Zmije

Zao mi je prijatelju sto ne mogu nac cio snimak , jeste mnogo
star snimak . Od ove nase price samo moze bit korist za nekoga
nikako steta ;) .
Zato i postoje ovi forumi da se nesto nauci , izmjene iskustva !

Npr ja sam slusao od starijih , kao dijete kad sam iso na selo za
ljetnji raspust , kazu one babe da im zmija ostetila vime od krave
tj sisu . Pricale su da joj se zaveze dok lezi oko noga i zakaci na sisu
vele sisa ko tele .
Mada sam citao i slusao strucnjake koji to osporavaju kazu da oce
Smuk da dodje ako osjeti mlijeko u ciniji i da popije al nikako da
se zakaci za sisu .
Zato se i kaze Pije Ko Smuk

SMUK pije mleko..vole i ostale zmije...ali bvole i miris benzina..otuda se ponekad uvuku pod haubu
 
A vidis , kad mi je otac bio u rezervi za vrijeme bommbardovanja , njima su savjetovali
da posipaju oko satora benzin ili naftu , da zmije ne bi dolazile . Ja bi reko da se zavlace
pod haubu zbog toplote , jer tu im prija ?
 
Kod nas kuci se za neznam koji svetac , pale krpe oko kuce
To je radila moja Prababa , baba , pa majka i sad i moja zena
je to prihvatila od Majke .
Po nekom vjerovanju , da se nece zmije priblizavat kuci ili dvoristu .
 
A vidis , kad mi je otac bio u rezervi za vrijeme bommbardovanja , njima su savjetovali
da posipaju oko satora benzin ili naftu , da zmije ne bi dolazile . Ja bi reko da se zavlace
pod haubu zbog toplote , jer tu im prija ?

NE, na benzin idu..a krpe se pale da se isteraju..ne vole miris garevine...
nafta OK...to je drugo...
 
Baldo Radović , zvani Balunče, bio je veliki čovjek.



Zato se i danas o njemu pri č a. Da je bio budala, onjemu bi se već odavno šutjeloIzmeđu dva rata je uČilipima živiočovjek koji je bio dobar sa zmijama. Zvali su gaBalunče, svugdje je išao u konavoskoj nošnji i opancima; nikada nije obukao gradskoodijelo. Nitko se ne sjeća priče o tome kako se Balunče sprijateljio sa zmijama, ali seu Konavlima i danas pamti da bi znao izliječiti svakoga kojeg zmija ugrize. Liječio jetravama i mastima, a kad ne bi moglo drukčije, znao bi izliječiti i riječ ju. Vele da jenekima pomogao i na daljinu. U ta vremena Konavljani su bili sigurni od zmija, kojihu tim stijenama, brdima, poljima i dolcima ima na sve strane, i skoro da ne bi prošlotjedna da nekoga ne bi ugrizla, upekla ili pecnula riđovka ili poskok. Trebalo je samodozvati Balunča, pa bi on riješio stvar. Pomagao je siromašnima i bogatima, djeci,odraslima, muškima i ženskima, i nije tražio novac, niti je očekivao zahvalnost.Kad ljude ne bi liječio od ugriza, Balunče ih je učio suživotu sa zmijama. Govorio biim da su to dobra ali plaha Božija stvorenja, i korisna za mnogo toga. Govorio bi imkako zmija napada samo kada joj se učini da je napadnuta, a da bi se inačečovjekod zmije mogao učiti miroljubivosti. Zmija donosi mir ljudima dobre volje. Grehota ju je ubijati, a ludo ju je mrziti. Toliko je zla na svijetu da bi ljudi smjeli mrziti zmije.Eto, tako je nekako poučavao Balunče, a ljudi u Konavlima mu se nisu smijali, jer suznali da bi im kad-tad mogao zatrebati. Nisu mu se smijali zbog još nečega:čovjek je sklon vjerovati učuda. A ono što je Balunčečinio i govorio bilo ječudo, jer danije, valjda bi se njegovo ime odavno zaboravilo. Ucrtao bi štapom krug, a zmije biizmiljele iz grmlja i stijenja i okupile se u tom krugu. Ne zna se kako je s njimarazgovarao, ali se zna da su ga zmije razumjele i da su ga na svoj zmijski načinpoštovale. Poskoka je stavljao u njedra, da pokaže koliko je poskok dobar.Kada se Balunče smrtno razbolio, a umro je kao relativno mladčovjek, trebalo jenekome ostaviti znanje o zmijama. Imao je kćeri i sinova, ali nijedno nije biloprikladno. Ni na jedno se ne bi primilo Balunčevo znanje, niti bi ga zmije prihvatile.Zašto? Pa zato što su svi bjestimali, muški više, a ženske manje, ali nije imao porodaa da ne bjestima.Čudili su se ljudi, uvjeravali su Balunča da popusti, i nisu vjerovalikad bi im govorio kako se tu ne radi o njegovoj pizmi, nego se radi o zmijama. Oneneće s nekim tko psuje.Na kraju je svoja znanja prenio na jednu svoju snahu, jer je vjerovao da ona nikadanije izgovorila nikakvu bjestimju. Kada je umro, ona je na sebe preuzela zadaćuposrednika između ljudi i zmija. Liječila je Konavljane od ugriza, uvjeravala ih da suzmije dobre i poštene, ali u njezin krug iscrtan štapom u prašini nikada se zmija nebi okupilo kao u Balunča. Tko zna, možda ju je koja od njihčula da psuje. A uskorosu došla i moderna vremena, seruma protiv riđovkinog i poskokovog otrova većimau svakoj seoskoj ambulanti, pa više nikome ne trebaju njezina zmijska znanja. Zarazliku od Balunča, njegova snaha nije ušla u konavosku legendu.
 
Kod nas kuci se za neznam koji svetac , pale krpe oko kuce
To je radila moja Prababa , baba , pa majka i sad i moja zena
je to prihvatila od Majke .
Po nekom vjerovanju , da se nece zmije priblizavat kuci ili dvoristu .

Kod nas, sad da me ubijes, ne znam pred koji prolecni praznik, idu deca od kuce do kuce sa plasama punim kamenja, zovu se Jeremije, i pevaju iduci u krug oko kuce i praveci buku onim kao zveckama.
 
lepa prica DRAGO

Mimi...to je JEREMIJEVDAN 14 maja...u ponedeljak

NE pomera se cesalj..sakrivaju se igle..a nekad se tako palile krpe ili luplao lopatama...kasikama...zvecalo se uglavnom..sada NE VISE...

MENI MAJKA POKOJNA nije dala DA SE BRIJEM...ni da se ocesljam xaxa..i sve je to doskora bilo...dok je bila ziva.,...2008 godine. Ponekad sam se svadjao sa njom..ali sam uvek poslusao..mislim mogao sam se ja kradom ocesljati al NISAM NIKAD
 
Lijepo je prijatelju nesto i ispostovat od tih starih obicaja . Jer dje se
izgube obicaji tu nestane i tog naroda !
Kod nas niko ne ubija zmiju u kuci ako udje . Kazu da ne valja .
A inace sam cuo da svaka kuca ima svoju zmiju , cuvarkucu .
 
Lijepo je prijatelju nesto i ispostovat od tih starih obicaja . Jer dje se
izgube obicaji tu nestane i tog naroda !
Kod nas niko ne ubija zmiju u kuci ako udje . Kazu da ne valja .
A inace sam cuo da svaka kuca ima svoju zmiju , cuvarkucu .

ima...

naravno DA JE NE TREBA UBIJATI..ja sam na mom teraijumu imao odstampano crvenim slovima

Пустите змију на миру.
Многи људи доживели су
непријатност само
зато што су јурили да убију змију
која их ничим није угрожавала.
 
Ovako mi je reko jedan stari Albanac , radili smo zajedno . Kazem ja kako
cesto vidjam zmije , dje god da podjem pjeski vidim ih . Kaze on : zmiju nikad ne
moj ubit i prvu zmiju u godinu kad vidis nemoj nikom pricat i neces ih gledat ili
rijetko ces ih vidjet . Ja sam ispostovao to i za ovih 7-8 godina neznam jesam
li 3 zmije vidio . A setam cesto , volim prirodu , imam Sarplaninca i uzivam u
setnji sa njim .
 
tumblr_m6os12c0QO1rr53cyo1_640.jpg
 
Пре два дана, када сам силазио са врха једне планине, замало сам хтео да нагазим један поскок. Време је било хладно и ветровито али и сунчано. Он се целом дужином пружио по средини пута којим сам се кретао. Знао сам да на путу нема камења и рупа да бих се саплео, тако да ми је поглед током кретања углавмом био у даљини ка врховима других планина. Кад сам застао да извадим фотоапарат, како бих сликао те врхове, доле на путу, на мање од једног метра, лежао је тај поскок. Да нисам застао због фотографија, сигурно бих га нагазио и то вероватно по средини тела. Дотакао сам га планинарским штапом и он је муњевито реаговао ка њему. Поновио сам то још једном, после чега је он, не баш толико тромо, отишао у камењар и високу суву траву поред пута.
Ја активно планинарим дуги низ година. Хоби су ми и ендемичне и ретке биљке, због чега се углавном крећем по теренима изван маркираних планинарских стаза. Тамо најчешће проналазим те ретке биљке.
Знам шта је поскок, зато се увек крећем пажљиво, гледам пред ногама, штаповима ударам испред себе и
и примељујем друге мере безбедности и т. д.
Међутим, тек сада видим да сам примењивао само поиловину мера и да фактички ја нисам био заштићен од уједа. Кад сам у природи, на планинама, увек на ногама имам планинарске ципеле. Некада су оне дубље, али углавном до глежњева. Чарапе углавном неке танке. Панталоне увек са дугим ногавицама, али углавном од танког материјала, понекад танка тренерка. Ето ту сам грешио. Ноге од глежњева до колена су ми фактички увек биле необезбеђене! Не могу сам себи то да објасним и мислим да сам до сада имао велику срећу, имајући у виду кроз какве сам све терене пролазио!
Негде сам чуо да ДУГЕ И ДЕБЕЛЕ ВУНЕНЕ ЧАРАПЕ су добра заштита од уједа поскока. Исто тако сам чуо да ЛЕТЊЕ КАМАШНЕ могу да заштите ноге од уједа.
Да ли неко може да каже нешто за ове вунене чарапе? Да ли их неко носи као заштита? Како то оне штите, кад се зна да је зуб поскока дуг 13 мм, негде пише и 15 мм?. Зар те чарапе та дужина зуба не може да пробије? Како се ви штитите од уједа поскока кад сте у природи? Шта саветујете као сигурну меру, ако уопште може да је има?


IMG_8714.JPG
 
pajce 1205@

Ovo su mozda babske price , ali ovi ljudi to pricaju za sebe i
pozivaju da se uvjere oni koji ne vjeruju . Ja nisam vidio svojim
ocima to . A sto se lijecenja od zmijskog ujeda tice u to sam
100% siguran . Nije ovaj covjek iz okoline UL jedini , ima ih jos .
Ako budem uspio da pronadjem stari crno bijeli snimak o jednom
covjeku sa Vranjine postavicu !

Banjalučanin priča sa zmijama
Dobar dan. Molim Vas,da li znate da li mogu da se drze loptasti i kraljevski piton zajedno?


http://www.vesti-online.com/Vesti/Zanimljivosti/179533/Banjalucanin-prica-sa-zmijama
 

Back
Top