SLOBODA

Zašto bzljp (borac za ljudska prava?):D

Pa, ljubav bi TREBALO da bude najviši oblik nesputane slobode, u kojoj svako od ono dvoje ne teži ničemu drugom, osim nesebičnom davanju i uzimanju. Čak i kad uzimaš, to činiš jer ti neko daje svojom slobodnom voljom. A kad u ljubavi daješ, opet to ne činiš sa pretenzijama da nešto dobiješ za uzvrat... Jednostavno, jedva čekaš da daš jer hoćeš... prosto moraš... spontano. I, po pravilu, što više daješ, to više primaš.
Je l' ja tu nešto idealizujem? Možda. Ali, tako vidim ljubav&slobodu.


u brzini , zbog "prava na izbor".......ladno sam te prenikovao.......sorry... ( ;

e ovako...moram da te pitam........u vezi..... sa po tebi. najvišim oblikom slobode.... ljoobav-sloboda.....uzmimo partnersku ljoobav..ako slobodu jednačiš u partnerstvu....u ljoobavi dvoje....šta se dešava sa najvišim oblikom slobode...ako jedno umre...da li njegovom smrću goobiš svoj najviši oblik slobode? postaješ neslobodna... ako je to najviši oblik slobode....šta je najniži oblik....ili primarni....
 
Zašto bzljp (borac za ljudska prava?):D

Pa, ljubav bi TREBALO da bude najviši oblik nesputane slobode, u kojoj svako od ono dvoje ne teži ničemu drugom, osim nesebičnom davanju i uzimanju. Čak i kad uzimaš, to činiš jer ti neko daje svojom slobodnom voljom. A kad u ljubavi daješ, opet to ne činiš sa pretenzijama da nešto dobiješ za uzvrat... Jednostavno, jedva čekaš da daš jer hoćeš... prosto moraš... spontano. I, po pravilu, što više daješ, to više primaš.
Je l' ja tu nešto idealizujem? Možda. Ali, tako vidim ljubav&slobodu.

Jedan indijski mistik ovako govori o nesebičnoj ljubavi. Kada neki čovjek vidi da njegov sin nosi pohabanu odjeću, on čini sve što može da bi mu pribavio novu trudeći se da ga učini srećnim. Pod ovim okolnostima on smatra da prema sinu osjeća samo čistu ljubav. Ali u ovom brzom odazivu na sinovljevu nevolju, ideja „moje“ ne igra malu ulogu. Jer, kada bi on vidio tuđe dijete na ulici u pohabanoj odjeći, ne bi se odazvao kao što je to učinio u slučaju svog sina. Ovo pokazuje da je, zapravo, mada možda nije sasvim svjestan toga, njegovo ponašanje prema sinu u velikoj mjeri sebično. Osjećaj za „moje“ leži duboko u pozadini uma i može se izvući na površinu jedino dubljom analizom. Ako bi čovjekovo ophođenje prema sinu nekog tuđinca bilo jednako kao i ophođenje prema svom sinu, onda bi se moglo reći da je po srijedi čista i nesebična ljubav.

A samim tim i sloboda. Jer, slažem se, apsolutna ljubav = apsolutna sloboda. Ođe bih dodao i post koji sam već koristio na pf autentična ljubav.

Ljudska ljubav ima za osnovu ego-svijest koju pokreću bezbrojne želje. ’Želje utiču na ljubav na mnoge načine. Poput raznih vrsta cvijeća čije oblike krase bezbrojne nijanse, tako i u ljudskoj ljubavi postoji beskonačno mnogo nijansi i tananih razlika.
Ljudsku ljubav prate mnogi ometajući činioci: zaljubljenost, požuda, pohlepa, ljutnja i ljubomora.
Zaljubljen čovjek zaneseno, s divljenjem, voli objekat svojih čula; kada ga obuzme požuda, on žudi sa čulnim senzacijama u vezi s tim objektom, a kada ga savlada pohlepa, on želi da ga posjeduje. Ljutnja i ljubomora se javljaju onda kada je ljubav ugrožena ili blizu toga da bude ugrožena.

Ljubav treba pažljivo razlučiti od ometajućih činilaca kao što su zaljubljenost, strast, pohlepa i ljubomora. Zaljubljenost čini čovjeka pasivnom žrtvom ubjeđenja u privlačnost objekta. Kod prave ljubavi postoji aktivno uvažavanje suštinskih vrijednosti objekta ljubavi.

Požuda je oslanjanje na čula iz čega slijedi duhovna potčinjenost čulima, dok se kroz ljubav uspostavlja neposredna veza sa stvarnošću skrivenom iza pojavnih oblika. U požudi se život sužava, a u ljubavi širi. Voleći nekog, mi kao da dodajemo na svoj život još jedan. Naš život je umnožen, mi doslovno posjedujemo dva centra. Kada volimo Život i cijeli svijet, to je kao da učestvujemo u životu cijelog svijeta, a kada nas obuzme požuda, javlja se pad životnog tonusa i mi smo beznadežno zavisni od oblika koga doživljavamo kao različitog od sebe. U požudi je naglašena razdvojenost i patnja, a u ljubavi osjećaj jedinstva i radosti. Požuda je rasipanje, ljubav obnavljanje. Požuda je žeđ čula, ljubav izlivanje duha. Požuda traži da bude ispunjena, a ljubav je ispunjenost sama. Požudu prati uzbuđenje, a ljubav potpuni spokoj.

Ljubav ne postavlja pitanje kako prisvojiti drugu osobu, već teče slobodno i kreativno i uvijek iznova ispunjava i nadahnjuje voljeno biće, ne tražeći ništa za uzvrat. Paradoksalno je da pohlepa, koja nastoji da prisvoji drugo biće, u stvari ima suprotan efekat – „ja“ vremenom pada pod vlast objekta svoje žudnje. Dotle ljubav dovodi do duhovnog ujedinjenja sa voljenim. Vođeno pohlepom, ja“ pokušava da prisvoji objekat, a završava u vlasti samog objekta. U ljubavi, „ja“ se bezrezervno nudi voljenom, ali u samom tom činu čovjek shvata da je voljeni već sadržan u njemu samom.
 
u brzini , zbog "prava na izbor".......ladno sam te prenikovao.......sorry... ( ;

e ovako...moram da te pitam........u vezi..... sa po tebi. najvišim oblikom slobode.... ljoobav-sloboda.....uzmimo partnersku ljoobav..ako slobodu jednačiš u partnerstvu....u ljoobavi dvoje....šta se dešava sa najvišim oblikom slobode...ako jedno umre...da li njegovom smrću goobiš svoj najviši oblik slobode? postaješ neslobodna... ako je to najviši oblik slobode....šta je najniži oblik....ili primarni....

Nema veze za prenikovanje.:smile: Bilo mi je simpatično.

Elem, smrću partnera onaj drugi gubi - naravno. Ali, rekla bih: gubi "opipljivu" ljubav, nekog ko je bio - 'ajde da se tako izrazim - njegova druga polovina. Istovremeno, pošto je i ljubav vid energije, ona, po zakonima fizike (Stncoooo, u poooomoć!), mora preći u neki drugi oblik... Pa onda ta ljubav ne mora nikada prestati, tj. ona se transformiše u drugo, ali srodno osećanje (nostalgično, nežno sećanje?), tako da je ljubav&sloboda UVEK prisutna... Samo što menja forme... Ja to zamišljam kao energiju promenljivog intenziteta i oblika, koja je naš pogon, davanje i uzimanje... Ako je čovek, metaforički rečeno, mašina kojoj je ljubav&sloboda gorivo, onda je shvatljivo da ima onih mašina koje su u stalnom deficitu istog. Lakše je onima sa suficitom, naravno.
Uh, može se o tome filozofirati danima...i da nikad ne dođemo do zaključka. Ali, lepa tema.

Inače, u svemu bih se složila sa paramanandom.
 
ali ti govoriš o osećanjima...o emotivnom.. i njihovim modalietima i mnjanju forme...a ne o slobodi i njenom smislu....onda je tema ljoobav kao koolt lične slobode u soobjektivnom smislu....i onda možemo da pričamo o onome što smo raspravljali na jednoj temi na filozofiji........o erosu ..onda o ideji lepog po sebi.. o žoodnji...o takvim stvarima u filozofskom smislu ...a ne o slobodi .. jer sloboda u filozofskom smislu.....ima dva smisla.....mogooćnost donošenja odlooka.... i, droogo.....ona označava prostor za delanje i kretanje unutar drooštva......sloboda nije emotivna kategorija u fiolozofiji...a jeste metafizička......kad o slobodi pričamo onda možemo da pričamo o voljnom uklapanju....i mnogiom droogim stvarima...a ne o ljoobavi dva bića......
 
ali ti govoriš o osećanjima...o emotivnom.. i njihovim modalietima i mnjanju forme...a ne o slobodi i njenom smislu....onda je tema ljoobav kao koolt lične slobode u soobjektivnom smislu....i onda možemo da pričamo o onome što smo raspravljali na jednoj temi na filozofiji........o erosu ..onda o ideji lepog po sebi.. o žoodnji...o takvim stvarima u filozofskom smislu ...a ne o slobodi .. jer sloboda u filozofskom smislu.....ima dva smisla.....mogooćnost donošenja odlooka.... i, droogo.....ona označava prostor za delanje i kretanje unutar drooštva......sloboda nije emotivna kategorija u fiolozofiji...a jeste metafizička......kad o slobodi pričamo onda možemo da pričamo o voljnom uklapanju....i mnogiom droogim stvarima...a ne o ljoobavi dva bića......

Da, u pravu si. Sklona sam da slobodu poistovetim sa ljubavlju, a to nije filozofski "oportuno".
Samo, ljubav nije uvek eros. I ne odnosi se samo na relaciju dva bića suprotnog pola.
Žudnja je širok pojam. Žudnja za nečim ili nekim: za slobodom, za voljenim bićem, za lepotom... za svim i svačim.
Nisam mislila isključivo na eros; mislila sam uopšteno - na ljubav prema čoveku, tj. filantropiji; na sopstvenu teoriju po kojoj, ako nekome pružiš ljubav (a to podrazumeva da si slobodan od predrasuda, frustracija, mržnje itd.itd.) - ljubav ti se vraća. Ali, možda sam...hm...previše otišla u širinu.
Obe filozofske kategorije o slobodi su mi poznate.
Munjo, nisam filozof, nego osoba sklona razmišljanju a, bogami, i eklektici.
Tako da... mogu da se složim i sa nekim tvojim stavovima, kao i sa paramanandovim, iako se oni međusobno razlikuju.
 
Da, u pravu si. Sklona sam da slobodu poistovetim sa ljubavlju, a to nije filozofski "oportuno".
Samo, ljubav nije uvek eros. I ne odnosi se samo na relaciju dva bića suprotnog pola.
Žudnja je širok pojam. Žudnja za nečim ili nekim: za slobodom, za voljenim bićem, za lepotom... za svim i svačim.
Nisam mislila isključivo na eros; mislila sam uopšteno - na ljubav prema čoveku, tj. filantropiji; na sopstvenu teoriju po kojoj, ako nekome pružiš ljubav (a to podrazumeva da si slobodan od predrasuda, frustracija, mržnje itd.itd.) - ljubav ti se vraća. Ali, možda sam...hm...previše otišla u širinu.
Obe filozofske kategorije o slobodi su mi poznate.
Munjo, nisam filozof, nego osoba sklona razmišljanju a, bogami, i eklektici.
Tako da... mogu da se složim i sa nekim tvojim stavovima, kao i sa paramanandovim, iako se oni međusobno razlikuju.

sloboda i oportoonost u filozofskom i psiho i socijalnom smislu ima veze sa filozofskim shvatanjem samo prilikom donošenja slobodne odluke....odnosno onog pomenootog slobodnog izbora..
.sloboda je moć da se izabere (lična je..ne deli se)...bilo koja od dve ili više mogooćih opcija........ako je neko slobodan u ovom smislu, ako je izabrao a u sitooaciji koja sadrži a, b,.c, d....to znači...da ako bi se sitooacija ponovila , on mogao da izabere i a i b i c i d....zato sloboda ne nastaje iz ljoobavi....i ne prestaje sa ljoobavlju.... sloboda je i vrlo drooštveno uslovljenja
... uvek je lepo govoriti o ljoobavi.....čak i kad je ponavljanje opštih mesta.....neslobodan čovek može da voli nesebićno....ali ta ljoobav ne može da promeni njegovu neslobodu.....iako ljoobav može da da snagu...neslobodan čovek nema moć da bira..... sloboda za razliku od ljoobavi nije osećanje.....već opet...moć da se bira......ne možeš da pevaš uvek kada ti se prohte - sloboda ti je ograničena.....nema apsolootne slobode........možeš da voliš bilo koga- osećanje i to vrlo iracionalno ponekad....
 
Freedom is just another word for nothing have to lose, reče Dženis Džoplin i otputova u večnost.

Ovo je tema koja svima pripada (mala igra reči ;)).
Unapred se stidim i kajem ukoliko je ovaj topik ranije bio otvoren na Krsti.
Ja sam relativno nova forumašica i nisam primetila ništa slično. Donekle ima dodirnih tačaka sa Faustovskim pitanjem koje je postavila naša pametna Sokolica.
Šta za vas znači sloboda, ili, ako vam je tako lakše – šta su za vas "okovi"?
Stid, kompleksi, predrasude, strah – sve su to vidovi ne-slobode.
Ako ste zarobljenici bilo čega, gore navedenog, imate li želju da se oslobodite?
Da li je doživljaj slobode po svojoj uzvišenosti jednak Nirvani?
Ili je puki egocentrizam?
Život je, rekla bih, isprazan i nesrećan bez osećanja slobode.
Lični doživljaj slobode pretpostavlja da ste je svesni i da vam je niko ne može oduzeti, jer je u ona vama, stalno prisutna.

Imam strah od uspeha na poslovnom planu...chini mi se da kada sam "mediokritet" na poslu imam vishe vremena da se posvetim porodici.
S druge strane ne mogu dopustiti sebi da protracim shanse koje mi se pruzaju, jer znam da cu da se kajem pre ili kasnije i tu nastaje ono jezivo stanje= dilema.

U ljubavi nemam strah...volim da se kockam, pre prihvatam i poraz nego da nikad i ne probam zbog nekih suludih ochekivanja . Na tom polju imam taj osecaj slobode gde imam snage da prihvatim igru " sve ili nishta".
 
У принципу се слажем, али да би достигао слободу, мораш се ослободити тела.

Овако како ти кажеш испада да нас је неко заробио у телу. Ко? Зашто? Ко смо то ми без тела?

Тело и ''душа'' су једно.

Прихватање наивне причице, о душици која улази и излази из тела, ствара од нас робове.
 
Заробили смо сами себе. Како - не питај ;) Ми без тела смо оно што јесмо - наша суштина.

Тело и душа нису једно, тело је обична шкољка за душу, након уништења физичког тела душа наставља да живи, док се тело распада.

Баш напротив, "причица" да је ових цирка 70 година све што имамо је једини и најјачи оков, који чини просечног човека и за то кратко време на смрт преплашеног од околине и себе, иза чега лежи једино неизмерни страх од смрти. Многи људи за то време уопште не живе, а да тога нису ни свесни. Не могу да схвате да неко ко никад није био жив не може да умре. А они ипак умиру, не живећи, дајући последњи свој трзај само да би били мало сигурнији, само да би њиховом телу било мало удобније и да би мало дуже трајало. Најгори роб је роб материјализма, јер обично уопште није ни свестан да је роб, трудећи се на све могуће начине најчешће да задовољи само своје тело и његову сигурност, док душа остаје празна, па кад дотични роб умре, само окрене круг, добијајући ново тело.
 
Заробили смо сами себе. Како - не питај ;) Ми без тела смо оно што јесмо - наша суштина.
И нећу да питам... али само због аватра. :)

Тело и душа нису једно, тело је обична шкољка за душу, након уништења физичког тела душа наставља да живи, док се тело распада.

Баш напротив, "причица" да је ових цирка 70 година све што имамо је једини и најјачи оков, који чини просечног човека и за то кратко време на смрт преплашеног од околине и себе, иза чега лежи једино неизмерни страх од смрти. Многи људи за то време уопште не живе, а да тога нису ни свесни. Не могу да схвате да неко ко никад није био жив не може да умре. А они ипак умиру, не живећи, дајући последњи свој трзај само да би били мало сигурнији, само да би њиховом телу било мало удобније и да би мало дуже трајало. Најгори роб је роб материјализма, јер обично уопште није ни свестан да је роб, трудећи се на све могуће начине најчешће да задовољи само своје тело и његову сигурност, док душа остаје празна, па кад дотични роб умре, само окрене круг, добијајући ново тело.

Има истине у овоме што пишеш, само...
Јеси ли покушао у себи да нађеш ту душу. Где се налази? Ко си ти а ко је тело а ко је душа...Мени то никако није јасно. А када на то додамо свест и подсвест, настаје права гужва...
 
И нећу да питам... али само због аватра. :)

Јел ти се толико свиђа? :D

Јеси ли покушао у себи да нађеш ту душу. Где се налази? Ко си ти а ко је тело а ко је душа...Мени то никако није јасно. А када на то додамо свест и подсвест, настаје права гужва...

Наравно, и нашао је :D

Налази се свуда око тебе и у теби, као ореол. Ја сам, ако гледаш физичким очима душа + тело, а та 2 елемента се могу рашчланити - душа је душа, тело је тело. Као авион и пилот који тренутно не може да изађе из њега :wink: Ако имаш довољно изоштрен вид, моћићеш да видиш моју душу док је у телу, тачније да је одвојиш од тела. Кад се моје тело дезинтегрише, свешћу се само на душу, дакле своју суштину, своје искуство, своје биће.

Могло би се рећи да је свест подручје разума, ума, док је подсвест подручје душе... :)
 
Јел ти се толико свиђа? :D

Ај се мењамо. На пар дана...


Налази се свуда око тебе и у теби, као ореол. Ја сам, ако гледаш физичким очима душа + тело, а та 2 елемента се могу рашчланити - душа је душа, тело је тело. Као авион и пилот који тренутно не може да изађе из њега :wink: Ако имаш довољно изоштрен вид, моћићеш да видиш моју душу док је у телу, тачније да је одвојиш од тела. Кад се моје тело дезинтегрише, свешћу се само на душу, дакле своју суштину, своје искуство, своје биће.

Хм... Немам тако добар вид... А и не бих ти ''душу'' одвајала од тела ни кад бих је угледала.
Јеси ли ти видео нечију душу? Где се налази? Како изгледа?
 
Ај се мењамо. На пар дана...

На колико год желиш. Мени увек остаје овај око врата... :D

Хм... Немам тако добар вид... А и не бих ти ''душу'' одвајала од тела ни кад бих је угледала.

Није да га немаш него га никада ниси користила, а плашиш се да погледаш, јер ће те "очи" болети... :)

Нисам мислио буквално, душа би и даље остала у мом телу, само би ти занемарила други сегмент ради бољег сагледавања... :)

Јеси ли ти видео нечију душу? Где се налази? Како изгледа?

Рекох ти, ореол од светла... избија из очију, ушију, врхова прстију и гради релативно равномерну опну око тела... :)
 
На колико год желиш. Мени увек остаје овај око врата... :D

Хвала. Само да проверим да ли си другар. Наћићу ја већ неки сличан... :)


Није да га немаш него га никада ниси користила, а плашиш се да погледаш, јер ће те "очи" болети... :)
Нисам мислио буквално, душа би и даље остала у мом телу, само би ти занемарила други сегмент ради бољег сагледавања... :)
Рекох ти, ореол од светла... избија из очију, ушију, врхова прстију и гради релативно равномерну опну око тела... :)

Ето. Лепо ти то ''видиш''. Значи није душа у телу. Тело је у ''души''.
Никако се ту неке ствари не слажу. Зар не?
 
Хвала. Само да проверим да ли си другар. Наћићу ја већ неки сличан... :)

Увек ;-) А узгред... и твој аватар је... леп ;)

Ето. Лепо ти то ''видиш''. Значи није душа у телу. Тело је у ''души''.
Никако се ту неке ствари не слажу. Зар не?

Па, зависи како гледаш на ствар :) Душа је и унутар тела и изван тела. Оно што се види споља су само места где извире :)
 
Увек ;-) А узгред... и твој аватар је... леп ;)

Нигде не могу да нађем аватар сличан твом...
Ал нема везе... Бар искуках комплимент.

Па, зависи како гледаш на ствар :) Душа је и унутар тела и изван тела. Оно што се види споља су само места где извире :)

Мени се та подела унутар нас самих не допада, ал није ни важно...
Видећеш ти то још боље... сигурна сам...
 
Нигде не могу да нађем аватар сличан твом...

Зависи колико сличан желиш... у крајњем случају можеш да обојиш овај у друге боје :p

Ал нема везе... Бар искуках комплимент.

Нема то везе с кукањем ;-)

Мени се та подела унутар нас самих не допада, ал није ни важно...
Видећеш ти то још боље... сигурна сам...

Јасно као дан ;-)
 
Зависи колико сличан желиш... у крајњем случају можеш да обојиш овај у друге боје :p
Нема то везе с кукањем ;-)

Хе... Па да будемо ко близанци... Нека... Оставићу још мало овај аватар...

Јасно као дан ;-)

Ето. Сложисмо се да се не слажемо. :)
 
Slobodan u smislu da moze da radi sta god zeli.
Mislim da za ovo nije neophodno davati konkretne primere, jer su zapravo svakodnevnica.

Najkrace receno sloboda jednog na stetu licnog interesa drugog.

Definicija slobode "da može da se radi što god želi" nije održiva. Što ako netko želi svaki dan silovati ili na silu razdjevičiti nekoliko osoba, istući desetak, objesiti na drvo 100-tinjak, zapaliti grad, pohapsiti 1000? Teško bismo takvu negativnu i razornu praksu podveli pod pojam slobode. Ako, međutim, takva praksa nije spojiva sa pojmom slobode, tada sloboda više nije "da može da radi što god želi", nije neograničena, nego je moramo redefinirati: svatko je slobodan da čini dobro, ili: svatko je slobodan da čini ono što ne šteti drugome (a nikako ne "na šetu ličnog interesa drugog") , ili: sloboda jednoga prestaje tamo gdje počinje sloboda drugoga čovjeka. U suprotnom ćemo imati bellum omnium contra omnes, to znači prirodno stanje u kojem vlada pravo jačega nad slabijim i gdje neprekidno vlada samovolja jačih protiv slabijih, ekspoloatacija, porobljavanje i, općenito, ono što spada u zoologiju. Sloboda nije moguća u prirodnom stanju, nego jedino u društvu u kojem pojedinac može biti slobodan samo zajedno s drugim i/ili posredstvom drugih.
 

Back
Top