pas za stan?

Ja sam ranije cuvao nemacke ovcare, jos kao klinac sam na poklon dobio stene nemackog ovcara od dede, to mi je bio prvi kontakt sa psom, i on ih je cuvao, od njega sam i nasledio ovoliku ljubav prema psima. Sto se tice mazenja, svaki pas voli da se mazi, psi su veoma socijalne zivotinje. Primerenije pitanje bi bilo da li pas moze da zivi bez mazenja? :)
 
mnogi kazu za neke pse da nevole da se maze ja imam ali kod babe chau chaua za kag kazu da je tamo neki samurajski pas i nevoli da se mazi a ova mala se mazi kao luda tako da svi psi oce da se maze ali ne non stop i oni nekad oce da zive svoj zivot(to podrazumeva da netreba bas samo da ga mazis i netreba nikako da ga nemazis da mu ne dosadi mazenje ili da mu nije nepoznato)ja sam imala nemackog ovcara ali je otrovan sa cetri meseca on se mazio ali od 2 do 4(ponoc) mu je bilo vreme da gnjavi i da se mazi tako da zavisi od psa (ne rase vec bas psa)
 
Flufi:
Ja sam pre mesec dana kupila psa koga držim isključivo u kući, mada imam dvorište. Mesecima sam čeprkala po internetu ne bi li našla rasu koja mi odgovara. Svaka rasa je specifična, posebna priča. Svaku rasu oslikava neki poseban karakter. Ne znam šta je ono što ti tražiš kod psa, šta je ono što od njega očekuješ. I koji ti je pas lep, a koi ne. Da li želiš malog psa ili velikog. Miroljubive naravi ili ne. Igračku ili "pravog" psa.

Što se retrivera tiče, oni su prelepi psi, pitome naravi, a da li su za unutra??? Sve zavisi da li si spremna da ih iščetkavaš par puta dnevno jer se oni dosta linjaju.
Rot po meni uopšte nije pas za stan, meni se lično i ne sviđaju, a zamisli kako će se osećati neko kad dođe kod tebe i non stop ga gleda rot koji izgleda poprilično opasno i ne baš miroljubivo. Oni se takođe linjaju i osećaju se poprilično.
O dobermanima ne bih da komentarišem, jer ne znam o njima mnogo, osim da meni nisu lepi, ne volim taj tip psa.
Vučjaci NIPOŠTO nisu za stan, jako se osećaju i jako se linjaju.
Za stan jesu u principu sve te manje rase poput čivave, ši cu, jokširskih terijera, pinčeva, westija, patuljastih šnaucera, velških terijera, maltežera, patuljastih i toy pudli i sl. Od svih njih najpametniji su i ne linjaju se niti se osećaju svakako patuljasti šnaucer koga imaš u 4 boje, i pudle. Ja sam se bila odlučila za patuljastog šnaucera crno srebrnog, ali sam se na kraju ipak posle 3 meseca predomislila i kupila erdel terijera, jer sam htela ipak većeg psa i psa koji ima karakter kakav sigurno samo erdel ima.

Ako želiš malo većeg psa, tu su ti srednji šnauceri, ali kod nas ih nema kvalitetnih, i erdel terijer kojeg ti od srca preporučujem. Ako te zanima nešto o njima, reci, i napisaću ti!!!

Retrivera sam u startu precrtao, rotvajler mozda mada su sanse jako male, ako kupim dobermana mozemo svi da se iselimo iz stana,...

Nemacki ovcar mi je i dalje broj 1.... Istina je da se linjaju ali to se da srediti. Koliko sam cuo oni ne smrde, jedino kada su bolesni ili ako se slucajno izmokre po sebi...

Za terijere cu videti ako ne budem mogao nemackog ovcara.
 
Стефане, што себи не би испунио жељу? Видим да си стварно у могућности да му пружиш доста тога, самим тим те и неће мрзети да га напољу четкаш. Сваки пас се мање-више лиња, ако те то брине. Ја сам држала ротвајлера у 54 квадрата и ништа му није фалило, јер је имао све оно што си ти набројао (а и још више). Јесте да се доста лињао због те густе подлаке, али мене није никад мрзело да га четкам.
Ајде, само напред!
 
Stefan iz Beograda:
Retrivera sam u startu precrtao, rotvajler mozda mada su sanse jako male, ako kupim dobermana mozemo svi da se iselimo iz stana,...

Nemacki ovcar mi je i dalje broj 1.... Istina je da se linjaju ali to se da srediti. Koliko sam cuo oni ne smrde, jedino kada su bolesni ili ako se slucajno izmokre po sebi...

Za terijere cu videti ako ne budem mogao nemackog ovcara.

Svaki pas zahteva paznju bez obzira na sve o svakom psu se isto brinesh!!! Ja imam Nemacku dogu i drzim je u kuci cetkanje je malo redje a gosti su odushevljeni!!!Svako ko je ushao bijo je u pocetku uplashen a sada kada dolaze cini mi se da su iskljucivo doshli zbog psa...Licno poznajem ljude koji drze u kucama pse koji deluju napominjem deluju strashno i nemaju problema sa njima...Imam i druga koji 11god. ima patuljastog pinca koji je najagresivniji pas na svetu i kada shetamo svi pitaju da li ce moje shtene da ujede a tog pinca maze a ne shvataju za ozbiljno da pincujeda a kada se to desi :grin: tek tada je bilo jasno da se ne shalimo...
A doberman je jako dobar pas za kucu to pricam bez shale...A Doga je zaista kucni pas!!!
 
Stefan iz Beograda:
Jel ima neko nemackog ovcara ovde? Jel istina da ne vole da se maze?
Moj tata je bio građevinski inženjer i na neko njegovo gradilište je dospelo štene nemačkog ovčara. Usvojili su ga, hranili, mazili, pazili, a ona je vremenom postala pravi čuvar. Kao mladu kuju, kada je gradilište bilo završeno, nemajući ku da njom, tata je doneo kući. Ma bila je divna, velika maza... ne znam šta joj sve nismo radili iz ljubavi! Tako da... jesu maze... samo zavisi kako ga naučiš.
 
Stefane, moj muž je imao pedigriranog nemačkog ovčara, i zaista, zaista se osećaju. Strašno se znoje, jako im luče te lojne žlezde. Jesu pametni, jesu i maze ako ih tako naučiš, ali budi siguran da se baš, baš osećaju. On je sjajan pas, ali za dvorište. Osim ako tebi i tvojim ukućanima ne smeta taj miris!
Pozdrav za tebe i ostale forumaše :)
 
Mokra dlaka? Jesi li sigurna da ga nisu okupali ili pokvasili a da ti to nisi znala? Psi koji su mokri se dosta osecaju... Inace psi ne mogu da se znoje, oni se hlade dahtanjem, a sloj loja im sluzi da ih stiti od hladnoce i vrucine. Koliko znam oni uopste nemaju znojne zlezde, a loj nikako ne moze da bude mokar...
 
Ma ne. Nisi me dobro razumela. Ne bukvalno mokar. Već onako lepljiv, ne znam kako da objasnim. A ne, nije se kupao i ništa slično. Kažem, moj muž ga je do skoro imao, oseća se jako i jako, jako se linja. Tu na 500 metara od moje kuće ima odgajivačnica nemačkih ovčara, i a joooj, ne da se osećaju...
U krajnjem slučaju, pitajte nekog ko ima nemačkog ovčara, mada ne verujem da ćete naći nekog ko tu rasu drži u kući. Za samojede pouzdano znam da se ne osećaju, kao i za pudle, a čula sam ni haskiji. Medjutim, meni je poprilično nehumano držati samojeda ili haskija na ovim podnebljima.
Ja imam erdela, on se skoro uopšte ne oseća, Ustvari, ja imam štene, koje se malčice tek oseća, ali to je onaj miris iz legla, a još ga nismo kupali, rekla nam je žena od koje smo ga uzeli da još malo sačekamo sa tim. A posle toga, se skoro i ne osećaju, osim, kad dolazi do neke promene u njihovom organizmu, poput bolesti, tada mu pojačano luče žlezde, i tad se malo oseća.
 
Да се није уваљао у нешто? Или је имао екцем који чини длаку и саму кожу прилично "масним"? Немачки овчар који се осећа? Могуће да је имао неки дерматолошки проблем, јер се пси у принципу не осећају толико као што ти описујеш. Хоће мало да се осећају ако су мокри и то је нормално, као што каже Мачкић и тачно је да се пси НЕ ЗНОЈЕ. Не можеш због једног таквог примера да све немачке овчаре стављаш у "исти кош" и самим тим несвесно правиш аверзију код људи на ту расу.
И наравно да ће се сваки пас осећати ако му не пружиш одговарајућу негу и ако има здравствени проблем. Вероватно је то разлог што се осећају пси из те одгајивачнице коју помињеш.
Мој супруг је имао немачке овчаре и није се уопште жалио на њихов мирис.
 
Mili je potpuno u pravu (i, za neupućene: ona jeste jedna od učesnika Foruma sa iskustvom i znanjem kojem se može verovati), psi se zaista ne znoje (i to piše u svakoj knjižici i publikaciji o psima - i vrlo je važno to znati budući da se "znoje" samo preko jezika).
Ono što bih zamolila učesnike, to je da poluinformacije i svoja iskustva iznose samo kao takva, a ne kao apsolutne činjenice, jer ne znamo svi ko je ko i koliko zaista zna o nečemu, te odgovori mogu da dovodu u zabludu nekoga kome ta informacija zaista treba.
Lično, nikad nisam naišla na nemačkog ovčara čiji miris se neprijatno oseća (a srela sam ih i "gnjavila" baš dosta), a svaki pas ima svoj karakterističan miris (pa imamo ga i mi!), ali ništa strašno. Pri tome se i mi, kao vlasnici, brzo naviknemo na njega.
 
Verujem da svi znate ovu sliku,ali da li znate da nije montaza,i da je snimljeno u Ruskoj policijskoj akademiji davne 60- i neke.Stefane samo napred ,N.ovcar je zaista sjajna rasa,i jednom kad provalis njihov karakter,vise neces primecivati ni jednu drugu rasu. ;) :D
 
za druge rase sa sigurnoshcu nishta ne mogu da tvrdim,
ali u mom sluchaju se pudla pokazala kao pun pogodak...
...ne linjaju se niti imaju neprijatan miris, inteligentne su i prilagodljive...
...naravno, sve ono shto chini da nam kucov ubrzo postane poput chlana
porodice je default-no... tako da pudle nisu izuzete :)...
 
Ok. Ja ne mogu da se dalje upuštam u raspravu nemačkih ovčara. Jer izgleda da je to igra bez granica. U krajnjem slučaju, možda ono što za mene znači da se pas oseća , za vas ima neku drugu dimenziju, tj. možda vi imate veći prag tolerancije kad je pasji miris u pitanju nego ja. Za pudle znam da se uopšte ne osećaju i da su jedne od najinteligentnijih rasa pasa, mada baš i ne izgledaju tako i one se uopšte ne linjaju. Idealne su za stan, ko ih voli (meni su ok, ali ih ne bih držala, volim veće pse).
U svakom slučaju, ja ti Stefane želim iskreno da što pre nabaviš nekog dobrog nemačkog ovčara i da se ne pokaješ, jer ja i dalje smatram da nisu za unutra. Ono što je zasigurno bitno, a to će ti potvrditi svako ko se razume u životinje je da je jako bitno od koga uzimaš psa. Moraš da se dobro raspitaš kakav karakter imaju roditelji psa koga kupuješ, jel štenci, kao i deca nasleđuju karakterne osobine.
Još jednom, želim ti mnogo, mnogo sreće!!!
 
Bila sam pre nekoliko dana u zoo vrtu .U jednom od kaveza setaju se dva divna psa ridje boje , kratkodlaki i prilicno veliki. Slikala sam , mada ne bas najbolje , jer se setaju po kavezu al bar sam nesto uhvatila...



Sad Vas pitam - koja je ovo rasa ? I gde ima da se kupi ??? :lol: Mislim zna li neko nekog odgajivaca ???


Mnogo mi se svidjaju...

Unapred hvala ... :lol:
 

Back
Top