Zmije

Šarena kraljevska kobra (lat. Ophiophagus hannah)

img-01.jpg

https://i.ytimg.com/vi/7kWF_ue--ag/maxresdefault.jpg

Napomena: Ova zmija nije prava.. ispostavilo se da je umetnički rad nekoga ko je modifikovao sliku obične indijske kobre..
 
Poslednja izmena:
Хтједох још ономад откуцати нешто и о мени најљепшој змији па ме мрзило, онда и заборавих... Сад ми опет паде на памет па ево да се наканим да је поменем...

Габонска љутица (Bitis gabonica)
1744479692943.png

Као и све љутице, и габонска љутица има краће здепасто тијело с танким вратом и израженом трокутастом главом, с тим што је она баш иразита „дебељуца” веома широке главе у којој су жлијезде с великом количином прилично јаког отрова. Испод ока има црну трокутасту шару. Зуби су јој изузетно дуги, дужи него код било које друге змије, достижу и преко 5 центиметара.
1744479761954.jpeg

Дужина јој се креће око метар до метар и по, највећи измјерени примјерци нешто испод 2 метра, али је због здепастог тијела веома тешка, просјечно скоро 10 кила.
Због тако велике тежине не креће се као остале змије оним карактеристичним змијским вијугањем него иде „равно” благо подижући тијело и помичући га напријед, отприлике као што се крећу гусјенице.

Настањује прашумска и саванска подручја подсахарске Африке.
1744479882309.png

Пошто лови из засједе, камуфлажа јој је савршена. Дуж леђа јој се протеже „испрекидана линија” свјетлије боје (као на цести линија за претицање, што се и код ове змије може протумачити на исти начин – заобиђи ме ;)). Тако је савршено „стопљена” с околином да је, пошто углавном лежи непомично данима, практично невидљива.
1744479902049.jpeg

Кретање јој је споро и не креће се много, углавном лежи и одмара или вреба плијен. Но, колико год била спора у кретању и лијена, напад јој је страховито брз, муњевит, јер она није „дебељуца” због „вишка сала”, него због 10 кила чистих мишића који је „одапну” у дјелићу секунде да зарије зубе у свој плијен. Отровнице углавном уједу плијен у трену па сачекају да угине од отрова да би га појеле, некад крену за њим док ошамућен отровом тетура... али габонка кад загризе не пушта (онако спорој и лијеној најмање јој треба да послије уједа тражи унаоколо гдје је угинуо уједени). Због веома мале покретљивости (често данима и седмицама лежи на истом мјесту, непокретна) метаболизам јој је спор па се и храни веома ријетко, неколико пута годишње. Плијен јој је све што може прогутати: мишеви и остали глодари, зечеви, птице које јој се нађу у близини, али и мунгоси, неке врсте мајмуна па чак и мање антилопе. Довољно је јака да чак и овећи плијен може држати у устима подигнуте главе, да жртва не би ногама дохватила тло и тако се некако ископрцала из смртоностог уједа. Јак отров и велика количина коју има олакшава јој да то траје што краће. Лови „из засједе”, тачније непомично лежи данима на једном мјесту (некаквом невидљивом шумском „путу”).

Постоје двије подврсте: Bitis gabonica gabonica и Bitis gabonica rhinoceros.
Прва се назива и источном, а друга западном, по областима у којима обитавају. Додатак „rhinoceros” је стога што та западна подврста има два истакнута „рошћића” на врху главе, док су они код источне подврсте сасвим мали, једва видљиви. Такође, постоји разлика и у тамном трокуту испод очију, западна (с рошћићима) има један, док источна има два.
1744479995758.jpeg

Ову змију је тешко наћи у природи јер полако већ клизи ка угроженим врстама због уништавања станишта на ком обитава, а за људе представља опасност једино ако је непримијећену угрозе. Како је спора, бијег не долази у обзир и онда се брани уједом, страховито брзим и смртоносним. Иначе је веома мирна и неагресивна, „дозвољава” чак и узимање у руке јер се осјећа потпуно безбједно знајући да у трену може зарити смртоносне зубе у те руке, ако се осјети угроженом.

Постоји прича коју је немогуће провјерити, али се уклапа у понашање ове змије. Наиме, наводно се дијете у неком афричком селу заиграло и мало удаљило од подручја самог села, наишло на габонку и немајући никакву представу о опасности, ухватило је за реп и почело вући за собом. Тако је довукло и до села, а да га змија није ујела. Очито, није се осјећала угроженом (а ни била гладна па да на дијете гледа као плијен).
 

Back
Top