Sukob interesa ,pitanje je sad........?

vuda

Domaćin
Poruka
3.387
Ovaj tekst me naveo na razmishljanje ,........ali ne samo sa razlogom iz teksta koji sledi,
vec i sa nekim drugim..........(znacete na cega mislim) ,razlozima........:)

Gradonačelnik (ne)može da bude i poslanik
Politika -danas

Poslanici Srpske radikalne stranke iskoristili su juče skupštinsku govornicu da od predsedavajućeg Jovana Krkobabića zatraže da postavi pitanje kako je moguće da "u Narodnoj skupštini Srbije sede ljudi koji su istovremeno i gradonačelnici, kad to Ustav zabranjuje, a i Odbor za sprečavanje sukoba interesa kaže da to ne može". Radikalima niko nije odgovorio na ovo pitanje, ali su zato neki od "prozvanih" odgovorili novinarima, pa su tako gradonačelnici iz Demokratske stranke rekli da će podneti ostavke na poslaničke funkcije, dok Veroljub Stevanović, sa liste G17 , i Dragan Marković Palma, lider Jedinstvene Srbije, kažu da to neće učiniti.

Republički odbor za sprečavanje sukoba interesa jasno je prošle godine rekao da gradonačelnici ne mogu biti i narodni poslanici, navodeći imena onih koji su u sukobu interesa, uz poziv da se odreknu jedne od funkcija. Poslanički klubovi SRS i DSS-NS reagovali su na ove pozive i među njihovim poslanicima nije bilo ni gradonačelnika, ni njihovih zamenika, a dva poslanika G17 plus, koji su istovremeno bili i gradonačelnici, podneli su ostavke u parlamentu. Socijalisti su do kraja tvrdili da njihova dva poslanika-gradonačelnika nisu ni u kakvom sukobu interesa, pa su i raspuštanje parlamenta dočekali na duplim funkcijama. Veroljub Stevanović, gradonačelnik Kragujevca, i Dragan Marković Palma, gradonačelnik Jagodine, koji su na lanjskim izborima bili na listi DSS-NS, hteli su i u poslaničku klupu, ali nisu dobili mandat s obrazloženjem da Ustav to ne dozvoljava.

Veroljub Stevanović je sada u parlament ušao na listi G17 plus, a Dragan Marković Palma na listi SPS-PUPS-JS, mada su obojica i gradonačelnici. Radikali su se juče pozivali na član 102 Ustava, koji kaže da "narodni poslanik ne može biti u skupštini AP, niti funkcioner u organima izvršne vlasti i pravosuđa, niti može obavljati druge funkcije, poslove i dužnosti za koje je zakonom utvrđeno da predstavljaju sukob interesa". Dragan Todorović (SRS) kazao je da "ne može da razume one koji su "žuti od udaranja u grudi", boreći se za evropske vrednosti, a na svakom koraku besomučno gaze Ustav". On je utvrdio da je "svaki glas i izbor po bilo kom osnovu u kojem učestvuju poslanici-gradonačelnici nelegalan". Nataša Jovanović (SRS) kazala je da radikali u poslaničke klupe nisu uveli neke prekaljene parlamentarce upravo zato. Ona je navela Aleksandra Vučića, "budućeg gradonačelnika Beograda, Slavka Jerkovića..."

Reagujući na ove "prozivke", Predrag Umićević (DS), gradonačelnik Smedereva, rekao je novinarima da će po završetku sednice parlamenta podneti ostavku na mesto poslanika. On je istakao da će poštovati odluku stranke da predsednici opština i gradonačelnici ne mogu da budu poslanici. "To je unutarstranačka odluka, a lično mislim da je nemoguće dobro obavljati dve tako važne funkcije. Nije u pitanju gomilanje funkcija, već kvalitetan rad u organima lokalne samouprave".

Veroljub Stevanović, kaže, međutim, da nije u sukobu interesa. "Mislim da oni ne znaju šta je sukob interesa. Kad bi se malo bolje protumačio zakon, a onda i Ustav, videlo bi se da se u stvari misli da poslanici ne mogu da budu u izvršnoj vlasti na republičkom nivou". On kaže da to što su gradonačelnici u parlamentu predstavlja dobru mogućnost da "uradimo sve što je moguće da našim građanima bude bolje". Stevanović ističe da će to da nije u sukobu interesa potvrditi i Ustavni sud, "a ako Odbor za sprečavanje sukoba interesa kaže drugačije, podneću ostavku".

Dragan Marković Palma kaže da "mišljenje jedne komisije nije relevantan akt u pravu"."Ja razumem ove koji to pričaju, jer im smetamo mi koji smo nešto uradili, treba izaći za govornicu pa reći šta je ko uradio - problem je šta su to oni od 2000. ili od devedeset i neke uradili".


Iiiiiiiii..............shta misliti o tome.........../////////////?????????????
 
Paa ,kaze ovako.....

а спровођење Закона, чланом 3. налаже се оснивање Републичког одбора за решавање о сукобу интереса (у даљем тексту: Републички одбор).

Републички одбор је самосталан и независан орган, а средства за његов рад обезбеђују се у буџету Републике Србије.

Републички одбор доноси упутства, прописује обрасце и даје мишљења потребна за спровођење Закона, води регистар имовине функционера, одлучује о томе да ли је чињење или нечињење функционера проузроковало повреду Закона и, ако јесте, изриче мере и врши друге послове одређене Законом.

sa:http://www.sukobinteresa.sr.gov.yu/cms/item/home/ci.html

Pitam se,pitam.......shta se ovde radi......???
(jel sam mozhda ubo nekog medju forumashima.......???)
 

Back
Top