ŽIVOTNA FILOZOFIJA

Od pre par godina ja imam svoju filozofiju. Svodi se na stvaranje jednog mikronivoa na kojem egzistriram, odnosno na porodicu, posao (i to vrlo ograničeno, samo ono u čemu direktno učestvujem) i sitne hobije, ništa van toga me ne interesuje i ne želim da znam. To jeste zavlačenje glave u pesak, ali ne znam kako drugačije ostati živ i ostati normalan. U mom mikrosvetu je mir i ja sam zadovoljna.

Nisam sigurna jesam li odgovorila na pitanje.
 
Sećam se učiteljeve, još iz prvog razreda kada je rekao; "Puste li ljudi svoje pameti (Umove) na livadi sasvim je sigurno da će svako trčati za svojom."

Takođe se sećam jednog napisa u "Politici" iz vremena kada sam bio student da je jedan branio svoj doktorat na medecinskoj psihologiji na temu; "Zašto su Crnogorci prepoznatljivi (isti) čak i posle četvrte generacije u inosranstvu?"
Pretpostavljam da i nije baš ovako originalno glasila tema ali u mojoj memoriji je ostala pod tim naslovom.
Sve ovo ima veze sa životnim filozofijama pojedinaca i može dati podlogu za razumevanje.
Da bi bolje razumeli životnu filozofiju pojedine osobe neophodno je da uzmemo u obzir dve grupe pojedinaca, 1. Ona grupa koja je odmakla sa svojim stanjem svesti i 2. Ona koja je u okviru mase.

Kako je prva grupa u manjini posmatrajmo prvo drugu grupu.
Osoba sa rođenjem donese i svoje stanje svesti kao duhovnu kategoriju ali uvek donese i svoj um sa celokupnim njegovim sadržajem izuzev jednog manjeg dela uma. Taj manji deo uma nazivaju "Tabula raza," koliko se sćam što znači da je potpuno prazan i to je onaj deo uma koji je zadužen za naše budno stanje ili dnevno svesno stanje (iako on sam ima 4 fajla).
Ovaj radni deo uma ili um zadužen za dnevnu aktivnost počinjemo puniti svakojakim programčićima i programima - baš kao dete ili odrasla osoba kada kupu svoj prvi računar. U njega trpamo sve i on brzo zaguši pa ga moramo nosti na reinstaliranje kada nanovo ubacujemo sve ali sada malo iskusniji....
Taj naš um punimo iskustveno ali i prihvatanjem tuđih iskustava i pouka bilo samo praćenjem i gledanjem bilo verbalno....Uglavnom ga pune naši ukućani svim svojim "mudrostima" i verovanjima koja na taj način preuzimamo...
Tako malo po malo mi gradimo svoju životnu filozofiju.
Ta lična fiozofija uglavnom bude oformljena do 24 godine kada se postigne puna mentalna zrelost.
Posle tih godina jako je teško menjati svoju životnu filozofiju (programe u som umu) ali je ubitačno menjati filozofiju druge osobe....
Zato su praktično "Crnogorci" uvek "Crnogorci" ali to važi i za sve svetske "Crnogorce" čime mislim da važi isto pravilo za sve narode i nacije ovoga sveta. Osim, ako u nekoj sredini ta tolerantnost i fleksibinost nije negovana od malih nogu što je najjače izraženo kod crne populacije u Africi.

Ona prva grupa koju preskočismo, oni koji su došli u ovaj život duhovno i svesno napredniji, sa svojim sazrevanjem shvataju da se našto ne uklapa.
(Upravo je pokrenuo temu kolega Realistic" pod naslovom KONFORMIZAM a koja o tome govori.)
Ovi pojedinci otkrivaju da se ona njihova već razvijena svest ranije sagrađena ne uklapa sa onim čime ga sredina sada kljuka. Otkriva da on u sebi poseduje uzvišenije vrednosti od onih koje pokazuje okolina.
Takva osoba uglavnom ima snage da nadraste prosečnost okoline i da nastavi svoje dograđivanje koje drugi ne mogu pratiti.
Filozofija života ovakve osobe ima tragove sredine u kojoj je odrastala, ali ako svesno nastaviti raditi na sebi sasvim sigurno može anulirati sve nedovoljno-etične obrasce koje mu nameću a prihvati one svoje što je već osvestio i ugradio u sebe kao duhovno biće. (Ono što stoji i dalje u podsvesnom delu a što je donešeno iz ranijih života još uvek nije osvešćeno jer treba da pretrpi doradu i bude usklađeno sa Zakonom Ljubavi)
Itd.itd..
Dakle, svako gradi svoju životnu filozofiju koja se u velikom delu poklapa sa drugim ljudima iz okoline dok će manjina u celome svetu nazvisno od mesta rođenja stremiti jednoj uzvišenijij ili etalonskoj vrednosti filozofije ili Svesti. Ta uzvišena filozofija ili Svest jeste jedinstvena Svest kojoj se teži i nosi zajedničko ime Bog-Svest. Filozofija pojedinaca koji dosegnu taj nivo nikako nije istovetna ali sasvim sigurno sve te visoke filozofije žive i funkcionišu u skladu sa Zakonom Ljubavi koji ima svoje puno mesto i puni život u onim svetovima koje zovemo TRANSCEDENTNIM. Moram voditi račina o tačnom pisanj ute reči da me Oziman ne bi grdio.
Ko je taj što poseduje ili nosi tu etalonsku svest? To je sam suština života koja prožima sve svetove i univerzume a poznata je pod desetine drugih naziva. Neki od njih su Logos, Bani, Shadba, Melodija Sfera, Duh, Sveti Duh, Reč, Reč Boga ....

To je stadijum kojem teži naša lična životna filozofija i sve dok ne dosegnemo taj stadijum svesti i ljubavi uvek ćemo imati osećaja da nam nedostaje još nešto da bismo se osećali srećnim.
Ovo je razlog zašto nikada nije bilo niti će biti moguće izbrisati religioznost. Čak i da je izbrišemo i držimo pod teškom indktrinacijom generacije...jednoga dana će iz njihovih srca isklijati "religija" odnosno neodoljiva i goruća potreba za tim Nečim Nepoznatim. Ljudi bi se osećali "...ili otkriti To Nešto ili život nema više nikakvu vrednost...."
Danas ovo većina ne može shvatiti i zato sa prezirom gledaju na religioznost. Ipak, i njihovo osećanje i stavovi kao i mnogi oblici religioznosti i praksi imaju mesta u ovom životu i treba razumeti stanja kroz koja prolazimo. Jednostavno sve je to put i način života dok ne izrastemo da spoznamo Istinu pre svega o sebi samima.
 
Poslednja izmena:
Ljudi zive da bi umirali, ali ne umiru nikad.
Uvek nesto ostane, i uvek ima mesta za jos nesto. Ali da od viska glava ne boli, to ne umeju da shvate. Da bas to sto je malo, sada je veliko i opet zaboravljaju na nesto novo malo, kada ne gledaju na veliko da uoce malo da se ne bore malo vec veliko za malo da ne bude velicina. Velicina je prolazna, ali uz samo malo haranja.
Haranje je uvranotezevena cinjenica, mala cinjenica.
 
Filozofija u ovom slučaju ima konotaciju suda, presude...

Ako je moja životna filozofija "živi i pusti druge da žive" ja dakle svesno unapred definišem svoj odnos prema bilo čemu što će se dogoditi u budućnosti
ili se dogadjalo u prošlosti...
 
Elementary_20Watson_20Plaque_large.jpg
 
...kad ozbiljni ljudi
veoma neozbiljno prilaze problemu
koji moze da podstakne
nesporazume toposke razlike
i samo razlike topos_ke
a ulazi u karakterne ili provokativno sumnjive
vazno je samo da potegne aktuelne pozare...
...'bijeda filosofije' nije u njoj
nego u drskosti pojedinaca
da tu Casnu staricu mijesaju
sa experimentalnom psihologijom
s kojom Ona nema
ama bas nista
bar usljed ovoga 'experimentalna'
...no,
filosofija nas uci
da je Vrlina...muka velika."
 
Spada li u filozofiju?
Kako se stiče?
Valja li imati životnu filozofiju I šta ona može da obezbeđuje?
Imate li vi životnu filozofiju,kakvu I jeste li zadovoljni s njom?

imam...
sinastrija sa samo jednom zenom sa solidnim talogom iskustva, nebitne lepote, ali sa instinktom ubice i neopisivom senzibilnoscu koju ne pokazuje nikome osim meni
 
Spada li u filozofiju?
Kako se stiče?
Valja li imati životnu filozofiju I šta ona može da obezbeđuje?
Imate li vi životnu filozofiju,kakvu I jeste li zadovoljni s njom?
Najvaznija ti je disciplina,koja se s vremena na vreme poremeti da ne dosadi...
Tako ja funkcionisem u ovome ludilu koje se svima nama ispoljava kao neka
prividna harmonija a svi smo pogubljeni u njoj na svoj nacin...

Don't tell the gods i left a mess i can't undo what has been done...

i onda
let's run for cover...

 

pa zato sto je filozofija i bavljenje istom nesto sto se radi..usput I nastaje usput..mislim filozofija koja nesto znaci..nijedna smislena filozofija nije nastala namerno..tj zato sto je neko hteo da je stvori otiso u pustinju i stvarao je dvajes godina..nego je radio nesto drugo konstruktivno u svom zivotu i usput pokupio i zapazio obrasce po kojima se stvari u svetu oko njega odvijaju
 
pa zato sto je filozofija i bavljenje istom nesto sto se radi..usput I nastaje usput..mislim filozofija koja nesto znaci..nijedna smislena filozofija nije nastala namerno..tj zato sto je neko hteo da je stvori otiso u pustinju i stvarao je dvajes godina..nego je radio nesto drugo konstruktivno u svom zivotu i usput pokupio i zapazio obrasce po kojima se stvari u svetu oko njega odvijaju

Na osnovu čega tvrdiš da je neko "profesionalni mlatac" ako nisi upoznat sa njegovim filozofskim stavom? Filozof (kao profesija) takođe živi, posmatra svet, kontaktira s ljudima, čita, uči, proučava mišljenja drugih, stvara, voli i dok sve to radi on razmišlja. Svakako da ima i filozofa kako si ih ti nazvao, ali ima i onih koji po prirodi stvari imaju afiniteta da postanu vrsni filozofi čije mišljenje je nekome blisko, nekome ne, što je i normalno.
 
Na osnovu čega tvrdiš da je neko "profesionalni mlatac" ako nisi upoznat sa njegovim filozofskim stavom? Filozof (kao profesija) takođe živi, posmatra svet, kontaktira s ljudima, čita, uči, proučava mišljenja drugih, stvara, voli i dok sve to radi on razmišlja. Svakako da ima i filozofa kako si ih ti nazvao, ali ima i onih koji po prirodi stvari imaju afiniteta da postanu vrsni filozofi čije mišljenje je nekome blisko, nekome ne, što je i normalno.

zato sto je filozofija po prirodi APSTRAKCIJA..pa osim ako filozof nije istovremeno i apstraktni slikar pa prodaje svoja umetnicka dela ..od filozofije se ne zivi zivi se od rada i stvaralastva .a ako se neko profesionalno bavi filozofijom..sto znaci da od toga zivi taj se zapravo bavi DEMAGOGIJOM jer se od iste itekako dobro zivi
da ne sezem dublje i dalje ad nama aktuelnog vremensko frejma..koliko imas na tristu napisanih knjiga iz tzv self help oblasti? na hiljade naslova ..sve te knjige se na svetskom nivou prodaju u milionima primeraka i jedini kome su te knjige pomogle su njihovi pisci koji su zgrnuli milione
 

Back
Top