Kako pomoci osobama koje pate od psihickih poremecaja

s_zbunjena

Početnik
Poruka
2
U strasnoj sam dilemi........Molim Vas da mi pomognete.....Prije dva dana sam saznala da moj drug koristi antipsihotike....Mislim da je bio u pitanju DULOXETIN i AMISULPRIDE (mislim da je rijec o generickim nazivima...bar mi je on tako rekao)....Od tada ne mogu da se smirim....Non-stop sam na internetu i pokusavam da saznam sto vise informacija o psihickim poremecajima...
To je i jedini razlog zbog koga sam se ulogovala na ovaj forum...Molim Vas da mi pomognete....U registru lijekova sam pronasla da se ovi lijekovi uglavnom koriste za sizofreniju...Interesuje me o kakvom psihickom poremecaju je rijec...I da li se iskljucivo u tim slucajevima koristi?....Da li je sizofrenija nasledna bolest ili postoje neki drugi faktori koji uticu na njenu pojavu i razvoj? Na koji nacin mogu da prepoznam da li se radi o sizofreniji ili o nekom drugom poremecaju (konkretno u njegovom slucaju)? On mi je rekao da je strasno tuzan? Da ga vise nista ne moze usreciti? Priznao mi je i da se boji , da se nocu budi, da ga je strah i da zbog toga pali sva svjetla u stanu...Da li se radi o nekom vrlo ozboljnom poremecaju?Mislim da je u pitanju depresija ali zasto su mu onda prepisani lijekovi koji se koriste za lijecenje sizofrenije Da li postoji ikakva sansa da se osoba oporavi? Na koji nacin mu mogu pomoci?
Molim Vas da mi sto prije odgovorite,,,,Ocajna sam,,,,,
Unaprijed zahvalna
 
Pa ja bih rekla da to i nisu tako bitna pitanja, odn. nije neophodno da znas od cega tacno boluje da bi mogla da mu pruzis podrsku. Antipsihotici su lekovi koji se daju kod psihoticnih poremecaja (shizofrenija je samo jedan od tih poremecaja, i depresija moze biti toliko teska da potapdne pod psihoticne poremacaje) tako da ne mora da znaci da ima bas shizofreniju. Ali uopste nije ni bitno koji tacno poremecaj ima, vazno je da se suocava sa ozbiljnom teskocom i da ce mu svaka vrsta podrske znaciti. ne treba da pokusavas da mu pomognes teseci ga kako stvari nisu toliko crne ili nemza razloga za strah, posto to nije ono sto mu sada treba. Najbolje je da ostavis da se o tome stara njegov lekar, a ti kao prijatelj mozes neiamerno da pomognes samo svojim priustvom, time sto ces biti prisutna, slusati. Time sto ga neces napustiti. jer ljudi koji pate od psihckih problema su vec dovoljno eitketirani kod nas u drustvu i najvaznije je da ga ne napustis i da se ne plasis (cak i ako ima shizofreniju, to znaci da mozda ima neka neuobicajena ponasanja i razmiljanja, ali ne i da je i opasan). Tako da nije bitno sta ima- bitno je da pokazes da si tu i da ti je stalo.
 

Back
Top