Kadijevic: Nemacka razbila Sfrj

ilkebgd

Primećen član
Poruka
855
Kadijević: Nemačka razbila SFRJ
Petak, 12. oktobar 2007. 14:36

Bivši ministar odbrane SFRJ Veljko Kadijević optužio je za raspad Jugoslavije Nemačku, kojoj je Slovenija bila "fitilj" za razbijanje SFRJ i naveo da bi vojni puč vodio katastrofalnom porazu, a bivše jugoslovenske lidere označio kao saradnike stranih službi u funkciji razbijanja zemlje.

Kadijević je u intervjuu nedeljniku NIN, koji je dao povodom njegove knjige "Kontraudar", objavljene u Rusiji, rekao da Zapad tokom raspada Jugoslavije "nije grešio u dobroj nameri", nego da je to bio namerno izabrani put da zemlja bude razbijena na što je moguće krvaviji način, kako bi Zapad lakše vladao "divljacima koji se medjusobno kolju": "Predlagali smo Slovencima da na miran način izadju. Ali, oni to nisu hteli jer su radili ono što su im njihove gazde naredile. A gazde su bili Nemci. Prvo je Slovenija pojedinačno izvučena po principu domino teorije - kada jednu dominu izvučeš, sve ostalo pada".

Bivši prvi čovek JNA naveo je da su trojica od osam članova Predsedništva SFRJ "direktno radila u službi neprijatelja". "Drnovšek je dugo radio za englesku obaveštajnu službu, i postojali su dokumenti za to. Vasil Tupurkovski je išao tako daleko da je dok još traju sednice obaveštavao ambasadora SAD Vorena Cimermana o onome što se govorilo, Mesić je diretno nastupao i nije krio da mu je cilj razbijanje Jugoslavije", rekao je Kadijević.

Kadijević je dodao da je sa najbližim saradnicima, koje nije imenovao, "u detalje isprobavao kako sprovesti varijantu vojnog puča na ovom ili onom nivou i da su tu varijantu teorijski isprobavali mnogo, mnogo puta". "Shvatili smo da bi vojni puč vodio katastrofalnom porazu, ubrzanom procesu razbijanja Jugoslavije i da bi vojska, kao jedina institucija koja je u to vreme još uvek bila jugoslovenska, i njeno rukovodstvo morali da na svoja pleća prihvate odgovornost za ono što se već dogodilo i što će se dogoditi", rekao je Kadijević.

Vojni puč kao sredstvo razrešenja duboke krize "bio je moguć još jedino u vreme Tita", a posle njegove smrti 1980. godine nijedna varijanta vojnog puča "nije imala budućnost": "Otišao sam (u prvoj polovini 1991. godine) u Moskvu da proverim, da pitam, da li je SSSR spreman da nam garantuje jednu stvar, jednu jedinu stvar - da nas NATO neće napasti dok mi rešavamo svoje probleme unutar zemlje. Nažalost, te garancije nisam dobio. To je bio poslednji pokušaj Vrhovne komande".

Kadijević je naveo da mu je tadašnji predsednik Saveznog izvršnog veća Ante Marković predlagao da uhapsi predsednike Srbije i Hrvatske, Slobodana Miloševića i Franju Tudjmana, a da je "Stipe Mesić demokratski orijentisan i da bi njega trebalo podržati u Hrvatskoj". "Situacija u Jugoslaviji i Srbiji, a posebno u Hrvatskoj, i bez Miloševića i Tudjmana, bila je takva da su njih dvojica davala svoj lični pečat tome, ali ne odlučujći. Nikako ne odlučujući", rekao je Kadijević. Dodao je da je "razlaz mogao biti bez krvi ili sa vrlo malo krvi" da su na čelu juslovenskih republika bili neki drugi ljudi, skloni da rešavaju probleme u interesu svog naroda, "a ne u interesu stranih gospodara".

"Postojala su dokumenta u kojima se jasno vidi da je Vatikan stavio na raspolaganje Tudjmanu pet milijardi dolara za naoružanje njegove paravojske. Gde su ona završila ne znam", rekao je Kadijević, i dodao da je video te dokumente.

Kadijević je rekao da su opsada i zauzimanje Vukovara trajali mesecima jer to nije moglo da bude rešeno na drugačiji način. "Mi smo u početku hteli da bude što manje žrtava, da to rešimo na upotrebom artiljerijske i avijacijske vatre. Medjutim, to ne rešava rat. Mora pešak da dodje. Kad smo konačno odlučili da treba ići od kuće do kuće, onda je to završeno", rekao je Kadijević.

Kadijević je, povodom izvodjenja tenkova na ulice Beograda 9. marta 1991. godine, posle demonstracija koje je predvodio predsednik Srpskog pokreta obnove Vuk Drašković, rekao da vojska "nije izvedena na narod, jer narod nije Drašković i oni koji su bili uz njega". "Narod je u decembru (1990) na izborima izabrao vlast, a Drašković i tadašnja prozapadna opozicija su izgubili. Vojska nije dozvolila da se silom uzme vlast koja je na izborima izgubljena", rekao je Kadijević.

Kadijević je naveo da od 2001. godine živi u Moskvi i da u Rusiji ima status izbeglice, koji nije politički azil, i da takav status mogu da imaju svi koji nisu gradjani Rusije, ali se ne osećaju sigurno u svojoj zemlji. "Rusiju sam kao mesto boravka izabrao jer se tu osećam bezbedno u svakom pogledu i što u toj zemlji imam istinske prijatelje", rekao je Kadijević i kao "najobičnjiju glupost" odbacio tvrdnje nekih medija da je savetnik SAD za Irak.
 
Nesposobni Hrvat hoce sebe da opere.
Ako ikome treba da se sudi za Vukovar i Dubrovnik to je on.
A on je to namerno uradio da bi svojima dao izgovor da proteraju Srbe iz Krajine.
A danas izigrava nekog "Jugoslovena".
Djubre komunistichko.
 
Tipicna paranoja matorih komunjarskih prdonja Nemacka ,Vatikan,Jevreji,Masoni ,trilaterale ,transverzale ,muda od labuda ... hebala ga Smilja Avramov i teorije zavere .:mrgreen:
Mada ako je ovo tacno onda hvala i Nemcima na njihovom doprinosu razbucavanju te neprirodne i za Srbe stetne tvorevine:-D
 
Nesposobni Hrvat hoce sebe da opere.
Ako ikome treba da se sudi za Vukovar i Dubrovnik to je on.
A on je to namerno uradio da bi svojima dao izgovor da proteraju Srbe iz Krajine.
A danas izigrava nekog "Jugoslovena".
Djubre komunistichko.
jbo mayku u kakv je taj kadijevic pasulj gledao kad je znao sta ce se desit za 5 godina u tetovac ili prebranac?

eh da mi je znat pa da napokon ubodem koju pinku na kladionici :D

dereru a sta je on sad: nesposobni rvat, nadri jugoslaven, djubre komunističko, glavni krivac za debakl u vukovaru i dubrovniku ili baba vanga??

mnogo neki sposoban čoek :lol:





jbte koliko epiteta ovi radikali ispljunu u par riječi skoro sam promašio onu o jugoslavenstvu :twisted::lol::lol:
 
jbo mayku u kakv je taj kadijevic pasulj gledao kad je znao sta ce se desit za 5 godina u tetovac ili prebranac?

eh da mi je znat pa da napokon ubodem koju pinku na kladionici :D

dereru a sta je on sad: nesposobni rvat, nadri jugoslaven, djubre komunističko, glavni krivac za debakl u vukovaru i dubrovniku ili baba vanga??

mnogo neki sposoban čoek :lol:





jbte koliko epiteta ovi radikali ispljunu u par riječi skoro sam promašio onu o jugoslavenstvu :twisted::lol::lol:
Kao prvo nisam radikal.To shto vama svako ko ne zeli da lize bulju Hrvatima zvuchi kao radikal samo je vash problem.
Kao drugo,sve shto je taj Kadijevic radio bilo je totalno na shtetu srpske strane.Ima samo 2 moguca objashnjenja-ili je bio totalno nesposoban ili je radio za vas.Ja mislim oba.
Kao trece,da jeste on je glavni krivac za sve shto si naveo jer vi Hrvati izgleda imate selektivno pamcenje.Nije Shljivanchanin bio neki tamo lik koji je samoinicijativno krenuo na Vukovar nego mu je neko iznad njega to NAREDIO.A u vojsci je osnovni princip da se naredjenja ma kakva bila nikada ne dovode u pitanje..toliko valjda i sam znash...
I kao chetvrto,shta mislish da je sasvim "sluchajno"u vreme raspada SFRJ na svim kljuchnim pozcijama u drzavi su bili Hrvati-Markovic,Vrhovec,Kadijevic-Savezna vlada,Vojska,spoljni poslovi.
 
Nazlost ovde su ljudi pokazali da nisu na nivou ostalih evropskih naroda ,kojima formalno pripadamo,a koje sam gore pomenuo ,vec eventualno onih kavkazkih ratnickih naroda iz Azerbejdzana ,Nagorno Karabaha ,Jermenije ,Gruzije i Cecenije koji su takodje svoje odnose resavali i jos ih resavaju prolivanjem krvi , sto je naravno posledica dugog prisustva orijentalne kulture pa i primitivizma kako kod nas tako i kod njih.
 
pa nisu Nemci krivi sto primitivna balkanska plemena nisu mogla da se razidju mirno kao ostali evropski narodi koji su ziveli u federalnim komunistickim zajednicama kao Slovaci ,Belorusi,Estonci ,Rusi i ostali .
Poredjenje bi ti bilo sasvim na mestu..al da su recimo nakon stvaranja Chehoslovachke recimo Slovaci dobili petinu Chesima naseljene teritorije i da su te unutrashnje drzavne granice ostale pri raspadu.Ostale primere da i ne spominjem jer i sam znash koliko su ta poredjenja glupa i nemaju blage veze sa zivotom.Ni jedan od tih sluchaja nema etnichku"situaciju"kao shto je nasha bila i neshto tako jezivo po Srbe kao AVNOJ-evske granice.Ali i sve to je naravno sasvim"sluchajno"...
 
Nazlost ovde su ljudi pokazali da nisu na nivou ostalih evropskih naroda ,kojima formalno pripadamo,a koje sam gore pomenuo ,vec eventualno onih kavkazkih ratnickih naroda iz Azerbejdzana ,Nagorno Karabaha ,Jermenije ,Gruzije i Cecenije koji su takodje svoje odnose resavali i jos ih resavaju prolivanjem krvi , sto je naravno posledica dugog prisustva orijentalne kulture pa i primitivizma kako kod nas tako i kod njih.
:lol:
Koja inteligencija.:lol:
Pa moze i ovako da se gleda: Problem je shto nismo stigli da budemo divljaci na vreme kao recimo danas "europski nivo"Francuzi koji su pobili 300 000 Hugenota pa danas nemaju verski podeljenu drzavu.
 
Kao prvo nisam radikal.To shto vama svako ko ne zeli da lize bulju Hrvatima zvuchi kao radikal samo je vash problem.
Kao drugo,sve shto je taj Kadijevic radio bilo je totalno na shtetu srpske strane.Ima samo 2 moguca objashnjenja-ili je bio totalno nesposoban ili je radio za vas.Ja mislim oba.
Kao trece,da jeste on je glavni krivac za sve shto si naveo jer vi Hrvati izgleda imate selektivno pamcenje.Nije Shljivanchanin bio neki tamo lik koji je samoinicijativno krenuo na Vukovar nego mu je neko iznad njega to NAREDIO.A u vojsci je osnovni princip da se naredjenja ma kakva bila nikada ne dovode u pitanje..toliko valjda i sam znash...
I kao chetvrto,shta mislish da je sasvim "sluchajno"u vreme raspada SFRJ na svim kljuchnim pozcijama u drzavi su bili Hrvati-Markovic,Vrhovec,Kadijevic-Savezna vlada,Vojska,spoljni poslovi.

oprosti sto te nazvah radikalom.

ali imas jako sličan vokabular a ja odavdje ne vidim koju iskaznicu u džepu imaš.

pod drugo ako je bio nesposoban a radio je kako ti kazeš (iz podataka dostupnih samo tebi') za hrvate a uspio je ostvariti "naš cilj"( :roll: ) onda tu nešto ne štima ;)

treće: svima je dobro poznato u čijim je rukama bila "jna" te floskule o jugoslavenstvu mozes okačit mačku o rep, i ti (vi) to dobro znaš samo se praviš mutav.

četvrto: vidi pod treće. dodatak: marković nije bio na nekoj bitnoj funkciji 1990-1991

mani se zavjera i urota bolje ćeš spavat ;)
 
Poredjenje bi ti bilo sasvim na mestu..al da su recimo nakon stvaranja Chehoslovachke recimo Slovaci dobili petinu Chesima naseljene teritorije i da su te unutrashnje drzavne granice ostale pri raspadu.Ostale primere da i ne spominjem jer i sam znash koliko su ta poredjenja glupa i nemaju blage veze sa zivotom.Ni jedan od tih sluchaja nema etnichku"situaciju"kao shto je nasha bila i neshto tako jezivo po Srbe kao AVNOJ-evske granice.Ali i sve to je naravno sasvim"sluchajno"...
ahm ,u Ukrajni i Estoniji zivi mnogo vise Rusa nego npr. Srba u HR ili muslimana u Srbiji al dobro to je i razumljivo jer ih ima vise ,ali oni u isto vreme cine priblizno trecinu populacije tih zemalja .Dalje i Ukrajna i Estonija su bile vekovima delovi Ruske drzave ,Ukrajna je cak i kolevka te drzave dok zapadno od Drine nije postojala srska drzava ni za vreme Dusana ,ni Karadjordja, ni Caslava , u drugom svetskom ratu Rusi su takodje preziveli stravican genocid i pogrom u ovim drzavama jer je poznato da su belorusi ,ukrajinci i estonci sa cvecem docekali nemce zbog Staljinove strahovladei takodje su itekako ucestvovali u tom genocidu .Pa i pored svih ovih cinjenica Rusi nisu rokali po Kijevu ,Dnjepropetrovsku ili Rigi i nisu tamo pravili neke SAO ili u ovom slucaju RAO kvazidrzave ,kada je doslo do raspada SSSRa ,vec su dopustili da se stvari razrese mirno i bez prolivanja krvi .Ni polozaj Rusa u novostvorenim drzavama nije u pocetku bio idealan cak naprotiv, pogotovo ne u pribaltickim drzavama ali se Rusija pametno skoncentrisala na sopstveni razvoj i vremenom je ekonomskim i politickim merama i pritiscima uspela da poboljsa polozaj svojih sunarodnika tamo .
 
:lol:
Koja inteligencija.:lol:
Pa moze i ovako da se gleda: Problem je shto nismo stigli da budemo divljaci na vreme kao recimo danas "europski nivo"Francuzi koji su pobili 300 000 Hugenota pa danas nemaju verski podeljenu drzavu.
Eto vidis kako si ovde opisao jedan od kljucnih razloga srpskog poraza i gubitka prvo propagandnog, a kasnije i celog rata ,ni Sloba ,ni Mladic ,ni Karadzic ,ni Sljiva ili Kadijevic sve jedno ,nisu najbolje shvatali da pravila koja su vazila u 16. veku ne vaze na kraju 20. ,doduse oni nisu isli tako ekstremno kao ti vec samo nisu shvatili da je hladni rat zavrsen , kao i da je globalna tehnologija i brzina i moc sirenja informacija mnogo uznapredoval od vremena kada su se oni po sovjestkim progamima ucili zivotu.
 
Svi Hrvati im imaju isti"vokabular"pa ne smatraju svi sebe Ustashama.Kako ti vidish moj"vokabular"opet je samo tvoj problem.
Pa bio je nesposoban da vam odradi posao do kraja.:DKrajina je pala tek 95.JNA je verovatno trebala i tamo Srbe da "chuva"kao shto ih je sachuvala recimo u Osjeku.
"Svima je poznato"mora da je neki pravni termin koji je izmislio Hrtko..meni neshto nepoznat.
Pa da smo mi stvarno kontrolisali JNA shto mislish da bi se zaustavili na Vukovaru?:lol:
Ti se najbolje mani bajki,lepshe se spava sa njima samo ako je savest mirna.;)
 
Eto vidis kako si ovde opisao jedan od kljucnih razloga srpskog poraza i gubitka prvo propagandnog, a kasnije i cekog rata ni Sloba ,ni Mladic ,ni Karadzic ,ni Sljiva ili Kadijevic sve jedno ,nisu najbolje shvatali da pravila koja su vazila u 16. veku ne vaze na kraju 20. ,doduse oni nisu isli tako ekstremno kao ti vec samo nisu shvatili da je hladni rat zavrsen , kao i da je globalna tehnologija i brzina i moc sirenja informacija mnogo uznapredoval od vremena kada su se oni po sovjestkim progamima ucili zivotu.
Da,da,da...Sloba i Mladic su bili problem a druga strana se gadjala Ljubichicama...
A naravno ta teza"ne moze se isto ko u 16.veku"pada u vodu kada se radi o Hrvatima...oni 300 000 ljudi mogu da proteraju jer ih i nisu proterali nego su se oni to sami proterali.Ima, ima logike...
A to da se danas ne radi isto stvarno stoji.Recimo civilizovanni Amerikanci u Basri ili Afganistanu,Iraku....u pravu si....chuda moderne tehnologije sprechavaju drzave da vrshe istrebljenja...sve se sazna...
Ko shto ce i ti "civilizovani" Francuzi recimo koje sam ti pre naveo prvom prilikom kad im pukne sa Azijatskim potomcima emigranata pocheti da primenjuju metode "Vartolomejske noci",ali verujem da cesh ti za njih opet imati neko racionalno opravdanje jer su oni "civilizovani",ma shta radili,za razliku od nas.:lol:
 
ahm ,u Ukrajni i Estoniji zivi mnogo vise Rusa nego npr. Srba u HR ili muslimana u Srbiji al dobro to je i razumljivo jer ih ima vise ,ali oni u isto vreme cine priblizno trecinu populacije tih zemalja .Dalje i Ukrajna i Estonija su bile vekovima delovi Ruske drzave ,Ukrajna je cak i kolevka te drzave dok zapadno od Drine nije postojala srska drzava ni za vreme Dusana ,ni Karadjordja, ni Caslava , u drugom svetskom ratu Rusi su takodje preziveli stravican genocid i pogrom u ovim drzavama jer je poznato da su belorusi ,ukrajinci i estonci sa cvecem docekali nemce zbog Staljinove strahovladei takodje su itekako ucestvovali u tom genocidu .Pa i pored svih ovih cinjenica Rusi nisu rokali po Kijevu ,Dnjepropetrovsku ili Rigi i nisu tamo pravili neke SAO ili u ovom slucaju RAO kvazidrzave ,kada je doslo do raspada SSSRa ,vec su dopustili da se stvari razrese mirno i bez prolivanja krvi .Ni polozaj Rusa u novostvorenim drzavama nije u pocetku bio idealan cak naprotiv, pogotovo ne u pribaltickim drzavama ali se Rusija pametno skoncentrisala na sopstveni razvoj i vremenom je ekonomskim i politickim merama i pritiscima uspela da poboljsa polozaj svojih sunarodnika tamo .
Da li su Ruse ubijali po gradovima bilo koje od tih drzava gde ih toliko ima i bacali ..recimo u septichke jame?
Sedi,1.
 
mrzi me da chitam sve; nemachka jeste imala najvise uticaja, sa sve "preuranjenim" priznanjem, pa onim konkursom ez za priznanje...blabla...to je bila demonstracija moci ponovno ujedinjene nemacke, i dosta veliki zayeb za tek ustanovljenu zajednicku spoljnu i bezbedonosnu politiku eu, gde je trebalo da u spoljnim pitanjima bude jednoglasnosti. nemacka je, vec na startu demonstrirala realpolitiku, i ko je baja, u odnosu na britaniju i francusku tada.

ali, termin razbijanje...hm...:roll:

pre ce biti raspad. uz to, uzima se ocuvanje sfr jugoslavije kao neka vrednosno pozitivna stvar, ovde po difoltu.
raspad drzave je vednosno neutralan.
ono shto se kasnije desilo, sva sranya i klanja nije.
al za to...nije nam kriva nemacka...koliko god je zgodno svaliti na drugog..da,da...
 
Da li su Ruse ubijali po gradovima bilo koje od tih drzava gde ih toliko ima i bacali ..recimo u septichke jame?
.
Pa nisu ih ubijali jer nije ni doslo do rata ,nisu ni Srb ubijali sedamdesetih i osamdestetih po gradovima u HR ili BiH ,uostalm ja nemam nameru da pravdam HDZ rezim i Tudjmana koji se nije uopste razlikovao od Milosevica cak je bio i gori od njega u mnogo cemu ali je cinjenica su neki Srbi poceli da se podbunuju i organizuju na nagovor Beograda po Lici i Dalmaciji jos leta 90. kada su obarali balvane i zaustavlali kola i vozove prema moru,legitimisali ljude (isto kao OVK nesto kasnije)a tada nije bilo ubistava niti bilo kakvog medjuetnickog nasilja bilo gde u SFRJ .Hrvati su hteli nezavisnu drzavu i to bi svakako kad tad i ostvarili ali u ostvarenju Tudjmanove fasisoidne zamisli o etnicki cistoj drzavi je ogromnu ulogu imala politika Beograda tako da su za to danas pored Tudjmana podjednako zasluzni i Seselj i Milosevic i time su zasluzili spomenik u Zagrebu ili barem Kninu.
 

Back
Top