TRI NOVE DŽAMIJE U BEOGRADU

Alekasandar3

Buduća legenda
Poruka
35.716
Beogradskim vlastima prosleđen zvaničan zahtev za izgradnju tri nove džamije i velikog islamskog centra

Beograd će uskoro dobiti najmanje još tri džamije i jedan veliki islamski centar, saznaje Press. Islamska verska zajednica u Beogradu zatražila je dozvolu za gradnju ukupno tri džamije u Beogradu - jednu na Čukarici, jednu u Zemunu ili na Novom Beogradu i jednu u Borči! Zahtevi beogradskih muslimana prosleđeni su juče u Urbanistički zavod Beograda, koji treba da pronađe adekvatno zemljište za njih, potvrdio je za Press gradski arhitekta Đorđe Bobić.

Podrška Tadića i Koštunice U Predsedništvu i Vladi Srbije juče nisu hteli da govore na ovu temu. Nezvanično nam je, ipak, na oba mesta potvrđeno da je predstavnicima Islamske zajednice obećana podrška u zahtevu za izgradnju novih džamija. - Svi građani su pred zakonom isti. Ako građani hrišćanske vere imaju pravo da grade crkve, nema razloga da bilo ko muslimanima uskraćuje pravo na njihove verske objekte. Ako hoćemo u Evropsku uniju, moramo da poštujemo ljudska prava. Pa, džamije se grade i u Belgiji, Nemačkoj, Engleskoj... Zašto se ne bi gradile i u Srbiji? - pita sagovornik Pressa iz Predsedništva.

Imam Mustafa Jusufspahić kaže za Press da sadašnja džamija odavno ne zadovoljava potrebe muslimana u glavnom gradu, kojih ima skoro 200.000 i da su zato kao lokacije za nove džamije predloženi delovi grada gde ima najviše muslimanskih vernika.

- Mi smo nedavno bili kod premijera Koštunice i predsednika Tadića i na oba mesta nam je obećana podrška! Čuli smo da se nešto zaista pokreće po tom pitanju. Od Koštunice i Tadića sada očekujemo pomoć da se stvar dovede do kraja. Međutim, nećemo dozvoliti bilo kakvu političku zloupotrebu ove stvari kao do sada - upozorava Jusufspahić.

Veliki islamski centar koji bi uz tri nove džamije trebalo takođe da bude izgrađen u Beogradu biće namenjen širenju islamske kulture, imaće školu arapskog jezika, naučne kurseve, muzej, biblioteku, sale za multireligijske sastanke i kancelarije.

- Nama su neophodne nove džamije i novi islamski centar. Jedina Bajrakli džamija u centru Beograda odavno ne zadovoljava naše potrebe. Zato smo sada prinuđeni da iznajmljujemo razne hale za naše praznike... Trenutno, takođe, za molitve iznajmljujemo jednu privatnu kuću na Novom Beogradu - kaže naš sagovornik.

FAKTI * U doba Otomanske imperije na teritoriji Beograda postojale su 273 džamije, zapisao je Evlija Čelebija. * Jedina džamija koja nije srušena posle oslobođenja od Turaka jeste Bajrakli džamija u Gospodar Jevremovoj u centru Beograda, koja je sagrađena 1575. godine * Bajrakli džamija bila je zapaljena u demonstracijama koje su izbile posle pogroma Srba na Kosovu 17. marta 2004. godine.

Gradski arhitekta Đorđe Bobić kaže da je juče razgovarao sa predstavnicima Islamske zajednice i potvrdio nam je da je njihove zahteve uputio u Urbanistički zavod na razmatranje.

- Sve će biti po zakonu. Kada ispune sve zakonske uslove, dobiće dozvolu za gradnju - kaže Bobić.

Kako saznajemo, Islamska verska zajednica već je uspela da obezbedi "finansijsku konstrukciju" za izgradnju novih džamija u Beograda.

- Saudijska Arabija obavezala se da će finansirati izgradnju velikog islamskog centra koji bi trebalo da bude najveći i najlepši na Balkanu. Najveći donatori za izgradnju džamija biće iz Turske, Irana, UAE, Katara i Bahreina - kaže sagovornik Pressa blizak vrhu Islamske zajednice.
(M. D. M.)

http://www.novinepress.co.yu/vest.jsp?id=18900&sectionId=37
 
*BILJA*:
Pa, budimo srecni ako nas ne nateraju i da klanjamo:(
Ako SE vec klanjamo...
Саудијска авио-компанија забранилаје да путници уносе у авионе Библије, Талмуде, Распећа(крстиће) и Давидове Звезде.

- У Кувајту, Емиратима и Саудијској Арабији је нелегално да се увезе Библија, као и јавно исповедање Хришћанства.
 
Alekasandar3:
Саудијска авио-компанија забранилаје да путници уносе у авионе Библије, Талмуде, Распећа(крстиће) и Давидове Звезде.

- У Кувајту, Емиратима и Саудијској Арабији је нелегално да се увезе Библија, као и јавно исповедање Хришћанства.
Pa nisu normalni, ali kakve mi veze imamo sa tim?
 
medved_bg:
Pa nisu normalni, ali kakve mi veze imamo sa tim?

Пристајемо да иста та Саудијска Арабија гради исламски центар у Србији.
Очигледно да се не ради о равноправности религија већ о форсирању Ислама од стране Саудијске Арабије.
 
Alekasandar3:
Пристајемо да иста та Саудијска Арабија гради исламски центар у Србији.
Очигледно да се не ради о равноправности религија већ о форсирању Ислама од стране Саудијске Арабије.
Pa ništa, da gradimo iz budžeta?
 
A što te to tako boli? :lol:
Em je ovo do sada samo Press objavio i niko više - meni to baš ne uliva poverenje ;)
Em taj SF da se odmah izgrade tri džamije+centar - jedna ako se završi u nekom razumnom roku, odlično su prošli.
Em taj minaret ne može da bude viši od Hrama Sv. Save, ako me razumeš šta hoću da kažem ;)

A na onoj prvoj temi sam detaljnije rekla šta mislim o celoj priči, mrzi me da se ponavljam.
Ako hoće ljudi da grade, neka grade, po zakonu, naravno.
Neka bude na čast i ponos gradu i meni dosta.
Ako Novi Sad može punim srcem (a i sa punim pravom) da se ponosi Katedralom Imena Marijina i Sinagogom, meni uopšte ne smeta da se i Beograd, uz sve svoje ostale vrednosti, ponosi i lepom i vrednom džamijom.
 
medved_bg:
A što te to tako boli? :lol:
Em je ovo do sada samo Press objavio i niko više - meni to baš ne uliva poverenje ;)
Em taj SF da se odmah izgrade tri džamije+centar - jedna ako se završi u nekom razumnom roku, odlično su prošli.
Em taj minaret ne može da bude viši od Hrama Sv. Save, ako me razumeš šta hoću da kažem ;)

A na onoj prvoj temi sam detaljnije rekla šta mislim o celoj priči, mrzi me da se ponavljam.
Ako hoće ljudi da grade, neka grade, po zakonu, naravno.
Neka bude na čast i ponos gradu i meni dosta.
Ako Novi Sad može punim srcem (a i sa punim pravom) da se ponosi Katedralom Imena Marijina i Sinagogom, meni uopšte ne smeta da se i Beograd, uz sve svoje ostale vrednosti, ponosi i lepom i vrednom džamijom.

Да градимо, али када ми саградимо највећи Хришћански центар у Азији - у Меки.
Пре тога - јок.
 
Alekasandar3:
jednu u Zemunu ili na Novom Beogradu i jednu u Borči!

Јeбем им матер, први пут после 300 година, џамије у Срему и јужном Банату. :shock: Наши преци-граничари који су у сремском и банатском блату своје кости оставили борећи се против муслиманске пошасти сад се у гробу преврћу. :evil:

Не могу да верујем. Па што смо их рушили и уништавали, а некрсте протерали јужно од Саве и Дунава, кад се ови опет враћају? Нека иду у своје Албаније и Б-Х федерације, а могу слободно и до Турске, фуј...

Imam Mustafa Jusufspahić kaže za Press da sadašnja džamija odavno ne zadovoljava potrebe muslimana u glavnom gradu, kojih ima skoro 200.000 i da su zato kao lokacije za nove džamije predloženi delovi grada gde ima najviše muslimanskih vernika.

Према резултатима пописа има их 20.000, а и то је више него што би било лепо да их буде. Што се мене тиче, Циганима не треба ни дозволити да буду муслимани, већ само бившим Србима и странцима.
 
ја бих Србију преуредио у Хришћанску републику, али...

За сада:

1. Позовеш Мин. Иностранис послова С. Арабије па питаш: "Какав је став важе владе око Косовске кризе"?
2. Забраниш онда све пројекте које је финансирала С. Арабије.
3. Направиш закон по ком у свакој богомољи (цркви, џамији, сигагоги) или на њеном улазу (ако брани вера) стоји Грб Републике Србије (Крст са 4 оцила) и Застава Србије.
4. Забраниш изградњу богомоља оних религија које н еприхватају равноправност са другима (Питаш све верске заједнице да ли је Мухамед равноправан са Исусом и Мојсијем)

Ето... ништа преко мере и драстично!
 
Alekasandar3:
ја бих Србију преуредио у Хришћанску републику, али...

За сада:

1. Позовеш Мин. Иностранис послова С. Арабије па питаш: "Какав је став важе владе око Косовске кризе"?
2. Забраниш онда све пројекте које је финансирала С. Арабије.
3. Направиш закон по ком у свакој богомољи (цркви, џамији, сигагоги) или на њеном улазу (ако брани вера) стоји Грб Републике Србије (Крст са 4 оцила) и Застава Србије.
4. Забраниш изградњу богомоља оних религија које н еприхватају равноправност са другима (Питаш све верске заједнице да ли је Мухамед равноправан са Исусом и Мојсијем)

Ето... ништа преко мере и драстично!

Ovo 1 i 2 ne mogu ni da komentarišem
3. šta će ti grb na ijednoj bogomolji, pobogu brate?
4. na ovo ti nijedna od pomenutih ne bi odgovorila potvrdno, što znači, morao bi sve da zabraniš ;)
(koliko se sećam, Muhamed i Isus u islamu i nisu daleko - zauzimaju mesto levo i desno od Alaha)
 

Back
Top