Odgovornost i razlog

@maravilloso

:) Zasto zelis da budem uvredjen? Hmmm... Nesto stoji iza toga pa u tebi. Zasto si usamljen? Kiptis od volje, jos da istu umesto u prkos usmeris u... strasne li reci... stvaranje. Kao zalog miru, poklonicu ti tu toliko zeljenu paznju...

Stvaranje je ostavljanje traga, zrtvovanje sebe, svoje inspiracije, ideje, posvecivanje istim. Lepota, novac, deca, organizacija, religija, sekta, kompanija, karijera. Sve je to isto. Potrebno je mnogo pozrtvovanja stvoriti ih, jos vise odrzavati ih.
Smislis neku konkretnu ideju. Hoces da budes npr. menadzer. Ili pop. Masinovodja? Pa shvatis sta te deli od toga. Pa se posvetis tome, usmeris ka tome, ulozis vreme, energiju, ljubav. Kada jednog dana shvatis da si ispunio sebi zelju, i osetis uspeh, sednes i pogledas u svoje delo, bice ti jasan pojam stvaranja.

ne postoji univerzalna potreba da se "nesto" stvara, a opet ne postoji univerzalniji proces od stvaranja. Stvaras svoj zivot, hteo to ili ne. Vreme stvara samo sebe.

I sta treba da se stvara? Ono sto je tvoja volja. Tvoja zelja, i niko na svetu to nece pozeleti umesto tebe. Dobrocinstvo kazes? Da bi pomogao nekome da se prehrani, moras prvo to sam da naucis. Da smislis kako bi to nekom drugom mogao da preneses. Da naucis to da prenosis, a da uz to istog i motivises da to i primeni. Treba mnogo vremena za tako nesto, a zadatak je vrhunski plemenit. Cinis li to?

A opet, mnogi su naucili da prehrane svoje telo. Ali zele da hrane i dusu. Pa onda gledaju film, slusaju muziku, gledaju u sliku ili citaju knjigu. Da li su oni koji hrane duse tih ljudi svojom umetnoscu manje vrednih od onih koji nekog drugog poducavaju kako da hrani svoje telo? Ne. zato sto su odlucili da ostavljaju stvaran trag. Da stvaraju. I budu stvarni, a ne ideje u praznom.

Ako zelis da pocnemo zajedno da stavramo, reci tako, nadjemo se u forumu posao i novac i zapocenmo pricu o konkretnoj ideji. Ako zelis samo da proveris da li ja u svom zivotu stvaram, posalji mi pp, i ja ti saljem dokaze. ;) Sa obzirom da je ovo filozofija, i da predpostavljam da ovaj forum posecuju ljudi koji trze hranu za svoj um i dusu, samtracu da je ova prica dovoljno konkretna da nekoga pokrene, nekoga inspirise, nekoga ostavi hladnokrvnim, a nekoga iznervira. A tako je sa svakim delom koje ostavis iza sebe. Sa svime sto stvoris.

Bacis kamen u vodu i krugovi od talasa uznemire celu porvsinu, i to je tako. Kao ja ovaj post. Ni iz cega u slova, pa reci, recenice i ideju. I evo ga pred tobom, stvaran(glagol) i stvaran(pridev).

Alea iacta est ;)
 
@maravilloso
:)
Stvarno mislis da se svet vrti oko tebe? Pitaj Hari Potera sta sam hteo reci, a kao hint cu ti spomenuti da ti nisi zasluzio mesto u njemu...
Niti je tema to oko čega se svijet vrti, niti to dal ja zaslužujem mjesto u njemu.
Ali i pored toga ti si zaboravio da napomeneš osnov po kojem prosuđuješ da ja to ne zaslužujem... dakle, sledeći put pomeni i osnov...
I čudno mi je to što kažeš da neko ko želi dobro drugima i još radi na tome ne zaslužuje mjesto u svijetu... čudno, čudno...

Nego nemam ja šta više da pričam sa tobom ako ti nijesi u stanju:
- da definišeš svoje pojmove, počev od odgovornosti, čiju definiciju još čekam od tebe... kao i razloge zašto zaobilaziš definisanje odgovornosti o kojoj toliko pričaš;
- da pokažeš na koji način tako definisana odgovornost ima veze sa filozofijom;
- da se držiš teme;
- da pljuvanje ostaviš za neko drugo mjesto... i da ako već ne možeš da se suzdržiš onda barem da to isto pljuvanje "začiniš" sa ponekim argumentom da ne bi izgledalo tako nedolično i isprazno.
 

Back
Top