MONTAZNE KUCE-iskustva

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ne radi se o gramazi vec o WLG (wärmeleitfeihgheitsgruppe) propustljivosti toplote po mm2. Na zalost, na nasem podneblju jos uvek ne postoji Institut koji proverava i daje certifikate:sad2:, strani proizvodjaci nude WLG040 ili 045, sto se ovde vec skoro tri decenije ne koristi.
Proizvodjaci prozora su obavezni da daju specifikacije stakla i profila kao i njihovu zajednicku vrednost. VD poznaje sve domace i strane proizvodjace prozora i profila i najkompetentniji je na forumu sto se njih tice. Tvoji prozori su, po onome sto ja mogu zakljuciti (70mm ramen, verovatno petokomorni) i punjen argonom, predpostavljam i besihtovan, sa jednom ukupnom prolaznom vrednoscu od 1,3, sto je u redu:D
Neopor mi ne kaze puno (ne poznajem dobro domacu terminologiju).
Da, staklena i kamena vuna su slicni produkti ( I+H, Ursa..).od kamenih ili staklenih vlakana, u dodiru sa vlaznoscu, gube sve svoje zvucne i toplotne vrednosti:sad2:, zato sam i naglasio da Styropor mora biti bar 15 cm da se "sudarna tacka" toplog i hladnog ne bi nasla u toj izolaciji.
Ovde postoje staklene vune od...100, 120, 140, 160, 180, 200, 220mm, u Srbiji sam video samo od 100 i od pedeset (WLG040), zato sam napisao 150mm, najbolje je imati istu jacinu, mada ne smeta i jaca.
Instalacija ide u konstrukciji gipsanih panela i moze se staviti i izolacija, nije neophodna.
Recimo, u pasivnim kucama se testira "dihtost" prostora specijalnim principom, moraju biti sto posto diht.
Da mi ne zamere mnogi sto se najcesce uzdrzavam od komentara. U gradnji takvih kuca, gde se dobija certifikat npr. zasticenog imena Passivhaus, svaki detalj je vazan, iako mnogi misle da je jednostavno, nije...vazno je da nema nigde hladnih mostova i mnogo drugih "sitnica" da bi se imalo prijatno i mnogo decenija pouzdano stanovanje.



ono sto sam ja nasao je: Stiropor tip f-30 provodljivost A=0,43W/mK, Neopor(stiropor pojacan ugljrnim vlaknima) A=0,31 W/mK, sto mu dodje da je jaci za nekih 40%, za cenu nisam siguran.

Ono sto mi odavno sumljamo, sada je i potvrdjeno, da tehnologije koje su izbacene su sada stigle kod nas, ali to treba gledati vedrije, stigle su i treba ih primetiti. Zgrada u kojoj trenutno zivim je pravljena daleke 1964, zidana je fasadnim blokom, okrenut na 25 cm, medjuspratne ploce su vidljive sa spoljne strane, efekat grejanja je malo bolji nego da sedis na livadi na peci, grejanje je na struju, e ako neko zna, voleo bih da mi izracuna ukupan gubitak toplote kroz takve zidove. Zgrada je niska, cetiri sprata, lako bi se odradila izolacija, ali stanarima ne pada na pamet da se uradi termicka izolacija, mnogi nece ni prozore da zamene, ovo sam naveo kako nije problem ni staviti materijale koji su stare tehnologije, vec u glavama ljudi koji zive u ovoj nasoj zemlji, ovom prilikom ne bih navodio ljude koji sada zidaju slican tip kuca i koji bi blok i beton zivotom branili...
 
Nadam se da i tih 60%, koje planiras da das kao avans, da si pametno podelio na sivu fazu i zavrsne radove, ako pravis kucu od 100m2, siva faza 100e/m2*100=10k e, znaci das 6k e, a pre toga definises koliko dana je rok za izgradnju, i cekas da zavrse, kasne, zna se sta ih ceka, recimo dan kasnjenja 50e, kad zavrse isplata ostatka, sledeca etapa crep... i tako do kraja, mada moje misljenje da je 60% previse, 30% plafon. jer lako je uzeti tudje pare i sa njima raditi kucu, slozices se da je njemu dovoljno tih 60% da zavrsi sve, ovih 40% je cista zarada, tako da svako od ovih nasih izvodjaca radi sa tudjim novcem.

ako uzmes i preracunas, ulozena kolicina novca za materijal za kucu od 100m2, gradja, osb, folija, ekseri, srafovi, mineralna vuna... nece preci 5000e sa sve radnom snagom, a ti mu das 6000, vec tu ima zaradu, a uzeo je tvoj novac i sa njim placa materijal, popus na kolicinu + popus na placanje kesom, gde ima dodatni popust



Ovde se slažem sa Nekcem29, previše si se fleksibilno postavio prema izvođaču pa se bojim da će to zloupotrebiti. Moje iskustvo sa izvođačima (čitaj majstorima), je da će te musti onoliko koliko vide da mogu. Po meni, s obzirom na situaciju u građevini (supruga mi je arhitekta i radi u projektantskoj firmi, a moja firma sarađuje sa nekim firmama iz građevine tako da pouzdano znam da je svima njima sada svaki posao zlata vredan, ma kakav njihov nastup bio) je da onaj koji ima novac i nudi posao u poziciji da postavlja uslove. Tih 60% koje pominješ je ne previše, nego poklon, ono što je dovoljno je da ti sa određenom sumom (30% je više nego dovoljno) pokažeš da si ozbiljan, a da oni svoju ozbiljnost moraju da potkrepe time da imaju novac da finansiraju izgradnju koju ćeš ti da plaćaš po fazama kako ih oni budu završavali, što opet nije nikakav garant da će ti posao završiti do kraja, ali bar nećeš platiti više od onog što su uradili i doveli u fazu koju si platio. U suprotnom doći ćeš u poziciju da će ti radovi krenuti, a onda će njima "uleteti" još neka "tezga" pa ćeš ti kao "sigurica" koja im je već zatvorila celu finansijsku konstrukciju ostati na čekanju dok se oni smiluju da nastave da rade na tvojoj kući. Čak i da imaš dobar ugovor koji je sastavljao i Slobodan Jovanović lično, to ti ništa neće značiti jer će jedini način da ostvariš pravo definisano ugovorm biti sud, a svi znamo kako sudstvo u Srbiji funkcioniše i koliko to može da potraje, tako da je tvoj jedini pravi argument novac dok se nalazi u tvojim rukama.
Da li bi kupio televizor ako bi ti trgovac u radnji rekao da moraš da mu daš novac unapred s kojim će on uvesti televizor, platiti carinu, PDV, uzeti svoju zaradu, a tek onda tebi predati tvoju robu? Pritom televizor je drastično manje vrednosti i daleko nebitnija stvar u životu, ali sam siguran da niko ne bi pristao na to već bi takvog trgovca okarakterisao kao neozbiljnog i nepouzdanog, a onda otišao u drugu radnju koja televizor ima na lageru i tamo dobio za svoj novac ono što želi. Zbog čega se kriterijum menja kod izgradnje kuće iako je kuća mnogo vrednija, a pored toga i najčešće jedna od najvažnijih investicija u životu?
A kontaktiraću te PP-om da mi kažeš sa kojim si firmama pregovarao.
 
ono sto sam ja nasao je: Stiropor tip f-30 provodljivost A=0,43W/mK, Neopor(stiropor pojacan ugljrnim vlaknima) A=0,31 W/mK, sto mu dodje da je jaci za nekih 40%, za cenu nisam siguran.

Ono sto mi odavno sumljamo, sada je i potvrdjeno, da tehnologije koje su izbacene su sada stigle kod nas, ali to treba gledati vedrije, stigle su i treba ih primetiti. Zgrada u kojoj trenutno zivim je pravljena daleke 1964, zidana je fasadnim blokom, okrenut na 25 cm, medjuspratne ploce su vidljive sa spoljne strane, efekat grejanja je malo bolji nego da sedis na livadi na peci, grejanje je na struju, e ako neko zna, voleo bih da mi izracuna ukupan gubitak toplote kroz takve zidove. Zgrada je niska, cetiri sprata, lako bi se odradila izolacija, ali stanarima ne pada na pamet da se uradi termicka izolacija, mnogi nece ni prozore da zamene, ovo sam naveo kako nije problem ni staviti materijale koji su stare tehnologije, vec u glavama ljudi koji zive u ovoj nasoj zemlji, ovom prilikom ne bih navodio ljude koji sada zidaju slican tip kuca i koji bi blok i beton zivotom branili...

Fantastično, konačno neke konkretne stvari. Imam predlog za obojicu, a to je da kada Tibi dođe u Srbiju oko NG da se nađemo sva trojica pa da razmenimo informacije (ja bih u stvari samo postavljao pitanja :-) ) , a možda i da obiđemo i neke konkretne objekte. Siguran sam da nam Tibi može razrešiti puno dilema.
 
U Nemackoj postoji tzv. Makler und Bauträgerverordnung, gde je definisano tacno koliko se "kasira" pri kom napredku gradnje. Mala odstupanja su dozvoljena ali...se pretezno svi drze toga.
http://www.bauen.de/ratgeber/hausba...v-zahlungsplan-fuers-haus-vom-bautraeger.html
Kod gradnji Fertighäusa (kod nas- Montaznih kuca) je nesto fleksibilniji zakon i proizvodjaci uzimaju veci procenat.
Cilj zakona je ravnopravna podela rizika na potrosac/proizvodjac partnere.
 
Fantastično, konačno neke konkretne stvari. Imam predlog za obojicu, a to je da kada Tibi dođe u Srbiju oko NG da se nađemo sva trojica pa da razmenimo informacije (ja bih u stvari samo postavljao pitanja :-) ) , a možda i da obiđemo i neke konkretne objekte. Siguran sam da nam Tibi može razrešiti puno dilema.

Mislim da cu od 25. decembra do 5. januara biti u BG-u, ako se nesto drasticno ne dogodi da moram odloziti (prilicno sam siguran da nece:D).
Rado bih se nasao sa vama i mislim da bi odgovori bili daleko konkretniji a i nisam ljubitelj kuckanja gde se mnogo manje moze reci. Ponecu i lap gde mozete
po nesto iz ovdasnje prakse videti a i kameru kojom mozemo "proveriti" i uporediti razlicite objekte;). Upravo mi je danas vratio jedan kolega koji je vec duze vremena imao posudjenu. Ostavicu je u Srbiji jer je samo tako necu nikome posudjivati:mrgreen: (retko ko je spreman dati deset hiljada za takvu igracku osim fanaticara).
 
z
http://www.fertighauswelt.de/bauherren-berichten/videoview.html?id=42

Posto sam dragoj mi prijateljici, Moderatorki ovog podforuma obecao da cu vise ucestvovati na ovom pfr.-u, evo jednog videa kako se za 5 sati podize jedna montazna kuca:D

pregledao sam video, impresivan je, ali ruku na srce morali su utrositi mnogo vise vremena na montazu u samoj radionici za montazu zidova i plafona. Realno, ovo kod nas bi trajalo bar mesec dana.
Hteo sam da pitam, kako fiksiraju zidove za betonsku plocu? Kakav je sistem za izolaciju plafona, ali pravilan redosled preseka plafonske konstrukcije?
 
Evo ti video kako se pravilno potkrovlje izolira:D

Veliki proizvodjaci montaznih kuca u Nemackoj rade sa CAD-om i Abundsistemom, narodski receno...sve rade roboti, preciznost je u milimetrima.
Postoji par nacina spajanja gotovih elemenata sa podlogom (betonskom plocom). Pokusacu ti naci neki video ili link o tome.
 
Poslednja izmena:
Tibi, hvala na angazovanju i svim linkovima, mnogo toga je pokazano pametnog u njima, pa ko zeli neka primeni. Pitanje kolika je, i ima li je, greska za plafonsku konstrukciju, rigips, rostilj za rigips, 20 cm mineralne vune, naravno nece se gaziti po njoj, treba li nesto dodavati?,

pozdrav,
 
Dobro veče ,
eto ponovo sam malo va "Krstarici". Na početku sam napisao, da nije sve slabo što je kupleno u domovini. To je išlo na naš račun, Slovenaca. Mislim, da je slično i kod vas u Srbiji.
Montkuče su pre nekoliko meseca otvorile predstavništo kod nas u Mozirju (SLO). Treba priznati, da su sastavi malo različiti nego u SRB;
Pokušavao sam staviti slike na forum, pa mi nekako nije išlo. Tako, ako koga interesira mogu poslati mu mailom, pa neka on posle prilima na forum, ako ide.
Sama izolacija Neopor (stiropoor)
http://basf.com/group/corporate/en/innovations/innovation-award/2001/neopor
Taj material sam video na prilječe kod vas.
Trevol sigurno ima višju lamdu (0,038) U stijene se ugrađuje tvrđi, da se na posijede prilikom transporta ili prilokom godinama.
http://www.basf.com/group/pressrelease/P-11-101 I ovaj material sam video u BG kako smom šetali prilikom posjete novog mosta preko Ade.http://shrani.si/f/17/93/37wWgUqb/beograd-006.jpg, samo ne sječam trgovine; čini mi se da je bila u Novom BG.
Kolege forumaši in investitorji, največa pogreška investitora je , da si ne dobiva kvalitetan nadzor. To sam poručio i kolegi koji gradi kučo v Srbiji. Tako je stanje i kod nas , u SLO. Investitor je , za moje pojmove "prvi" krivac , de počinju događati grešeke/napake na objektu. Tako povem tudi našim investitorima, i idnah su loše volje i jezivi na mene. Poručujem i vama, budučim investitorima, da se pozanimate in dobite kvalitetnog nadzornika.
tibi, več na početku ove teme o Montažnim kučama, sam napisao, da se ne treba stidit i pokomentirat ili davati primjedbe na pogreške. Mislim, da bi trebao brez kompromisa podati šta nije u redu.
P.s. Pa možda , ču se pridružiti na kakvoj pijači u BG, za vreme nove 2012!
LP Igor
 
Poslednja izmena od moderatora:
Dobro veče ,
eto ponovo sam malo va "Krstarici". Na početku sam napisao, da nije sve slabo što je kupleno u domovini. To je išlo na naš račun, Slovenaca. Mislim, da je slično i kod vas u Srbiji.
Montkuče su pre nekoliko meseca otvorile predstavništo kod nas u Mozirju (SLO). Treba priznati, da su sastavi malo različiti nego u SRB;
Pokušavao sam staviti slike na forum, pa mi nekako nije išlo. Tako, ako koga interesira mogu poslati mu mailom, pa neka on posle prilima na forum, ako ide.
Sama izolacija Neopor (stiropoor)
http://basf.com/group/corporate/en/innovations/innovation-award/2001/neopor
Taj material sam video na prilječe kod vas.
Trevol sigurno ima višju lamdu (0,038) U stijene se ugrađuje tvrđi, da se na posijede prilikom transporta ili prilokom godinama.
http://www.basf.com/group/pressrelease/P-11-101 I ovaj material sam video u BG kako smom šetali prilikom posjete novog mosta preko Ade.http://shrani.si/f/17/93/37wWgUqb/beograd-006.jpg, samo ne sječam trgovine; čini mi se da je bila u Novom BG.
Kolege forumaši in investitorji, največa pogreška investitora je , da si ne dobiva kvalitetan nadzor. To sam poručio i kolegi koji gradi kučo v Srbiji. Tako je stanje i kod nas , u SLO. Investitor je , za moje pojmove "prvi" krivac , de počinju događati grešeke/napake na objektu. Tako povem tudi našim investitorima, i idnah su loše volje i jezivi na mene. Poručujem i vama, budučim investitorima, da se pozanimate in dobite kvalitetnog nadzornika.
tibi, več na početku ove teme o Montažnim kučama, sam napisao, da se ne treba stidit i pokomentirat ili davati primjedbe na pogreške. Mislim, da bi trebao brez kompromisa podati šta nije u redu.
P.s. Pa možda , ču se pridružiti na kakvoj pijači u BG, za vreme nove 2012!
LP Igor

Slazem se sa tobom da je najveci problem u losem nadzoru ili...losem poznavanju materije onih koji "vode i nadziru" projekte:sad2:
Iako sve inovacije (skoro sve) dolaze iz Nemacke, i ako zakonodavac propisuje stroge norme, mnogi investitori i ovde, zbog "drcnosti" i angazovanja "nestrucnih" izvodjaca, ima puno problema. Mogao bih vam citirati nebrojeno mnogo nezadovoljnih vlasnika novo napravljenih objekata.
Moderne materijale i njihova primena u gradnji mogu doneti trajne probleme i jako skupa saniranja istih, bilo to u masivnoj ili montaznoj gradnji:neutral:
Ja mogu samo jedno reci...lobi mnogih proizvodjaca stoji iza njih i mnoge "greske", nastale bas ne poznavanjem ponasanja materijala razlicim klimatskim uslovima su danas nama, koji se tom materijom bavimo vise decenija, poznate i prilicno smo daleko da sve te "decje bolesti" otklonimo. Sve te "greske" su precutane:sad2:, najgore od svega, precutavanjem ostaju mnogi danasnji graditelji na nivou znanja od pre tri decenije.
Zasto ne komentarisem puno o tome?
Zato sto juristicki mogu imati problema i...zato sto mnogi sa ovog foruma, samozvani strucnjaci, smatraju da puno bolje materiju poznaju od nekoga ko vec tri decenije intezivno "eksperimentise" i bori se protiv lobija.
Ko god zeli neki savet, moze se slobodno obratiti preko PP-a a i za NG-u cu biti u BG-u i rado cu uzeti vremena za diskusiju sa svakim koji je zainteresovan:D
Ako si za NG-u Beogradu, javi, bar se mozemo ispricati i naravno...na domaci nacin i proslaviti:zurka::pivce:
 
Poslednja izmena:
Dobro veče ,
eto ponovo sam malo va "Krstarici". Na početku sam napisao, da nije sve slabo što je kupleno u domovini. To je išlo na naš račun, Slovenaca. Mislim, da je slično i kod vas u Srbiji.
Montkuče su pre nekoliko meseca otvorile predstavništo kod nas u Mozirju (SLO). Treba priznati, da su sastavi malo različiti nego u SRB;
Pokušavao sam staviti slike na forum, pa mi nekako nije išlo. Tako, ako koga interesira mogu poslati mu mailom, pa neka on posle prilima na forum, ako ide.
Sama izolacija Neopor (stiropoor)
http://basf.com/group/corporate/en/innovations/innovation-award/2001/neopor
Taj material sam video na prilječe kod vas.
Trevol sigurno ima višju lamdu (0,038) U stijene se ugrađuje tvrđi, da se na posijede prilikom transporta ili prilokom godinama.
http://www.basf.com/group/pressrelease/P-11-101 I ovaj material sam video u BG kako smom šetali prilikom posjete novog mosta preko Ade.http://shrani.si/f/17/93/37wWgUqb/beograd-006.jpg, samo ne sječam trgovine; čini mi se da je bila u Novom BG.
Kolege forumaši in investitorji, največa pogreška investitora je , da si ne dobiva kvalitetan nadzor. To sam poručio i kolegi koji gradi kučo v Srbiji. Tako je stanje i kod nas , u SLO. Investitor je , za moje pojmove "prvi" krivac , de počinju događati grešeke/napake na objektu. Tako povem tudi našim investitorima, i idnah su loše volje i jezivi na mene. Poručujem i vama, budučim investitorima, da se pozanimate in dobite kvalitetnog nadzornika.
tibi, več na početku ove teme o Montažnim kučama, sam napisao, da se ne treba stidit i pokomentirat ili davati primjedbe na pogreške. Mislim, da bi trebao brez kompromisa podati šta nije u redu.
P.s. Pa možda , ču se pridružiti na kakvoj pijači u BG, za vreme nove 2012!
LP Igor

Zdravo Grezilo,

presek zidova i plafona se bitno razlikue u Sloveniji i Srbiji, ali nije to problem, svako ima pravo da odabere kakav presek zida zeli, sustina je u montazi objekta na terenu, ti iz kuca monta nemaju blage cuke sa zivotom, a kamoli sa montazom kuce, meni nisu ni jedan zid napravili pod pravim uglom, na duzini od tri metra zid bezi do 5 cm, na nekim mestima od poda do plafona, znaci 2,6m zid ima odsupanje 4 cm, otvori za unurasnja vrata, ni jedna, ali ni jedna nisu po projektu, svaka su razlicitih dimenzija, prozori takodje, nijedan nije bio isti, krovna konstrukcija lose odradjena, odstupanje 20 cm, sve ovo se radi u radionici, koju kontrola mu tu treba? Vidim da je otvorio i u Hrvatskoj, od njih treba bezati sto dalje, ovde je provaljen, pa sad svrlja po bivsoj sfrj, drzite se vi vasih i nemackih firmi, manite vi ove nase dundjere, oni varaju narod,

pozdrav,
 
http://shrani.si/f/1u/Um/4GN1ny5/krstarica.jpg,
da malce dopunim komentar "tibi"-ja oko samog početka gradnje t.z. "pasivne kuče i NEH (nizkoenergetske)".Ovo je jedan zadnji primer izolacije ospod AB ploče za pasivnu kuču. XPS 3035 polaže se u dve linije a između se ugrađuje samoljepiva bitumenska izolacija (izoself) koje se najbolje spaja prilikom obteživanja (betoniranja ab ploče); prije toga su kompletno izrađene KCM vodovi, dovod elektrike, vode,....
Bilo je pitanje natančnosti horizontalnosti ab plivajoče ploče : tu neke firme napišu +/- 1,5 cm. Ukupno je razlika 3 cm!! Ja ne dozvoljavam takvo odstupanje. Moguče je 0,5 cm!! I to samo u "-".
Kod montažnih kuča je to "zakon" -(alfa i omega)
Kod ravnosti ima i drugih detalja;
neimar_ub : Kakvo je stanje kot tebe; ide li posao; kakav je uspjeh; materiali; investitori , jesu li zadovoljni;
Za ovo kuču, pasivnu montažnu građu, gdje sam i nadzorni, prilimat ču link, jer se gradi u "živo na internetu" : http://www.podsvojostreho.net/vsebina/gradimo !
Eto danas smo napravili estrihe.
Nadam se da nije t.z "reklama" ; no mžemo što-šta napisat i privetno (PP).

LP
 
Izvinjavam se što ovako ulećem, ali za početak će mi sigurno netko pojasniti o čemu se radi?
Iz Hrvatske sam, i nikako mi nije jasno da ste toliko nezadovoljni s onim što vam se nudi, premda sam svijestan da to što iznosite o ivanjičkim kućama je stvarno zastarjelo do bola, jer mislim 15-16 cm:zroll:. Također me čudi da Marles nije prisutan na vašem tržištu, to prosto ne mogu da poverujem, da Marles nije prisutan u Srbiji.

Proučavo sam mnoge projekte po sajtovima, ali meni onako po srcu su što se arhitekture tiče ivanjički modeli najživotniji, niti svemirski a niti obična kocka s krovom! Na stranu što znam da postoji glad za "eksluzivnim dizajnom", mene privlače kuće baš ivanjičkog tipa.

U Hrvatskoj tvrtka TUTIS radi po ivanjičkim projektima, standard preporučuju od 25 do 30 cm, ali može i više tko želi. (bdv. neki forumaši ističu da su i preko TUTISA, također zastarjele, e sad?). Rade oni ne samo ivanjičke projekte, i imaju prilično izgrađenih objekata, ali nigdje nema neke adrese s pogonom gdje se proizvodi!?

I ako mi netko može pobliže pojasniti, što je bilo to s "ivanjicom", na nekom portalu sam našao da je to bila velika firma koja se "raspala" na milion malih, većinom u Ivanjici, ali ima ih širom Srbije? I tko su ti tzv.nasljednici proizvodžači? To njihovi bivši zaposlenici ili ? I koji od navedenih "nasljednika" ima najveći ugled u Srbiji i s kojim su najpozitivnija iskustva?

Još imam pitanja i za prizvodžače iz BiH, Krivaja, Promo, Intal-Milići, kakva su tu iskustva? U prvom redu me zanima Intal-Milići, jer je relativno čest u Srbiji, a i arhitektonski se ne razbacuju s raskoši, tako da se ipak u manje kvadrata može dobiti kuća s dvije tri sobe. Mislim da Intal ima standard 17cm, ali svi oni za bogatije države rade i po 30-40 cm, jer tamo su takvi standardi (ako sam dobro upamtio, mislim da je npr u Austriji minimum 39cm).

I zna li možda netko neki sajt da ima nacrte obiteljskih kuća, po mogućnosti da su projekti za podnjeblja bivše države, nije da ne volim pogledati i skandinavske i slično, ali tko voli nek izvoli, mene kod ivanjičkih oduševljava što su za ljude a ne svemirce!

Molim, komentar, odgovor....
 
Izvinjavam se što ovako ulećem, ali za početak će mi sigurno netko pojasniti o čemu se radi?
Iz Hrvatske sam, i nikako mi nije jasno da ste toliko nezadovoljni s onim što vam se nudi, premda sam svijestan da to što iznosite o ivanjičkim kućama je stvarno zastarjelo do bola, jer mislim 15-16 cm:zroll:. Također me čudi da Marles nije prisutan na vašem tržištu, to prosto ne mogu da poverujem, da Marles nije prisutan u Srbiji.

Proučavo sam mnoge projekte po sajtovima, ali meni onako po srcu su što se arhitekture tiče ivanjički modeli najživotniji, niti svemirski a niti obična kocka s krovom! Na stranu što znam da postoji glad za "eksluzivnim dizajnom", mene privlače kuće baš ivanjičkog tipa.

U Hrvatskoj tvrtka TUTIS radi po ivanjičkim projektima, standard preporučuju od 25 do 30 cm, ali može i više tko želi. (bdv. neki forumaši ističu da su i preko TUTISA, također zastarjele, e sad?). Rade oni ne samo ivanjičke projekte, i imaju prilično izgrađenih objekata, ali nigdje nema neke adrese s pogonom gdje se proizvodi!?

I ako mi netko može pobliže pojasniti, što je bilo to s "ivanjicom", na nekom portalu sam našao da je to bila velika firma koja se "raspala" na milion malih, većinom u Ivanjici, ali ima ih širom Srbije? I tko su ti tzv.nasljednici proizvodžači? To njihovi bivši zaposlenici ili ? I koji od navedenih "nasljednika" ima najveći ugled u Srbiji i s kojim su najpozitivnija iskustva?

Još imam pitanja i za prizvodžače iz BiH, Krivaja, Promo, Intal-Milići, kakva su tu iskustva? U prvom redu me zanima Intal-Milići, jer je relativno čest u Srbiji, a i arhitektonski se ne razbacuju s raskoši, tako da se ipak u manje kvadrata može dobiti kuća s dvije tri sobe. Mislim da Intal ima standard 17cm, ali svi oni za bogatije države rade i po 30-40 cm, jer tamo su takvi standardi (ako sam dobro upamtio, mislim da je npr u Austriji minimum 39cm).

I zna li možda netko neki sajt da ima nacrte obiteljskih kuća, po mogućnosti da su projekti za podnjeblja bivše države, nije da ne volim pogledati i skandinavske i slično, ali tko voli nek izvoli, mene kod ivanjičkih oduševljava što su za ljude a ne svemirce!

Molim, komentar, odgovor....

Evo da pokusam, na balkanu je blok svetinja, niko ne voli kucu od drveta, pogrdno nazvano montazna, realno i zidana je montazna, montira se blok po blok, e samim tim ni firme koje se bave MK nisu aktuelne na ovom podneblju, zbog toga imaju u ponudi modele od pre 30 godina, ali ni to nije neki problem, jer svako ko hoce kucu treba da ima viziju sta mu treba i sta zeli, Meni se licno na ivanjickim kucama ne svidja krov, pa sam odabrao drugi tip kuce, malo modifikovao i napravio. Generalno nisu lose, funkcionalne su, ali svi modeli su slicni, lice jedna na drugu.
Slovencima nismo interesantni zbog nedostatka novca, oni su lepo procenili, ovi sto su maznuli lovu nece MK, a ovi sto hoce ne bi mogli marles supu da naprave, a inace da imamo pare kopirali bi i mi tudje standarde.
A sto se tice fabrike, rasturena kao i sve druge, koliko sam citao i pratio, kao doveli nekog austrijanca da ih spase i to je to, sad postoji milion malih firmi koji rade sa modelima bivse fabrike, sumljam da neko ima posla.
Mislim da se opterecujes cm, sustina kuce je u tome sta ti hoces, odaberes prizemlje\sprat, broj soba, funkcionalnost, e kad to smislis, lako je, naravno ako imas pare, svidja ti se ivanjica, ok, koji model, tip 117, ok, odes kod nekog vaseg lokalnog gradjevinara, kazes evo plan, hocu marles standard, on kaze cenu i to je to, za dva meseca imas kucu,

pozdrav,
 
Ovo, skoro nije za povjerovati, s mnogo ljudi iz Srbije kad popričam, svi samo trube, nema se novca, sirotinja, i to na raznim područjima života.....Kažeš da imate novca, lako bi vi kopirali tuđe standarde, žao mi je što vas ne mogu utješiti, ali te standarde će vam nametnuti bez da vas bilo tko što pita, i u par sezna to zaživi, (tko je kod nas puštao pješake na svakom pješačkom?, e kad su 7-8 godina neprekidno kažnjavali oko 30 evra, da vidiš što se sad poštuju pješaci, također i stanice za tehnički pregled, svi smo naučeni bili, može ovo, može ono, desetak godina više te nitko ne pušta zbog sitnica i ili ćeš auto prodati ili kupiti novi, jer stari ti se nažalost više neisplati). Ovo nije za temu, ali i kod nas je prije 18-20 godina počelo sve u Zagrebu, prvo novopopločani trgovi, tramvajska pruge, novi asfalti, fasade i dalje se to raširilo na ostale krajeve, ovo pišem jer očekujem pri vama brži razvoj, vidim kako se beogradski GSP razvija , uvode suvremeni ulaz naplate u buseve, naručuju tramvaje, most na adi, most za Borču, dobro Gazela je bila malo jači "čep", u Beogradu se vidi da napeduje stalno, (neraćunajući zaosala "sela" u bližoj okolici) i sve brže, to se vidi, ja vjerujem da je stanje teško, ali i kod nas je tako bilo pa su nas naterali, mislim gradovi lako imaju love za nove trgove, travnjake i to, kad su komunalnu naknadu digli za stan 86 kvadrata, s 0,9 evra mjesečno na 90 eura mjesečno, onda lako gradonačelnici kupuju nove klupe za parkove, bandere, najmoderniji vozni park za odvoz smeća, mislim da doslovno nema starijeg kamiona za smeće od tri godine, i stalno kupuju nove a ove tri godine stare "šalju" u manje gradove na more itd....

A sad o kućama, ako slovenci imaju takvu logiku, a nažalost imaju e to je sramota, ako oni ne žele biti prisutni pa barem i s dampingom u Srbiji! Ja sam također bio impresioniran kada sam vidio prije desetak godina kuće moderne arhitekture, mnoge su da se smrzneš, ali meni bi bilo baš fora imati kući izvana klassic, ništa neuobičajeno, a iznutra modernu, i s te strane mi ivanjičke djeluju pogodne jer ne odskaču.
Interesantno je da se kod nas počelo mijenjati mišljenje o montažnima tek kad je na par tok-šou TV emisijama bilo prikazano širim masama da to više nisu one "marlesice" iz sedamdesetih, već da to može izgledati kao bilo koja ostala kuća! E sad ovi extra bogataši, njima je vreme dragocjeno, a novac nije problem, takav kupi staru kući, sruši ju, i na tom mjestu izgradi individualno projektiranu novu montažnu, čak nema niti nekog pretjerivanja, ali modernistički je, ali u gabaritima koje mu dozvole. A gastarbajteri i po selima grade kuće (ne prevelike) ali to se vidi da je to projekt "za njemačku" nemam ništa protiv, niti gasarbajtera, niti Njemačke arhitekture, ali glupo mi izgleda na terenu, nije baš da se uklapa jedno uz drugo, ali ajde, nek se gradi pa i tako, ako ljudi žele, neka....
I ovo si mi dao odličan savjet, prvo majstor, a onda ostalo......tako ću i napraviti. Ja se lako s izvodžačem sporazumem, samo tko onda izrađuje dokumentaciju, mislim projekt?
Mislim da sad zadnjih par godina, tko god nije imao inženjera zaposlenog je morao pozatvarati firmu? Sad ne znam baš za obrtnike, ako se to još smije, ili sve mora ići u formi d.o.o ili d.d..(ali manje bitno)
 
Poslednja izmena:
Ovo, skoro nije za povjerovati, s mnogo ljudi iz Srbije kad popričam, svi samo trube, nema se novca, sirotinja, i to na raznim područjima života.....Kažeš da imate novca, lako bi vi kopirali tuđe standarde, žao mi je što vas ne mogu utješiti, ali te standarde će vam nametnuti bez da vas bilo tko što pita, i u par sezna to zaživi, (tko je kod nas puštao pješake na svakom pješačkom?, e kad su 7-8 godina neprekidno kažnjavali oko 30 evra, da vidiš što se sad poštuju pješaci, također i stanice za tehnički pregled, svi smo naučeni bili, može ovo, može ono, desetak godina više te nitko ne pušta zbog sitnica i ili ćeš auto prodati ili kupiti novi, jer stari ti se nažalost više neisplati). Ovo nije za temu, ali i kod nas je prije 18-20 godina počelo sve u Zagrebu, prvo novopopločani trgovi, tramvajska pruge, novi asfalti, fasade i dalje se to raširilo na ostale krajeve, ovo pišem jer očekujem pri vama brži razvoj, vidim kako se beogradski GSP razvija , uvode suvremeni ulaz naplate u buseve, naručuju tramvaje, most na adi, most za Borču, dobro Gazela je bila malo jači "čep", u Beogradu se vidi da napeduje stalno, (neraćunajući zaosala "sela" u bližoj okolici) i sve brže, to se vidi, ja vjerujem da je stanje teško, ali i kod nas je tako bilo pa su nas naterali, mislim gradovi lako imaju love za nove trgove, travnjake i to, kad su komunalnu naknadu digli za stan 86 kvadrata, s 0,9 evra mjesečno na 90 eura mjesečno, onda lako gradonačelnici kupuju nove klupe za parkove, bandere, najmoderniji vozni park za odvoz smeća, mislim da doslovno nema starijeg kamiona za smeće od tri godine, i stalno kupuju nove a ove tri godine stare "šalju" u manje gradove na more itd....

A sad o kućama, ako slovenci imaju takvu logiku, a nažalost imaju e to je sramota, ako oni ne žele biti prisutni pa barem i s dampingom u Srbiji! Ja sam također bio impresioniran kada sam vidio prije desetak godina kuće moderne arhitekture, mnoge su da se smrzneš, ali meni bi bilo baš fora imati kući izvana klassic, ništa neuobičajeno, a iznutra modernu, i s te strane mi ivanjičke djeluju pogodne jer ne odskaču.
Interesantno je da se kod nas počelo mijenjati mišljenje o montažnima tek kad je na par tok-šou TV emisijama bilo prikazano širim masama da to više nisu one "marlesice" iz sedamdesetih, već da to može izgledati kao bilo koja ostala kuća! E sad ovi extra bogataši, njima je vreme dragocjeno, a novac nije problem, takav kupi staru kući, sruši ju, i na tom mjestu izgradi individualno projektiranu novu montažnu, čak nema niti nekog pretjerivanja, ali modernistički je, ali u gabaritima koje mu dozvole. A gastarbajteri i po selima grade kuće (ne prevelike) ali to se vidi da je to projekt "za njemačku" nemam ništa protiv, niti gasarbajtera, niti Njemačke arhitekture, ali glupo mi izgleda na terenu, nije baš da se uklapa jedno uz drugo, ali ajde, nek se gradi pa i tako, ako ljudi žele, neka....
I ovo si mi dao odličan savjet, prvo majstor, a onda ostalo......tako ću i napraviti. Ja se lako s izvodžačem sporazumem, samo tko onda izrađuje dokumentaciju, mislim projekt?
Mislim da sad zadnjih par godina, tko god nije imao inženjera zaposlenog je morao pozatvarati firmu? Sad ne znam baš za obrtnike, ako se to još smije, ili sve mora ići u formi d.o.o ili d.d..(ali manje bitno)

Pa ako hoces veruj, ako ne, dodji pa proveri, nisam rekao da zivimo ispod mostova, ali da smo osiromaseni jesmo i to mnogo, zahvaljujuci suludim idejama nekih politicara koji i nisu poreklom iz Srbije, nego su se ovde dovukljali zadnjih 60-tak godina i namnozili i navikli na parazitski nacin zivota, pa sada nas dodatno vuku u ambis. Imamo mi zakone i propise, ali ih ne primenjujemo, zasto, da bi se nabile pare u privatne dzepove... ovo je tek tema za sebe. Mada koliko citam nije ni kod vas nesto bolje sto se tice raznih afera, valjda je to svuda prisutno...
A sto se tice nametanja propisa i zakona, sramota je za sve da neko dodje sa strane da nam kaze sta treba i kako to treba da radimo, sve to mozemo i sami, ali necemo, slabe drzave, sta da se radi...Uvek smo to i dozvoljavali, pa doskora smo se mlatili, po nalogu drugih, ali sta da se radi...
Hvala na lepim zeljama za razvoj, ali siromasnoj drzavi i zavisnoj o kreditima stranaca, treba malo vise voditi racuna o tome sta hoces i sta mozes ili pokrivas se koliko je cebe dugacko... Lep je most na Adi, mi ga jos zovemo 3 u 1, mogli smo da napravimo 3 mosta, manje atraktivna za taj novac, malo megolomanski, grad zaduzen, oni maznuli provizije, narod vraca sledecih xxx godina, pa tako se ne ponasa domacin, most borca grade kinezi, a ne mi, za uzvrat dobijaju kinesku cetvrt, samo nam jos i kinezi trebaju...Ovi vasi su valjda shvatili da su pojedini gradovi prenaseljeni, pa povecavanjem nameta pokusavaju da ih rasele, cekaj samo ovi nasi da ukapiraju, a kako stoje stvari videcemo jos kolko ove godine, polako raselice oni Beograd lako, dovoljno je da poskupi grejanje na nivo da elektrane nemaju gubitak, odnosno da ih ne dotira grad, to ne mora niko da nam kaze, to svi vidimo, ali nekome treba socijalni mir...
Sto se tice slovenaca, polako doci ce oni, podvice svoje repice, bicemo mi ponovo dobro trziste, dodju oni, lepo se provedu,gledao sam nekoliko puta, ko pusteni sa lanca...
A sto se tice kuca, svako podrucje ima svoj tip kuce, glupo bi bilo praviti mosavski stil kuce na kranjskoj gori ili obrnuto i o tome treba voditi racuna, mi smo se toga odrekli zarad nekih glupavih projekata, takodje smo se odrekli i nasih izolacionih materijala, blato i slama ili trska, ne nama je drazi stiropor i mineralna vuna osb ploca, pvc...ali zamisli kada bi nekome trazio da ti napravi kucu od drveta i naboja, time bi potpisao za ludnicu, e to je zdrava kuca i termicki pogodna, ali ne iz ugla velikih korporacija.
Sto se tice projekta, pa to ti je jos prostije, ako si nasao neku kucu, za koju smatras da je za tebe i tvoje i mislis da je prakticna, prepravis je po tvojim merama i mogucnostima, tako sam ja uradio, i pravo u arhitetonski biro, oni to lepo prectraju, maznu 7+1 evro po m2 i jos 250 eura za statiku(cene u Srbiji) i to je to za tri nedelje imas projekat sa svim potpisima i pecatima,

pozdrav,
 
Čuj, bio sam par puta u Srbiji (BG i NS) i BG stvarno napreduje, sad i da hoću ne mogu jer mi je pasoš istekao, čekam kad ćemo moć samo s ličnom (šuška se), ali supruga mi ode barem svake godina dva puta u BG, i također kaže kako stalno nešto novo, a i vidi se po TV. Preselili su one ispod gazele, nekud gore....
Pazi ovih 300-400 km auto-puta što je prije desetak godina izgrađeno od Karlovca, preko Gospića do Splita, sad Ploča, ma to i djeca u vrtiću znaju da je to od nečije tuđe love, ali činjenica je da je sad zbog toga onaj lički dio (podvelebitski) procvjetao, predvidivo bi i više da provuku cestu do pred Rijeku (ali otom potom). I kao što mi možemo računati da ti za farbanje zidova jedne sobe treba toliko i toliko para i ispod nikako ne može, tako isto i za komunalnu infrastrukturu, iskusni stručnjaci bi i bez prevelikog obilaska Srbije mogli procjeniti koliko novaca treba da se to obnovi u Srbiji, naravno počenje iz Beograda, pa prema sve manjim mjestima. Nisam upoznat kako je Srbija plinificirana, ali kod nas su velika i bogatija sela postale općine i odma su plin "dobili" i nema više kanala po tim selima između ceste i kuća, ali to samo u većim, bogatijim selima gdje se rađa djece. Mislim to sve ima svoju cenu i može se matematički izračunati koliko km treba čega (kanalizacije, vode, asfalta, fasada, krovišta, bandera, novih autobusa za djecu u školu, ali mislim da i kod vas školski autobusi moraju biti novi) u Srbiji, naravno sve ono što je prolazio Istočni Berlin, tako treba i Beograd, dobro oni su imali "zapadnu njemačku" koja im je poklonila (preko reda) mnogo toga, s te strane se može izračunati koliko novca treba za to, to nije nikakva fluidna cifra, pa nek se počne! Ne bi licitirao, ali kao što Kinezi suddjeluju za most, tako neka neki drugi "pomognu" s nečim drugim ili neka država omogući neka jamstva, ali vidim teško su i Kraljevo krpali nakon potresa. S tim da moram da naglasim da sve to ima ne još drugu stranu, nego i treću, četvrtu, petu.... Imaš ljudi koji kad vide da se nešto izvodi neki projekt komunalne infrastrukture stalno u tome vide kako je glavni pokretač toga da se na svakom od tih poslova u postotku trpa državna lova u privatne džepove!? I to su ljudi najuvjereniji u to, da se izmišljavaju radovi samo da bi se stvorio prostor da netko digne neku proviziju!? Onda neki vide da u jačanju komunalnih službi svrha samo otvaranje novih radnih mjesta, jer treba za teren, i oni to vide samo kao "nova" izmišljena radna mjesta, ali ruku na srce, svaka površina traži ruku za održavanje, od polja, zemlje, štale, kuće, sve traži svoje tko će o tome voditi računa, čak i da novci nisu problemm treba radne snage za kositi travu, kosilica, gorivo, a sve to košta, ima svoju cenu, i ne može jeftinije nikako! Ne kažem ja da pri tim poslovima baš ništa nekrade, ali ipak ordinacije i sl. ne bi trebalo izgledat kao prije 80 godina! Ajde ako neka brijačka radnja izgleda doslovno kao prije 100 godina, može, ima i to romantike, ali ordinacije, škole..... e sad da se krade, pa i u socijalizmu dok je bio samodoprinos za školstvo pa se sve škole obnovile ili dogradile ili napravile nove, većina direktora je i vikendice u isto vrijeme izgradila, začudo od identične fasadne cigle kao na školi?

A ovo kod nas, iskreno da mi je tko prije koju godinu rekao da može tužitelj premijera pa makar bio i bivši strpati u zatvor, ne bi vjerovao, mislio sam da je to nemoguće ili cijelu stranku metnut pod istragu, to je kod nas još novo, a svaki dan nešto ispliva i čudi me da nitiko nije ništa zataškavao, ovo je velika novost da premijer može završiti pod istragom radi sumnje za potupljivanje!? to je još neviđeno! Kod nas još prevladava razmišljanje, da kad je netko na vlasti da je to najnormalnija stvar da "zbrine" svu ženinu familiju, netjake do petog koljena i takve stvari, skoro svi kažu da bi i oni isto da su na položaju, a da je njihova familjija bez posla da bi ih zaposlili, da ne bi dozvolili da njihovi budu bez posla! To je tako još od turskih vremena.

Gradovi jesu prenaseljeni, a situacija će biti sve gora i gora, jer navodno po neprovjerenim informacijama, je mafija (ali doslovno pravi mafijaši) drži komunalne urede za graditeljstvo i oni odlučuju ili njihovi kadrovi odlučuju, da se u predjelu gdje su samo prizemnice i nije se smijelo decenijama krov i prozore popravljat, sad se odjednom mogu dizati po tim dijelovima grada stambene zgrade od 15-25 metara visine!!!! (najdoslovnije je tako! ruglo i katastrofa). Pa sad ti računaj ako u jednoj ulici gdje je do nedavno živjelo npr. 50 ljudi, sad samo u jednoj takvoj zgradi dođe novih 70,? cirkus! Prečesto se ponavlja da bi bilo slučajno!

A ovo što spominješ moravski stil i te fore, na obroncima iznad Zagreba imaš izmješano sve i svašta, alpski i medeiteranski jedan do drugih, latinoameričke sapunice su ostavile traga, sve prepušteno tržištu i sve ono "to se može prodat" "to raja traži" pa na priobalju miloin novih kuća s bosansko-turskim značajkama, i stručnjaci procjenjuju kako će se morati primjeniti model kao u Španjolskoj, da će država jednom u budućnosti, da takvo što odluči riješavat, morat početi otkupljivati po tržišnoj cijeni cijele ulice i naselje da se sruše i uklone jer je pretjesno, i ruglo!

A što se izbora kuća tiče tu ima jedna klopka u koju se čovjek laku zapetlja, jedno je kad ti prelistavaš crteže kuća, provozaš se pored nekih kuća , gledaš, a sasvim nešto drugo je kad ti u objekt useliš pa počneš živjeti u tom prostoru, pa onda dođe ono praktičnije je ovo ovako, onako, da ne moram okolo i te fore.... Naime, prektično je da je garaža što bliže ulici, zbog snjega, onda kotlovnica da je dostupna da se ne mora ići van na hladno nego da imaš povezano, oni što stavljaju centralno na kuhinjsku peć, to onda moraš sva drva u kuhinju unositi ili što? Ja bi rađe posebno kotlovnica ali po mogućnosti ne u podrumu, da se ne moraju drva ubacivat, nego u ravnini; onda oni neki totalka beskorisni balkoni, trijem/terasa to OK, potrebne posebne prostorije kao garderobe i vešeraj za sušenje veša i sve te takve sitnice, kad gledaš na slici lako se "zaljubiti" u neki projekt ali u praksi tak pokopčaš što ti još treba!

I još nešto, kad spominjete standarde od prije 30-tak godina na što konkretno mislite? Da preciziram, da li su "Marles" kuće prije 30-tak godina bile takve? Kakav je tada bio "marles" to me zanima? Ne mora baš samo "marles" može i drugi najnapredniji proizvodžači tog vremena? Što o njima znate danas?

Pozz
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top