Blagoje³
Primećen član
- Poruka
- 846
Осим ових 1500 минимилац нето (којих нема ни у Немачкој), слажем се са твојом поруком.Ne zaglupljujmo se tezom da Srbi ne znaju sa novcem. Znaju itekako, jer da ne znaju, izumrli bi, ako ne pre, onda u poslednjih 20-30 godina.
90% stanovništva živi na ivici (ili ispod ivice) egzistencije. Sistematski im je ubijana volja za ičim, pa tako i radoznalost za znanjem, jer sve se svelo na puko preživljavanje. Nepopravljivi optimizam ih tera da se trude da ostave utisak bolji nego što im materijalna situacija dozvoljava, to je psihološki mehanizam samoodbrane. Pored svega, uz to sistematsko ubijanje volje za znanjem, sistematski se nameće i poremećen sistem vrednosti, tako da gledamo nepismene kriminalce koji lagodno žive i, nasuprot tome, intelektualce koji preživljavaju. Retko koga to motiviše da postane intelektualac u pravom smislu reči. Pored toga, obrazovanje nam je palo na mizeran nivo, tako da je lak izbor između "kupljene" diplome - na nekom privatnom Megalendu ili naučene diplome na nekom kvalitetnom fakultetu. Nedostatak kvalitetnih radnih mesta još više demotiviše narod, tako da je stvarna profesija i veština postala marginalna, radi ko šta nađe.
Kada čovek, koji živi u takvim uslovima i sredini, dođe do nekih para, mora sebi da da oduška, naprosto to je "ventil". To što kupi polovan auto je zato što je pre toga vozio neku krntiju ili ništa, a u 21. veku auto je neophodan. Ako nakupuje kvalitetne garderobe to je zato što najčešće ide u prodavnice polovne odeće, buvljake, pijace i kineske radnje. Naprosto to uradi da učini sebi bar mesec dana života podnošljivim.
Normalna plata, u skladu sa cenama potrepština za život, trebala bi da se kreće oko 1500-2000 evra minimalno neto, a ne 150-200 evra.
Zato su Srbi genijalci i virtuozi u upravljanju novcem i resursima.
Али хајде да идемо мало дубље у корен проблема... Зашто је 90% становништва на ивици опстајања?
Зашто се ми као друштво уопште налазимо на тој ниској грани, да једва преживљавамо и оно мало, што буде као неки вишак, бацимо на потрошњу само ради бољег осећаја?
ПС: Веома често читам коментаре, који имају карактер захтевања, као да им нешто већ припада. А заборављамо чињеницу, да смо у другачијим околностима створили нашу нацију од осталих данас богатих западноевропских држава. А још чешће заборављамо чињеницу, да смо неке кораке ка модерном друштву прескочили, а имамо очекивања као да смо имали исту националну биографију попут неких других држава...