- Poruka
- 354.900
Američki predsednički Kadilak – univerzalno poznat kao „Zver“ (The Beast, Cadillac One, Stagecoach), jedno je od najimpozantnijih vozila na svetu, pravi tenk od pet i po metara sa oružjem i specifikacijama koje bi obradovale svakog vrhunskog vojnika na specijalnom zadatku.
Oprema je u „Bondovom“ stilu, veruje se da uključujuje dimne zavese i kvake na vratima, sposobne da šalju strujni udar od 120 volti kako bi odbile napadače. Takođe, navodno, može da ostavi naftnu mrlju kako bi neprijateljska vozila proklizala i otela se kontroli.
Od opreme sadrži i sačmare sa prednje strane, kao i dve vrste granata – raketne i one za suzavac, opremu za noćno osmatranje i granate sa suzavcem. Da li su dodate pumparice klasične „Remingtonke“ ili neke druge, nije poznato, ali su svakako deo dodatne opreme, koja je pridodata za vreme Trampovog mandata, a tada se na bezbednosti nije štedelo.
„Zver“ je teška od 8 do 10 tona. Da li je to moguće? Jeste, pošto je ram napravljen od oklopa debljine nešto više od 20 cm, sa takođe oklopnim podnim pločama za zaštitu od potencijalnih eksplozija bombe. Prozori debljine 13 cm zaustavljaju i metak kalibra .44 magnum.
Unutrašnjost može da se zapečati u slučaju hemijskog napada, a gume mogu da izdrže kilometrima, čak i ako su probušene, doduše uz skromne brzinske performanse. Kadilaku je potrebno samo 15 sekundi da dostigne brzinu od 100 km na čas.
U svakoj koloni postoje najmanje dve identične „Zveri“ sa odgovarajućim registarskim tablicama, tako da napadači ne mogu biti 100% sigurni u kom vozilu se nalazi predsednik, a u kom mamac. Tokom inauguracije predsednika Džoa Bajdena, koja je dolazila u bezbednosno nevreme po procenama obaveštajaca, bilo je čak sedam ovakvih vozila raspoređenih u koloni.
Kadilak se generalno ažurira na svakih nekoliko godina sa novim detaljima, sitnicama i napravama, tako da se procenjuje da postoji 16-20 starih modela koji su suštinski funkcionalni, ali tehnološki zastareli.
Cena je procenjena na 1,5 miliona dolara, ali se smatra da je General Motors potrošio 15 miliona dolara samo na istraživanje i razvoj modela Donalda Trampa iz 2018, bez benzina i servisa naravno, a pre krize u Ukrajini. A potrošnja je „sitnica“, oko 4,5 litara za skromnih 6,5 kilometara.
Zver nosi zalihe krvi koja odgovara predsednikovoj krvnoj grupi u slučaju nužde. Takođe putuje sa sopstvenim dovodom kiseonika koji se dovodi direktno u hermetički zatvorenu kabinu u slučaju napada. Limuzina može da primi do sedam ljudi, tako da predsednik nikada nije daleko od pomoći. Osnovno osoblje, uključujući predsednikovog vojnog lekara, nalazi se u jednom od tri odvojena SUV (kontrolna vozila).
Skoro nikakav zvuk ne može da uđe u kabinu zbog oklopa. Spoljašnji zvuk se dobija putem mikrofona spolja i zvučnika iznutra. Dalja komunikaciona oprema omogućava odvijanje komunikacije sa specijalizovanim vozilima koja su deo kolone.
Američki predsednik takođe ima mogućnost da pošalje šifre neophodne za ispaljivanje nuklearnog oružja iz unutrašnjosti „Zveri“ u hitnim slučajevima.
Predsednik Bajden bio je na udaru javnosti zbog veličine svoje povorke koje je brojala neverovatnih 85 vozila tokom posete Italiji. Ironija je da je tema razgovora sa papom bila upravo životna sredina. Tadašnja pravila u Italiji zbog Kovida su doduše ograničila dozvoljen broj osoba u vozilu, ali niko ne može da tvrdi da su zaista poštovana.
U normalnim okolnostima u koloni je oko 50 vozila i 100 zaposlenih. Ponekad se dodaju dodatna vozila na novim pozicijama, a i predsednik nije nužno uvek u limuzini. Jasno je i zbog čega se rutina iznova i iznova menja.