

Pa ako je ta cheta svojim junashtvom napravila podvig, ili ostala na neki nachim upamcena, kao shto nije.... onda naravno da mozete :)
Ali eh, epske pesme i gusle na Balkanu se najvishe vezuju ipak za Srbe :)

Zar sam to osporavao? :???:
 
hehe... Trebao bi pažljivije birati izvore. :mrgreen:

Dakle da vidimo:
Још пре почетка конференције Хитлер је, међутим, Нојбахера поздравио следећим речима: ''Да вам одмах на почетку буде јасно, нема ништа од давања оружја четницима!'' Упоређујући Србе и Хрвате, Хитлер је нагласио да Хрвати ''немају никакву представу о државности и неће је никада ни имати''. Насупрот њима ''Срби су народ који је одређен да има државу и који је као народ одржан. Њихова идеологија је великосрпска. У њима постоји безобзирна отпорна снага. Због тога ће они увек заступати великосрпску идеју. Оно што долази из Београда значи опасност''.

Divota, krasan izvor. Em Hitler, em logički zaključci na nivou. :whistling: I ja trebam uzet kao, što ja znam, neki dokaz, izjavu nekoga tko između ostalog tvrdi: "...i neće je nikada imati". :rotf: Ako je bio tako dalekovidan za budućnost, mogu samo pretpostaviti kako mu je išlo gledanje u prošlost. :rotf: :rotf: Pobio je sam sebi svaki kredibilitet. Ni traga političkoj analitici.

U isto vreme, Hitler je bio ljubitelj Hrvata, a zakleti neprijatelj Srba, pa sad.... ma on je bio ludak, nije znao shta pricha.... i ako nije pogodio buducnost, nije imao uopshte pravo, san tisucljetnje kulture pod tudjom chizmom za vreme njegove vlasti je najzad ostvaren, najbljutavijim genocdom koji je ovaj deo sveta ikada video :mrgreen:
 
Vidim da te pogadja tema.... pa da postavimo neka prosta pitanja :

Da li je neka hrvatska porodica dinastija vladala Ugrima, Austrijancima, Turcima, Francuzima, Srbima, i ostalim narodima koji su vladali Hrvatskom u tih 1000 godina? Ili je bilo obrnuto....

Da li se ta monarhija zvala ugarsko-hrvatska, ili hrvatsko-austrijska, ili kako vec, razumesh poentu....?

:bye:

Hvala Slavenu što mi je nehotično dao ideju. :ok:

Da, Hrvati su ipak vladali Srbima. :mrgreen: Dični srpski despoti Berislavići bili su ne samo katolici, već pravi Hrvati. 1:0 za mene. hehe...

Hrvatska je imala konstantno službeni naziv "Regnum Dalmatiae, Croatia et Sclavoniae", a Mađari su uvijek razlikovali Kraljevinu Ugarsku od Hrvatske.
 

Back
Top