Зашто су људи неодговорни са новцем?

Ne zaglupljujmo se tezom da Srbi ne znaju sa novcem. Znaju itekako, jer da ne znaju, izumrli bi, ako ne pre, onda u poslednjih 20-30 godina.
90% stanovništva živi na ivici (ili ispod ivice) egzistencije. Sistematski im je ubijana volja za ičim, pa tako i radoznalost za znanjem, jer sve se svelo na puko preživljavanje. Nepopravljivi optimizam ih tera da se trude da ostave utisak bolji nego što im materijalna situacija dozvoljava, to je psihološki mehanizam samoodbrane. Pored svega, uz to sistematsko ubijanje volje za znanjem, sistematski se nameće i poremećen sistem vrednosti, tako da gledamo nepismene kriminalce koji lagodno žive i, nasuprot tome, intelektualce koji preživljavaju. Retko koga to motiviše da postane intelektualac u pravom smislu reči. Pored toga, obrazovanje nam je palo na mizeran nivo, tako da je lak izbor između "kupljene" diplome - na nekom privatnom Megalendu ili naučene diplome na nekom kvalitetnom fakultetu. Nedostatak kvalitetnih radnih mesta još više demotiviše narod, tako da je stvarna profesija i veština postala marginalna, radi ko šta nađe.
Kada čovek, koji živi u takvim uslovima i sredini, dođe do nekih para, mora sebi da da oduška, naprosto to je "ventil". To što kupi polovan auto je zato što je pre toga vozio neku krntiju ili ništa, a u 21. veku auto je neophodan. Ako nakupuje kvalitetne garderobe to je zato što najčešće ide u prodavnice polovne odeće, buvljake, pijace i kineske radnje. Naprosto to uradi da učini sebi bar mesec dana života podnošljivim.
Normalna plata, u skladu sa cenama potrepština za život, trebala bi da se kreće oko 1500-2000 evra minimalno neto, a ne 150-200 evra.
Zato su Srbi genijalci i virtuozi u upravljanju novcem i resursima.
Осим ових 1500 минимилац нето (којих нема ни у Немачкој), слажем се са твојом поруком.

Али хајде да идемо мало дубље у корен проблема... Зашто је 90% становништва на ивици опстајања?
Зашто се ми као друштво уопште налазимо на тој ниској грани, да једва преживљавамо и оно мало, што буде као неки вишак, бацимо на потрошњу само ради бољег осећаја?





ПС: Веома често читам коментаре, који имају карактер захтевања, као да им нешто већ припада. А заборављамо чињеницу, да смо у другачијим околностима створили нашу нацију од осталих данас богатих западноевропских држава. А још чешће заборављамо чињеницу, да смо неке кораке ка модерном друштву прескочили, а имамо очекивања као да смо имали исту националну биографију попут неких других држава...
 
Na ivici opstajanja smo zato što nam je privreda sistematski uništena, razlog je obaranje inflacije za stvaranje uslova za formiranje EU, kasnije za prebacivanje inflacije na tuđu ekonomiju. U takvim uslovima, s obzirom da nikad i nismo bili neka ekonomska sila, nismo se ni mogli odupreti tome, oni bi to uradili da je bio bilo kakav sistem i bilo kakva vlast, jer u privredi uvek važi zakon jačeg, tj. najjači kroje sudbinu slabijih od sebe. Ovde ne mislim na privredu Srbije (u smislu države), nego generalno na privredu Balkana (ex-Yu i susedi).

Pored svega, u tom metežu koji je nastao, nesrećne privatizacije su iskoristili domaći i strani "investitori" koji su sve samo ne ono što se predstavljaju. Time je radnik potpuno degradiran. U tom periodu vladala je i potpuna finansijsko-poreska anarhija.

U međuvremenu se finansijsko-poreska situacija polako dovodi u red, ali to stvara haos u poslovanju tig gore navedenih "investitora" iz ranijeg perioda, pa i ta postojeća nazovi-privreda stagnira. Dolazak novih poslova (za koje će vreme pokazati koliko su korisni) ne može da amortizuje haos od predhodnih. Taj haos kod starih "investitora" se najbolje vidi u drami koju prave mediji oko poreskih reformi, jer ako gledamo realno, suma obaveza je manje-više ista, u proporciji, kao i pre 10-15 godina, a razlika je samo u tome što se sada obaveze MORAJU platiti, a ranije je plaćao malo ko, pa su im te stare obaveze, koje nisu plaćali u predhodnom periodu, došle sad na naplatu sa kamatom, a pored njih i nove.

Zbog same višedecenijske degradacije, kao i prisustva nepismenih "biznismena" u privatnom sektoru, došlo je do pada cena naše robe u usluga (na svakom tržištu), a samim tim pada i prihod od prodaje/realizacije, zbog čega cena rada ostaje na tako niskom nivou. Ako bi se i donela odredba o povećanju cene rada, to bi izazvalo rast cene robe i usluga (kalkulativno cena rada direktno utiče na cenu robe/usluga), što bi izazvalo pad tražnje, što automatski povlači rast inflacije.

Da bi se izašlo iz tog začaranog kruga, mora postojati čvrsta uprava i disciplina u nekom kontinuitetu (primer su Ruska i Kineska privreda koje su doživele ekspanziju nakon dugogodišnje stagnacije i nazadovanja).

To je ukratko i problem i rešenje. Jasno je svakom studentu koji je NAUČIO makroekonomiju, ali i svakom ko ima zdrav razum.

A što se tiče osećaja da na nešto pripada, to je sasvim jasno, jer i pripada nama (tačnije našim roditeljima i njihovim roditeljima) novac od privatizacija društvenih preduzeća, ali u skladu sa stvarnom vrednošću, a ne onom po kojoj su prodavana. U tom smislu narod je, u tzv. tranziciji i privatizaciji iz prve decenije ovog veka, opljačkan načisto. Nije bitno što su ta preduzeća bila društvena (tj. pripadala velikom broju lica), jer u sadašnjosti u akcionarskim društvima, ako većinski vlasnik hoće nešto da otuđi/proda, predhodno mora sam da namiri nesaglasne akcionare. Princip je isti u suštini, samo su nazivi drugačiji. Međutim, tadašnja privatizacija je odrađena na nepošten način (u smislu da 1/3 kapitala pripadne radnicima, a 2/3 se prodaje kojekakvim likovima na tzv. aukcijama i tenderima, mislim da se najviše toga dešavalo 2002-2004., ali se ne sećam tačno, tada sam još išla u školu :) To je šteta koja se ne može ispraviti ni nadoknaditi.

Višak koji narod, ako ga uopšte ima, potroši na brzinu, nije neki višak, on time obezbeđuje par meseci ili godina normalnog života kakav imaju ljudi koji žive u nekim stabilnijim sistemima (auto, mobilni, opremljena kuća, školovanje, garderoba, putovanje, . .. nije luksuz u normalnim sistemima, nego sastavni deo normalnog života).

Ne očekuje niko normalan da mu se menja nacionalna biografija. Istorija, takva - kakva je, s obzirom na geo-strateški položaj, bila bi bolja, kao preduslov za bolji život, samo da smo imali neki štit koji bi nas sačuvao od svačijih apetita, pojedinačnih i udruženih :)
 
Не вреди..шта год урадио и колико год се примерено,скромно опходио према новцу-У Србији не можеш да будеш "штекара"!
извући ће ти паре пре или касније-или институције или најрођенији кад им се у кафани будеш похвалио колико си "уштедео" :D

јер толики труд и залагање око уштеде тражи вентил,тј. Кафану.
Најообичнију,скромну Српску Кафану где су се од памтивека правили науноснији послови,склапали уговори..ту су се стицала искуства,падале љубави,пропадале љубави,
ту се и играло и плакало.

Сума сумарум-Србин без кафане не може а самим тим и нека штедња је сушта илузија .
 
Мајка мог детета је наследство од 55 хиљада евра потрошила за 2 године.
Ништа није купила !

Никада је нисам оженио ...

Што значи да је трошила, у просеку, 2300 евра месечно. Не бих рекла да је она била растрошна, него је само те две година живела онако како би свако од нас требао да живи.
 
Poslednja izmena:

Back
Top