Istine i zablude o bombardovanju 1999.

I ja mislim da je snimak Batajnice pre napada od pre, verovatno iz 98. Secam se da je te godine bio i aeromiting, pa mozda su tad ovako bili poredjani avioni.
Sto se tice PVO polozaja, ovo jeste mirnodopski polozaj. Nasi su pravili makete od NEVA pvo sistema, lansirne rampe, navodne POS radare tako da je verovatno ovo bilo lazno. Ako neko zna nesto o tome neka kaze.
 
I ja mislim da je snimak Batajnice pre napada od pre, verovatno iz 98. Secam se da je te godine bio i aeromiting, pa mozda su tad ovako bili poredjani avioni.
Sto se tice PVO polozaja, ovo jeste mirnodopski polozaj. Nasi su pravili makete od NEVA pvo sistema, lansirne rampe, navodne POS radare tako da je verovatno ovo bilo lazno. Ako neko zna nesto o tome neka kaze.

... ili da ipak ne kaze ?
 
b990407e.jpg

Beograd - policijska baza pre napada.
b990407f.jpg

Beograd - policijski hangari nakon napada 06.04.1999.
b990407g.jpg

Pristina - aerodrom pre napada
b990407h.jpg

Pristina - aerodrom nakon napada 06.04.1999.
 
Čekaj ove tri zadnje serije mi nisu jasne. Koliko su stari snimci pre napada? Nemoguće je da je pre napada bilo toliko aviona na stajanci i to tako lepo poređani kao glineni golbovi. Ima i desetak helikoptera. Čini mi se da su to snimci mnogo pre napada pošto je drveće sa lišćem koliko vidim. Na snimcima posle napada sve je nekako golo.
Ovi vatreni položaji PVO sistema su pretpostavljam mirnodopski dežurni položaji, teško da su dočekali bombardovanje na ovako uređenim položajima sa sve pristupnim putevima. Jesam li u pravu ili ne kad smatram da su NATO avioni ovde tukli prazne rovove ili eventualno makete. Batajnica slično nešto. Verovatno neki rashodovani avioni tamo među zgradama.

То је снимак из рата. Много авиона није било могуће склонити па су једноставно остављени на аеродрому, што је случај и са Ан-26.
 
Čitam o ovom kapetanu i ne mogu da dođem sebi. Napasti jednu suverenu državu tek tako, neverovatno. Izgiboše ljudi zbog njihovih ludih interesa i dolara. Uh, sad bih psovao i psovao. Nego imam pitanje za poznavaoce, on kaže da su tri tomahavka probila zid debeo 6 m od armiranog betona. To mi je malo čudno. Naime mislim da nisu toliko debeli ni zidovi atomskog skloništa. Nije mi jasno kako to da tomahavk ima toliku razornu moć. Zar za utvrđena skloništa ne postoje specijalizovane bombe koje padaju direkt od gore i prvo svojom težinom i brzinom potpomognute vrhom bojeve glave od nekog vrlo tvrdog čelika (ili osiromašenog uranijuma) prodiru u beton a zatim nastupa eksplozija. Tomahavk leti nisko i na maloj visini, nema neku brzinu i čudno mi je da on služi za uništenje tako dobro utvrđenih skloništa.
 
... ili da ipak ne kaze ?
Pa dobro, mozemo reci da je onomad i Sadam uveliko koristio makete i da su Amerikanci bili zgranuti kad su videli ogromnu kolonu vozila koja su napustala KiM nakon Kumanovskog sporazuma, a za koja su bili ubedjeni da su ih unistili. Deo zasluga za to pripada i maketama.

- - - - - - - - - -

990412-O-0000K-004.jpg

Oklopne jedinice u mestu Volujak Apri 10 1999.
990412-O-0000K-003.jpg

Oklopne jedinice u Malisevu 10.April 1999.
Jel bese tokom 1998. u Malisevu bio stab OVK?
Jeste ...
 
Napadi na tu rafineriju su trajali i dosta posle toga, odnosno bolje je reci da nisu ni prestajali do kraja bombardovanja. Pri kraju je tamo prosipan tepih bombi iz B52. U to doba sam bio podstanar u NS nekih oko 3 km odatle. Osecaj je bio kao da padaju u moje dvoriste.
Jesi li siguran da je tepih bombi posipan iz B52? To mi je malo preuvelicano. Ima li neko informaciju o tome?
 

Back
Top